...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Do kiedy należy rozliczyć PIT za 2021 rok?

Choć za ustawowy dzień złożenia deklaracji należy przyjąć dzień 30 kwietnia, to jednak w tym roku – z racji tego, iż dzień ten wypada w sobotę – zgodnie z art. 12 par. 5 Ordynacji podatkowej, termin ten ulega przesunięciu. Deklaracje podatkowe właściwe dla podatku dochodowego od osób fizycznych trzeba zatem złożyć najpóźniej do dnia 2 maja 2022 roku. O jakie dokładnie deklaracje chodzi?

Mowa o pięciu zeznaniach: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Formularz pierwszego z nich (PIT-36) jest przeznaczony dla tych podatników, którzy prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Powyższy formularz wypełniają także te osoby, które uzyskały przychody z tytułu: najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze. Na deklaracji tej rozlicza się także przychody osób małoletnich.

Formularz PIT-36L dedykowany jest z kolei tym podatnikom, którzy opodatkowali swoje dochody podatkiem liniowym. – Co więcej, tę deklarację składać mogą również osoby rozliczające działy specjalne produkcji rolnej, które złożyły oświadczenie, w którym wskazały, że za rok 2021 chcą być opodatkowane podatkiem według stawki 19 proc. Przy rozliczaniu się na podstawie powyższego formularza warto, aby podatnik pamiętał, że nie może on rozliczyć się łącznie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Na mocy PIT-36L od uzyskanego dochodu opodatkowanego liniowo podatnik może jedynie odliczyć składki na ZUS oraz IKZE, ulgę na badania i rozwój, ulgę termomodernizacyjną oraz ulgę z tytułu darowizn na cele nauki zawodowej.

Szymon Kwasigroch, specjalista ds. księgowości w Systim.pl

Deklarację PIT-37 składają te osoby, które uzyskały przychody na podstawie umowy o pracę bądź umów cywilnoprawnych objętych podatkiem PIT. Formularz ten muszą wypełnić także ci podatnicy, którzy w 2021 roku osiągnęli wynagrodzenie pochodzące ze stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.

– Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku deklaracji PIT-37 podatnik ma kilka sposobów na jej złożenie. PIT ten można bowiem doręczyć w sposób tradycyjny, to jest albo poprzez pocztowy list polecony, albo poprzez fizyczne doręczenie do właściwego Urzędu Skarbowego. Podatnik może również sięgnąć po nową technologię, wysyłając formularz elektronicznie za pośrednictwem programów do rozliczeń PIT, jak również rządowej usługi Twój e-PIT. Co ważne, ten sposób skróci zarówno proces rozliczenia podatku, jak i sam czas oczekiwania na jego zwrot.

Szymon Kwasigroch z Systim.pl

Specyficzną deklaracją jest PIT-38. Służy ona bowiem do wykazania dochodu (straty) uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych. Formularz ten jest właściwy również dla tych osób, które rozliczają przychody z tytułu objęcia udziałów w spółkach bądź też z inwestycji w kryptowaluty. Warto w tym miejscu podkreślić, iż w sytuacji, w której podatnik nie wypełni samodzielnie oraz nie złoży wspomnianych wyżej zeznań PIT-37 i PIT-38, w przypadku rządowej usługi Twój e-PIT zeznania te zostaną automatycznie zaakceptowane oraz uznane za złożone w ustawowym terminie.

Ostatnim z formularzy jest PIT-39. Służy on do wykazania dochodu z odpłatnej sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych oraz z zamiany nieruchomości i praw. Deklaracji tej podatnik nie składa w trakcie roku, lecz po jego zakończeniu (nawet, jeśli nieruchomość została sprzedana w jego trakcie). Co ważne, na formularzu składanym za 2021 rok należy wykazać przychód ze sprzedaży tych nieruchomości, które zostały wybudowane bądź nabyte w latach 2016-2021.


źródło: Systim

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Dlaczego warto wybrać kwartalne rozliczanie się z fiskusem? Opinia doradcy podatkowego

rozliczenie

Wielkimi krokami zbliża się 21 lutego, a więc termin pierwszej płatności podatku dochodowego w roku kalendarzowym 2022. Kończy się wtedy także czas na zmianę formy opodatkowania. Tymczasem wielu podatników wciąż czeka na informacje od Głównego Urzędu Statystycznego o zaklasyfikowanie ich działalności do właściwego kodu PKWiU. Ze względu na dużą liczbę zapytań, czas na odpowiedź ze strony GUS jest wydłużony. Problem dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców, którzy przeszli na ryczałt, ale też tych, którzy zastanawiają się, jaką stawkę podatku zastosować do pierwszej faktury wystawionej w styczniu dla swojego kontrahenta.

Korzystnym rozwiązaniem dla podatników oczekujących na odpowiedź od GUS może być zmiana trybu rozliczeń z fiskusem na kwartalne. Co ważne, decyzji o wyborze częstotliwości rozliczeń nie trzeba zgłaszać przed nowym rokiem podatkowym. Przedsiębiorca wskazuje to dopiero składając zeznanie podatkowe. Może więc zdecydować, że będzie w danym roku rozliczać się kwartalnie np. ze względu na wydłużony okres oczekiwania na odpowiedź z GUS. Wystarczy, że w zeznaniu rocznym zaznaczy odpowiednie pole. Dzięki temu termin na zapłacenie podatku wydłuży się do 20 kwietnia i nie zostaną naliczone odsetki z tytułu opóźnienia.

Warto pamiętać, że przejście na rozliczenia kwartalne nie oznacza, że płatność za pierwszy kwartał musi zostać dokonana w całości w jednym terminie, czyli do 20-tego kwietnia. Przedsiębiorca może również opłacać podatek „zaliczkowo”, tak aby wartość się zgadzała na koniec kwartału. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby wpłacać zaliczki na podatek np. co miesiąc. Takie rozwiązanie będzie szczególnie pomocne w pierwszym kwartale, kiedy wielu przedsiębiorców będzie czekało na określenie PKWiU i właściwej stawki ryczałtu. Może być też przydatne dla tych, którzy wolą uniknąć konieczności zapłacenia znacznej sumy naraz – część należności mogą zapłacić w lutym, a część w marcu.

Przedsiębiorcy powinni też mieć na uwadze, że według interpretacji GUS stawka ryczałtu może być większa niż ta, według której przedsiębiorca do tej pory się rozliczał. Wówczas wystąpi konieczność dopłaty podatku.

Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt

 


źródło: InFakt

Adam Daniluk