Reklamodawco! Obalamy mity o programmatic (część 1)
Programmatic buying jest stosunkowo młodym narzędziem, które dopiero od kilku lat z sukcesem wdziera się w obszar marketingu online. Wśród Reklamodawców narosło wiele mitów na temat automatyzacji zakupu powierzchni reklamowej w sieci. Jak to wygląda naprawdę?
- Automatyka wypiera ludzi z ich miejsc pracy.
Mit. Automatyka wspiera ludzi podczas ich obowiązków. W obecnych czasach, kiedy na całym świecie wszyscy dążą do optymalizacji i automatyzacji procesów, programmatic buying jest kolejnym narzędziem, które bez obsługi ludzi nie miałoby racji bytu. Programmatic ułatwia i obniża koszty zakupu powierzchni reklamowej, jednak nadal jest to po prostu narzędzie. Bez ludzi, analizy danych, programmatic nie miałby racji bytu.
- Reklamy zakupione w modelu aukcyjnym są tanie. Taka reklama jest nieskuteczna. Jakość kosztuje.
Reklamy zakupione w modelu programatycznym są faktycznie nieco tańsze, a to dzięki systemowi aukcyjnemu. Ale to wcale nie oznacza, że gorsze. Wręcz przeciwnie. Reklamy są lepiej dopasowane do użytkownika, co przekłada się na ich większą klikalność. Tak naprawdę system aukcyjny wcale nie sprawia, że reklamy zakupione w tym modelu są tanie. Są efektywne kosztowo i pozwalają na większą konwersję, a to finalnie przekłada się na lepszą skuteczność kampanii.
- „Tradycyjnie” kupowana reklama display ma większą konwersję.
I tak, i nie. Reklamy zakupione w systemie aukcyjnym potrzebują określonego czasu dla zoptymalizowania kampanii. Dla reklamodawcy mylące może być to, że w standardowych kampaniach, konwersje są na początku większe, a z określonym czasie spadają. W modelu aukcyjnym jest często odwrotnie. Kampania potrzebuje czasu, aby się „rozkręcić”.
- Programmatic jest tylko modelem zakupu powierzchni reklamowych.
Jest, ale nie tylko. Programmatic jest nowoczesną technologią, która zbiera (z ciasteczek) miliony danych, które pozwalają marketerom na poprawianie kreacji, większe dopasowanie do grupy odbiorców, generalnie do tego, aby kampania była jeszcze skuteczniejsza. Technologia programmatic oferuje zarówno reklamodawcom, jak i marketerom, cały szereg możliwości w wielu kanałach. Dotyczy to zarówno reklamy wizualnej (w tym social media i mobile), a również reklam audio.
- Reklamy w technologii programmatic nie znajdują zastosowania w mobile`u.
Błąd. M-commerce z każdym rokiem nabiera na znaczeniu. Coraz więcej użytkowników korzysta z urządzeń mobilnych częściej niż z laptopów i komputerów. W mobile`u reklama dopasowana konkretnie pod użytkownika z każdym rokiem będzie coraz ważniejsza dla reklamodawców. Wg. danych We Are Social, na świecie jest już niecałe 4 mld użytkowników telefonów komórkowych. To tam coraz częściej dokonujemy zakupów oraz szukamy informacji o produkcie. Technologia programmatic pozwala na skuteczniejsze kampanie, a co za tym idzie, większe przychody wydawców i twórców aplikacji mobilnych.
- Programmatic buying nie nadaje się do kampanii wielokanałowych
Faktycznie, programmatic początkowo używano głównie w reklamach w wyszukiwarkach. Jednak rozwój technologii sprawił, że teraz doskonale optymalizuje kampanie we wszystkich najpopularniejszych kanałach. Jest bardzo efektywny kosztowo zarówno na stronach internetowych, w kampaniach social media czy w aplikacjach mobilnych.
W drugiej części tekstu, eksperci OptAd360 będą wyjaśniać wątpliwości, które pojawiają się po stronie Wydawców w temacie programmatic. Zapraszamy.
Źródło: OptAd360 (www.optad360.com)