...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Polski producent rowerów ROMET po raz kolejny gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Firma przekazała na licytację elektryczny rower górski ze swojej najnowszej kolekcji 2024

ROMET od lat wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Udział w podobnych inicjatywach, dzięki którym można nieść pomoc osobom w potrzebie jest zapisany w DNA firmy. W tym roku ROMET przekazał na aukcję wyjątkowy model elektrycznego roweru górskiego z przełomowej kolekcji ROMET 2024 – e-Mustang 1.0. Już teraz można wziąć udział w licytacji i wspierając wspaniałą inicjatywę WOŚP cieszyć się przyjemnością jazdy na rowerze elektrycznym z grupy E-MTB, jednocześnie dbając o własne zdrowie i kondycję.

ROMET to uznany producent wysokiej jakości rowerów o ugruntowanej pozycji i rozpoznawalności. Firma chętnie wspiera lokalne inicjatywy, angażuje się w rozwój lokalnych społeczności nie ograniczając się tylko do zapewniania miejsc pracy. Dlatego wystawiła dla WOŚP także drugi rower, na lokalnej aukcji w Dębicy, czyli w miejscu siedziby firmy. Tymczasem na ogólnopolską aukcję internetową WOŚP, ROMET przekazał wysokiej jakości elektryczny rower górski z najnowszej kolekcji. Oznacza to, że zwycięzca licytacji wygrywa na trzy sposoby: wspiera szczytny cel walcząc o zdrowe płuca dzieci i dorosłych, zostanie właścicielem e-roweru MTB z przełomowej kolekcji ROMET oraz będzie cieszyć się przyjemnością jazdy na rowerze elektrycznym, dbając o własne zdrowie i ekologiczny styl życia. To kolejny raz, gdy ROMET wspiera fundację WOŚP.

W ROMET każdego dnia wspieramy społeczność rowerową w podejmowaniu wyzwań, dbaniu o zdrowie i kondycję oraz zmianie nawyków transportowych w kierunku bardziej ekologicznych. Tworzymy doskonałej jakości produkty, dzięki którym realnie możemy zmieniać nasze otoczenie na lepsze, pod wieloma względami. Jeśli przy okazji mamy szansę wesprzeć osoby potrzebujące pomocy, to naturalnym było – zresztą nie po raz pierwszy – z takiej możliwości skorzystać. Stąd aktywny udział ROMET w aukcjach na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi Wiesław Grzyb, Prezes ROMET.

Udział w licytacji roweru elektrycznego MTB to zarówno wsparcie fundacji WOŚP, jak i świetna możliwość wejścia do świata rowerów elektrycznych. W tym świecie rowerzyści zyskują więcej czasu na odkrywanie nowych ścieżek, mają więcej czystej przyjemności z jazdy, mogą pokonywać więcej podjazdów i zjazdów na wymagających szlakach lub na co dzień, dzięki wspomaganiu elektrycznemu, wszędzie dojechać łatwiej, szybciej i bez zmęczenia.

Gorąco zachęcamy do udziału w licytacji górskiego roweru ROMET ze wspomaganiem elektrycznym a przy okazji do wsparcia szczytnej idei Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

https://allegro.pl/oferta/rower-elektryczny-mtb-z-najnowszej-kolekcji-romet-15053930193

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polski e-bike z fabryki Romet

W Polsce rynek rowerowy wart jest około 1,5 mld zł i rośnie w tempie 20 proc. rocznie, co oznacza, że potencjał rozwoju jest nadal duży[1]. Wpływ na tak dużą dynamikę ma niewątpliwie wzrost wynikający z rosnących cen rowerów – obecnie rok do roku to około 20-30% w rynku detalicznym, ale też trendu, że Polacy coraz chętniej wybierają droższe produkty w tym rowery elektryczne.

Co ciekawe w stosunku do podanej wartości, wg szacunków Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego rocznie sprzedaje się w Polsce podobna ilość rowerów bo około 1,2 mln sztuk.

Jeśli chodzi natomiast o udział rowerów elektrycznych w całym wolumenie sprzedaży w naszym kraju wynosi już ok. 10%. Rynek sprzedaży rowerów elektrycznych stale rośnie, zyskuje uznanie wśród profesjonalistów[3] a Polacy zdecydowanie przekonują się do e-bików widząc w nich przyszłość i oszczędności wobec rosnących cen paliw.

Romet przygotowany na większą popularność e-bików

Najnowsze badanie przeprowadzone na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego potwierdziło, że coraz więcej Polaków myśli o zakupie e-bika. Ponad 60% ankietowanych przyznało, że posiadanie e-bika, pozwoliłoby obniżyć domowe wydatki na transport i mobilność. Biorąc pod uwagę również koszt zakupu i eksploatacji, dla większości badanych (70%) zakup roweru elektrycznego jest bardziej ekonomiczny od samochodu. Romet podkreśla, że jest przygotowany na rosnącą popularność e-bików. Firma posiada odpowiedni potencjał, ponieważ jako jedyna w Polsce produkuje ramy do rowerów elektrycznych na skalę masową.

To silna pozycja również wśród producentów w Europie i daje Rometowi zdecydowane przewagi na rynku branży rowerowej w wielu obszarach, takich jak: szybkość i elastyczność w realizacji zamówień, czas dostaw, logistyka czy możliwość szybkiej reakcji na ewentualne zmiany serii/ modeli. Poza tym produkcja ram w Polsce daje pełną kontrolę jakości w całym procesie produkcyjnym, co równie ważne ma wpływ na finalną cenę produktu.

Jako producent posiadamy pełne zaplecze projektowe i technologiczne. Tworzymy nasze rowery tu w Polsce w pełnym procesie produkcyjnym – od projektu, przez wydruk ramy 3D, laboratoryjne testy komponentów rowerowych aż po produkcję ram. Dzięki drukarkom 3D wyprodukowanie modelu ramy pozwala znacznie przyspieszyć proces wdrożenia jej do produkcji. Badamy wszystkie komponenty. Przeprowadzamy badania zmęczeniowe, udarowe oraz w komorze klimatycznej. Za pomocą rozbudowanych aparatur przetestowany może być każdy komponent rowerowy zarówno w świecie wirtualnym jak i rzeczywistym, co w konsekwencji pozwala odzwierciedlić procesy zachodzące podczas użytkowania roweru. Na kolejnym etapie realizowany jest wzór, który następnie jest również testowany w laboratorium oraz w terenie. Jeżeli przejdzie pomyślnie wszystkie testy – trafia do seryjnej produkcji. Technologia produkcji ram na zautomatyzowanych liniach pozwala zdecydowanie skrócić cały proces powstawania roweru, gwarantuje też pełną kontrolę zarówno nad jakością jak i pełnym procesem produkcyjnym.

Grzegorz Grzyb, Wiceprezes zarządu Romet

Potencjał produkcji i współpraca z polskimi producentami

Romet dodaje, że najważniejsze są potrzeby klientów i ich oczekiwania. – Jako producent z powodzeniem wdrażamy światowe trendy, ale też reagujemy na potrzeby klientów. Widzimy ogromny wzrost zainteresowania e-rowerami na całym świecie, w tym także w Polsce i odpowiadamy na to zwiększoną produkcją, ale przede wszystkim najnowszą technologią. Nasze ramy produkujemy w Polsce. Aluminium, z którego je produkujemy pochodzi z polskich hut. Pracując nad rowerami elektrycznymi nawiązaliśmy strategiczne partnerstwa, które pozwalają nam na to, że obecnie z uwagi na wspomniany udział procentowy komponentów możemy mówić o polskim rowerze elektrycznym. Opracowaliśmy technologię, dzięki której są one zintegrowane z baterią, której dostawcą jest firma BMZ Poland Sp. z o.o. Natomiast jeśli chodzi o nasz potencjał produkcyjny, miesięcznie produkujemy około 10 tysięcy sztuk ram elektrycznych, ale w każdej chwili jesteśmy gotowi zwiększyć ten potencjał.

Grzegorz Grzyb, Wiceprezes zarządu Romet

Preferencje dla importerów

Ze względu na duży udział komponentów stosowanych w rowerach elektrycznych produkowanych w Polsce, Romet może wystawiać na swoje e-biki świadectwo eur 1. Dzięki temu importerzy mogą skorzystać z preferencyjnych stawek celnych. Preferencje te uzyskuje się tylko wtedy, kiedy rowery składają się minimum w 60 procentach z części wytworzonych w Europie.

Co to oznacza w praktyce? W polskiej taryfie celnej najkorzystniejsze stawki przyznaje się na import towarów z krajów członkowskich Unii Europejskiej i państw należących do Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu[footnoteRef:3]. O ile tylko towary mają potwierdzone unijne pochodzenie importerzy mogą korzystać z zerowych albo obniżonych ceł w państwie, do którego dostarczane są towary.

Przedsiębiorstwo, aby móc wystawiać świadectwo – eur1 musi spełniać szereg sprecyzowanych wymogów. Eksporter musi udowodnić, że produkt spełnia kryteria określone w danej umowie o wolnym handlu. Dla każdego z komponentów Romet przedstawia „deklarację dostawców” wraz z fakturami zakupowymi.

Rynek rowerów elektrycznych w Europie będzie rósł

Patrząc na przyszłość rowerów elektrycznych w Europie, wg szacunków Europejskiej Konfederacji Przemysłu Rowerowego (Confederation of the European Bicycle Industry), w 2027 roku wolumen rowerów elektrycznych przekroczy liczbę rowerów tradycyjnych, zaś w 2030 roku ma osiągnąć wielkość 17 milionów sztuk. Co ciekawe, w tym samym czasie liczba rowerów tradycyjnych ma obniżyć się do około 15 milionów sztuk.

Romet około połowy całej produkcji rowerów eksportuje do krajów Europy Zachodniej oraz krajów nadbałtyckich, gdzie otworzył strategiczne przedstawicielstwo.

To model współpracy w biznesie, który planuje konsekwentnie rozwijać na rynku zagranicznym. Obecnie rowery z fabryki Romet sprzedawane są na 50 rynkach na świecie.

Natomiast już teraz przewidujemy, że w 2022 roku udział rowerów elektrycznych w całej produkcji firmy Romet wynosić będzie około 20%. Posiadamy w swojej ofercie kilkanaście różnych modeli w zasadzie we wszystkich kategoriach: od E-MTB, E-Trekking i E-Cross, po E-City. Aktualnie pracujemy nad nowymi propozycjami e-bików.

Grzegorz Grzyb, Wiceprezes zarządu Romet

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Grupa Romet z ogromnym przychodem

Spółka w roku 2020 odnotowała sprzedaż na poziomie 322,7 mln złotych. Wyniki pozwoliły firmie utrzymać się na pozycji lidera produkcji rowerów w Polsce. Ogromne zwiększenie popytu na jednoślady w ubiegłym roku było podyktowane pandemią COVID-19. Zwiększyło się zapotrzebowanie na indywidualne środki transportu, jak również potrzeba utrzymania zdrowego stylu życia.

W 2021 r. moglibyśmy wygenerować jeszcze większe przychody, ale podjęliśmy decyzję o utrzymaniu wysokiej jakości naszych produktów i nie zastępowaniu osprzętu tak uznanych marek jak SHIMANO lub SRAM tańszymi zamiennikami, na co niestety zdecydowała się część konkurencji. W Romet konsekwentnie stawiamy na najbardziej uznanych partnerów oraz rozwój technologii – nasze ramy produkowane są w Polsce w jednej z najbardziej zrobotyzowanych fabryk ram rowerowych w Europie. Takie podejście zdecydowanie nam się opłaca, bo w 2021 r. odnotowaliśmy ponad 35% wzrost sprzedaży, przy czym duży wpływ na ten wynik miało zwiększenie popytu w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, gdzie zwykle sprzedają się najbardziej zaawansowane modele rowerów

Grzegorz Grzyb, wiceprezes zarządu Romet

W 2021 roku Grupa Romet odnotowała aż 50% wzrost wartości sprzedaży poprzez e-commerce. Tak dobry wynik został uzyskany poprzez rozbudowanie internetowej platformy sprzedażowej i wdrożenia nowych sposobów obsługi klienta. Obecnie grupa Romet jest na etapie tworzenia kolejnych systemów sprzedaży. Firma szacuje, że przychody z branży e-commerce wzrosną o kolejne 30% w przyszłym roku.

Rok 2022 dla Grupy ma być jeszcze bardziej owocny. Producent rowerów planuje osiągnąć aż 600 milionów złotych przychodu. Co ciekawe, aż 20% wyprodukowanych rowerów mają stanowić rowery elektryczne.

Grupa Romet od roku 2019 zanotowała aż 35% wzrost sprzedaży. Do końca roku 2021 ma to być aż 450 mln złotych przychodu oraz EBITDA na poziomie 54 mln zł.

Adam Daniluk