...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Technologiczne drugie życie. Jak proptech sprawia, że starsze budynki są wciąż nowoczesne i funkcjonalne?

Tworzenie tzw. smart budynków i modernizowanie w tym kierunku starszych obiektów po prostu się opłaca. Jak pokazują dane firmy Siemens, inteligentny, lepiej funkcjonujący budynek może, przyjmując dość zachowawcze założenia, zwiększyć cenę najmu nawet o 11,8%, a ostatecznie może przynieść od 5% do 35% wyższą wartość sprzedaży obiektu.

Odpowiednie rozwiązania technologiczne pozwalają też oszczędzać wodę i energię. Jednocześnie, nowe technologie przynoszą nieocenioną wartość użytkownikom budynków – pomagają tworzyć bardziej funkcjonalną i przyjazną przestrzeń. Inteligentne oświetlenie czy zaawansowane filtry powietrza dbają również o to, abyśmy przebywali w obiektach, które nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie.

Na świecie, ale także w Polsce, rośnie liczba przykładów budynków, które powstały całe dekady temu, ale stały się bardziej zielone i przyjazne swoim użytkownikom, dzięki mądrej modernizacji i odpowiednim technologiom. Poniżej, przedstawiamy pięć przykładów budynków komercyjnych, które dzięki technologii dostały drugie życie.

Empire State Building

Przykład 1: nowojorski Empire State Building

To bodaj najbardziej znany przykład udanej modernizacji nie tylko starszego, ale i kultowego budynku. Empire State Building to symbol Nowego Jorku, przez wiele lat był najwyższym budynkiem na świecie. W tym roku będzie “obchodził” 90 urodziny. Jak na Stany Zjednoczone, jest to niemal zabytek. Przez dekady zachwycał miliony nowojorczyków i turystów, ale z czasem zaczął odstawać technologicznie od rosnących na Manhatanie nowoczesnych drapaczy chmur. Z ikony zamieniał się w muzeum.

Zaczęło się to zmieniać kiedy Empire State Building zbliżał się do osiemdziesiątki. W 2009 roku rozpoczął się duży projekt modernizacyjny, który trwał przez następną dekadę. Łącznie kosztował ponad 700 milionów dolarów, ale przyniósł wymierne skutki. W wyniku zastosowania inteligentnych rozwiązań oszczędzających energię, udało się zmniejszyć obciążenia energetyczne budynku o 38%, co oznacza 4,4 mln dolarów mniej wydawanych na energię w skali roku.

Firma zarządzająca tym ikonicznym budynkiem wykorzystuje nowoczesny system zarządczy, który pozwala w zautomatyzowany sposób kontrolować klimatyzację, konsumpcję prądu, temperaturę w pomieszczeniach i jakość powietrza w obiekcie. A jest to możliwe dzięki setkom inteligentnych czujników zainstalowanych w całym budynku.

Dzięki wprowadzonym zmianom, ten funkcjonujący od dziewięciu dekad budynek jest certyfikowany na poziomie LEED Gold, a niektóre przestrzenie otrzymały certyfikat LEED Platinum. Oznacza to, że Empire State Building jest tak zielony i tak przyjazny swoim użytkownikom jak nigdy wcześniej. Ikona przeszła głęboką metamorfozę i jest w stanie sprostać nowoczesnym oczekiwaniom i wyzwaniom.

Warsaw Trade Tower

Przykład 2: budynek Warsaw Trade Tower

Warsaw Trade Tower (WTT) to to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najwyższych budynków biurowych Warszawy, którego budowa została ukończona w 1999 roku. W zeszłym roku właściciel i zarządca budynku – firma Globalworth, zdecydowała o modernizacji obiektu m.in. w zakresie najważniejszego systemu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo osób w nim przebywających – Systemu Sygnalizacji Pożarowej.

Nowe rozwiązanie spełnia najnowsze wymogi techniczne i prawne jak i zapewnia aktualizację systemu w przyszłości, także jeżeli chodzi o instalację kolejnych urządzeń. Elastyczna struktura systemu umożliwia zabezpieczenie tak wymagającego i złożonego obiektu jakim jest wysokościowiec w centrum Warszawy, m. in. dzięki integracji systemu ppoż z systemem ochrony budynku.

Starsze budynki, gdy dostaną drugie życie, mogą być dużo bardziej atrakcyjne niż nowe. Zazwyczaj są usytuowane w bardzo dobrych lokalizacjach, ich cena najmu jest niższa i są bardziej rozpoznawalne. Modernizacje, szczególnie te, które odbywają się już w trakcie codziennej eksploatacji budynków są bardzo trudnym przedsięwzięciem projektowym. Nie każdy może się tego podjąć, dlatego warto jest zwracać uwagę nie tylko na cenę projektu, ale również na doświadczenie firm w takich realizacjach.

Wojciech Jurczak, dyrektor pionu Building Products w Siemens

Kolejnym istotnym elementem systemu, w który zainwestował właściciel i zarządca WTT jest wykorzystanie najnowszych rozwiązań bazujących na technologiach chmurowych Siemens Cerberus Cloud. Dzięki podłączeniu obiektu do odpowiednio zabezpieczonej chmury, zarządca budynku może zdalnie kontrolować stan systemu, 24/7, z dowolnego urządzenia i w czasie rzeczywistym. Pozwala to zdecydowanie szybciej reagować na różne incydenty.

Globalworth zainwestował też w inne rozwiązania, które poprawiają nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort osób pracujących i przebywających w Warsaw Trade Tower. Dzięki temu, ten ikoniczny, ponad 20-letni budynek otrzymał na początku tego roku certyfikat BREEAM In-Use na poziomie Excellent.

Przykład 3: kampus uniwersytetu w Tampere

Nie tylko budynki biurowe mogą zyskać na nowoczesnych rozwiązaniach proptechowych. Ciekawym przykładem są budynki kampusu uniwersyteckiego w fińskim Tampere. Niektóre z nich są stosunkowo młode, ale inne funkcjonują już od kilku dekad. Studenci i pracownicy uczelni często narzekali na zaduch w pomieszczeniach, niedostateczne ogrzanie sal wykładowych czy inne usterki w systemach grzewczych i oświetleniowych. Dlatego też zarządca kampusu razem z firmą Siemens postawił na digitalizację zarządzania budynkami.

Dzięki wykorzystaniu tysięcy specjalnych czujników i systemu BMS (Building Management System) dane o różnych aspektach funkcjonowania budynków są wykorzystywane w taki sposób, że zapotrzebowanie uczelni na energię może być zwinnie dostosowane do zasilania z publicznej sieci energetycznej, co zapewnia większą stabilność energetyczną i pozwala wprowadzać oszczędności.

Jednym z elementów systemu opracowanego przez firmę Siemens jest zarządzanie urządzeniami do odśnieżania i topnienia lodu w sposób automatyczny, uzależniony od warunków pogodowych. Na przykład dane dotyczące temperatury gruntu i prognozy pogody mogą być wykorzystywane do ostrzegania systemu, aby w razie opadów śniegu stopił śnieg z chodników na terenie kampusu. A jeśli śnieg nie pada, system po prostu nie ogrzewa budynków i chodników, ponieważ zebrane z czujników dane pokazują, że nie ma takiej potrzeby. Wcześniej system działał tak, że uruchamiał procesy grzewcze niezależnie do warunków pogodowych, co generowało znaczące straty energii.

Jakie są efekty digitalizacji procesów zarządzania budynkami na kampusie w Tampere? O 50% spadła liczba skarg użytkowników budynków, a efektywność energetyczna wzrosła o 57%. Pracownicy administracji oszczędzają także swój czas – aż 70% inspekcji, które wcześniej były przeprowadzane “organoleptycznie” zostało zastąpionych przez zautomatyzowaną analitykę danych.

Nie każde rozwiązanie spowoduje uatrakcyjnienie budynku w oczach najemcy. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeżeli modernizujemy systemy, które są energochłonne, a takim jest produkcja chłodu i ciepła. Warto jest też skorzystać z narzędzi, które wyliczą potencjalną oszczędność, jeszcze przed modernizacją. Dobrze jest również tchnąć trochę innowacyjności w budynek np. sterowanie komfortem, oświetleniem i żaluzjami z poziomu telefonu, czy zmiana barwy sztucznego światła zgodna z porą dnia.

Wojciech Jurczak, dyrektor pionu Building Products w Siemens

Spectrum Tower

Przykład 4: warszawski biurowiec Spektrum Tower

W tym roku będziemy obchodzić dwudziestolecie oddania do użytku warszawskiego biurowca Spektrum Tower, którego obecnym właścicielem i zarządcą jest Globalworth. Ten 32-kondygnacyjny budynek zlokalizowany przy ulicy Twardej został kilkanaście miesięcy temu wyposażony w technologię, która zapewnia komunikację bezprzewodową z wykorzystaniem fal świetlnych oraz wysoki poziom zabezpieczeń przesyłanych danych.

Trulifi – bo tak nazywa się ta technologia – zamiast sygnałów radiowych (takich jak WiFi, 4G/5G, Bluetooth itp.), wykorzystuje fale świetlne, aby umożliwić niezawodną, bezpieczną, dwukierunkową komunikację bezprzewodową z prędkościami znacznie przewyższającymi większość konwencjonalnych technologii stosowanych w miejscach pracy. Rozwiązanie bazuje na optycznych, bezprzewodowych nadajniko-odbiornikach, które są wbudowane w oprawy oświetleniowe lub mogą zostać do nich dodane. Oznacza to, że użytkownicy nie muszą usuwać i wymieniać istniejącej infrastruktury oświetleniowej, aby uzyskać doskonałą jakość światła i łączność bezprzewodową.

Rozwiązanie wdrożone w siedzibie Globalworth w Spektrum Tower obejmuje urządzenia LiFi wykorzystujące wiązkę podczerwoną gwarantującą dwukierunkowy przesył danych do prędkości 150 Mb/s. Łączność bezprzewodowa działa w każdych warunkach oświetleniowych – nawet przy wyłączonym świetle. Prędkość transmisji jest na tyle wysoka, że umożliwia jednoczesne strumieniowanie 30 filmów o rozdzielczości 1080p (HDTV). Odbiornik USB, podłączony do laptopa, jest potrzebny do odbioru sygnału LiFi oraz pełni rolę nadajnika, który wysyła dane z powrotem do urządzenia.

Tego typu rozwiązania w budynku funkcjonującym od dwóch dekad zdecydowanie poprawiają komfort pracy. Inną technologią wykorzystaną przez Globalworth w polskiej siedzibie firmy w Spektrum Tower, która pozytywnie wpływa na warunki pracy biurowej i dobre samopoczucie, jest oświetlenie bioadaptacyjne (Human Centric Lighting), które może być dostosowane do rytmu zegara biologicznego reagując na zmianę pory dnia i warunków atmosferycznych.

Warsaw Towers

Przykład 5: warszawski biurowiec Warsaw Towers

Budynek Warsaw Towers w Warszawie również jest świetnym przykładem obiektu biurowego, który dzięki prowadzonym modernizacjom oraz zrównoważonemu zarządzaniu zyskał nowe życie. Obiekt został oddany do użytkowania w 1999 roku i był jednym z pierwszych nowoczesnych, jak na tamte lata, biurowców na mapie Warszawy.

Proces gruntownych zmian w obiekcie rozpoczął się w 2015 roku od kompleksowej przebudowy strefy recepcji. Kolejnym etapem zmian była stopniowa przebudowa powierzchni biurowych. We wszystkich nowopowstających biurach zastosowano oświetlenie LEDowe, wymieniono klimakonwektory oraz przebudowano toalety. W ten sposób udało się dokonać zmiany wizerunku ok. 95% powierzchni najmu w budynku.

W procesie modernizacji właściciel budynku nie zapomniał o infrastrukturze technicznej obiektu. Na przestrzeni ostatnich lat stopniowo wymieniano agregaty chłodu, montując w ich miejsce nowe jednostki z systemem free-coolingu. System wentylacji w nieruchomości działa w oparciu o płynną regulację poprzez detekcję stężenia dwutlenku węgla.

Proces modernizacji został uzupełniony zakupem 100% energii zielonej z farm wiatrowych oraz odnowieniem certyfikatu BREEAM IN-use na poziomie Excellent. To pozwoliło zapewnić 100% wynajmu powierzchni biurowych w 2020 roku. Jak zapowiada Tomasz Żukowski, Portfolio Property Manager w Cushman & Wakefield, to nie koniec zmian w budynku. Zarządca i właściciel budynku zamierzają w ciągu najbliższych kilku lat zmodernizować wszystkie windy.

Oszczędności energii i wody, inteligentne i zautomatyzowane zarządzanie przestrzenią, podwyższone bezpieczeństwo oraz większy komfort użytkowników – to tylko niektóre z efektów jakie można osiągnąć modernizując starsze budynki wykorzystując rozwiązania proptechowe. Jak pokazaliśmy powyżej, nowe technologie mogą skutecznie napędzać obiekty z historią i w najbliższych latach będziemy obserwować tego typu projekty coraz częściej.

Każda technologia kiedyś okaże się przestarzała. Budynki, które powstają dzisiaj za 30 czy 50 lat też będą wymagały modernizacji. Kluczem do sukcesu jest w takim razie takie przygotowanie projektu budynku, ale i projektu modernizacji, aby każda kolejna “aktualizacja” mogła być zrealizowana szybko, skutecznie i w rozsądnym budżecie. Nie można stworzyć obiektu, który będzie całkowicie odporny na zmiany technologiczne, ale można stworzyć taki projekt, który w przyszłości będzie można bardzo łatwo dostosować do nowych wymagań i standardów.

Bartosz Dobrowolski, co-founder i ekspert Proptech Foundation

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polska na 20. miejscu na świecie pod względem transparentności rynku nieruchomości

Firmy JLL i LaSalle opublikowały najnowszą edycję Globalnego Indeksu Transparentności Rynku Nieruchomości (Global Real Estate Transparency Index – GRETI). Jak podkreślają autorzy raportu, mimo zwiększonego nacisku na społeczną odpowiedzialność biznesu i powszechne wykorzystanie nowych technologii, aktualnie mamy do czynienia z najniższym tempem poprawy przejrzystości światowych rynków nieruchomości od okresu bezpośrednio po światowym kryzysie finansowym.

Po raz kolejny kategorię najbardziej transparentnych rynków zdominowały kraje anglosaskie: Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Australia. Na kolejnych miejscach uplasowały się Francja, Kanada, Nowa Zelandia, Holandia, Irlandia, Szwecja i Niemcy. Najmniej transparentnym krajem jest Libia. Wenezuela, która zamykała ranking w 2018 roku, wypadła z zestawienia. Z kolei wśród krajów, które odnotowały największy postęp w obszarze przejrzystości rynku dominują państwa azjatyckie.

Zrównoważony rozwój i rozwiązania PropTech motorem transparentności

Od 2018 roku, czyli ostatniej edycji rankingu – kwestią najmocniej wpływającą na transparentność rynków nieruchomości stały się zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Jeremy Kelly, Dyrektor Globalnych Programów Badawczych w JLL

W tym obszarze liderami najwyższych standardów są kraje najbardziej transparentne, w tym Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Australia i Francja.

Innym kluczowym czynnikiem zwiększającym transparentność jest ilość danych dotyczących nieruchomości, które są obecnie dostępne dzięki coraz większemu wykorzystaniu narzędzi PropTech oraz Big Data. Ponownie, największa skala wdrożeń innowacyjnych rozwiązań technologicznych może być obserwowana w gronie najbardziej transparentnych państw – we Francji, Holandii, Australii, Wielkiej Brytanii, w Kanadzie i USA, a także na rynkach Azji i Pacyfiku – w Korei Południowej, Singapurze i Hongkongu. Co istotne, kilka mniej przejrzystych, większych rynków wschodzących również wyróżnia się w tym aspekcie – w tym Indie, Republika Południowej Afryki, Brazylia i Chiny.

Polska bez zmian

W tegorocznym rankingu Polska, podobnie jak dwa lata temu, została zakwalifikowana na 20 miejscu. Tym samym kolejny raz z rzędu wyprzedziła wszystkie pozostałe kraje Europy Środkowo – Wschodniej, w tym Czechy (25 pozycja), Słowację (28), Węgry (27) i Rumunię (35 – spadek o sześć pozycji do grona krajów półtransparentnych).

Mocne fundamenty polskiego rynku nieruchomości potwierdza między innymi wysoka aktywność inwestorów, którą obserwujemy mimo globalnych zawirowań związanych pandemią koronawirusa. Dotychczas w tym roku sfinalizowano w Polsce transakcje o wartości ponad 3,7 mld euro. To świadczy o głębokim zaufaniu inwestorów. Dalsza praca nad poprawą klimatu legislacyjnego, lepsza współpraca na linii sektor prywatny – państwo i zwiększanie innowacyjności to warunki, abyśmy za dwa lata byli oceniani jeszcze lepiej.

Agata Sekuła, Wiceprezes Zarządu JLL w Polsce

Na lepszą percepcję polskiego rynku w przyszłości może w mniejszym tempie wpływać tempo wzrostu w zakresie podaży projektów nieruchomościowych, a w większym – jakość produktu, który jest oferowany inwestorom.

Pandemia bardzo mocno uwypukliła rolę nowoczesnych rozwiązań technologicznych, dzięki którym firmy utrzymały swoją ciągłość biznesową, a teraz bez większych przeszkód mogą wracać do budynków biurowych. Dlatego nadchodzące miesiące i lata będą stały pod znakiem zwiększonych nakładów na innowacyjność, również w obszarze PropTech, dzięki którym nieruchomości staną się dla swoich użytkowników jeszcze bardziej bezpieczne. Ciekawym aspektem jest też wzrost znaczenia zrównoważonego rozwoju. Globalne zmiany klimatyczne stoją chwilowo w cieniu koronawirusa, musimy jednak pamiętać, że w tym obszarze szczególnie ważna jest konsekwencja i długofalowe strategie nastawione na ochronę środowiska. Te dwie kwestie powinny znaleźć się w centrum uwagi inwestorów i deweloperów aktywnych na rynku nieruchomości w Polsce.

Mateusz Polkowski, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL

Globalny Indeks Transparentności Rynku Nieruchomości jest wydawany co dwa lata. W tegorocznej edycji oceniono 99 rynków, biorąc pod uwagę 210 czynników. Zostały one podzielone na sześć obszarów, którymi są wskaźniki efektywności, fundamenty rynku, nadzór nad podmiotami notowanymi na rynkach zorganizowanych, warunki prawne i ustawodawstwo, jakość procesów transakcyjnych oraz zrównoważony rozwój.

W oparciu o badane wskaźniki kraje są przypisywane kategorii: wysoce transparentnych (highly transparent), transparentnych (transparent), półtransparentnych (semi-transparent), o niskiej transparentności (low transparency) i nieprzejrzystych (opaque). Indeks jest narzędziem zarządzania ryzykiem dla inwestorów. Zapewnia porównywalne dane dla wielu lokalizacji geograficznych, jest wsparciem przy tworzeniu strategii inwestycyjnych i modelu alokacji środków dla poszczególnych krajów. Pomaga najemcom korporacyjnym ocenić lokalizacje na całym świecie. Wyniki raportu stanowią narzędzie również dla instytucji publicznych, podejmujących działania na rzecz poprawy transparentności gospodarki.

Więcej informacji o rankingu i metodologii, jest dostępnych tutaj.


Źródło: informacja prasowa JLL

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Tylko co 5. firma wpisuje nowoczesne technologie biurowe w swoją strategię walki o pracowników

Pokolenie Z co prawda nie urodziło się ze smartfonem w dłoni, ale z pewnością się z nim wychowało. Młodzi ludzie przyzwyczajeni do wygody, jaką daje dostęp do najnowszych technologii, tego samego będą szukać w miejscu pracy. Tym bardziej, że z analizy firmy Deloitte wynika, że Pokolenie Z jest nastawione zdecydowanie bardziej pragmatycznie niż poszukujący doświadczeń Millenialsi. Dlatego kwestia nowoczesnego biura wspierającego pracownika tak, aby być najbardziej wydajnym, jest kluczowa. Z naszych badań wynika, że tą zależność między zaawansowaniem technologicznym biura a przyciąganiem talentów dostrzega wiele firm, ale jeszcze nie do końca potrafią odpowiednio zabrać się za ich wdrażanie – mówi Krzysztof Mogielski, dyrektor ds. transformacji cyfrowej w CBRE.

Niedługo dogonimy Europę 

Proptech to wszystkie nowoczesne technologie, zwykle teleinformatyczne, które wpływają na rozwój nieruchomości na świecie. Najbardziej ich wpływ widać w biurowcach, których w naszym kraju buduje się coraz więcej. Aż 21% polskich firm zapytanych o wspieranie implementowania takich rozwiązań przyznaje, że zaawansowane technologicznie miejsca pracy to ważny element rozwoju firmy. 39% podejmowało próby ich wdrożenia, ale nadal nie wypracowało spójnej koncepcji, natomiast 27% przyznaje, że są istotne – wynika z raportu CBRE „PropTech Index 2019”. To oznacza, że w aż 66% przedsiębiorstw ten ważny element nie jest realizowany w satysfakcjonującym stopniu. Nowości technologiczne za nieistotne uznaje tylko 13% respondentów.

Polska w regionie CEE pod względem świadomości technologii biurowych jest na takim samym poziomie jak Czechy i Rumunia. W Rumunii 22% respondentów postrzega stworzenie nowoczesnego i cyfrowo zaawansowanego miejsca pracy jako część szerszej wizji, w Czechach 23%. Większą świadomość widać wśród Austriaków – 28%. Natomiast najbardziej świadome proptechu kraje to Węgry (37%) oraz Słowacja (45%), w których prawie co druga firma ma wpisaną w swoją strategię walkę o nowoczesne biuro. 

Nakłady na technologie będą rosły

Jak wskazują eksperci CBRE, nie ulega wątpliwości, że nowoczesne technologie w biurze przynoszą korzyści. Firmom potrzeba jednak doradztwa w zakresie najlepszych rozwiązań, które odpowiedzą na potrzeby młodych ludzi, a szczególnie wchodzącego na rynek pracy pokolenia Z. To osoby urodzone w latach 1996-2015, które w 2020 r. będą miały od 5 do 24 lat. Jak wskazują analizy Deloitte, od Millenialsów odróżnia je przede wszystkim pragmatyczne podejście do życia, np. są bardziej zachowawczy i chętniej oszczędzają, a także dużo bardziej nastawieni na wykorzystywanie nowych technologii. Trudniej im wyobrazić sobie świat bez wygody jaką daje smartfon i aplikacje, dlatego zdecydowanie chętniej wybiorą miejsce pracy, które im tę wygodę zaoferuje. Nowe pokolenia konsumentów i pracowników zmuszają pracodawców oraz wynajmujących do zaakceptowania faktu, że technologia ma kluczowe znaczenie w miejscu pracy. 

Raport do pobrania tutaj: https://www.cbre.com/report-download?PUBID=f638ef92-021a-467e-9050-9b680a4f52b4.

 

Raport CBRE „PropTech Index 2019” składa się z dwóch segmentów: badania oczekiwań konsumentów oraz oceny zaawansowania technologicznego budynków. W pierwszej części analizie poddano aż 79 biurowców z Austrii, Czech, Węgier, Rumunii, Słowacji oraz z Polski, z której pochodziła znaczna część badanych budynków – aż 25. Każdy z uwzględnionych biurowców posiadał najwyższe oceny w zakresie zielonych certyfikatów BREEAM oraz LEED. W drugiej części użytkownicy biur wskazywali na to, z których aplikacji korzystają najczęściej oraz jakich nowoczesnych rozwiązań oczekują w miejscach pracy. 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Linkleaders i Proptech Poland rozpoczynają współpracę

Misją fundacji Proptech Poland jest organizacja wsparcia sektora nieruchomości w procesie transformacji cyfrowej wszystkich jego obszarów: biur, retailu, obiektów przemysłowych i magazynowych oraz generalnego wykonawstwa.

Fundacja integruje korporacje, startupy i ekspertów, którzy wspólnie zmieniają jedną z kluczowych branż polskiej gospodarki. Łączy biznes ze środowiskiem akademickim oraz władzami samorządowymi, aby mieć dostęp do najnowszych innowacji i badań oraz realnie wpływać na kształt rynku nieruchomości.

Wspólnie z naszymi partnerami poszukujemy odpowiedzi na wyzwania firm z sektora real estate, związanych ze zmianami technologicznymi, zmianami na rynku pracy, nowymi modelami biznesowymi opartymi o cyfrowe produkty i usługi. Zapewniamy dostęp do najnowszych technologii, najlepszych ekspertów oraz sprawdzonych partnerów. Razem z Linkleaders będziemy aktywnie rozwijać społeczność i rynek proptech w Polsce poprzez komunikację, networking i wymianę wiedzy. 
-Bartosz Dobrowolski, założyciel i prezes Proptech Poland

Proptech Poland to nowoczesna platforma współpracy, dzięki której różne podmioty wymieniają się wiedzą i wzajemnie edukują. Promuje innowacje i najnowsze technologie oraz ich twórców, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Tworzy pomosty z regionalnymi i światowymi organizacjami o podobnym profilu w celu wymiany wiedzy, doświadczeń, ale przede wszystkim rozwiązań technologicznych. Kreuje wspólną narrację i platformę komunikacji dla całego środowiska.

Linkleaders to jedna z największych polskich firm specjalizujących się w komunikacji korporacyjnej, employer branding i marketingu rekrutacji. Specjalizuje się we współpracy z czołowymi globalnymi markami sektora nowych technologii, nieruchomości i usług biznesowych.

Od lat wszyscy uczestniczymy w procesie cyfrowej transformacji branży finansowej, gdzie rozwiązania fintech pozwoliły stworzyć zupełnie nowe produkt i usługi. Analogiczny proces dzieje się w branży real estate a fala transformacji dotarła niedawno do Europy i właśnie zaczyna się w Polsce. Proptech to nowy fintech. Współpracując z liderami sektora nieruchomości i jednym z najbardziej obiecujących startupów proptechowych w Polsce – ProperGate – naturalnie dążyliśmy do tego, żeby jeszcze bardziej integrować środowisko transformujące real estate. Cieszymy się, że możemy robić to wspólnie z Bartkiem i zespołem Proptech Poland. -Tomasz Podolak, założyciel Linkleaders

W ramach współpracy Linkleaders będzie odpowiedzialne za wszystkie działania komunikacyjne Proptech Poland, będzie wspierać ją w działaniach inspiracyjnych oraz edukacyjnych, animując społeczność proptechową w Polsce. Za projekt po stronie agencji odpowiada Paweł Luty, lider praktyki proptech w Linkleaders, starszy konsultant z wieloletnim doświadczeniem zdobywanym w branży technologicznej i nieruchomości komercyjnych.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polski start-up PropTech z kontraktem na obsługę 5 biurowców i 15 tys. użytkowników

Dedykowana aplikacja przygotowana na potrzeby Cavatina Holding wpisuje się w światowy trend integrujący biuro, jako budynek z jego funkcją, czyli miejscem pracy. PropTech to obecnie bardzo silnie rozwijający się obszar na światowej mapie start-upów – co ważne aplikacja Cavatina Integral to system otwarty, współgrający z bazową aplikacją Zonifero. Cieszy nas zaufanie, jakim obdarzyła nas Cavatina, podpisując z nami umowę na 5 lat. Nasze rozwiązanie jest nie tylko innowacyjne, ale i gotowe do wdrożenia w każdym, większym lub mniejszym, budynku. Dzięki kontraktowi z Cavatina możemy powalczyć o kolejnych międzynarodowych inwestorów i rozpocząć proces, który doprowadzi Zonifero do debiutu na szwedzkiej giełdzie – tłumaczy Robert Strzelecki, CEO Grupy TenderHut odpowiadający za rozwój Zonifero.

Wysoka ocena ekspertów

Sam start-up przykuł uwagę ekspertów z PwC. – Zonifero znalazło się w gronie akcelerowanych przez nas start-upów w toczącej się obecnie trzeciej edycji programu PwC Startup Collider. Wszyscy jesteśmy świadkami i uczestnikami rewolucji digitalowej, zmieniamy nie tylko sposób komunikacji, ale również sposób, w jaki pracujemy, co dostrzegli specjaliści Zonifero. Proponowane przez nich rozwiązanie to pierwszy krok w przeniesieniu zarządzania przestrzenią firmy do smartfonów. Cieszymy się, że dzięki udziałowi firmy w programie Startup Collider będziemy mogli uczestniczyć w jej rozwoju – tłumaczy Jolanta Kokosińska, partner w PwC.

Unikalne wdrożenie

Intensywny rozwój rynku nieruchomości biurowych i zmieniające się oczekiwania najemców zaowocowały decyzją o wdrożeniu kompleksowego oraz nowoczesnego systemu zarządzania kluczowymi obiektami biurowymi Cavatina Holding. Warszawski biurowiec Chmielna 89, wrocławski Carbon Tower oraz planowany w Katowicach kompleks biurowy Global Office Park to pierwsze inwestycje, w których będzie wdrażane rozwiązanie. – Budynki Cavatina, jako jedne z pierwszych w Polsce, już wkrótce staną się w pełni inteligentne, a wszystko dzięki specjalistom z firmy Zonifero. To oni stoją za aplikacją „Integral”, która sprawi, że praca w naszych biurowcach będzie o wiele prostsza i bardziej intuicyjna. „Integral” powstał z myślą o komforcie przyszłych najemców i ich pracowników – przyznaje Łukasz Zarębski, Head of Marketing z Cavatina Holding. Jak ważną rolę odgrywa nowoczesne biuro doskonale rozumieją eksperci z firmy doradczej Knight Frank, którzy z pierwszej ręki znają potrzeby i oczekiwania najemców. Mariaż branży deweloperskiej z innowacyjnymi rozwiązaniami staje się znakiem naszych czasów. W pełni zintegrowane z otoczeniem aplikacje mobilne to już teraźniejszość, która z filmami sci-fi ma niewiele wspólnego – mówi Karol Grejbus, Dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy z Knight Frank.

Zarządzanie biurowcem

Nowoczesny biurowiec to żyjący organizm działający w określonym rytmie. Poruszanie się pracowników, wizyty kurierów, dostawców czy ruch na parkingu stanowią naturalny element funkcjonowania nowoczesnego kompleksu biurowego. Aplikacja Zonifero pozwala na zautomatyzowanie tych procesów jeszcze zanim dana osoba pojawi się w budynku. Dzięki pełnej digitalizacji powierzchni dostawca czy kurier doskonale wie, gdzie znajduje się dane biuro, a dzięki systemowi kontroli dostępu będzie miał wstęp tylko tam, gdzie administrator czy najemca mu zezwoli. Podobnie wygląda sytuacja z gośćmi. O fakcie przybycia gościa poinformowane zostaną właściwe osoby, a dzięki wirtualnym planom trafi on bezbłędnie w docelowe miejsce. Aplikacja Zonifero to także zarządzanie komunikacją wizualną budynku na monitorach. Dzięki zintegrowanemu systemowi administrator może sterować wyświetlanymi treściami, a w razie konieczności mogą one także posłużyć za źródło informacji o drogach ewakuacji. Wdrożenie przyczynia się do generowania oszczędności w postaci redukcji kosztów związanych z użytkowaniem nieruchomości związanych ze zużyciem na przykład prądu: zarządzanie światłem i wyłączanie urządzeń, kiedy pomieszczenia są puste.

Wsparcie Sztucznej Inteligencji

Do analizy danych Zonifero wykorzystuje najnowszą technologię Microsoft. – Na bazie Machine Learning i Artificial Inteligence z chmury Azure, eksperci Zonifero zbudowali moduł analizy użycia biura – aplikację uczącą się i wspierającą codzienne korzystanie z jego możliwości. To kolejny krok wykorzystania sztucznej inteligencji w zarządzaniu firmą – mówi Jarosław Zarychta – Head of Industry Solutions z Microsoft. Doskonałym przykładem wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji jest podniesienie do 95% efektywności związanej z zarządzaniem miejscami parkingowymi poprzez ich aktywne przydzielanie. Funkcjonalności te to tylko część możliwości aplikacji, która nie tylko pomaga zarządzać budynkiem, ale i także samym biurem.

Wsparcie dla Office Managera

Organizacja nowoczesnego biura szczególnie w firmie, która posiada wiele oddziałów to duże wyzwanie dla office managera. Efektywne zarządzanie salami konferencyjnymi czy obecnie bardzo modny trend polegający na współdzieleniu biurek, bez odpowiednich narzędzi nie byłby możliwy do realizacji. Office manager wyposażony w funkcjonalności aplikacji Zonifero jest w stanie racjonalnie gospodarować zasobami i szybko rozwiązywać problemy. Rezerwacja sali konferencyjnej czy przesunięcie spotkania odbywa się z poziomu aplikacji i w związku z tym nie angażuje zbędnych zasobów. Szczegółowe plany powierzchni biurowej, uwzględniające na przykład rozmieszczenie poszczególnych pracowników czy moduł związany z rozliczeniem delegacji to znaczne ułatwienie dla osób przebywających w delegacji z innych oddziałów firmy. Zgłaszanie awarii sprzętu czy zapotrzebowania na poszczególne materiały eksploatacyjne także odbywa się z poziomu aplikacji. Office manager posiada dostęp do modułu analitycznego wspieranego sztuczną inteligencją, który sugeruje lepsze wykorzystanie np. sali konferencyjnych czy miejsc przy przechodnich biurkach. Wszystko po to, aby pracownik czuł się komfortowo i mógł jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki.

Podniesienie efektywności pracowników

Efektywność pracy w dzisiejszych czasach uzależniona jest od interakcji z innymi pracownikami. Nowoczesne biurowce stają się bardziej centrami spotkań i współpracy niż miejscami, w których jednostki wykonują poszczególne zadania. Zmiana sposobu pracy to także zmiana oczekiwań w stosunku do jego miejsca. W centrum jest dziś smartfon i wszechobecne wykorzystanie jego możliwości do ułatwiania pracownikom funkcjonowania w biurze. Z takiego założenia wyszli twórcy aplikacji Zonifero. Różnice w jakości pracy wspomaganej przez Zonifero można odczuć poczynając od pierwszego momentu, w którym nowy pracownik pojawia się w firmie. Dzięki aplikacji niezwykle istotny proces onboardingu nabiera nowego wymiaru. Pracownik poprzez cyfrowy obraz swojego biura, który ma zawsze w kieszeni, jest od samego początku w stanie samodzielnie poruszać się po wszystkich istotnych dla niego miejscach. Wie, kto siedzi przy jakim biurku i gdzie dokładnie jest zaplanowane spotkanie. Dzięki systemowi kontroli dostępu nie musi czekać na wyrobienie karty wejściowej – ma ją od razu w swoim telefonie, a drzwi do hali garażowej otworzy jednym kliknięciem.  Wszystkie administracyjne kwestie może zgłaszać poprzez aplikację, wypełniając wniosek urlopowy czy rozliczając delegację. Zonifero to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby każdego pokolenia, ponieważ bez względu na wiek czy stanowisko danego pracownika, każdy posługuje się smartfonem i każdy chce poświęcać jak najmniej czasu na zadania związane z administracją. Pamiętanie o kartach wejściowych, pilocie do garażu czy podpisaniu delegacji na koniec wyjazdu służbowego odchodzi od lamusa.

W dzisiejszych czasach miejsce pracy to coś więcej niż tylko biurko, krzesło i laptop. To przestrzeń, która musi odpowiadać na stale rosnące potrzeby i wymagania pracowników. – Aplikacja „Integral” jest odpowiedzią na panujący aktualnie trend w nieruchomościach komercyjnych. Ta dedykowana naszym nieruchomościom aplikacja zapewni nie tylko łatwe zarządzanie budynkiem, ale i wynajmowanymi przestrzeniami. Jestem przekonany, że nasi najemcy docenią pakiet funkcjonalności oferowanych przez Cavatina – podsumowuje Daniel Draga, Członek Zarządu z Cavatina Holding.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

100 tys. m kw. innowacji, czyli „Integral” w obiektach Cavatina

Najnowszy trend w najmie nieruchomości komercyjnych przypomina bardziej model usługowy niż klasyczne rozwiązania spotykane do tej pory. Inteligentne zarządzanie nie tylko samym budynkiem, ale i najmowaną przestrzenią, poczynając od lobby poprzez przestrzenie wspólne czy sale konferencyjne i miejsca parkingowe, stanowi dziś nie tylko nowinkę, a konieczność dla nowoczesnych nieruchomości komercyjnych. Te i szereg innych funkcjonalności zawiera „Integral” – dedykowana aplikacja stworzona na podstawie najnowszego rozwiązania polskiej marki Zonifero, tworzącej zaawansowane oprogramowanie z obszaru PropTech.

Trzy kluczowe projekty

W najnowsze rozwiązanie technologiczne do zarządzania przestrzenią biurową i samym biurem zostaną wyposażone trzy kluczowe inwestycje polskiego dewelopera. Budynek Chmielna 89 w Warszawie nagrodzony w zeszłym roku tytułem „Best International Office Development” w międzynarodowym konkursie International Property Awards, wrocławski Carbon Tower oraz planowany w Katowicach Global Office Park to inwestycje, w których ponad 15 tys. pracowników na co dzień będzie mogło korzystać z najnowszych rozwiązań łączących technologię mobilną z Internetem Rzeczy. Łącznie ponad 100 tys. m kw. będzie zarządzanych z poziomu smartfona. Rozwiązanie zapewni najemcom kompleksowe i spersonalizowane plany przestrzeni, możliwość zarządzania światłem, aktywowaniem urządzeń, salami konferencyjnymi, a także dostępnymi miejscami parkingowymi.

Kompleksowa integracja

Inteligentne budynki stały się już codziennością – kontrolowane warunki środowiskowe, oświetlenie czy energooszczędne pasywne rozwiązania to wszechobecny element powstającej architektury. Jednak dla współczesnych najemców budynek przede wszystkim ma być interaktywny. Jak sprostać tym oczekiwaniom? – Dziś biuro to miejsce interakcji pomiędzy pracownikami, w którym nie tylko wykonuje się określone czynności, ale właśnie ma się możliwość wymiany pomysłów. Nakładając na to styl życia obecnego na rynku pokolenia, maluje się obraz oczekiwań w stosunku do nowoczesnego biura. Ma być interaktywnie i najlepiej z poziomu smartfona – tak w skrócie można zdefiniować panujące trendy – mówi Daniel Draga, Członek Zarządu, CFO w Cavatina Holding S.A. – Szukaliśmy rozwiązania, które nie tylko pozwoli na zarządzanie budynkiem, ale i da jego użytkownikom realną kontrolę nad powierzchnią, którą wynajmują – dodaje Draga.

Więcej niż smart

Planowane wdrożenie stanowi kompleksowe rozwiązanie zarówno dla administratora budynku, jak i jego użytkowników. Aplikacja ułatwia najemcom codzienne funkcjonowanie jeszcze zanim pojawią się w biurze. Użytkownik z poziomu własnego telefonu może np. zarezerwować miejsce parkingowe a następnie przy wjeździe otworzyć przez aplikację bramę garażową. Narzędzie poprowadzi gości najemcy do właściwego miejsca już z poziomu lobby, gdzie odbywa się systemowa rejestracja, a o przybyciu gościa automatycznie poinformowany zostanie zapraszający. Ciekawą funkcją jest także możliwość zgłaszania usterek lub zapotrzebowania na poszczególne materiały eksploatacyjne np. braku papieru w ogólnodostępnej kopiarce. – Dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji uczącej się nawyków jej użytkowników, aplikacja sama zasugeruje odpowiednie zmiany np. w systemie rezerwacji sali konferencyjnej. Kiedy okaże się, że duża sala konferencyjna w 80% wykorzystywana jest na spotkania nie większe niż 5 osób, to system zasugeruje podzielenie jej na pół bądź większe wykorzystanie mniejszych pomieszczeń tłumaczy Thomas Birk, Członek Zarządu TenderHut odpowiedzialny za rozwój Zonifero. Wszystko po to, aby oszczędzać cenny czas i pieniądze najemców – dodaje Birk.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF