Jak Rosyjska gospodarka reaguje na sankcje i inwazję

kryzys rosji

Przez ostatnie kilka dni na całym świecie wprowadzane są nowe sankcje ekonomiczne oraz ograniczenia dla obywateli Rosji. Czy przenoszą one oczekiwane efekty? Jak wojna wpływa na gospodarkę agresora?

Najbardziej wyraźnym następstwem ostatnich dni jest ogromny spadek wartości rubla o blisko 25%. W połączeniu z zapowiedzianą blokadą systemu SWIFT dla części rosyjskich banków oznacza duże problemy z płynnością finansową całego państwa. Bank centralny próbuje ratować sytuacje poprzez podniesienie stopy procentowej z 9,5 do 20 pkt procentowych. Wznowiony został również skup złota, a firmy mają obowiązek sprzedaży 80% zysków z Forexu. Również handel zagraniczny został zablokowany na wielu płaszczyznach, oznacza to nie małe problemy dla wielu rosyjskich przedsiębiorstw zarówno prywatnych jak i państwowych.
Największym jednak problemem dla Rosjan jest zamrożenie części środków banku centralnego. Brak dostępu do funduszy oznacza ograniczone możliwości walki z pędzącą inflacją, która już teraz trzyma się w okolicach 9%. Dodatkowo zdaniem ekspertów największy bank rosyjski Sberbank, nad którym władzę sprawuje rząd, może być na skraju bankructwa.
Czy tak poważne problemy gospodarcze w połączeniu z pojawiającymi się nowymi sankcjami i ograniczeniami wystarczą, aby Rosja złożyła broń? W aktualnej sytuacji ciężko podejmować się jakiejkolwiek oceny sytuacji, aczkolwiek w obliczu ogromnego kryzysu oraz niespodziewanego oporu strony Ukraińskiej niewykluczone jest wycofanie sił pod pretekstem zakończonej operacji.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF