...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

W tych krajach rząd zakazał kopać kryptowaluty

Ze względu na pogłębiający się kryzys gospodarczy ludzie szukają potencjalnego zarobku nie tylko na rynku pracy, ale także i w wirtualnych sektorach, jak chociażby w kryptowalutach. Niestety, w obawie o swoją pozycję rządy niektórych państw wprowadziło absolutny zakaz wydobycia wszystkich wirtualnych dóbr. Dlaczego?

Główną przyczyną zakazu w niektórych państwach, jest chęć walki z lichwą i zmianami klimatu. Kopanie kryptowalut wiąże się z inwestycją w tzw. ,,koparki”, które nie tylko są drogie, ale i bardzo prądożerne. Wysokie zużycie energii elektryczne powodują wzmożoną pracę elektrowni państwowych, a co za tym idzie większe emisje CO2 do atmosfery. Oto lista wszystkich Państw i krajów, które zakazują kopania wirtualnych walut:

 • Boliwia – od 2014 roku,
 • Ekwador – od 2014 roku, zakaz handlu i płatności kryptowalutami,
 • Turcja – od 2014 roku Turecki rząd wprowadził zakaz „tokenów cyfrowych”. Został wprowadzony, aby uniemożliwić obywatelom tureckim zamianę swoich oszczędności na wirtualne waluty,
 • Nepal- od 2017 roku,
 • Bangladesz – od 2017 roku,
 • Maroko – od 2017 roku i został wprowadzony w obawie rządu przed ukrytymi płatnościami, które nie mogą być kontrolowane przez krajowy resort finansowy,
 • Egipt – od 2017 roku kryptowaluty nie są dozwolone ze względu na moc prawa szariatu. Jednak jego rządu respektuje jego używanie.
 • Katar – od 2018 roku ze względu na poważne przerwy w dostawie prądu spowodowane wysokim zużyciem energii potrzebnej do wydobycia. Zakaz wprowadzono tymczasowo.
 • Algieria – od 2018 roku wprowadzono ze względu na brak wsparcia fizycznego tak jak w walucie figuracyjnej (Dolar, Złoty, Euro),
 • Pakistan – od 2018 roku zakazano wydobycia i jego sprzedaży.
 • Iran – od maja 2021 roku rząd Iranu ponownie zakazuje kopania kryptowalut. Władze argumentują to tym, że tzw. ,,mining”, czyli wydobycie, zużywa zbyt wiele energii elektrycznej, której brakuje w kraju w czasie zimy.

Do grona państw, które wprowadzają zakaz wydobycia, obrotu i sprzedaży kryptowalutami dołączyło Kosowo. Wczoraj rząd Republiki Kosowa poinformował o wprowadzeniu całkowitego zakazu wydobywania kryptowalut. Powodem jest kryzys energetyczny, z którym władze Republiki borykają się od grudnia 2021 roku.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Rzecznik MŚP z prośbą do skarbówki

adam_abramowicz_rzecznikmsp

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Adam Abramowicz wytoczył list kierowany do skarbówki. Prosił w nim o niekaranie małych przedsiębiorców.

Prośba dotyczy pierwszego półrocza od wprowadzenia nowych rozwiązań podatkowych. Przedsiębiorcy dostali zaledwie miesiąc na dostosowanie się do norm. Adamski w liście dodaje również, że stosowanie nowego prawa może być utrudnione z powodu braku objaśnień podatkowych Ministra Finansów.

Wdrożenie zmian podatkowo – składkowych, które wchodzą w życie w styczniu 2022 r., stanowi dla przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorców bardzo duże wyzwanie. Dotychczasowe, obowiązujące niekiedy od kilkunastu lat zasady opodatkowania działalności gospodarczej zmieniają się w bardzo znaczącym zakresie. Ustawodawca nie zagwarantował odpowiednio długiego vacatio legis, gwarantującego skuteczne dostosowanie informatycznych systemów rozliczania podatków i składek w firmach i biurach księgowych

Adam Abramowicz, Rzecznik MŚP

List został skierowany do Magdaleny Rzeczkowskiej, Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Adam Daniluk

Tarcza antyinflacyjna ogłoszona

Tarcza-antyinflacyjna

W trakcie konferencji prasowej premier ogłosił kolejne działania rządu, które mają odciążyć portfele obywateli. Na co faktycznie możemy liczyć i jak te propozycje komentują eksperci?

Działania rządu mają przede wszystkim objąć wydatki na paliwo i energię. Najważniejsze podjęte kroki to:

 • Obniżka cen paliw poprzez ustanowienie akcyzy na poziomie minimalnym dopuszczonym przez UE (Od grudnia 2021 do 20 maja 2022) oraz od 1 stycznia do 31 maja zwolnienie paliwa z podatku od sprzedaży detalicznej
 • Obniżenie podatku VAT na gaz w okresie styczeń-marzec 2022
 • Obniżenie podatku VAT na energię elektryczną w okresie styczeń-marzec 2022
 • Ustanowienie dodatku osłonowego zależnego od dochodu

Zdaniem ekspertów zmiany dotyczące paliwa mogą nie zdać się na wiele. Już teraz akcyza na olej napędowy jest bliska minimum, a w przypadku benzyny mowa o spadku cen na poziomie trzech groszy. Ograniczeniem jest zdecydowane umocnienie się euro w stosunku do złotówki, ponieważ minimalne poziomy akcyzy podawane są przez Unię Europejską w euro.

Dodatki osłonowe wpisują się niestety w obawy Prezes Północnej Izby Gospodarczej.

Uważam, że projekt wsparcia gospodarki powinien być na tyle kompleksowy, by nie ograniczać go do dosypywania niektórym pieniędzy, a do zmian, które spowodują, że ceny zaczną spadać. Nie można też w ten sposób dzielić społeczeństwa, że są grupy, którym się stale socjalnie pomaga, a inne muszą sobie poradzić same, bo są bardziej przedsiębiorcze. Nie zgadzamy się na to, by Tarcza Antyinflacyjna była jak bon promocyjny na Black Friday, bo to nic nie zmieni w ogólnym ujęciu gospodarczym 

Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

Biorąc pod uwagę stale rosnące ceny energii i wysoki poziom inflacji dodatki w takiej formie, jakie zostały przedstawione przez Premiera stanowić będą krople w morzu potrzeb. W przypadku najwyższych świadczeń dodatek wynosić będzie dwadzieścia pięć złotych miesięcznie.

Zdaniem ekspertów wszystkie kroki podejmowane przez rząd aktualnie są zwyczajnie spóźnione. A kolejne próby rozdawania pieniędzy wybranym grupom społecznym nie pomagają.

Na naiwne pytanie – kto za to zapłaci? My wszyscy zapłacimy. Zapłacimy za brak reakcji banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej na rosnącą inflację. A inflacja szaleje… i nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. W dość zgodnej opinii ekonomistów, analityków, ekspertów, szczytowe rozmiary inflacja ma osiągnąć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Osobiście nie wykluczam możliwości, że zobaczymy wynik dwucyfrowy, choć to zależy od kierunku aktualnej polityki monetarnej. Decyzje o dwóch podwyżkach stopy procentowej z ostatniego miesiąca (łącznie o 1,15 pkt. proc.) są spóźnione i zbyt słabe, żeby poradzić sobie z tym rozpędzonym pancernym pociągiem, jakim jest inflacja w aktualnej fazie jej wzrostu. W zamian rząd oferuje nielicznym anegdotyczny „talon na wódkę i balon”.

prof. Aneta Zelek, Zachodniopomorska Szkoła Biznesu 


Źródło: PAP, Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF