...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Innowacyjny Rzeszów! Asseco wprowadza inteligentny system parkingowy

Asseco

Rzeszów jako pierwsze polskie miasto wprowadza hybrydowy monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych.

Strefa płatnego parkowania została objęta systemem, który zbiera i analizuje dane na temat dostępności oraz możliwości zaparkowania pojazdów. Informacje o ilości wolnych miejsc są udostępniane na interaktywnych tablicach oraz za pośrednictwem mobilnej aplikacji. Ponadto rozbudowana została miejska sieć światłowodowa. Wartość kontraktu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020 to 14,7 mln zł.

Innowacyjny system wdrożony przez Asseco Data Systems, na jaki zdecydowały się władze miasta Rzeszowa, wpłynie z korzyścią na ruch pojazdów indywidualnych w strefie płatnego parkowania, skróci czas potrzebny na zaparkowanie, a tym samym pozwoli na oszczędności finansowe związane ze stale rosnącymi kosztami eksploatacji pojazdów. Przyczyni się także do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń oraz poprawi bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej.

W projekcie ważną rolę odgrywa także aplikacja mobilna. Mieszkańcy, którzy pobiorą ją na swoje urządzenia, zyskają dostęp do nawigacji i informacji o lokalizacji wolnych miejsc parkingowych w danej chwili. Dzięki bieżącej aktualizacji dane są zawsze w czasie rzeczywistym, co gwarantuje szybkość i bezpieczeństwo całego procesu. To rozwiązanie usprawni ruch, szczególnie w godzinach szczytu, kiedy dostępność wolnych miejsc parkingowych zmienia się bardzo szybko. Ponadto aplikacja umożliwia opłacenie parkingu i przypomina o kończącym się czasie parkowania. Użytkownicy będą mieli możliwość zgłaszania uszkodzeń, awarii infrastruktury strefy parkowania, niewłaściwych zachowań innych użytkowników parkingów, usprawniając tym samym działanie służb miejskich.

Mamy teraz najnowocześniejszy w Polsce system monitoringu strefy płatnego parkowania, który usprawni ruch w centrum Rzeszowa. Korzystając z aplikacji mobilnej lub interaktywnych tablic, kierowcy szybciej znajdą wolne miejsca i oszczędzą czas. Podniesiemy bezpieczeństwo w centrum miasta i co bardzo istotne, ograniczymy ilość spalin.

Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

W Rzeszowie, w mieście innowacji, wprowadziliśmy kolejne rozwiązanie technologiczne na najwyższym światowym poziomie. Inteligentny System Płatnego Parkowania Metropolis.ISPP jest nowoczesnym narzędziem, które nie tylko monitoruje zajętość miejsc parkingowych, ale również podnosi bezpieczeństwo, sprawiając, że strefa parkowania staje się parkingiem dozorowanym. System daje możliwość rozbudowy w szerszym zakresie funkcjonowania Miasta Rzeszowa, wpisując się w ideę SmartCity. Ten niezwykle złożony projekt pokazał, że posiadamy odpowiednie kompetencje i doświadczenie przy realizacji nowatorskich oraz trudnych do wprowadzenia w strukturze miejskiej przedsięwzięć, by wspierać miasta w rozwoju i przyczyniać się do lepszej jakości życia ich mieszkańców

Andrzej Dopierała, Prezes Zarządu Spółki Asseco Data Systems S.A.

Adam Daniluk

VIII Kongres Business Without Limits – 23-24 czerwca w Jasionce, k. Rzeszowa [BRIEF PATRONUJE]

VIII-Kongres-BWL

Międzynarodowe, biznesowe wydarzenie odbędzie się 23-24 czerwca 2021 r. w formule stacjonarnej w jednym z najnowocześniejszych w Polsce Centrum Wystawienniczo Kongresowym G2A Arena w Jasionce koło Rzeszowa. Kongres Business Without Limits to dwudniowy cykl debat, prelekcji, warsztatów i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski i z zagranicy.

Idea Kongresu Business Without Limits

Biznes bez ograniczeń, którego motorem napędowym jest rozwój, to idea funkcjonowania Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena. W jej myśl organizowany jest Kongres Business Without Limits, będący przestrzenią do dyskusji na temat innowacyjnego biznesu i gospodarki przyszłości. W dniach 23-24 czerwca 2021 r. odbędzie się 8 edycja tego wydarzenia, połączona z obchodami 5. rocznicy G2A Arena.
Idea Business Without Limits (BWL) towarzyszy od początku funkcjonowania obiektu.

To bardzo ważny moment z punktu widzenia Organizatora Kongresu BWL oraz Zarządcy obiektu. Mam nadzieję, że będzie to czas owocnych dyskusji na tematy ważne z punktu widzenia gospodarki krajowej i globalnej oraz moment istotnych podsumowań, a przede wszystkim czas patrzenia w przyszłość.

Kamil Szymański, Prezes G2A Arena

Program Kongresu

Główne nurty tematyczne kongresu obejmują:

• Lotnictwo i Kosmonautykę
• Media w sieci Internet
• Transformację Gospodarczą i Cyfrową
• Klimat
• Smart City
• Transport i Paliwa

Eksperci omówią, m.in. przyszłość przemysłu lotniczego, nowości z dziedziny eksploracji i podboju przestrzeni kosmicznej, wpływ sztucznej inteligencji na internetową telewizję czy też przedstawią zagadnienie live streamingu, który jest obecnie gorącym trendem. Przedmiotami debat będą także walka z katastrofą klimatyczną, kryzysem gospodarczym oraz pandemią COVID-19. Prelegenci pochylą się nad kwestiami transformacji energetycznej i dążenia do neutralności klimatycznej. Ponadto, dyskutowane będą tematy, takie jak laboratoria miejskie oraz rewitalizacja infrastruktury kolejowej i drogowej. „Nowa normalność” i gospodarka światowa m.in. w kontekście wyzwań klimatycznych zostanie poddana wnikliwej analizie przez zaproszonych ekspertów.

Bilety dostępne są na stronie: http://businesswithoutlimits.pl/

Poprzednie edycje Kongresu: http://businesswithoutlimits.pl/#videorelacje

Dlaczego na Podkarpaciu?

Województwo Podkarpackie to region, który rozwija cztery inteligentne specjalizacje jakimi są: lotnictwo i kosmonautyka, jakość życia, motoryzacja oraz informacja i telekomunikacja. Stolicą Podkarpacia jest Rzeszów – Stolica Innowacji. Strategią rozwoju miasta od 2008 roku jest edukacja, postęp technologiczny i transfer wiedzy. Podkarpacie to po prostu dobre miejsce do rozwoju.

Świętujemy 5 lat G2A Arena

Ten rok jest dla G2A Arena szczególny, ponieważ otwiera się na nowe formaty wydarzeń komercyjnych – without limits. Kongresowi będzie towarzyszyć Jubileuszowa Gala 5-lecia, która będzie obfitować w atrakcje artystyczne, a także stanie się swoistym podsumowaniem dotychczasowej działalności G2A Arena. W tym roku będzie to wydarzenie o charakterze widowiskowym. Oficjalny format biznesowy, przeplatany występami rozrywkowymi, zyska dodatkową przestrzeń do swobodnych rozmów i nawiązania nowych biznesowych relacji.

Zapoznaj się z obiektem

 

 

G2A ARENA - WITHOUT LIMITS! G2A Arena to najnowocześniejsze i największe centrum wystawienniczo-kongresowe w województwie podkarpackim. Działa od 2016 roku, imponuje wyglądem i stanowi przestrzeń otwartą na BIZNES, a od połowy 2021 roku – również na ROZRWYKĘ! G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego to miejsce, gdzie odbywają się m.in. jedne z największych na Podkarpaciu imprez targowych, międzynarodowe konferencje i kongresy. Obiekt ten nieprzerwanie od prawie 5 lat organizuje, współorganizuje, wspiera i patronuje licznym wydarzeniom. W murach G2A Arena odbywały się konferencje i kongresy, wystawy, wydarzenia kulturalne i sportowe o charakterze lokalnym, krajowym, a także międzynarodowym. Na przestrzeni 5 ostatnich lat w G2A Arena odbyło się ok. 600 eventów, podczas których odwiedziło nas ok. 500.000 osób z 30 krajów.

G2A Arena

Asseco wdroży pierwszy inteligentny miejski system parkingowy

Rzeszów będzie pierwszym polskim miastem, które wprowadzi wizyjny monitoring stanu wolnych miejsc parkingowych. Cała strefa płatnego parkowania będzie objęta systemem zbierającym i analizującym dane na temat parkujących tam pojazdów. Informacje o stanie wolnych miejsc będą udostępniane poprzez interaktywne tablice oraz mobilną aplikację dla mieszkańców. Tak innowacyjne rozwiązanie funkcjonuje w zaledwie kilku europejskich miastach. Wartość realizowanego przez Asseco Data Systems projektu to 14,7 mln zł.

Sprawne parkowanie w centrum jest wyzwaniem większości polskich miast. Władze Rzeszowa zdecydowały się na wdrożenie zaawansowanego technologicznie systemu, który upłynni ruch w strefie płatnego parkowania i skróci czas potrzebny na znalezienie wolnego miejsca parkingowego. 

Rozmieszczone na obszarze objętych strefą ulic kamery, czujniki i sieci neuronowe będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących tam samochodach. Informacja o wolnych miejscach będzie przekazywana na rozmieszczone w strefie płatnego parkowania interaktywne tablice informacyjne oraz poprzez udostępnioną mieszkańcom aplikację mobilną. Będzie ona również zintegrowana z zewnętrznymi aplikacjami umożliwiającymi wniesienie opłaty parkingowej.

– Innowacyjny system monitoringu strefy płatnego parkowania to wiele korzyści dla Rzeszowa. Mieszkańcy szybciej znajdą miejsce parkingowe, co ograniczy ruch samochodowy, a tym samym emisję spalin w centrum miasta. System kamer podniesie poziom bezpieczeństwa, a zbierane na dane pozwolą na bieżąco zarządzać i optymalizować funkcjonowanie strefy – powiedział Tadeusz Ferenc, Prezydent Miasta Rzeszowa. 

– Rozbudowa strefy płatnego parkowania w Rzeszowie to unikalny projekt z zakresu smart city. Poza systemem opomiarowania i monitoringu zbudujemy tu również system transmisji danych, który będzie przekaźnikiem pomiędzy Centrum Nadzoru, a wszystkimi elementami systemu oraz zmodernizujemy Centrum Przetwarzania Danych. Co bardzo istotne, w centrum Rzeszowa powstanie infrastruktura sieci światłowodowej, wykorzystująca istniejącą sieć LMDS i MESH, co w przyszłości umożliwi połączenie z innymi obiektami miejskimi. Stolica Podkarpacia będzie tym samym pierwszym w Polsce miastem wykorzystującym technologię MESH 5G  – powiedział Paweł Sokołowski, Dyrektor ds. Rozwoju Obszaru Smart City w Asseco Data Systems.

System inteligentnego monitoringu Strefy Płatnego Parkowania w Rzeszowie będzie funkcjonował od 2021 r.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Od robotyki do odpowiedzialnej mody – nowe startupy w Samsung Inkubator Rzeszów

Do Samsung Inkubator w Rzeszowie dołączyło 5 nowych startupów, które będą realizować projekty z zakresu zróżnicowanych tematów: od robotyki, przez lotnictwo, po zdrowie i odpowiedzialną konsumpcję. Wszystkie przedsięwzięcia wyróżniają się innowacyjnością pomysłów oraz dużym stopniem zaawansowania prac. Podkarpacka przestrzeń już od momentu otwarcia cieszyła się znacznym zainteresowaniem młodych przedsiębiorców.

Według danych raportu Startup Poland z 2018 roku, Rzeszów trafił do czołówki zestawienia pod względem liczby osób należących do środowiska startupowego. Do sukcesu stolicy Podkarpacia przyczyniło się otwarcie Samsung Inkubator w kwietniu 2017 roku we współpracy z Politechniką Rzeszowską i Doliną Lotniczą. Popularność programu stale rośnie. Do grona 12 rozwijających tam swoje pomysły startupów, dołączyło właśnie kilka nowych projektów.

Matrix Dynamix to startup pochodzący z Krakowa, rozwijający rewolucyjne urządzenie, które wprowadzi innowacyjność w skali globalnej na rynku kontrolerów. New Generation Controller to projekt stabilizatora w kształcie rękawicy, który umożliwi uzyskanie idealnej ergonomii uchwytu, a tym samym – na pionierskie wykorzystanie smartfona jako kontrolera. Do tego dedykowana aplikacja mobilna NGC dostarczy unikalny interfejs. NGC wspiera nie tylko działania w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, ale także związane z grami i innymi nowymi technologiami, takimi jak roboty czy drony.

Wsparcie Samsung Inkubator dostanie także startup 3D Motion Controls. Przedsiębiorcy z Warszawy będą pracować nad urządzeniem ubieralnym, które pozwoli inżynierom i projektantom przenosić ruchy dłoni bezpośrednio na trójwymiarowe obiekty w oprogramowaniu CAD/CAM, zarówno w pracy z modelami, jak i w prezentacji wyników. Innymi słowy 3D Motion Controller umożliwi pracę z urządzeniami VR bez okularów i kamer.

W ramach programu Samsung Inkubator Rzeszów swoje pomysły będzie realizować także startup WiredLine. Grupa młodych przedsiębiorców z okolic Rzeszowa, pracuje nad projektem linii produkcyjnej spełniającym standardy przemysłu 4.0. Sercem projektu jest autorski system operacyjny WiredOS. Produkt umożliwia w pełni zrobotyzowane wytwarzanie elementów na podstawie projektów CAD lub wcześniej przygotowanego prototypu urządzenia. Rozwiązanie umożliwia produkcję niskoseryjną z zachowaniem zalet produkcji masowej.

Coraz więcej startupów, zgłasza do Inkubatora swojego pomysły nie tylko pod kątem rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy, lecz także poprawy jakości życia i zrównoważonego rozwoju. Przykładem takiego startupu jest Osnova, który realizuje już platformę modową, skupiającą niezależne marki oraz projektantów z Polski. Dzięki wsparciu Inkubatora Samsung, młodzi innowatorzy planują teraz wdrożyć do platformy modowej rozwiązanie AR. Wirtualny Doradca pozwoli użytkownikom na otrzymywanie sparametryzowanej oferty przygotowanej specjalnie przez projektanta na podstawie danych udostępnionych przez użytkownika. Dzięki wdrożeniu wirtualnej przymierzalni użytkownicy już na etapie wyszukiwania produktu będą mogli go wirtualnie przymierzyć i zweryfikować przy pomocy istniejącej  funkcji  Wirtualnego Doradcy i dzięki temu podjąć świadomą decyzję w ramach zrównoważonych zakupów.

Rozwiązanie z zakresu poprawy jakości życia będzie realizować także startup LifeHeart. To projekt inteligentnej opaski ratunkowej, której głównym zadaniem ma być monitoring podstawowych parametrów życiowych pacjenta znajdującego się na izbie przyjęć w placówce medycznej. Opaska będzie bieżąco monitorować tętno (puls) krwi. Projekt powstaje przy współpracy z liderem usług ochrony zdrowia.

Program Samsung Inkubator to część strategii firmy, której celem jest wsparcie młodych przedsiębiorców w ramach sieci inkubatorów w Polsce Wschodniej – w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. W trakcie prac nad prototypem, każdy startup może liczyć na wsparcie ekspertów z działu R&D firmy Samsung.  Do dyspozycji startupów jest również  przestrzeń wyposażona w najlepszej jakości sprzęty, które mają ułatwić im pracę i realizowanie pomysłów. Najlepsze projekty mogą liczyć na wsparcie finansowe od firmy Samsung przy zachowaniu pełni praw do swoich koncepcji. Partnerami Samsung Inkubator w Rzeszowie są: Politechnika Rzeszowska, Dolina Lotnicza oraz HugeTech.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF