...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Programista front end

programista front end

Kto może starać się o pracę na stanowisku developera front end? Jakie umiejętności wymagane są na takim stanowisku i jakie są w nim szczeble rozwoju? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Ci pracę frontend developera. Sprawdzimy też, jak długo trzeba na nim pracować, aby móc myśleć o awansie. Kto to jest junior, a kto jest seniorem w przypadku tego stanowiska?

Programiści front i back end – kim są?

Dla wielu osób wszystkimi pracami związanymi ze stronami WWW, aplikacjami i oprogramowaniem zajmują się po prostu programiści. Niektórzy (mniej obeznani z branżą IT) nazywają ich też po prostu informatykami, a czasem nawet “komputerowcami”. Takie określenia nie są błędne, nie opisują jednak dostatecznie dobrze stanowisk występujących w nowoczesnych firmach technologicznych. Warto dodać, że mniej dla mniej obeznanych z technologią osób stanowisko middle frontend developer może kojarzyć się z pracą w NASA.

Branża IT rozrosła się do takiego stopnia, że powstało wiele wyspecjalizowanych stanowisk. Tak więc wśród programistów możemy wyróżnić dwie główne grupy. To programiści front end i back end. Ten pierwszy zajmuje się kwestią wizualną i interfejsem strony lub oprogramowania. Odpowiada za to, aby działania użytkownika oprogramowania były zrozumiałe dla jego wszystkich mechanizmów i przyniosły odpowiedni efekt. Wszystko musi być oczywiście przedstawione w przystępnej formie, w czym zwykle pomagają graficy.

Programista back end pracuje natomiast nad kodem, który zwykle nie ma wizualnego odzwierciedlenia na danej stronie lub w aplikacji. Jego praca polega na komunikacji mechanizmów z bazami danych, tworzeniu różnych algorytmów i mechanizmów. Jeżeli frontend developer tworzy nadwozie samochodu, to programista back end odpowiada za jego silnik.

Front end developer – kto może nim być?

Decydując się na pracę jako programista warto zastanowić się, które stanowisko jest dla nas bardziej atrakcyjne. Programowanie front end i back end różnią się bowiem od siebie w znacznym stopniu. Oczywiście w ramach każdego z tych stanowisk istnieją też pewne stopnie rozwoju zawodowego. I tak w przypadku programisty front mamy:

  • junior front end developer („świeżak”, do dwóch lat doświadczenia)
  • middle frontend developer (między 2, a 5 lat doświadczenia)
  • senior frontend developer (ponad 5 lat doświadczenia)

W większych firmach zespoły programistów składają się z wielu osób, w tym front end z różnym doświadczeniem. Zwykle najwięcej osób jest middle frontend developerami. Juniorzy są przyuczani do pracy na takim stanowisku. Aby nim zostać, często wystarczy dziś mieć jedynie podstawową wiedzę z zakresu programowania (Java Script, C, HTML powinny być na początek wystarczające).

front end developer

Senior developer pomaga mniej doświadczonym członkom zespołu

Osoby na stanowisku senior front end developera często natomiast przejmują rolę zarządzającą i przyuczają nowych pracowników do pracy. Odpowiadają też za wykonywanie najtrudniejszych zadań, choć często tylko doradzają mniej doświadczonym specjalistom.

Praca na stanowisku front end developera może być więc dostępna dla niemal każdej osoby zainteresowanej programowaniem, nawet bez odpowiedniego wykształcenia. Bez konkretnego doświadczenia trzeba się jednak liczyć z otrzymaniem pracy jedynie na najniższym stanowisku.


Partnerem materiału jest No Fluff Jobs

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF