...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Co składa się na SEO? Jak działa pozycjonowanie stron?

strategia seo

By sprzedawać towary i usługi przez stronę internetową lub sklep, osiągając przy tym założone cele biznesowe, niezbędna jest widoczność w wyszukiwarce Google. Najskuteczniejszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest pozycjonowanie strony www. Dowiedz się, w jaki sposób działa pozycjonowanie stron i jakie są sprawdzone metody na to, by odnieść prawdziwy sukces w SEO.

Z czego składa się SEO?

Na samym początku warto wspomnieć, że pozycjonowanie stron internetowych to proces mający na celu osiągnięcie widoczności w organicznych, czyli bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google. Pozycjonowanie nazywane jest również SEO (z ang. Search Engine Optimization), co tłumaczy się jako optymalizacja stron pod wyszukiwarki internetowe. SEO stanowi część strategii SEM (z ang. Search Engine Marketing), czyli ogółu działań marketingowych prowadzących do wypromowania strony w Google.

Pozycjonowanie strony internetowej składa się z działań, które można sklasyfikować następująco:

 • działania on-page – wszelkie prace związane z optymalizacją kodu i treści strony,
 • działania off-page – czynności wykonywane poza stroną, które mają na celu zwiększenie jej widoczności; należą do nich: zdobywanie wartościowych linków do strony oraz tworzenie i dystrybuowanie wartościowych treści,
 • analityka internetowa – zbieranie i przetwarzanie danych na temat zachowania Internautów odwiedzających stronę.

Wszystkie te elementy oddziałują na siebie i jedynie realizowane w prawidłowy sposób sprawiają, że reklama w Internecie jest skuteczna.

Jak działa pozycjonowanie stron?

Skuteczne pozycjonowanie stron www działa na zasadzie odpowiedniego reagowania na ciągle zmieniające się algorytmy wyszukiwarki. Czynników wpływających na ranking strony jest ponad 200, a metody, które były skuteczne jeszcze tydzień temu, dziś mogą okazać się nieaktualne. W zasadzie tylko agencja zajmująca się reklamą w Google ma szansę wychwycić i odpowiedzieć na zmiany, bo z punktu widzenia laika mogą być one niezauważalne.

Pozycjonowanie sklepów internetowych i stron zawsze należy prowadzić w taki sposób, by witryna jednocześnie była równie atrakcyjna dla użytkownika, co przyjazna dla wyszukiwarki. Dlatego też tak ważne jest tworzenie wartościowych i angażujących treści na stronę. Należy zadbać, by zapytania kierowane do wyszukiwarki, znalazły naturalne odzwierciedlenie w strukturze strony.

Co daje pozycjonowanie stron w Google?

Najważniejsze korzyści z pozycjonowania to:

 • wzrost liczby odwiedzin na stronie,
 • dotarcie do osób zainteresowanych ofertą,
 • zwiększenie konwersji,
 • dostęp do potencjalnych klientów,
 • budowanie autorytetu w sieci,
 • szansa na rozwój i większe zyski,
 • przewaga nad konkurencją.

Patrząc na listę korzyści, nie można mieć wątpliwości, że szczególnie w branży e-commerce (w tym sklepów internetowych różnej wielkości), zarówno pozycjonowanie na frazy ogólne, jak i pozycjonowanie lokalne, jest obowiązkowe dla przedsiębiorców. To najlepsza metoda na zwiększenie sprzedaży, a tym samym wzrost biznesu. Pozostałe firmy, jak: producenci, firmy lokalne i ogólnopolskie, startupy, blogerzy, medycy i prawnicy, również nie mogą pozwolić sobie na to, by zaniedbać pozycjonowanie strony w Google, gdyż tym samym oddają swoich klientów w ręce konkurencji.

SEO – z agencją czy samodzielnie?

Pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google jest działaniem skomplikowanym i długotrwałym. Wymaga wiedzy z różnych dziedzin (np. techniczna optymalizacja, linkowanie, tworzenie wartościowych treści, programowanie, UX) oraz doświadczenia. Osoba zajmująca się swoim biznesem zwyczajnie nie ma możliwości, by zajmować się SEM czy SEO samodzielnie. Renomowana agencja SEO oddelegowuje do obsługi jednej strony sztab specjalistów, którzy czuwają nad tym, by marketing internetowy przekładał się na realne korzyści. Firma zajmująca się reklamą w Internecie dobierze odpowiednie narzędzia w oparciu o analizę potrzeb i specyfikę branży.

Dodatkowe informacje, wskazówki, konkretne informacje i porady dotyczące pozycjonowanie znajdziesz na stronie firmy SEMPIRE – https://www.sempire.pl/pozycjonowanie.html


Źródło: sempire.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Agencja SEM – jak sprawdzić jej pracę, jak weryfikować skuteczność?

komputer i google

Agencja SEM z całą pewnością może przyczynić się do zwiększenia widoczności strony internetowej w sieci. Każda strona internetowa powinna być łatwa do odnalezienia oraz przede wszystkim służyć internautom. Do realizacji tego zadania wykorzystywane jest właśnie pozycjonowanie stron internetowych. To dzięki temu możemy zwiększyć liczbę odwiedzających stronę użytkowników, a więc naszych potencjalnych klientów. Optymalizacja strony pozwoli na lepsze wypromowanie firmy, marki, znajdujących się w asortymencie produktów oraz usług.

Agencja SEM zrealizuje skuteczne kampanie reklamowe, pozwalając tym samym na dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. W jaki sposób wybrać odpowiedniego partnera, który pomoże nam osiągnąć sukces? Czy istnieje metoda na sprawdzenie skuteczności prowadzonych działań?

Czym jest agencja SEM?

Agencja SEM swoim działaniem obejmuje kampanie płatne i te z obszaru SEO, czyli wszystkie działania, które związane są z promocją stron internetowych. W rezultacie osiągnąć można lepszą widoczność witryny, co w dużej mierze przekłada się także na rozwój przedsiębiorstwa. Poszczególne cele udaje się osiągać między innymi poprzez zwiększanie ruchu organicznego na stronie, optymalizację witryny, działania z zakresu content marketingu lub też płatne kampanie reklamowe. Agencja dokładnie przeanalizuje aktualną sytuację konkretnego przedsiębiorstwa, a także jego pozycję względem konkurencji. Przeprowadzony zostanie również audyt SEO witryny, który pozwoli zarekomendować konkretne rozwiązania. W rezultacie marka stanie się zdecydowanie bardziej rozpoznawalna na rynku, natomiast firma zyska dostęp do większej liczby potencjalnych klientów.

Jak wybrać odpowiednią agencję SEM?

Poszukując odpowiednio przeprowadzonych działań seo/sem, należy skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Dobra agencja pozwoli na osiągnięcie zadowalających rezultatów, choć oczywiście trzeba liczyć się z faktem, że efekty nie przyjdą z dnia na dzień. Uzyskanie profesjonalnej pomocy wiąże się również ze stałym monitorowaniem wdrożonych rozwiązań. Agencja powinna zatem na bieżąco raportować efekty swoich działań. Dobrze sprawdzić branżowe fora internetowe oraz portale społecznościowe, które pomogą w wyborze polecanej przez klientów firmy. Dzięki temu zwiększenie ruchu i uzyskanie najwyższej pozycji, a także zdobycie nowych klientów stanie się zdecydowanie prostsze.

Jak zweryfikować skuteczność działania agencji SEM?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że uzyskanie większej widoczności lub zwiększenie ruchu na stronie internetowej jest procesem, który musi trochę potrwać. Optymalizacja niestety nie przekłada się na uzyskanie natychmiastowych rezultatów. Weryfikację skuteczności działania agencji można przeprowadzić na różne sposoby. To między innymi sprawdzenie widoczności strony w wynikach organicznych w wyszukiwarce Google, sprawdzenie ruchu na stronie oraz pozycji fraz. Wykorzystać można wiele różnego rodzaju narzędzi. Do analizy statystyk serwisu www służy na przykład Google Analytics. Pozwala on na sprawdzenie jakości oraz ilości generowanego ruchu. Efektywność działań pozycjonerów można również sprawdzić za pomocą Google Search Console. Dostępne są także darmowe narzędzia, które dokonają szczegółowej analizy witryny pod kątem seo oraz wygenerują raport, w którym przyznana zostanie ocena punktowa w kategoriach takich, jak szybkość działania strony, popularność w mediach społecznościowych, autorytet strony oraz optymalizacja on-site.


Źródło: Harbingers

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Grupa TENSE ze srebrem w Global Agency Awards!

Global Agency Awards

Poznańska agencja SEO/SEM, będąca częścią Bauer Media Group, zajęła drugie miejsce w międzynarodowym konkursie Global Agency Awards 2021! W kategorii Marketing Agency of the Year rywalizowała między innymi z firmami z Wielkiej Brytanii i USA.

Global Agency Awards 2021 to międzynarodowy konkurs dla agencji zajmujących się marketingiem: SEO, SEM, PR, reklamowych i contentowych. Jury nagradza w nim firmy, które nie tylko maksymalizują zyski swoich klientów, ale podchodzą do tego zadania w nieszablonowy i kreatywny sposób. Nie bez znaczenia są także osiągnięcia samej agencji – jak się rozwija, jakie drogi rozwoju proponuje swoim pracownikom oraz sposoby, jak radzi sobie z przeciwnościami. Agencje startowały w 34 kategoriach.

Od dwunastu lat pracujemy nad budowaniem widoczności ponad dwóch tysięcy Klientów w internecie. W myśl zasady „Ze szczytu widać więcej”, stawiamy na rozwój każdego, nawet najmniejszego biznesu. Kiedy zakładałem firmę, pracowałem w niej sam. Teraz zatrudniamy ponad 180 specjalistów i należymy do Bauer Media Group. Jesteśmy żywym przykładem na to, żeby kiedy wierzysz w swój biznes, wciąż osiągasz nowe szczyty.

Michał Więcław, Prezes Zarządu Grupy TENSE

Warto zauważyć międzynarodowy sukces polskiej agencji, tym bardziej że osiągnęła go w trudnym dla wszystkich przedsiębiorców czasie pandemii. To, w jaki sposób firmy poradziły sobie w 2020 i 2021 roku, w dużej mierze świadczy o tym, jak zarządzane były wcześniej i jak odnalazły się w cyfrowej rzeczywistości.

Osiągnięcia Grupy TENSE w 2020 roku to m.in.:

 • 163 000 000 znaków ze spacjami w tekstach napisanych przez copywriterów Grupy TENSE, co daje w przeliczeniu 104 tomy „Pieśni Lodu i Ognia” George’a Martina,
 • 41 nowych osób zatrudnionych w czasie pandemii koronawirusa,
 • 986 nowych umów na pozycjonowanie SEO podpisanych w 2020 roku.

Ta nagroda do nie jedyne osiągnięcie Grupy TENSE. W 2020 roku została jedyną agencją z Polski, która wygrała w prestiżowym konkursie Global Search Awards, nagradzającym najlepsze pozycjonowanie SEO w internecie. Zajęła pierwsze miejsce w kategorii Best Low Budget Campaign prezentując swoją pracę dla serwisu allecco.pl. W tym roku otrzymała już trzy nominacje w konkursie European Search Awards za kampanie SEO dla stron cukierniasowa.pl i rehab.pl.

Zwycięzcą Global Agency Awards w kategorii Marketing Agency od the Year została agencja Elevate Digital.


Źródło: Grupa TENSE

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

DIMAQ VOICE Online – zapraszamy na #4 spotkanie

Dimaq Voice Online

SEM to następny temat, który będziemy poruszać podczas DIMAQ VOICE Online. Przed nami już czwarte spotkanie w nowej formule! Obejrzyj prezentację i zdobądź wiedzę marketingową, nie ruszając się z domu.

Nowa formuła online

Kolejne Spotkanie online odbędzie już 28 kwietnia. Tradycyjnie we wtorek na grupie DIMAQ – profesjonaliści Digitalu na Facebook’u udostępnimy przygotowaną przez prelegenta prelekcję. Przeprowadzona ona będzie w formie krótkiego video ( 10-15 min.). Wystąpienie będzie dotyczyć tematyki digital marketingu.

Następnie w ciągu dnia, uczestnicy będą mogli obejrzeć video i zadawać pytania w komentarzach do zaprezentowanego materiału. Przez cały dzień będziemy zbierać komentarze osób, które obejrzały prezentację.

Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, przeprowadzimy Q&A w formie live’a, w którym prelegent będzie mógł odpowiedzieć na zebrane pytania, ale również na te, które będą pojawiały się podczas jego trwania.

SEM i kilka odpowiedzi na nurtujące pytania

Naszym prelegentem na najbliższym spotkaniu będzie Krzysztof Marzec, CEO DevaGroup, agencji , Partner Google Premier i Google Rising Star. Podczas swojej prezentacji podpowie co zrobić, kiedy nasz budżet został zredukowany niemal do zera i jak zmobilizować pracowników do ratowania firmy.

Nasz prelegent opowie również, jak jego klienci w przeszłości radzili sobie z tymi problemami, jakie decyzje były słuszne, a jakie przyniosły problemy po minięciu kryzysu. Przedstawi konkretne narzędzia, skalowalne działania i pomysły z zakresu SEO, Ads i Analityki.

Możliwość zdobycia punktów recertyfikacyjnych

Posiadacze certyfikatu DIMAQ będą mogli uzyskać 4 punkty: 2 za udział na DIMAQ Voice Online (trzeba zrobić screen podczas transmisji live i wysłać go za pomocą platformy DIMAQ) oraz dodatkowe 2 punkty – za zadanie pytania.

Pytanie można zadać w komentarzu pod video-prezentacją na grupie lub podczas trwania transmisji live. Punkty za pytania nie dublują się – jedna osoba może zadać wiele pytań lecz tylko raz zostaną naliczone.

Jeżeli chodzi o punkty recertyfikacyjne dla prelegenta- nic się nie zmienia. Prowadzący otrzyma od 25 do 40 punktów, w zależności od oceny, jakie oglądający przyznają w ankiecie online.

Dołącz do wydarzenia na Facebook’u i otrzymuj powiadomienia o tym, kto wystąpi na DIMAQ Voice Online. Wideo i live będą odbywały się na grupie. Komunikacja wydarzenia będzie odbywała się również na pozostałych kanałach DIMAQ oraz IAB Polska.

Dołącz: http://bit.ly/2tcXgIi

Akademia DIMAQ również online

Do Internetu przeniosły się również szkolenia DIMAQ. Akademia DIMAQ Basic i Professional odbywa się w formie interaktywnych live’ów i całkowicie realizuje program szkoleń stacjonarnych. Trener na żywo prowadzi zajęcia, włączając w to ćwiczenia indywidualne dla uczestników.

Program realizowany jest po 2,5 h zajęć dziennie. Takie rozplanowanie pozwala skorzystać ze szkolenia, a jednocześnie nie wymaga długiego zaangażowania się. Osoby, które mają pod opieką dzieci mogą na 2,5 godz. wymienić się z kimś i wziąć udział w szkoleniu, a przy tym wykorzystać efektywnie czas pracy zdalnej.


Źródło: informacja prasowa DIMAQ Voice 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

SEO? SEM? RTB? PMS czyli Przewodnik po Marketingowych Skrótowcach, część II

PMS Przewodnik po marketingowych skrotowcach

W poprzednim artykule naszkicowałam zarysy pojawienia się w języku socjolektów, czyli formy języka, wykorzystywanego przez określoną grupę społeczną. Chodzi o zjawisko odrębne względem żargonu czy dialektów narodowych i etnicznych. Niemniej ono występuje, wręcz można powiedzieć, że jest dość popularne, szczególnie w tych dziedzinach, które cechują się znaczącym wpływom globalizacji.

Niewątpliwie od lat świat staje się mniejszy, bardziej dostępny, a dzięki rosnącej popularyzacji języka angielskiego i hiszpańskiego, ta dostępność wpływa na metody komunikacji. Zwiększające się zasięgi nowoczesnych technologii pozwalają także na swoistą unifikację grup zawodowych, tworząc tym samym globalne warunki dla tworzenia się specyficznych grup, metod komunikacji, a tym samym także form językowych.

W tym kontekście starałam się przybliżyć zestaw skrótowców, wynikających ze zwrotów anglojęzycznych, a stosowanych jak niezależne słowa jako socjolekty, używane w świecie reklam i mediów. Poniżej ciąg dalszy tegoż słownika i choć jestem pewna, że nadal obydwie części nie wyczerpują w całości zasobów słownictwa obcojęzycznego i zawodowego tego środowiska, to mam nadzieję, że będzie stanowiło wartościowe wsparcie dla wielu osób.

Zobacz także: Część I Przewodnika po Marketingowych Skrótowcach 

CTA – call-to-action – wezwanie do działania. W praktyce termin ten określa każdy element komunikatu, który jest bezpośrednim narzędziem wykonania akcji, przekładającej się na konwersję. Może to być fragment tekstu, zachęcający do wysłania wiadomości (np. Przesyłamy raport z badania. Daj nam znać, czy dane są interesujące. Wyślij maila z odpowiedzią. Z czego ostatnia część może być odnośnikiem do wysłania wiadomości) lub buton w kreacji mailingowej, zachęcający do zakupu produktu.

CTOR i CTR – dwa współczynniki klikalności. Click to Open Rate oraz Click-Through Rate określają, ile osób kliknęło. W przypadku CTOR jest to relacja pomiędzy liczbą otwartych wiadomości, a klikniętych. CTR może być używany w różnych formach komunikacji online, których efektywność mierzona jest liczbą kliknięć, zatem zarówno w kampaniach displey’owych, jak i email marketingowych. Oznacza liczbę kliknięć względem wysłanych wiadomości lub wyświetlonych reklam.

LP – landing page – strona docelowa. Określenie używane w odniesieniu do niezbyt rozbudowanych stron www, często pojedynczych, ewentualnie z rozbudowanymi sekcjami, ale nadal z ramach jednej strony. Mianem tym określa się też czasem każdą stronę www, także rozbudowaną witrynę lub portal, ale będącą docelowym miejscem, do jakiego prowadzi odnośnik. Powszechne jest stosowanie zarówno sformułowania „landing page”, jak i „LP” (czyt.: „elpek”).

MA – marketing automation – automatyzacja marketingu. Ogół procesów, który dzięki zastosowaniu różnych technologii umożliwia zaplanowanie scenariuszy komunikacji, które realizowane są w różnych kanałach w zależności od wystąpienia założonych warunków. Najpopularniejszą formą MA jest komunikacja mailowa i smsa, zależna od zachowania konsumenta na stronie sklepu online (np. zaproszenie do zakończenia zakupów w sytuacji, gdy klient „włożył zakupy” do elektronicznego koszyka, ale nie sfinalizował transakcji).

NL – newsletter. W branży email marketingowej najczęściej używa się tego samego określenia, niekiedy używa się polskiego dosłownego tłumaczenia czyli biuletyn. Chodzi o systematycznie wysyłaną wiadomość mailową, zawierającą szereg bieżących informacji, wraz z odnośnikami do witryny (lub LP). Jest to rodzaj komunikacji, utrzymującej stały kontakt z odbiorcą, budujący relacje i zachęcający do kontaktu. Może być wykorzystywany zarówno w formie newsletterów produktowych, zachęcających do zakupów, jak i informacyjnych, tym samym zachęcając klientów do zapoznania się z bieżącymi działaniami nadawcy lub z treściami na stronie. Niekiedy tym określeniem opisuje się także krótkie wiadomości reklamowe, będące formą jednorazowego kontaktu. W tym przypadku mowa o mailingu, czyli wiadomości mailowej, zwykle produktowej, zawierającą pojedynczą informację, nie mającego charakteru systematycznej wysyłki.

OOH – out of home – reklama zewnętrzna. Określenie na wszystkie formy reklamy „poza domem”, czyli poza miejscem zamieszkania odbiorców. Drugim określeniem jest reklama outdoorowa. Najczęściej jest utożsamiana błędnie tylko z wielkoformatową reklamą zewnętrzną, podczas gdy w jej skład wchodzą także takie nośniki komunikacji jak wiaty przystankowe, słupy ogłoszeniowe, wyświetlacze cyfrowe (to tzw. digital out-of-home czyli DOOH).

OR – open rate – wskaźnik otwarć. Jest to wskaźnik wykorzystywany w badaniu efektywności wysyłek mailowych, określający stosunek otwarć do wysłanych. Może być prezentowany w wartości ogólnej (wszystkich otwarć) lub unikalnej (otwarcia dla pojedynczego użytkownika).

RBL – Real-time Blackhole List – czarna lista w czasie rzeczywistym – narzędzie przeciwdziałające spamowi. Potocznie określane jako „czarna lista”, zawierająca dane IP, z których najczęściej rejestrowany jest ruch maili, mogących być spamem. Jest to rodzaj rozwiązania programistycznego na serwerach, które analizując ruch maili, analizuje je pod wieloma aspektami, a następnie po zakwalifikowaniu wiadomości jako spam, IP wychodzący uznać za spamogenny. Rozwiązanie RBL pozwala wówczas na blokadę ruchu przychodzącego z danego IP i blokadę maili.

SEM – search engine marketing – marketing w wyszukiwarkach. Obejmuje wszystkie działania marketingowe dla zwiększania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. W jego zakres wchodzą wszystkie akcje, poprawiające pozycję w wynikach organicznych (bezpłatnych) oraz płatnych. Często błędnie jest w Polsce utożsamiany z działaniami w wyszukiwarkach w modelu PPC, czyli płatnymi.

SEO – search engine optimization – optymalizacja na potrzeby wyszukiwarek. Ogół działań, które poprawiają działanie strony pod kątem jej widoczności w wynikach wyszukiwarkach. Przede wszystkim odnosi się do kwestii okodowania strony, wykorzystania poprawnego znaczników html oraz najlepszego doboru słów kluczowych, wg których dana witryna ma być w wynikach wyszukiwana.

SERP – Search Engine Results Page – strona wyników wyszukiwanie. W Polsce najpopularniejsza jest wyszukiwarka Google i to w niej strona wyświetlająca wyniki jest podstawowym synonimem SERP. Widoczne są zarówno wyniki płatne, jak i organiczne oraz reklamy.

SPAM – nie jest to skrót, a nazwa mielonki wieprzowej, serwowanej w armii amerykańskiej. Mielonka ta stała się także bohaterką skeczu grupy satyrycznej Monty Python, sugerując, że bez względu czy ktoś chce, czy nie, każde danie zawiera ową konserwę. Prawdopodobnie to się stało przyczynkiem do tego, by SPAM stał się synonimem czegoś niechcianego, acz dostępnego w dużej ilości. Termin ten stosowany jest przede wszystkim w odniesieniu do niechcianej i niezamówione korespondencji mailowej, ale obecnie także w odniesieniu do wszystkich, uciążliwych i nieraz agresywnych komunikatów reklamowych, także w formie reklam display’owych. SPAM to także popularne określenie na niezamówione oferty, składane drogą telefoniczną czy za pomocą poczty tradycyjnej.

UTOR – Unsubscribed to Open Rate – wskaźnik wypisów względem otwarć. Jeden ze wskaźników, pokazujących poziom konwersji negatywnej, czyli sytuacji wypisania się z bazy potencjalnego klienta i zminimalizowania szans na pozytywne sfinalizowanie transakcji po jego stronie.

UX – user experience – doświadczenie użytkownika. Określenie odnoszące się do ogółu doświadczeń użytkownika podczas korzystania z danego produktu. W świecie marketingu często podlega analizie, badaniom, by ścieżka użytkownika klienta była możliwie dla niego najkorzystniejsza, a dla właściciela przynosiła możliwie dużo konwersji. UX odnosi się najczęściej do produktów jak strona www. aplikacja mobilna, oprogramowanie, ale znajduje zastosowanie także w analizie zachowań klienckich offline, w postaci analizy tzw. mapy cieplnej ekspozycji towarów na półkach sklepowych.

Przeczyta również: Przeczytaj to ASAP! Czyli o żargonie słów kilka

Na koniec warto też wykroczyć poza typowe dla socjolektów marketerów i pracowników świata reklamy online terminy i wspomnieć jeszcze o skrótach, którymi określają się szczególnie osoby, piastujące najwyższe stanowiska w firmach. O ile widać trend posługiwania się anglojęzycznymi nazwami stanowisk, o tyle w tym kontekście chciałabym tylko zatrzymać się przy nazwach (i akronimach), odnoszących się do stanowisk wyższej kadry zarządzającej.

CEO – Chief Executive Officer – najwyższe stanowisko w przedsiębiorstwie. Często w polskich warunkach identyfikowane jest z właścicielem, ale w dużych korporacjach zwykle jest to po prostu pracownik, odpowiadający za organizację całej firmy. Zazwyczaj jest to stanowisko o charakterze prezesa zarządu.

CFO – Chief Financial Officer – w polskiej nomenklaturze tą nazwą określane jest po prostu dyrektor finansowy, czyli osoba odpowiedzialna za dokumetnację finansową, księgowość i długafolwe decyzje budżetowe jak np. kredyty czy inwestycje.

CIO – Chief Information Officer – to nazwa dyrektora działu IT. Szef działu IT zwykle łaczy umiejętności typowo programistyczne i administratorskie sieci z kompetencjami zarządczymi.

CMO – Chief Marketing Officer – szef marketingu firmy. Coraz częściej mówi się, że to stanowisko najbardziej jest w przyszłości zagrożone, ze względu na rosnącą decentralizację działań o charakterze marketingowym.

COO – Chief Operating Officer to dyrektor operacyjny. Traktowany jako prawa ręka prezesa zarządu, dyrektor operacyjny nieraz bierze w zakres swoich odpowiedzialności zarządzanie operacjami, jak obsługa klienta czy procesy finansowe, tak by nie odbijały się one na rentowności przedsiębiorstwa.

CSO – Chief Security Officer to dyrektor bezpieczeństwa, osoba odpowiedzialna za utrzymanie wysokiego poziomu zabezpieczeń.Ten skrót może także być związany ze stanowiskiem: Chief Sales Officer czyli dyrektorem sprzedaży. Osoba ta odpowiedzialna jest za wyznaczanie i realizację celów zakresu sprzedaży, w tym też za zarządzanie zespołem, który ma za zadanie dowiezienie założonych efektów.

CTO – Chief Technology Officer to dyrektor technologiczny, który nadzoruje obszary przedsiębiorstwa związane z wykorzystaniem technologii, ale także jej rozwojem. W sytuacji gdy firma jest związana z tą branża, CTO ma także za zadanie wskazywanie takich kierunków rozwoju, by zapewniać przedsiębiorstwu maksymalne zyski i wiodącą pozycję na rynku.

Choć prawdopodobnie po lekturze całości Przewodnika po Marketingowych Skrótach można dostać zawrotów głowy, nieraz jeszcze zdarzy się pomylić CTR od CPM, a PMS od PPC, to jednak warto zwracać uwagę na znaczenie poszczególnych skrótów i terminów branżowych. Nie jest też żadnym wstydem dodatkowa weryfikacja z pomocą wyszukiwarki Google. Może też szukając znaczenia socjolektów i skrótów będzie okazja do większego zrozumienia, skąd się biorą te konkretne wyniki wyszukiwania?


Katarzyna Ugorowska SEOptimizeKatarzyna Ugorowska – Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert technologii i komunikacji marketingowej online, prowadzi warsztaty i webinary z email marketingu, SEO i UX. Odpowiada za relacje z klientami, różnych branż w SEOptimize.pl.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

SEO, SEM, pozycjonowanie – po co to komu?

SEM SEO pozycjonowanie optymalizacja marketing w przeglądarkach

Czy SEO i pozycjonowanie to terminy tożsame? Jak ma się SEM do słów kluczowych w tekście na stronie www? SEO, SEM i pozycjonowanie to pojęcia, które bardzo często są ze sobą mylone, bądź źle rozumiane. Jak mają się do siebie i gdzie mieszczą się w strategii marketingowej?

W artykule znajdują się linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie, zostaniesz przeniesiony na stronę reklamodawcy, gdzie będziesz mógł zapoznać się z konkretną ofertą na produkt lub usługę. Klikając w linki afiliacyjne nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę redakcji brief.pl i naszą niezależność.

Czy SEO i pozycjonowanie to terminy tożsame? Jak ma się SEM do słów kluczowych w tekście na stronie www? SEO, SEM i pozycjonowanie to pojęcia, które bardzo często są ze sobą mylone, bądź źle rozumiane. Jak mają się do siebie i gdzie mieszczą się w strategii marketingowej?

„Używam słów kluczowych. SEO nie działa”.

„Robimy Google Adwords, SEO już nie trzeba”.

„Robimy SEO, pozycjonowanie już nie jest potrzebne”.

To są zdania wzięte z życia. Zwykle przedsiębiorcy i marketerzy na pewnym etapie swojej działalności spotykają się z tematem pozycjonowania, marketingu w wyszukiwarkach, SEO. Terminy te bywają rozumiane wieloznacznie, niekiedy są rozumiane jako tożsame, a czasem podawane są jako osobne działania. Dlatego wraz z redakcją Brief.pl przedstawiamy cykl artykułów, które mają przybliżyć i wyjaśnić możliwie w przystępny sposób zagadnienia związane z działaniami marketingowymi w obrębie wyszukiwarek internetowych.

Spór wokół nomenklatury

Warto zacząć od wyjaśnienia poszczególnych wyrażeń i naświetlenia, w jakim kontekście występują w świecie marketingu online międzynarodowego, a w jakim w polskim. Jak to często bywa, także i terminologia, związana z tematem pozycjonowania stron w wynikach wyszukiwania, pochodzi głównie z języka angielskiego. Stąd mamy skróty: SEO i SEM. Search Engine Marketing tłumacząc wprost, jest to „marketing w wyszukiwarkach”. Z kolei SEO to Search Engine Optimization, czyli „optymalizacja w wyszukiwarkach” i odnosi się do stron www. Z kolei „pozycjonowanie” to termin, odnoszący się do „pozycji”, czyli miejsca, w jakim wyświetlana jest strona w wyszukiwarce. Mając wyjaśnione poszczególne terminy, możemy zająć się postrzeganiem ich na różnych rynkach.

Anglosasi

Na rynkach anglosaskich, szczególnie amerykańskim, gdzie wyszukiwarki dość szybko umożliwiły dostęp do sieci globalnej Internet, najogólniejszym terminem, mówiącym o celowych działaniach na rzecz danej strony www w wyszukiwarkach, jest SEM. Jest to termin rozumiany jako ogół działań marketingowych, służących zwiększaniu popularności (pozycji) w wynikach wyszukiwania. Obejmuje działania, poprawiające pozycję w wynikach organicznych (bezpłatnych) oraz płatnych.

Z kolei SEO to jest cały zakres działań optymalizujących stronę, ale takich, które nie wymagają ponoszenia kosztów na rzecz wyszukiwarki.

Model działań marketingowych w wyszukiwarkach, który zakłada płatne działania na rzecz np. Google to tzw. model PPC, czyli Per Pay Click. Chodzi o takie działania marketingowe w wyszukiwarkach, które są płatne. Nadal jednak w ujęciu zachodnim jest to jedno z działań SEM. Z kolei określenie „pozycjonowanie”, w krajach anglosaskich, jest stosowane w odniesieniu do budowania pozycji w wynikach wyszukiwania, ale jest to jednak przede wszystkim ogólne określenie biznesowe. „Pozycjonowaniem” określa się przede wszystkim budowanie miejsca danej marki na rynku, określając jej cechy, główne zalety, jak na przykład pozycjonowanie firmy jako eksperta w danej dziedzinie czy pozycjonowanie producenta samochodów jako marki najbezpieczniejszej. Wydawałoby się to proste, ale jednak wprowadzenie marketingu w wyszukiwarkach w Polsce nastręczało i nadal nastręcza wiele problemów. Stąd też spór terminologiczny.

Przeczytaj też:

Liczy się wnętrze, czyli optymalizacja SEO on-site

 

Polsko-polska dyskusja

Na polskim rynku online podział zakresu działań SEM, SEO, PPC i pozycjonowania nie jest już taki oczywisty. Choć znaczenie poszczególnych skrótów i terminów nie pozostawia wątpliwości, o tyle posługiwanie się samymi terminami odbywa się często płynnie.

Niekiedy wymiennie stosuje się nazwy SEO i pozycjonowanie, a bardzo często SEM i model PPC kampanii online są identyfikowane jako ten sam ruch w marketingu. Z kolei można się spotkać także z określeniem, że pozycjonowanie oznacza działania z zakresu link building, czyli takiej metody poprawiania pozycji w wynikach wyszukiwania, która opiera się na pozyskiwaniu wartościowych odnośników, prowadzących do pozycjonowanej strony.

Zamieszanie na polskim rynku SEO z terminologią wykorzystywaną w branży spowodowała, że właściciele stron często nieprzychylnie patrzą na działania pozycjonowania. Z jednej strony rośnie skojarzenie, że działania marketingowe w wyszukiwarkach są drogie, nie działają lub w najlepszym przypadku bardzo późno dają efekty. A do tego są trudno mierzalne. Z drugiej zaś — terminy te są stosowane błędnie, czasem zamiennie, w efekcie powodując zamieszenie i brak jasnych zasad. Dlatego w niniejszym cyklu artykułów (dla Brief.pl), poszczególne terminy będą rozumiane w sposób, przedstawiony na poniższym diagramie.

diagram SEO SEM pozycjonowanie PPC
Źródło: opracowanie własne

SEM jako element strategii marketingowej. Czyli: po co?

Strategia marketingowa dla przedsiębiorstwa jest skompensowaną prezentacją wizji firmy, jej obecności na rynku, konkurencyjności i innowacyjności ze wskazaniem celu. Drogi dążące do jego realizacji także są częścią tego dokumentu. Strategia marketingowa powinna uwzględniać takie elementy jak:

 • Kontekst rynku i konkurencji – w którym następuje analiza bieżącej pozycji firmy, wraz z konkurencją, a następnie ustalenie celów i przyjęcie dróg ich realizacji.
 • Klient i potencjalna grupa docelowa – stworzenie lub aktualizacja opisu klienta, jakie zaszły zmiany w jego personie. Taka analiza ułatwi określenie, jakie kanały komunikacji będą odpowiednie i jaka forma komunikacji.
 • Własne zasoby – analiza bieżących zasobów ludzkich i materialnych, czy jest optymalna dla bieżących potrzeb, czy wymagają zmian w perspektywie realizacji założonych celów.

Cele założone w strategii marketingowej to nie tylko liczby, określające poziom celu sprzedażowego, ale to także koncepcja marki i brandu oraz projekt komunikacji i kanałów dotarcia do grupy docelowej. Cele założone w strategii można skategoryzować jako:

 • Finansowe – te najczęściej spotykane, wyrażone wysokością przychodu, jaki w danym okresie ma wygenerować przedsiębiorstwo.
 • Wizerunkowe i komunikacyjne – te, które wiążą się z postrzeganiem marki na rynku.
 • Marketingowe – czyli docieranie z ofertą do osób, które są nią zainteresowane, leży w zasięgu ich potrzeb.

Marketingowe cele, na podstawie analizy rynku, konkurencji i grupy docelowej, z wykorzystaniem własnych zasobów są realizowane różnymi kanałami. Rozpisanie ich wchodzi w skład kolejnego dokumentu, który może stanowić integralną część strategii marketingowej firmy lub być aktem. Chodzi o plan marketingowy, czyli rozpisanie działań, które mają na celu tworzenie wizerunku marki, docieranie komunikatu do potencjalnych klientów oraz utrzymywanie relacji z istniejącą siecią konsumentów.

Plan marketingowy zawiera szereg niezbędnych akcji, jakie muszą poprzedzić wdrożenie finalnych działań komunikacyjnych. To w nim zawarte będą założenia prowadzenia różnych kampanii reklamowych, zarówno online, jak i offline.

kanały komunikacji w strategii marketingowej
Źródło: opracowanie własne

Powyższe zestawienie pozwala na zrozumienie działań SEM jako integralnych elementów komunikacji, jaką uwzględnia strategia marketingowa przedsiębiorstwa. Znajduje swe miejsce w zakresie globalnych akcji firmy, które mają na celu realizację założeń marketingowych strategii.

Analityka

Jeśli działania marketingu w wyszukiwarkach, zarówno płatne, jak i optymalizacyjne w ramach strony, stanowią część strategii, tak powinny także podlegać systematycznej analizie i ewaluacji. Warto tu zastosować model APIC, który opisał Philip Kotler, jeden z prekursorów nowoczesnych trendów komunikacji marketingowej. Model ten uwzględnia konkretne kroki działania – Analyse, Planning, Implementation oraz Control (Analiza, Planowanie, Implementacja i Kontrola). Przed wdrożeniem działań SEM trzeba więc przeprowadzić analizę: rynku, grupy odbiorców, dostępnych i powszechnych kanałów, tak by móc dobrać odpowiednie słowa kluczowe, a działania realizować w odpowiednim czasie. Następnym krokiem jest zaplanowanie działań, na podstawie danych zebranych podczas analizy. Mając gotowy plan marketingowy, zwykle wymaga on zatwierdzenia przez właściciela, zarząd czy przełożonych. Po jego akceptacji następuje kolejny etap, czyli wdrożenie (implementacja). Zaczyna się więc aktywny okres działań marketingowych w wyszukiwarkach. Na tym etapie w kontekście SEM mamy do czynienia z takimi działaniami jak:

 • Audyt SEO strony – powinien być możliwie szczegółowy, ale jeśli od razu planowane są działania onsite, nie musi mieć formy pełnego raportu. Przyjęte jest, że w trakcie działań audytowych, ekspert od razu wprowadza działania optymalizujące na stronie, dzięki czemu krok po kroku poprawia poszczególne elementy witryny.
 • Działania onsite i offsite – czyli praktyczne zmiany w środowisku strony, wpływające bezpośrednio na optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Bywa, że audyt SEO jest wykonywany przez inną osobę czy firmę, niż działania w ramach witryny. Wówczas pomocne w procedowaniu zmian są dane z raportu z audytu SEO.
 • Content marketing – treść na stronie www jest bardzo istotnym elementem, wpływającym na pojawianie się danej strony w wynikach wyszukiwania, dlatego implementując działania marketingowe, wiele poświęca się uwagi i budżetów na działania content marketingowe. Z jednej strony jest to działanie bezpośrednio wpływające na budowanie pozycji w wynikach wyszukiwania, z drugiej zaś strony jest to także wsparcie w pozycjonowaniu, w rozumieniu budowania roli marki na rynku.
 • Link building – budowanie zaplecza linków, prowadzących do witryny jako źródłowej jest także bardzo ważne dla kształtowania pozycji w wynikach. Jeśli strony powiązane tematycznie, wartościowe merytorycznie zawierają odnośniki do witryny docelowej, figuruje ona jako korzystna dla odbiorców, wiarygodna i cenna. Tym samym domyślnie „powinna” być dostępna dla internautów, co wpływa na jej końcowe miejsce w wyszukiwarce.
 • Kampanie płatne (np. model PPC) – szczególnie wartościowe rozwiązanie, gdy przedsiębiorstwo w danym okresie ma do zaproponowania odbiorcom ograniczoną czasowo propozycję lub gdy grupa docelowa jest bardzo wąska. Kampanie płatne umożliwiają bowiem wyświetlanie reklam wąskiej grupie, precyzyjnie określonej, a dla szerokiego grona odbiorców zwiększa zasięgi, poprawiając wyniki kampanii o krótszym terminie czy ograniczonym czasie. Działania płatne mogą też służyć jako budowanie wizerunku marki albo jako realizacja działań remarketingowych, czyli przedłużających kontakt z odwiedzającymi witrynę.

SEO, SEM, pozycjonowanie – po co to komu?

Podsumowując: działania SEM, czyli marketing w wyszukiwarkach są jednym z elementów, które pozwalają na realizację założeń strategii marketingowej przedsiębiorstwa. W ramach działań SEM, do dyspozycji są działania optymalizujące stronę, budujące zaplecze linków i działania płatne, poprawiające widoczność witryny w wynikach wyszukiwania. SEM jest więc długofalowym działaniem, budującym pozycję firmy na rynku, poprawiającym jej widoczność w Internecie, tym samym wspierającym realizację celów finansowych, poprzez zwiększanie obrotu przedsiębiorstwa. Warto dodać, iż SEM jest w zasięgu firmy każdego segmentu i wielkości, od jednoosobowych działalności gospodarczych, przez średnie przedsiębiorstwa, aż po globalne korporacje. Każdy z tych podmiotów, określając własne cele, może je osiągać także ze wsparciem działań marketingu w wyszukiwarkach.

 

Podsumowanie branży SEO/SEM w 2019 roku

 


Katarzyna Ugorowska SEOptimizeKatarzyna Ugorowska – Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert technologii i komunikacji marketingowej online, prowadzi warsztaty i webinary z email marketingu, SEO i UX. Odpowiada za relacje z klientami, różnych branż w SEOptimize.pl.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Podsumowanie branży SEO/SEM w 2019 roku

podsumowanie SEO SEM 2019

Kolejny rok mobile, a może pierwszy tak wyraźny odwrót w stronę wartościowych treści? Pożegnanie z niebieskim i powitanie „dark mode” na Facebooku i Messengerze oraz zastąpienie konsultantów czatbotami w sklepach online. Jaki był rok 2019 w branży SEO/SEM? Zapraszamy na podsumowanie przygotowane przez specjalistów agencji marketingu internetowego Grupa TENSE.

2019 rok w Kampaniach PPC

 

Nowości na YouTube

W zakresie kampanii PPC duże zmiany objęły formaty reklam na YouTube. Do popularnych „sześciosekundówek” dołącza dłuższy, 15-sekundowy format, którego wprowadzenie podyktowane jest oczekiwaniami marketerów mających trudności w zawarciu całego przekazu reklamowego w krótszej formie. Kolejną istotną innowacją w kampaniach TrueView jest YouTube For Action – reklamy wzbogacone o widoczne dla użytkowników wezwania do działania, które po kliknięciu przenoszą na witrynę reklamodawcy. Wprowadzenie formatu video, który umożliwia dokonanie akcji bezpośrednio z reklamy na YouTube, sporo zmienił w planowaniu strategii digital marketingowej oraz optymalizacji obecnych działań dla klientów z większym budżetem. W tym roku po raz pierwszy oprócz filmów, oglądaliśmy na YouTube reklamowane produkty, które pojawiły się tam za sprawą Google Zakupy.

Dla nas, specjalistów PPC, to dobra wiadomość, ale musimy pamiętać, że kampania produktowa prowadzona na kanale, którego użytkownicy niekoniecznie są zainteresowani zakupami, będzie przynosić inne wyniki od tej prowadzonej w wyszukiwarce Google.

Marta Machura, Starszy Specjalista ds. kampanii PPC, Grupa TENSE

Usunięcie kolumny „średnia pozycja” w Google Ads

Optymalizacja kampanii to podstawowe działanie pozwalające na uzyskanie najlepszych efektów i zwrotów z nakładów na reklamę. W gronie podstawowych wskaźników, na które zwracano uwagę, była średnia pozycja reklamy. Obecnie nie ma do niej dostępu. Wspomniana kolumna została wycofana i zastąpiona dwoma nowymi wymiarami: % wyświetleń u góry strony oraz % wyświetleń na najwyższej pozycji.

Wizyty w sklepie online włączone do inteligentnego określania stawek

Jednym ze skutków kampanii PPC jest także wzrost wizyt w sklepie offline. Aby ułatwić użytkownikom Google Ads optymalizację kampanii pod konwersje nie tylko internetowe, ale również te „w realu”, Google dodało wizyty w sklepie stacjonarnym do strategii inteligentnego określania stawek. Na razie opcja jest dostępna tylko w kampanii w sieci wyszukiwania i produktowej, ale kto wie – może w przyszłym roku będzie dostępna w szerszym zakresie?

Dodatkowa linijka w reklamach typu „tylko połączenie”

Od kilku lat słyszymy o wzroście sprzedaży na telefonach komórkowych, a w wielu branżach usługowych połączenia telefoniczne są jednym z podstawowych źródeł konwersji – zwłaszcza, kiedy na stronie nie ma podanych cen usług. Jedną z kolejnych tegorocznych nowości jest dodatkowa linijka w reklamach typu „tylko połączenie”, dzięki której przekazujemy dodatkowe informacje o usłudze bądź produkcie. Obecnie możemy skorzystać z dwóch nagłówków po 30 znaków oraz opisu reklamy wydłużonego do 90 znaków.

Ulepszony koszt kliknięcia

Teraz możemy optymalizować kampanię nie tylko pod kątem konwersji, ale również wartości konwersji. Jest to o tyle istotne, że przecież konwersja konwersji nie równa, a z reguły przedsiębiorcy walczą o te największe.

 

Podsumowanie roku 2019 w SEO

 

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy Google wprowadziło wiele nowości. Googlebot został zaktualizowany, wprowadzono lepszą obsługę JavaScript, zdefiniowano nowe meta tagi i dodano obsługę większej liczby danych strukturalnych oraz rozwinięto nowe Google Search Console.

To były dobre zmianyTak jak poprzedni rok był oceniany w branży jako nudny, tak nie mogę powiedzieć tego samego o dobiegającym końca 2019 roku.

Paweł Konopiński, Ekspert ds. SEO, Grupa TENSE

Aktualizacja algorytmu BERT

W 2019 roku Google skupiło się na aktualizacji głównego algorytmu wyszukiwarki, aby lepiej dopasowywać wyniki do intencji użytkowników. Zmiany wprowadzano w trybie ciągłym, z kilkoma „mocniejszymi uderzeniami” w marcu, czerwcu, lipcu, wrześniu i listopadzie. Dla pozycjonerów był to dość burzliwy i pracowity okres.

Zmiany w Google Search Console

Nowe wydanie Google Search Console od dłuższego czasu wymagało dopracowania. Część funkcjonalności była dostępna w starej wersji, więc wystarczyło przełączyć się między wydaniami. Dziewiątego września starą wersję wyłączono całkowicie.

Nowe tagi i atrybuty

Google uznało, że przydadzą się nowe tagi – UGC dla linków generowanych przez użytkowników np. komentarze lub posty na forum oraz SPONSORED dla linków, które znajdują się w artykułach płatnych.

Rozszerzono również obsługę danych strukturalnych, m.in. o listy „How to” i najczęściej zadawane pytania „FAQ”. Są one wyświetlane dodatkowo w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu snippet zajmuje więcej miejsca i skupia na sobie większą uwagę.

Googlebot Evergreen

Crawler korzysta z silnika Chromium w wersji 74. Został określony jako evergreen, co oznacza jego ciągłe aktualizacje i wykorzystanie zawsze najnowszego silnika Chromium.

Mobile coraz ważniejszy

Wraz ze wzrostem popularności urządzeń mobilnych Google przykłada teraz ogromną wagę do optymalizacji wyników właśnie dla użytkowników smartfonów i tabletów.
Co wskazuje na większe znaczenie mobile?

 • Indeks mobilny stał się domyślnym dla nowych domen, a stare są sukcesywnie do niego przenoszone.
  W ostatnich latach mobilne wyniki wyszukiwania zmieniły się diametralnie, nie tylko ich wygląd, ale również funkcjonalności.
 • Pojawianie się kolejnych rodzajów wyników rozszerzonych, większej liczby paneli wiedzy oraz dopasowanie zapytań do aktualnej lokalizacji użytkownika.

 

Media społecznościowe w 2019 roku – podsumowanie

 

Praktycznie co miesiąc social mediowi giganci prześcigają się w prezentowaniu najnowszych aktualizacji, zmian w szacie graficznej i innych elementów, które mają zachęcić do korzystania z nich nowych użytkowników i zatrzymać tych, którzy są z nimi od lat.

Nowy wygląd Facebooka w aplikacji oraz na desktopach

Planowane zmiany Mark Zuckerberg ogłosił w maju i niedługo po tym pożegnaliśmy się z niebieskim kolorem, obecnym na FB od lat. Aktualnie dominuje biel z nielicznymi niebieskimi elementami. Widać, że Facebook dąży do spójności w korzystaniu z wersji desktopowej jak i mobilnej. Również profil użytkownika będzie bardziej zbliżony do tego, który wyświetla się w aplikacji.

Widzę ciemność – czarna szata w Messengerze

Dla wielu osób prawdziwym hitem było wprowadzenie w tym roku czarnej szaty graficznej w Messengerze. Na początku ukryty, teraz dostępny dla wszystkich tryb „dark mode” pozwala zaoszczędzić baterię w smartfonie i… wygląda naprawdę ciekawie!

Marka Facebooka ma nowe logo

Facebook nie jest już tylko znanym nam wszystkim portalem społecznościowym. Za tą nazwą stoją Messenger, Instagram, WhatsApp, Workplace, Portal i Calibra. Facebook to osobny brand, a jego logo zostało zaprojektowane dla zachowania przejrzystości. Wykorzystuje niestandardową typografię i wielkie litery, aby odróżnić się od aplikacji.

Tinder, masz konkurencję. Czy zakochamy się w Facebook Dating?

Nowa aplikacja randkowa zsynchronizuje się z naszym kontem na FB, aby pobrać informacje o zainteresowaniach, wydarzeniach i grupach, w których uczestniczymy. Dzięki temu szybko i co najważniejsze, precyzyjnie, dopasuje naszą drugą połówkę.

Instagram z własnym Creator Studio

W połowie roku Facebook wsparł marketerów i udostępnił w Creator Studio opcję planowania postów na Instagramie.
Po uruchomieniu kreatora użytkownik połączą swój instagramowy profil i rozpoczyna planowanie postów, a co najważniejsze, robi to z poziomu komputera.

Transmisje live, reakcje i udostępnianie prezentacji na LinkedInie

Na początku roku LinkedIn rozpoczął testy transmisji live, a już kilka miesięcy po tym, wszyscy mogliśmy z tej funkcji korzystać. Efektywność transmisji możemy mierzyć całkowitą liczbą oglądających na żywo i odtwarzających powtórki oraz liczbą komentarzy i reakcji na transmisję.

Kiedy sam „like” pod postem nie wystarczy, od tego roku możemy korzystać także z innych reakcji – celebrate, love, insightful oraz curious.

Kolejną ciekawą opcją dodaną w tym roku przez LinkedIn jest udostępnianie dokumentów i prezentacji w aktualnościach oraz grupach.

Wymienione update’y to kropla w morzu wielu zmian w social mediach. Współczesna technologia intensywnie rozwija się pod kątem AR (Augmented Reality) oraz VR (Virtual Reality). Czy taka będzie przyszłość SM? Zapewne przekonamy się już niebawem.

Natalia Kołsut, Specjalista ds. Social Media i Google Ads, Grupa TENSE

Content is a king – czyli 2019 rok w królestwie treści

Zgodnie z przewidywaniami, mijające 12 miesięcy przyniosło zarówno kilka nowych trendów, które na stałe przyjęły się w branży, jak i ugruntowało rozwiązania znane z lat poprzednich.

Personalizacja treści

Nikogo już nie dziwią komunikaty z imiennym zwrotem do adresata i odniesienia do naszych zainteresowań, daty urodzenia i ostatnio zakupionych przedmiotów. Marki wiedzą o nas coraz więcej i chętnie tę wiedzę wykorzystują w swoich marketingowych działaniach. Personalizacja dotyczy już nie tylko newsletterów, ale także ofert na stronie firmy, opisów produktów czy tekstów blogowych.

Call to Action – wezwanie do działania w pierwszej osobie

Wezwanie do działania coraz częściej formułowane jest dziś w 1. osobie liczby pojedynczej, a nie – jak dawniej – w 2. Wszystko po to, by zachęcić nas do wykonania określonej akcji. Zamiast zwykłego „Zamów wycenę” spotykamy się raczej ze sformułowaniem „Zamawiam wycenę” lub idącym jeszcze dalej „Chcę rozwijać swoją firmę”.

Real time marketing – cóż tam, panie, w internecie?

W tym roku RTM interesująco ograł temat drugiej ciąży Anny Lewandowskiej i fatalny stan murawy na Stadionie Narodowym. Chcąc wykorzystać ciekawe newsy do komunikacji z odbiorcami, marki muszą działać naprawdę szybko i wykazać się niezłym refleksem.

Te gorące tematy, choć rozpalają internautów do czerwoności, szybko się wypalają. Po kilku dniach od „boomu” mało kogo interesują. Warto kuć żelazo póki gorące.

Agnieszka Linke, Starszy Specjalista ds. Marketingu, Grupa TENSE

Omnichanel – różne kanały komunikacji, jeden cel

Chodzi o taką integrację narzędzi do komunikowania się z odbiorcą, aby praktycznie wyeliminować możliwość „przeciekania” lejka sprzedażowego. Marki starają się być blisko klienta na każdym etapie procesu zakupowego. Newsletter, Facebook, reklama banerowa, kampania Google Ads. Tam, gdzie jedno narzędzie się nie sprawdzi, pojawi się kolejne.

Czatboty – marki odpowiadają z automatu

2019 rok był rokiem postępującej automatyzacji przekazów marketingowych. Coraz częściej do optymalizacji kampanii reklamowych wykorzystuje się algorytmy, które dopasowują stawki w czasie rzeczywistym ustrzegając nas przed przepaleniem budżetu.

Automatyzacja procesów umożliwiła także rozwój czatbotów. Dzięki nim możliwa jest obsługa tych obszarów sprzedaży, do których nie trzeba zatrudniać ludzi. Może być to choćby rezerwacja noclegu, zgłoszenie awarii czy zamówienie pizzy.

To tylko niektóre ze zmian, które mogliśmy zaobserwować w minionym roku w branży SEO/SEM. Czekamy z niecierpliwością co przyniesie 2020 rok.

infografika podsumowanie SEO SEM 2019

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

12. edycja semKRK rusza już w czerwcu!

Już 19 czerwca 2019 r. w krakowskiej Starej Zajezdni odbędzie się semKRK #12 BIG, czyli cykl spotkań stworzonych dla właścicieli biznesów, branży e-commerce, działów marketingu, a także specjalistów SEM i SEO oraz agencji marketingu internetowego. Pomysłodawcą wydarzenia jest firma DevaGroup. Podczas eventu poznamy również tegorocznych zwycięzców konkursu semKRK awards.

Ideą wydarzenia jest wymiana wiedzy w barcampowej atmosferze – uczestnicy będą mogli poznać doświadczenia i opinie innych specjalistów z branży SEO i SEM. To doskonała okazja do nawiązania znajomości i wspólnych rozmów, a także zdobywania wiedzy.  

W wydarzeniu biorą udział specjaliści z całej Polski. Firmy często zgłaszają swój cały dział SEM, dzięki czemu uczestnicy mają wyjątkową okazję do networkingu, edukacji oraz zintegrowania się z branżą. Podczas tegorocznej edycji można wziąć również udział w towarzyszących wydarzeniach, tj. praktycznych warsztatach. Przewidywana ilość uczestników wynosi 500 osób.

Organizatorzy eventu zachęcają także do wysyłania swoich case study na konkurs semKRK awards, w którym nagrodzą najlepsze kampanie w kategorii SEO i SEM: https://semkrk.pl/semkrk-awards/. Zgłoszenia przyjmowane są w trzech kategoriach: Najlepsza kampania SEO, Najlepsza kampania Google Ads oraz Najlepsza kampania dla e-commerce. Rozpatrywać je będzie jury złożone z prelegentów semKRK oraz specjalistów w dziedzinie SEM. Do konkursu przystąpić może każda agencja i firma (w tym freelancerzy i pracownicy in-house) działająca w Polsce. Można zgłaszać także kampanie skierowane na rynek polski. Termin nadsyłania swoich prac mija 25 maja 2019 r. Zgłoszenia są bezpłatne.

Prelegentami semKRK #12 będą m.in. Paweł Gontarek, Artur Strzelecki, Piotr Rudnicki, Łukasz Chwiszczuk, Sławomir Czajkowski, Cezary Glijer, Damian Sałkowski, Bartłomiej Kaczmarczyk, Kaspar Szymański, Paulina Wiktorska.

Więcej: http://semkrk.pl/

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF