Kiedy powstały social media?

historia social media

Większości z nas wydaje się, że serwisy społecznościowe takie jak Facebook, Instagram czy LinkedIn towarzyszą nam od zawsze. Czy pamiętasz kiedy te serwisy powstały? Co było przed nimi? Kiedy powstał pierwszy serwis social media? Przeczytaj najważniejsze informacje dotyczące historii mediów społecznościowych.

Definicja social media

Zanim zajmiemy historią i odpowiemy na pytanie jak nazywał się pierwszy serwis społecznościowy to najpierw warto przypomnieć sobie samą definicję. Jedną z najszerszych, ale też najbardziej trafnych zaproponował Andreas Kaplan oraz  Michael Haenlein, a brzmi ona następująco:

Media społecznościowe to bazujące na internetowych rozwiązaniach aplikacje, które opierają się na ideologicznych i technologicznych podstawach Web 2.0 i które to umożliwiają tworzenie i wymianę wygenerowanych przez użytkowników treści

W myśl tej definicji mediami społecznościowymi są nie tylko serwisy takie jak Facebook, Twitter czy Youtube, ale też fora internetowe, komunikatory, blogi czy nawet gry online.

Jakie cechy mają serwisy społecznościowe?

Czy można wyróżnić kilka cech wspólnych różnych serwisów społecznościowych? Oczywiście, że tak! Należą do nich:

  • możliwość tworzenia indywidualnych profili zawierających informacje tekstowe (opis) czy też multimedia (zdjęcia, wideo)
  • łączenie się z innymi użytkownikami poprzez dodawanie się do kontaktów (znajomych), obserwowanie itp.
  • wysyłanie wiadomości do innych użytkowników
  • publikowanie treści na swoim profilu, które są widoczne dla innych. Większość serwisów daje obecnie możliwość wyboru kto może nasze treści obejrzeć
  • wchodzenie w interakcje z innymi użytkownikami i treściami, które publikują poprzez polubienie, skomentowanie czy udostępnienie
Przeczytaj też artykuł: Kiedy powstał internet?

Pierwszy serwis social media to…

Wiele osób utożsamia media społecznościowe już z pierwszymi systemami z lat 60tych i 70tych, które dały początek internetowi oraz komunikacji online. Jednak jeśli chodzi o aplikacje i strony, które posiadały przynajmniej kilka z wyżej wymienionych cech to za najstarsze serwisy należy uznać:

  • GeoCities założonego w listopadzie 1994
  • Classmates z grudnia 1995 roku (protoplasta polskiego serwisu nasza-klasa.pl)
  • SixDegrees z maja 1997, który przez największą grupę jest uznawany właśnie za pierwszy serwis społecznościowy na świecie
  • Friendster założony w marcu 2003

Obecnie działające serwisy social media powstały kilka lat później korzystając z doświadczeń swoich poprzedników. I tak LinkedIn swój start miał w maju 2003 roku, Facebook w lutym 2004, a rok później debiutował Youtube. W październiku 2020 roku swoje 10lecie obchodzi natomiast Instagram.

Kiedy powstały polskie serwisy społecznościowe?

Z tym hasłem kojarzą się takie strony jak nasza-klasa.pl (obecnie pod nazwą nk.pl), fotka.pl, epuls, grono.net czy Blip. Trzy ostatnie niestety nie wytrzymały konkurencji i podjęto decyzję o ich zamknięciu.

Najstarszym z nich jest mająca premierę w Walentynki 2001 roku fotka.pl. W następnym roku debiutował epuls, który wytrzymał na rynku do 1 lutego 2017 roku. W 2004 wystartowało Grono.net. Pomimo, że serwis był bardzo nowoczesny i wiele ciekawych funkcji wprowadził na wiele lat przed Facebookiem to nie wytrzymał konkurencji ze swoim amerykańskim konkurentem i zaprzestał działalności w 2012 roku.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF