...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Heroo Mobile i Samurai Labs łączą siły by dbać o bezpieczeństwo dzieci

bezpieczeństwo dzieci

Heroo Mobile to pierwszy na rynku operator telekomunikacyjny, który powstał z myślą o ochronie dzieci. Rozwiązanie ma pomóc rodzicom nauczyć ich pociechy rozsądnego korzystania z telefonu, wzmacniając pozytywne wzorce zachowań. Operator nawiązał współpracę z polskim laboratorium sztucznej inteligencji - Samurai Labs, aby dodatkowo chronić najmłodszych przed cyberprzemocą, pedofilią i innymi zagrożeniami czyhającymi w sieci. To strategiczne partnerstwo wpisujące się w misję obu firm, którą jest ochrona dzieci.

We wrześniu wystartuje Heroo Mobile – nowy polski operator telekomunikacyjny dla dzieci i młodzieży. To rozwiązanie jako pierwsze na rynku, ma pomóc rodzicom uczyć dzieci rozsądnego korzystania z telefonu, chronić je przed uzależnieniem oraz dbać o nie, kiedy są poza domem. Dla dzieci będzie to przede wszystkim bezpieczeństwo i edukacja przez zabawę. W kolejnym etapie rozwoju swojego produktu, Heroo Mobile skorzysta z pomocy Samurai’a – systemu, który w czasie rzeczywistym będzie chronił dzieci przed przestępcami seksualnymi, cybernękaniem czy przemocą werbalną.

W świecie Heroo nie może zabraknąć Samurai Labs. Dla nas to naturalne połączenie. Nie ma lepszego systemu na świecie do wykrywania cyberprzemocy – a my tworzymy bezpieczną sieć komórkową dla dzieci. To ogromna odpowiedzialność i mamy tego świadomość. Samurai i Heroo – to połączenie, które zmieni świat telekomunikacji dla dzieci.

Robert Mirek, CEO Heroo S.A.

Statystyki mówią same za siebie: 40% dzieci i młodzieży w Polsce doświadczyło cybernękania i wiktymizacji, a 72% dzieci w wieku 11-17 lat doświadczyło w swoim życiu co najmniej jednej formy krzywdzenia. Co szósty nastolatek okaleczał się, a 1 na 10 dziewczyn podjęła próbę samobójczą. To tylko wybrane dane. Za tymi liczbami stoją prawdziwe historie – tragedie dzieci, nastolatków i ich rodzin. Dlatego pomysłodawcy Heroo Mobile i Samurai Labs postanowili holistycznie podejść do problemu i połączyć swoje siły w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych.

Codziennie w Internecie rozgrywają się dramaty dzieci i młodzieży. Wierzymy, że technologia, która przyczyniła się do takiej sytuacji, może także skutecznie pomóc w rozwiązaniu problemu. Samurai jest jedynym systemem, który bez potrzeby zgłaszania problemu przez użytkowników zareaguje i ochroni dziecko przed krzywdą. Dotychczas nasza sztuczna inteligencja rozumiała język angielski i cieszymy się, że dzięki fantastycznemu wysiłkowi zespołu oraz partnerów akademickich – AGH i Kitami Institute of Technology z Japonii – Samurai rozumie także język polski i będzie mógł chronić polskie dzieci przed cybernękaniem i przestępcami seksualnymi. Dzięki temu możemy angażować się w projekty takie jak Heroo Mobile. To już drugie nasze strategiczne partnerstwo na polskim rynku.

Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs

Heroo Mobile i Samurai Labs realizują misję społeczną, której celem jest radykalna poprawa bezpieczeństwa dzieci oraz zbudowanie szybko rosnącego biznesu. Takie firmy są niezwykle atrakcyjne dla tak zwanych impact inwestorów. Heroo właśnie kończy rundę crowdfundingową www.heroo.pl, natomiast w Samurai Labs zainwestował Robert Lewandowski oraz fundusz Ventures for Earth.


Źródło: Informacja prasowa Heroo Mobile

Martyna Pacholak

Polska sztuczna inteligencja ochroni dzieci w Internecie

dzieci cyberbezpieczeńśtwo sztuczna inteligencja

Samurai Labs - polskie laboratorium sztucznej inteligencji jest gotowe chronić dzieci przed cyberprzemocą i innymi niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie. Wykorzystując trzecią falę sztucznej inteligencji, system Samurai nie tylko zapobiega przemocy, ale również reaguje w sytuacjach kryzysowych, gdy dziecko przejawia zachowania samobójcze.

Czas lockdownu i dystansowania społecznego ma realny wpływ na poziom zagrożeń w Internecie. Na problem zwrócił uwagę UNICEF, alarmując o wzroście aktywności przestępców seksualnych stosujący tzw. child grooming, polegający na nawiązaniu więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby następnie wykorzystać je seksualnie. Rośnie także poziom agresji na forach i czatach. W czasie pandemii poziom mowy nienawiści wzrósł o 70 proc., a toksyczność wypowiedzi o ponad 40 proc. Coraz częściej słyszy się również o samobójstwach wśród nieletnich, których główną przyczyną jest izolacja i przemoc domowa.

Odpowiedzią na wzrost internetowych zagrożeń może być system opracowany przez Samurai Labs, którego głównym zadaniem jest ochrona dzieci przed całym spektrum negatywnych zdarzeń, na które są narażone spędzając czas w Internecie.

Sztuczna inteligencja Samurai to pierwszy system w Polsce i na świecie, który chroni najmłodszych w czasie rzeczywistym. Poprzez szczegółową analizę treści możemy ocenić, kiedy dziecko na czacie czy forum znajduje się “na krawędzi” i woła o pomoc. System rozpoznaje cechy charakterystyczne dla intencji samobójczych, dając sygnał, że dzieje się coś niepokojącego i automatycznie łączy dziecko z profesjonalną pomocą, dzięki czemu można zapobiec tragedii.

Michał Wroczyński współzałożyciel i CEO Samurai Labs

Rozwiązanie opracowane przez polskich ekspertów od sztucznej inteligencji nie tylko wykrywa zachowania samobójcze i łączy potencjalną ofiarę z profesjonalną pomocą. Samurai potrafi także realnie obniżać poziom przemocy na czatach i forach.

Nasze rozwiązanie automatycznie reaguje na wykryte przypadki cyberprzemocy. Jeśli dziecko jest atakowane, Samurai interweniuje blokując daną wiadomość. Pozwala to na zatrzymanie przemocy w zarodku, zanim zdąży eskalować.

Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs

Skala problemu jest ogromna. Jak donosi FBI, jeszcze przed pandemią w każdej chwili w sieci grasowało ponad 750 tys. predatorów. Dziś, kiedy niemal każde dziecko korzysta na co dzień Internetu, skala aktywności przestępców seksualnych znacznie wzrasta.

Codziennie w Internecie rozgrywają się dramaty dzieci i młodzieży. Wierzymy, że technologia która, przyczyniła się do takiej sytuacji, może także skutecznie walczyć z tymi zagrożeniami. Do tego służy Samurai – nasz wojownik w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych. Jednym z najstraszniejszych skutków pandemii może być wzrost liczby samobójstw. Możemy powstrzymać tę falę.

Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs

W czasach, kiedy wszystkie interakcje społeczne przeniosły się do świata wirtualnego, wzrastają zagrożenia wobec najmłodszych. Autorskie rozwiązanie polskich „Samurajów” pozwoli na skuteczną ochronę najmłodszych, korzystających z Internetu.


Źródło: informacja prasowa Samurai Labs

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Europejskie pieniądze na polską sztuczną inteligencję

Samurai Labs, pierwsze w Polsce laboratorium sztucznej inteligencji walczące z cyberprzemocą, otrzymało grant z europejskiego programu Horyzont 2020. Spośród 25 krajów i 2822 złożonych wniosków, dofinansowanie uzyskały jedynie 274 projekty, z czego zaledwie trzy z Polski. Łączna kwota przyznana przez Komisję Europejską na innowacje to 13,7 miliona euro.

Horyzont 2020 to największy unijny program w zakresie badań naukowych i innowacji, w ramach którego w ciągu 7 lat (2014–2020) dostępne są fundusze o wartości prawie 80 mld euro. Projekt Samurai Labs, dotyczący wykrywania i redukcji przemocy w sieci, otrzymał bardzo wysoką ocenę Europejskiej Rady Innowacji, która przyznała mu maksymalne dostępne w tej rundzie dofinansowanie. Środki mają być spożytkowane na potwierdzenie gotowości modelu biznesowego do wejścia na rynek. Realizacja projektu otwiera firmie dostęp do kolejnego grantu o wartości 2,5 mln euro. – Pozytywna ocena Europejskiej Rady Innowacji jest dla nas potwierdzeniem tego, że według niezależnych ekspertów nowa metoda zwalczania cyberprzemocy tworzona przez Samurai Labs ma potencjał do rzeczywistego obniżenia tego zjawiska w przestrzeni internetowej. Cieszy mnie fakt, że międzynarodowa komisja doceniła nasze osiągnięcia i otworzyła przed nami drogę, która pomoże zmienić świat na lepsze i zbudować globalną firmę technologiczną z Polski – z dumą przyznaje Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs.

Wyjątkowe grono

Wśród beneficjentów programu znalazły się takie projekty jak: satelitarny system monitorowania pożarów, szybki test przesiewowy na raka piersi, oraz system Samurai, którego zadaniem jest wykrywanie i obniżanie przemocy w sieci. – Wniosek Samurai Labs otrzymał dofinansowanie z uwagi na swoją innowacyjność i przełomowe podejście, umożliwiające rozwiązanie realnego i niezwykle istotnego problemu społecznego. Samurai Labs to interdyscyplinarny zespół naukowców i ekspertów, wnoszących wartość dodaną do całego projektu – mówi Magda Zawadzka z firmy CRIDO, doradzającej przy pozyskaniu grantu. Przez 6 lat trwania programu Horyzont 2020, z wykorzystanego dotychczas budżetu (ok. 77 mld zł) Polska otrzymała zaledwie 1% środków. – Te dane pokazują, jak trudno jest otrzymać tego typu wsparcie. Tylko innowacyjne i przełomowe projekty mają na to szansę – dodaje Zawadzka. Warto podkreślić, że z samej tylko Polski do Komisji Europejskiej wpłynęło do tej pory ponad 12,5 tys. wniosków. – Kierunek, jaki obrali eksperci z Brukseli przy ocenie aplikacji, to także drogowskaz dla polskich instytucji, takich jak NCBR, wskazujący, które projekty niosą za sobą realną wartość, zarówno ekonomiczną jak i społeczną – podsumowuje Magda Zawadzka. 

Przełomowy projekt

Problem przemocy w sieci jest niezwykle istotny, ponieważ może dotknąć każdego. W szczególności zaś narażone są dzieci i młodzież. – Opracowywany prototyp poddajemy licznym i bardzo rygorystycznym testom, wykorzystując rzeczywiste dane pochodzące z forów internetowych oraz mediów społecznościowych. W ten sposób uczymy się, jaki kształt powinno przybrać docelowe rozwiązanie. Naszym celem jest fundamentalna zmiana w podejściu do ochrony – zatrzymanie przemocy zamiast reagowania po fakcie. Tworzymy pierwszego na świecie internetowego Samuraja, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem dzieci – tłumaczy Wroczyński. Proponowana przez Polaków koncepcja jest unikalna w skali światowej. Szef Facebooka, Mark Zuckerberg szacuje, że na skuteczne narzędzie wykrywające przemoc online potrzeba przynajmniej 5-10 lat. Obecnie, substytutem mającym realizować to zadanie jest armia moderatorów zatrudnionych przez technologicznego giganta. – W każdej minucie, na samym tylko Facebooku pojawia się pół miliona komentarzy. To skala daleko wykraczająca poza możliwości ludzkich moderatorów. Tylko rozwiązanie oparte o sztuczną inteligencję będzie mogło poradzić sobie z taką ilość informacji. Nasze rozwiązanie pozwala na natychmiastową i automatyczną reakcję, co jest kluczowe dla obniżenia przemocy – działając od razu, zapobiegamy jej eskalacji – podsumowuje Gniewosz Leliwa, dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją w Samurai Labs. Rozwiązanie tworzone przez Polaków skutecznie łączy najnowsze osiągnięcia z dziedziny uczenia maszynowego z wnioskowaniem na podstawie wiedzy eksperckiej, co stanowi tzw. trzecią falę sztucznej inteligencji wg klasyfikacji DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency). Dzięki temu innowacyjnemu podejściu, osiągnięcia prototypu Samurai pozostawiają daleko w tyle amerykańskich potentatów pracujących nad podobnymi rozwiązaniami.

Praktycznie zastosowanie

Realizacja projektu Samurai Labs może przynieść wiele korzyści, zarówno dla społeczeństwa, jak i europejskiej gospodarki. Dzieci potrzebują ochrony, szkoły skutecznych narzędzi do monitorowania swoich sieci, a rodzice poczucia, że wdrożone rozwiązania zapobiegną cybernękaniu czy atakom pedofilskim. Wartość rynku aplikacji dla rodziców do 2020 roku wyniesie 3,4 miliarda dolarów, rynek gier przekroczy 140 miliardów, zaś globalny rynek edukacji to już wartość przekraczająca bilion dolarów. Przemoc jest fundamentalnym problemem rynku gier online, w które gra już ponad 2,4 mld ludzi. Aż 30% użytkowników rezygnuje z tych serwisów z powodu przemocy, co przekłada się wymiernie na straty, które Samurai może w znacznym stopniu ograniczyć. Projekt naukowców znad Wisły może przekuć się w komercyjny sukces, czyniąc z Samurai Labs pierwszego polskiego “jednorożca”, czyli firmę o wycenie przekraczającą miliard dolarów.

Europa od lat stara się wrócić na tory lidera innowacyjności. Ma ku temu potencjał w postaci doskonałych naukowców i inżynierów, oraz instrumenty takie jak program Horyzont 2020. Na efekty tych inwestycji przyjdzie jeszcze trochę poczekać, jednak systematyka w działaniu i długofalowa perspektywa może okazać się taktyką, dzięki której stary kontynent wygra wyścig o palmę pierwszeństwa w dziedzinie innowacji. Takie strategia jest szczególnie zasadna w projektach typu Deep Tech, które mimo dłuższego czasu potrzebnego na badania i rozwój, w efekcie przyczyniają się do powstania przełomowych rozwiązań zmieniających życie ludzi na całym świecie.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Czy polska firma pomoże Facebookowi w walce z cyberbullyingiem?

Szef Facebooka Mark Zuckerberg chce aktywnie walczyć z toksycznymi wypowiedziami rozpowszechnianymi na jego platformie. Mimo to, zachodnia prasa przedstawia Facebooka jako bezlitosną i samolubną korporację, a sam Zuckerberg odpiera te ataki i wymienia całą listę zmian jaką ostatnio wprowadził, aby ograniczyć skutki toksycznych wpisów. Z pomocą może przyjść sztuczna inteligencja z Polski, nad którą pracują inżynierowie z gdyńskiego laboratorium Samurai Labs.

W Gdyni powstała sztuczna inteligencja, która może być lekarstwem na bolączki Facebooka i innych firm technologicznych borykających się z problemem toksycznych treści. Dzięki rozwiązaniu Samurai Labs możliwa jest znaczna redukcja przemocy w sieci, z którą codziennie spotykają się osoby korzystające z mediów społecznościowych czy gier online. 

Waga problemu 

Cała armia moderatorów codziennie przegląda setki milionów postów zamieszczanych przez użytkowników Facebooka. Sam Zuckerberg, wśród zmian mających na celu redukcję toksycznych treści na portalu, mówi o zwiększeniu liczby pracowników zajmujących się moderacją postów do ponad 30 tys. osób. – to ważne, że Facebook zauważa problem, bo on jest realny i badając zjawisko cyberprzemocy spotykamy się z nim na co dzień. Problem ze świata wirtualnego przenosi się także na zachowania ludzi w świecie rzeczywistym, gdzie agresja w sieci prowadzi do eskalacji przemocy przybierając różnorodną postać – mówi Michał Wroczyński, psychiatra, a zarazem szef Samurai Labs, startupu, którego celem jest redukcja i zapobieganie przemocy w sieci z pomocą sztucznej inteligencji.

Skala toksycznych treści    

Problem toksycznych wypowiedzi to złożona kwestia. Sama skala działania Facebooka jest ogromna, a do tego dochodzą inne miejsca w sieci, w których można komentować, rozmawiać czy dzielić się zdjęciami.  –  tylko na Facebooku co minutę publikowane jest ponad pół miliona komentarzy. Zatrudnianie moderatorów, aby chronić użytkowników przed niepożądanymi treściami jest rozwiązaniem doraźnym i niewystarczającym. Tu potrzebne jest rozwiązanie systemowe. Do tego typu zadań najlepiej zaangażować sztuczną inteligencję. – tłumaczy Wroczyński z Samurai Labs. Nad takim rozwiązaniem pracuje właśnie polski zespół Samurai Labs, którego oprogramowanie nie dość, że automatycznie wykrywa niepożądane treści, to w przeciwieństwie do moderatorów zablokuje treść zanim  w ogóle dotrze ona do odbiorcy.

Natychmiastowa reakcja

To, z czym mierzy się Facebook i inne firmy technologiczne dostrzegające problem cyberbullyingu, to kwestia szybkiej reakcji na niepożądaną treść. Rozwiązanie opracowywane przez Polaków funkcjonuje w czasie rzeczywistym działając prewencyjnie. – Gdy ktoś chce wysłać szkodliwy komentarz lub wiadomość na czacie, opracowywana przez nas sztuczna inteligencja analizuje ich treść i w razie konieczności wysyła do autora stosowne ostrzeżenie oraz blokuje daną wiadomość, jeszcze zanim dotrze ona do odbiorcy i wyrządzi krzywdę. W grach online czy na portalach społecznościowych cyberprzemoc jest niestety dość powszechna, a nam zależy na tym, aby ją ograniczyć. – mówi Wroczyński.

Przewaga technologiczna 

System opracowany przez Polaków okazuje się znacznie bardziej skuteczny niż dotychczasowe rozwiązania dostępne na rynku. – Mark Zuckerberg zakłada, że na skuteczne rozwiązanie, które będzie wykrywać przemoc w Internecie trzeba poczekać jeszcze od 5 do 10 lat. System AI Facebooka wyłapuje zaledwie 38% wypowiedzi, które uznano za toksyczne. – mówi Wroczyński. System Samurai, już na etapie prototypu, myli się czterokrotnie rzadziej niż konkurencja, osiągając wskaźnik precyzji na poziomie ponad 80%. Oznacza to, że na 5 zgłaszanych przypadków myli się tylko raz, a to dopiero początek naszej drogi – tłumaczy Gniewosz Leliwa, dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją i współzałożyciel Samurai Labs.

Rozwiązanie opracowywane przez polskich ekspertów od sztucznej inteligencji ma szansę wkrótce zaowocować wdrożeniem w pełnej skali. Obecnie twórcy pracują nad pozyskaniem partnera z segmentu e-sportu do pracy nad pilotażowym rozwiązaniem pozwalającym przetestować ich zaawansowane algorytmy. Rozwiązanie Samurai Labs wzbudziło zainteresowanie rodzimych inwestorów. W pierwszej rundzie finansowania w startup zainwestowali kapitan polskiej reprezentacji Robert Lewandowski i anioł biznesu Dawid Urban. Samurai Labs ma duże szanse na uzyskanie statusu pierwszego polskiego jednorożca, czyli firmy wycenianej na ponad miliard dolarów. 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Jednorożec nad Wisłą

Jak szybko w Polsce zobaczymy pierwszego jednorożca, czyli firmę wycenianą na miliard dolarów? To trudne pytanie. Z pewnością potencjał w polskich startupach jest duży, jednak tak spektakularne wyceny nie rodzą się z projektu realizowanego przez rok czy dwa. Jedno jest pewne - pierwszy polski jednorożec będzie miał znaczną część rodzimego kapitału. NCBR, PARP i polscy inwestorzy to najczęstsze źródło finansowania innowacji z nad Wisły.

Kiedy startupy pyta się o wskazanie źródła finansowania swojego projektu znaczna ich część kieruje swoje oczy na zagraniczne fundusze Venture Capital, aniołów biznesu spoza Polski lub zagraniczne akceleratory. Okazuje się, że aż 60% startupów planuje pozyskać finansowanie spoza naszego kraju. Ilu z nich rzeczywiście się udaje w kolejnym roku zrealizować ten cel? – zaledwie 17%.iOkazuje się, że głównym źródłem finansowania polskich startupów są środki własne oraz rodzimy kapitał.  

Wsparcie dla innowacji

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy startup obierze sobie za cel pozyskanie kapitału z Polski. W ostatnich latach widać wyraźny trend idący w stronę finansowania ze środków przeznaczonych na rozwój polskiej nauki. Jeszcze w 2016 roku wartość finansowania zewnętrznego pozyskana ze środków NCBR wynosiła ok 25%, dziś jest to ponad 40% w stosunku do całej struktury finansowania polskich startupówii. – ostatnie lata przyniosły wiele pozytywnych zmian w dostępie do środków publicznych. Modelowym przykładem efektywnego wsparcia jest „szybka ścieżka” w ramach programu NCBR. Szybka ścieżka to idealne rozwiązanie dla wsparcia innowacji, ponieważ decyzja o przekazaniu środków zapada błyskawicznie, co jest o wiele bardziej istotne w przypadku startupu niż sama wysokość dofinansowania. – wyjaśnia Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs, polskiego laboratorium pracującego nad ochroną dzieci przed cybernękaniem i cyberprzemocą. Co istotne, polskie innowacje finansowane są przez rodzimych inwestorów.

Polski kapitał pracuje na pierwszego jednorożca

Okazuje się, że młode innowacyjne firmy potrafią skutecznie pozyskiwać rodzime źródła finansowania. 68% firm deklarujących, że ich źródłem kapitału będą polskie Venture Capital, polski anioł biznesu lub rodzimy akcelerator, pozyskały środki właśnie z tego źródła. W dodatku, część firm, która wcześniej nie rozważała takiego źródła finansowania, najwyraźniej przekonała się do niego, ponieważ aż 82%iiistartupów w rzeczywistości skorzystało z rozwiązań dostępnych na polskim rynku.  – kiedy podejmowaliśmy decyzję o tym, gdzie będziemy rozwijać sztuczną inteligencję trzeciej fali i jak będziemy finansować to przedsięwzięcie, zakładaliśmy pozyskanie kapitału właśnie w Polsce. Oprócz środków z NCBR, o które aplikujemy, pozyskaliśmy najlepszych na świecie aniołów biznesu – właśnie tu w Polsce. Są nimi Robert Lewandowski i Dawid Urban – z dumą mówi Wroczyński. Jak widać, w Polsce także można pozyskać wartościowych inwestorów, a mechanizmy finansowania w ramach programów wspierających innowacje nareszcie odzwierciedlają dynamikę ekosystemu startupowego.

Cena innowacji

Wsparcie publiczne jest konieczne w szczególności dla projektów, które rozwijają się dłużej, ale za to mają znacznie większą wycenę końcową. Do tej pory, kwota wydana na innowacje przez PARP, KFK, NCBR to ponad półtora miliarda złotych. Kolejne 2 miliardy na pobudzanie rynku inwestycji w innowacyjne firmy ma przeznaczyć PFR. Jeszcze do niedawna w Polsce wspierano głównie startupy, powstające i pracujące w metodyce lean, czyli takie, które skupiają się na jak najszybszym weryfikowaniu modelu biznesowego oraz budowie produktu w oparciu o już istniejące technologie i rozwiązaniaW mojej ocenie takie projekty są ciekawe, jednak mają mniejsze szanse na uzyskanie statusu jednorożca. Interesującym podejściem, coraz częściej docenianym przez inwestorów i komisje oceniające wnioski pomocowe są startupy „deep tech”. To zupełnie inny sposób patrzenia na inwestycje. Prace badawczo-rozwojowe trwają niekiedy kilka lat, ale jeżeli dany podmiot opracuje swoją unikatową technologię, to jego wycena sięga astronomicznych wartości – takie startupy to właśnie potencjalne jednorożce –podsumowujeWroczyński z Samurai Labs.

W oczekiwaniu na polskiego jednorożca widać jedno – zmianę w podejściu samych startupowców do rodzimego kapitału. Przewagą konkurencyjną polskich innowacji nie musi być błyskawicznie skalująca się na rynku aplikacja, która korzysta z już wypracowanych rozwiązań. Poziom kształcenia naszych naukowców i inżynierów pozwala budować nam zaawansowane rozwiązania, które same w sobie stanowią unikalną technologię. Takie podejście to najlepsza droga do narodzin polskiego jednorożca.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Robert Lewandowski i Dawid Urban zainwestowali w Samurai Labs – laboratorium sztucznej inteligencji, które ochroni dzieci przed cybernękaniem i przemocą w Internecie.

Samurai Labs to laboratorium, które opracowało pierwszą skuteczną, potwierdzoną naukowo metodę wykrywania i zapobiegania przemocy w sieci, chroniącą dzieci. Jest to możliwe, dzięki nowatorskiemu połączeniu uczenia maszynowego z wnioskowaniem - tzw. trzecią falą sztucznej inteligencji. Inwestycja pozwoliła Samurai Labs na akwizycję i przejęcie technologii oraz patentów spółek Fido.ai i Fido Labs Europe.

Rozwiązanie ważnego społecznego problemu

Problem cybernękania jest poważny. W USA codziennie 12 dzieci popełnia samobójstwo, a głównym powodem jest właśnie przemoc jakiej doświadczają w Internecie. W Polsce, wedlug  raportu NIK, 39% uczniów doświadczyło cybernękania. Technologia Samurai Labs będzie wykorzystywana wszędzie tam, gdzie internauci są narażeni na tego typu zachowanie, m.in.: w serwisach społecznościowych i randkowych, serwisach e-sport, aplikacjach na smartfony, na forach internetowych czy w grach online. Rozwiązanie będzie analizować rozmowy, a szkodliwe treści zostaną przez system automatycznie zablokowane i raportowane do moderatora forum, który podejmie ostateczną decyzję o ewentualnej blokadzie użytkownika, lub o powiadomieniu stosownych instytucji w przypadku wykrycia przestępstwa (np. pedofilii). – Nie chcemy cenzurować Internetu, każdy ma prawo do swoich poglądów czy wypowiedzi. W Internecie nie może być jednak miejsca dla przemocy, zwłaszcza względem dzieciaków. Zastanówmy się przez chwilę, czy często na ulicy spotykamy osoby, które wykrzykują do przechodniów „życzę Ci śmierci”? raczej nie… A w sieci takie wpisy to codzienność. Samurai ma właśnie przeciwdziałać tego typu zachowaniu, które w realnym świecie jest nieakceptowane. Dzięki naszemu rozwiązaniu będziemy mogli uchronić dzieci przed tego typu agresją – wyjaśnia Michał Wroczyński.

Technologia przyszłości w rękach Polaków

Samurai Labs wykorzystuje do wykrywania przemocy w Internecie technologię będącą połączeniem uczenia maszynowego (z ang. Machine Learning / Deep Learning) z wnioskowaniem w oparciu o język oraz wiedzę ekspertów badających przemoc internetową.  – Mark Zuckerberg zakłada, że na skuteczne rozwiązanie, które będzie wykrywać przemoc w Internecie trzeba poczekać jeszcze od 5 do 10 lat. System AI Facebook’a wyłapuje zaledwie 38% wypowiedzi, które uznano za szerzące nienawiść. Dzięki naszemu autorskiemu podejściu, rozwijanemu już od pięciu lat, wyprzedziliśmy zespoły pracujące nad tym zagadnieniem. To, co dziś jest odległe dla światowych gigantów, dla naszego zespołu jest w zasięgu ręki. Dlatego właśnie powstało Samurai Labs, agregujące wiedzę i doświadczenie ekspertów, oraz łączące  symboliczne i statystyczne metody sztucznej inteligencji w rozwiązanie, które uczyni Internet bezpieczniejszym. Przewaga technologiczna jaką osiągnęliśmy pozwoli nam zrealizować ten cel, a także zająć pozycję lidera na nowym, wartym miliardy dolarów rynku.” – mówi Michał Wroczyński. Ta przewaga sprawia, że będzie to pierwszy produkt na rynku, który w czasie rzeczywistym ochroni dzieci zapobiegając przemocy – zadziała zanim stanie się krzywda – dodaje Wroczyński.

Liderzy rozwiązań AI

Nowatorskie podejście Samurai Labs wpisuje się w tak zwaną trzecią falę sztucznej inteligencji (ang. the third wave of AI), nazwaną tak w 2017 roku przez Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA). To  kolejny, następujący po uczeniu maszynowym (Machine Learning / Deep Learning), etap w rozwoju sztucznej inteligencji. Prototyp Samurai Labs został przebadany przez Katedrę Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie we współpracy z ekspertem w zakresie cyberprzemocy z Kitami Institute of Technology w Japonii. Naukowcy porównali jego skuteczność w wykrywaniu przemocy w Internecie z pięcioma innymi, dostępnymi na rynku produktami. Rozwiązanie Samurai Labs już teraz wykrywa najwięcej przypadków przemocy (ponad 84% czułości, ang. recall). – Wspólnym problemem dostępnych na rynku rozwiązań jest wysoki wskaźnik fałszywych alarmów. Średnio w czterech na pięć przypadków blokują one komunikat niesłusznie, podczas gdy Samurai, już na etapie prototypu, myli się czterokrotnie rzadziej, osiągając wskaźnik precyzji na poziomie ponad 80% (ang. precision). Oznacza to, że na 5 przypadków myli się tylko raz, a to dopiero początek naszej drogi – tłumaczy Gniewosz Leliwa, dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją i co-founder w Samurai Labs. Innowacyjna technologia Fido.ai, która została zakupiona przez Samurai Labs, tworzona jest od 2013 roku. Firma jako jedna z pierwszych skutecznie połączyła podejście statystyczne z symbolicznym w rozumieniu języka, za co została wyróżniona w takich rankingach jak 100 najlepszych firm AI na świecie opracowanym przez agencję badawczą CB Insights. Otrzymała także tytuł Gartner’s Cool Vendor oraz New European Tech Star, przyznany przez Financial Times & Google.  

Twórcy innowacji

Samurai Labs zostało założone przez Michała Wroczyńskiego, Gniewosza Leliwę, oraz Grzegorza Rutkiewicza . Michał Wroczyński (CEO) to lekarz i kognitywista, od ponad 15 lat specjalizujący się w projektach związanych ze sztuczną inteligencją (AI). Jest twórcą 5 firm: Intermedia, Media Web Designs, Fido Interactive, Fido Intelligence oraz Fido.ai. Fido Interactive, jako jedna z pierwszych firm na świecie tworzyła chatboty, wdrażając je w Polsce już w 2001 roku. W ramach Fido Intelligence, Wroczyński wraz z zespołem, we współpracy z Politechniką Gdańską, opracował pierwszy na świecie system do wykrywania treści pedofilskich w Internecie (Cerber) oraz system do wykrywania agresji w Internecie (ISPAD). Samurai Labs to jego szósty projekt. Pracami nad technologią Samurai Labs kieruje Gniewosz Leliwa (dyrektor ds. badań nad sztuczną inteligencją) – fizyk kwantowy, autor nowej teorii rozumienia języka przez komputery. Za biznesową stronę przedsięwzięcia odpowiada Grzegorz Rutkiewicz (odpowiedzialny za działania operacyjne), przedsiębiorca, twórca m.in. sukcesów Fido, komercjalizacji botów oraz systemów sztucznej inteligencji dla Heyah, TP S.A., Ergo Hestia i innych projektów realizowanych dla czołowych polskich spółek. Zespół ten wraz z inżynierami lingwistycznymi i ekspertami do spraw sztucznej inteligencji jest u progu stworzenia pierwszego komercyjnego systemu skutecznie chroniącego użytkowników przed cyberprzemocą.

Inwestycja w przyszłość

Drugi z inwestorów, Dawid Urban, to anioł biznesu, wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia na rynku inwestycyjnym. W 2018 roku został uhonorowany tytułem Diamentów Inwestycji W doborze firm, które wspieram, kieruje się ściśle określonymi kryteriami. Inwestuję w odważne projekty. Przede wszystkim zależy mi na ich innowacyjności i potencjale rozwojowym. Równie ważne jest jednak to, żeby miały jednocześnie pozytywny wpływ na świat, który nas otacza – podkreśla Urban – Samurai Labs spełnia wszystkie te kryteria i jest inicjatywą, która może realnie zwalczać cyberprzemoc w sieci. W mojej ocenie obecnie to główny problem współczesnego Internetu – dodaje Urban.

www.samurailabs.com

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF