...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Biznes w roku 2022 – czy potrzebny Ci sklep internetowy?

strony-internetowe

Każdy z łatwością wymieni kilka najważniejszych atutów robienia zakupów online, a oszczędność czasu i energii wiedzie wśród nich prym. Pandemia pokazała nam, że przeniesienie działań sprzedażowych do sieci jest ratunkiem w sytuacji kryzysowej. W 2022 roku transakcje online wydają się jeszcze bardziej uzasadnione. Nadal nie jesteś przekonana/-y do założenia sklepu internetowego? Zapraszamy do lektury.

E-commerce jest dla każdego – znajdź swoje miejsce w sieci

W 2022 roku mamy kilka typów przedsiębiorców rozwijających sprzedaż w sieci:

 • Przedsiębiorcy, którzy od początku stawiali na kontakt z klientem online, rozwijając swoją platformę i inwestując w tworzenie stron internetowych. Tacy przedsiębiorcy nigdy nie wynajmowali lokalu do sprzedaży na miejscu, nie musieli martwić się o zatrudnianie pracowników obsługujących klientów „na żywo”. Od dawna rozwijają swój sklep internetowy zarówno pod kątem asortymentu, jak i marketingu online;
 • Przedsiębiorcy, którzy są doświadczeni w sprzedaży „analogowej”, ale zdecydowali się na całkowite lub częściowe przeniesienie biznesu do sieci. Powody są różne i nie chodzi tu tylko o pandemię – rozwijanie strefy e-commerce jest sensowną odpowiedzią na współczesne trendy i potrzeby, a nie tylko doraźnym ratunkiem w kryzysowej sytuacji. Obecne analizy pokazują, że ta tendencja będzie się utrzymywać.
 • Przedsiębiorcy, którzy z wielu różnych powodów, m.in. szukając oszczędności, chcą całkowicie zmienić miejsce sprzedaży z fizycznego salonu na internetową domenę.

Sprzedawcy, który wpasowują się w jeden z wymienionych segmentów, doskonale wiedzą, z jakimi korzyściami wiąże się tworzenie sklepów internetowych, a następnie umiejętnie prowadzenie i promowanie takich platform. Jeśli nie zaliczasz się do żadnej z tych grup, przedstawiamy rozsądne argumenty. Właściwe pytanie nie brzmi bowiem „czy”, lecz „dlaczego” potrzebny Ci sklep internetowy do prowadzenia biznesu w 2022 roku.

Docierasz do potrzeb konsumenta XXI wieku

Frazesem będzie powiedzenie, że czas to pieniądz, ale temat biznesu online często się do tego sprowadza. Współcześni konsumenci traktują sklepy internetowe jak nieodłączny element rynku, a surfowanie w internetowych alejkach jako normalną część dnia. Dlaczego tak to wygląda? Sklep internetowy jest:

 • otwarty całą dobę,
 • łatwo dostępny, nie wymaga poświęcenia czasu na dojazd i chodzenia od lokalu do lokalu jak w galerii handlowej,
 • często tańszy niż stacjonarny punkt,
 • pozbawiony – czasem niekomfortowego dla nas – kontaktu z pracownikami.

Żaden z tych atutów w najbliższej przyszłości nie zniknie. Wręcz przeciwnie – będą zyskiwały na wartości, bo nasza codzienność staje się coraz bardziej ciasna i przebodźcowana. Sklepy internetowe wpasowują się w tę przestrzeń idealnie.

Oczywiście spełnienie powyższych wymagań zależy też od struktury Twojego sklepu internetowego i modelu biznesowego firmy. Żeby konsumenci chętnie robili u Ciebie zakupy, musisz im podać wszystko na tacy – intuicyjną, szybko działającą i funkcjonalną stronę internetową, atrakcyjne opisy produktów, bezproblemową dostawę i zwroty – to dziś must have w sieci.

Promujesz biznes na dużą skalę

Strony internetowe, do których platformy e-commerce również należą, można objąć skuteczną i ogromnie popularną w 2022 roku formą marketingu: SEO. Za tym akronimem kryje się optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki. Niezależnie od tego, czy jesteś na początku swojej kariery jako sprzedawca w sieci, czy robisz internetowy biznes od lat – zawsze jest dobry czas na podwyższenie pozycji Twojego sklepu w wynikach wyszukiwania Google.

Prowadzenie sklepu internetowego połączone z wdrażaniem strategii SEO pozwala Ci dotrzeć do uprzednio wyznaczonej grupy odbiorców nie tylko treściami sprzedażowymi i informacjami o promocjach, ale także poprzez edukowanie i zainteresowanie ich contentem na stronie WWW swojej firmy. Budujesz wizerunek marki, dostarczasz internautom praktyczną wiedzą, a przy okazji pokazujesz zalety i zastosowania swoich produktów lub usług.

Optymalizację strony internetowej można prowadzić również dla firmy, która ma tylko stacjonarny punkt sprzedaży. Jeśli jednak już uda nam się zatrzymać uwagę użytkownika sieci, znacznie lepiej od razu zaproponować mu szybki, bezproblemowy zakup na korzystnych warunkach, niż sugerować mu wyjście z domu lub rozmowę telefoniczną.

Sprzedaż internetowa jest prosta

Pisząc o założeniu sklepu internetowego, nie mamy na myśli handlu za pośrednictwem platform typu Allegro czy Amazon. Pokazujemy Ci, jak w 2022 roku rozkręcić Twoich biznes w sieci i jak promować Twoją markę na Twoich zasadach, bo przecież Ty znasz najlepiej swoją docelową grupę konsumentów.

Żeby osiągnąć wszystkie wyżej wymienione korzyści, najlepiej zakładać sklepy internetowe na rozwiązaniach typu open source, np. PrestaShop czy WooCommerce. To specjalne platformy przystosowane właśnie do działań e-commerce, a nie zwykłych stron internetowych, które nie oferują użytkownikom żadnych interakcji. Prowadzenie e-sklepu na jednym z systemów e-commerce umożliwia Ci łatwe i szybkie:

 • dodawanie produktów,
 • wzbogacanie asortymentu o treści zoptymalizowanie pod wyszukiwarkę,
 • bieżące śledzenie wyników sprzedaży,
 • wprowadzanie jakichkolwiek zmian.

Nic Cię nie ogranicza

Każda sklepowa półka ma ograniczoną pojemność, każda metka ma ograniczoną liczbę linijek do zadrukowania, każdy przedsiębiorca ma ograniczony budżet na wynajem lokalu i pensje dla pracowników… To oczywiście ograniczenia sklepów stacjonarnych, z którymi nie spotykamy się na co dzień w przestrzeni e-commerce.

 • W sklepach internetowych możesz oferować swoim klientów dużo większy asortyment produktów – nie tylko pod względem ich liczby, ale także wariantów (kolor, rozmiar itp.).
 • Możesz zamieszczać na swojej witryny wyczerpujące opisy produktów i informacyjne wpisy blogowe, które nie tylko pomogą konsumentom w podjęciu decyzji o zakupie, ale także wpłyną na skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego.
 • W porównaniu ze ściąganiem i układaniem towaru na półkach aktualizacja asortymentu sklepu internetowego jest dużo szybsza – Twoi klienci są zawsze na czasie z bieżącą ofertą.
 • Jeśli chcesz sprzedawać produkty zza granicy, nie musisz sprowadzać ich do sklepu stacjonarnego – możesz zamówić je, dopiero gdy dojdzie do zamówienia i nie zajmować miejsca w magazynie.
 • Łatwo rozszerzysz działalność poza swoje miasto, a kto wie – może nawet kraj. Think big!

Odpowiedź na pytanie, czy w 2022 roku potrzebny Ci sklep internetowy, jest więc prosta – zawsze warto rozszerzyć swoją działalność o przestrzeń online.


Źródło: empressia.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Sklep internetowy – jak stworzyć miejsce przyjazne klientom?

sklep internetowy tworzenie

Nikt raczej nie ma wątpliwości, jak ważne jest posiadanie własnego miejsca w sieci, żeby sprzedawać produkty lub oferować usługi. Do tego celu służą sklepy internetowe, lecz nie wystarczy po prostu stworzyć strony, by mieć pewność, że szybko zdobędziemy klientów. Tu trzeba odpowiedniej strategii i przemyślanych działań. Z drugiej strony dzisiaj łatwiej niż kiedykolwiek stworzyć sklep internetowy. Jaki powinien być, żeby klienci chcieli u nas kupować i po raz kolejny do nas wracać?

W artykule znajdują się linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie, zostaniesz przeniesiony na stronę reklamodawcy, gdzie będziesz mógł zapoznać się z konkretną ofertą na produkt lub usługę. Klikając w linki afiliacyjne nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę redakcji brief.pl i naszą niezależność.

Bez pomysłu ani rusz

Podstawą jest pomysł na biznes, a mianowicie to, czym chcesz się wyróżnić na mocno konkurencyjnym rynku e-commerce. Choć sprzedaż internetowa zapewnia wiele możliwości, to trzeba się przygotować na dość wymagającą walkę o klienta. Wiele osób chce spróbować swoich sił, musimy więc mieć dobrze przygotowany plan na to, czym skusić nabywców. Ta rada zresztą pasuje do każdego typu działalności – nie tylko online, ale też sprzedaży tradycyjnej.

Jakie wybrać oprogramowanie?

Kiedy już wiemy, co chcemy robić i mamy pomysł na sprzedaż, czas na podjęcie decyzji, jakie oprogramowanie sklepu internetowego, będzie w przypadku naszej działalności najlepsze. To od niego w ogromnej mierze zależy, jak przebiegnie proces tworzenia własnego miejsca w sieci i jakie efekty uzyskamy, prowadząc już własny sklep. Najłatwiej i najszybciej korzystać z profesjonalnej platformy IdoSell. Nie musimy zatrudniać programisty do jego obsługi – możemy w pełni skupić się na tym, co najważniejsze – sprzedaży, obsługi zamówień, kontaktem z klientami itp. Obsługa IT i inne sprawy techniczne pozostają w gestii wykwalifikowanego działu IT.

Klient zawsze na pierwszym miejscu

Niezależnie od tego, co oferujesz swoim klientom, możesz być przekonany, że w każdej branży panuje ogromna konkurencja, powinieneś więc dołożyć wszelkich starań, aby zakupy w Twoim sklepie były komfortowe, szybkie i bezpiecznie. Klient, który pojawi się na Twojej stronie, szybko oceni, czy to miejsce jest godne zaufania, czy może lepiej poszukać czegoś innego.

Pamiętaj, że klient zawsze powinien być na pierwszym miejscu, także w zakresie metod płatności. Dostosuj je do jego wymagań, zapewniając mu pełną wygodę w tym obszarze. Obecnie nie jest to trudne, bo nowoczesne platformy sprzedażowe zapewniają bezpieczne, łatwe w obsłudze oraz intuicyjne płatności internetowe. Uruchomisz je bardzo szybko. Zależnie od potrzeb możesz wdrożyć od kilku do kilkunastu bramek płatności.

Dla każdego klienta jest niezwykle istotne, by miał dostęp do dużej oferty, a zakupy przebiegały szybko i sprawnie, co w dużej mierze dotyczy wspomnianych w poprzednim akapicie – szybkich, intuicyjnych płatności. Tak samo ważna jest kwestia dostawy. Powinieneś zapewnić nabywcom kilka opcji dostarczenia towaru, oferując zarówno usługi kurierskie, odbiór w paczkomacie, jak i odbiór osobisty. Dobrze też zaoferować klientom darmową dostawę, na przykład od pewnej kwoty zamówienia.

Koniecznie zatroszcz się o tym, by stworzyć regulamin i politykę prywatności. To z jednej strony wymóg prawny, z drugiej – ważna dla klienta informacja, że ma do czynienia z wiarygodnym sprzedawcą. W regulaminie powinny znaleźć się wszystkie najważniejsze obowiązki informacyjne wobec konsumentów dotyczące zakupów, gwarancji, reklamacji, wysyłki, zwrotów itp. To idealne miejsce na to, by rozwiać wszelkie wątpliwości klientów.

Tworzenie sklepów internetowych zawsze powinno być podyktowane potrzebami i wymaganiami klientów. To w końcu dla nich powstaje to miejsce w sieci. Dołóż więc wszelkich starań, aby było ono jak najbardziej proklienckie.


Źródło: idosell.com

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Co może dać sprzedawcom przejście na headless commerce?

laptop i strona internetowa

Odłączenie “frontu” sklepu internetowego od jego “zaplecza”, nazywane wdrożeniem architektury headless, wydaje się mocno techniczną kwestią. Tymczasem, jak udowadniają eksperci merce.com, ta zmiana ma duże znaczenie dla biznesu. Pozwala firmom na oddanie obsługi “zaplecza” w ręce fachowców i skupienie się na samej sprzedaży.

Każdy serwis internetowy posiada część widoczną dla użytkowników (front-end) oraz dostępną tylko dla administratorów (back-end). Na tej zasadzie stałego połączenia zbudowane są także serwisy e-commerce, stąd często dodanie nowej funkcji może wiązać się z gruntowną przebudową systemu i trwać dłużej niż się mogłoby wydawać.

Dlatego od kilku lat proponuje się zastosowanie również w e-handlu architektury headless, gdzie front-end i back-end nie są na sztywno połączone. Koncepcja ta jest najczęściej opisywana w kategoriach technologicznych samego wdrożenia, a pomijane są jego efekty dla biznesu. Rozdzielenie “frontu” i “zaplecza” sklepu może mieć znaczenie zwłaszcza dla firm handlowych, które nie są jeszcze mocno obecne w sieci.

Marcin_RutkowskiCoraz więcej firm myśli o modelu e-commerce, który leży pomiędzy budowaniem wszystkiego u siebie, a zlecanie wszystkiego na zewnątrz. Najchętniej oddaliby na zewnątrz najtrudniejsze rzeczy do stworzenie, utrzymania i rozwoju, a sami ze swoim obecnym zespołem rozwijali by inne, bardziej sprzedażowe rozwiązania. Najtrudniejsze zawsze są integracje, utrzymanie czy aktualizacje wszystkich połączeń. Z drugiej strony firmy chciałyby mieć możliwość indywidualnego wdrażania i rozwoju takich obszarów jak aplikacje, narzędzia czy design i frontend. Architektura headless umożliwia taki podział ról w nowoczesnych systemach sprzedaży.

Marcin Rutkowski, Brand Operations Manager merce.com

Główne biznesowe korzyści z headless commerce

1. Elastyczność we wdrażaniu nowych rozwiązań

Sama formuła działania sklepu internetowego nie zmieniła się od ponad 20 lat, ale co kilka miesięcy pojawiają się małe innowacje, a każda z nich sprawia, że kupuje się nieco wygodniej. Część z nich bardzo szybko staje się standardem, co zmusza sklepy do błyskawicznego zaimplementowania nowych rozwiązań.
W przypadku architektury headless dzieje się do dużo łatwiej niż przy tradycyjnych rozwiązaniach IT – sprzedawcom łatwiej być na bieżąco z trendami. Dzieje się to dlatego, że headless łączy się z bazą danych za pomocą API (pewnego rodzaju szyny informacyjnej) i nie wiąże się to z przebudową obecnych powiązań.

2. Szybsze uruchamianie nowych punktów styku z klientem

Dzięki swojej budowie architektura headless umożliwia szybkie i sprawne uruchamianie nowych kanałów sprzedaży w oparciu o jedno źródło danych. Planując dedykowane sklepy online dla poszczególnych marek lub rozwój o aplikację mobilną to architektura headless jest do tego idealna.

3. Niższe koszty i przewaga konkurencyjna

Sama transformacja z monolitycznej architektury na headless commerce jest naturalnie pewnym kosztem dla sprzedającego w sieci biznesu, jednak na dłuższą metę należy traktować ją jako inwestycję. Bardziej elastyczna struktura pomaga bowiem obniżyć koszty obsługi sklepu (np. poprzez outsourcing do firmy specjalizującej się w e-commerce) pozwalając na przekierowanie własnych zasobów na wsparcie sprzedaży czy na obsługę klienta.

Z każdą kolejną innowacją technologiczną zmieniającą reguły gry w branży, firmy działające w architekturze headless wdrażają nowinki szybciej, np. zakres prac potrzebnych do wdrożenia aplikacji mobilnej może ograniczyć się tylko do przygotowania jej interfejsu. W ten sposób wyprzedzają swoich konkurentów i przekonując do siebie szersze grono kupujących.


Źródło: merce.com

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym – jak to zrobić?

jak zwiekszyc sprzedaz w sklepie internetowym

Z roku na rok rośnie liczna konsumentów, którzy rezygnują z zakupów w sklepach stacjonarnych na rzecz zakupów online. Szczególnie dało się to zauważyć w ostatnim czasie, kiedy pandemia spowodowała zamykanie gospodarki, a tym samym ograniczenie możliwości zakupów stacjonarnych. Samo posiadanie sklepu internetowego jednak nie oznacza, że odniesie on sukces sprzedażowy. E-commerce rządzi się swoimi prawami, a konkurencja stale rośnie, dlatego konieczne jest podejmowanie działań, które spowodują zwiększenie sprzedaży w sklepie.

Poznaj swoich klientów

By odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie, najpierw musisz zadać inne – kim są Twoi klienci? Wiedza na temat tego, czego szukają odwiedzający Twoją stronę użytkownicy, jak poruszają się po sklepie, co wkładają do koszyków, czy finalizują swoje zakupy, a także, dlaczego decydują się nie skorzystać z oferty, pozwoli bliżej poznać odbiorców Twoich produktów. Dzięki temu możesz realnie ocenić, jak wielu z nich jest lojalnymi klientami, którym powinieneś pokazać, że o nich dbasz, a ilu trafiło do Twojego sklepu przypadkiem i zastanowić się, co zrobić, by zatrzymać ich na dłużej.

Poznaj konkurencję

Bliska relacja z klientem to podstawa, bardzo ważne jest jednak również poznanie konkurencji. E-commerce, ze względu na to, że działa w internecie, ma bardzo niski próg wejścia, jednak bardzo trudno jest utrzymać wysoką pozycję na tym rynku ze względu na ogromną konkurencję. Znajdź najważniejszych graczy w swojej dziedzinie, sprawdź, na czym bazują ich działania, w jaki sposób się promują, jaką mają ofertę,  jak utrzymują zaangażowanie użytkownika oraz co powoduje, że interfejs sklepu jest przyjazny dla odbiorcy – ucz się od najlepszych. Poszukaj również mniejszych konkurentów i przeanalizuj ich sklepy i działania pod kątem tego, co się sprawdza, a co można byłoby poprawić – nie popełniaj tych samych błędów.

Przeanalizuj swoją sytuację

Przyglądnij się swojemu biznesowi. Zrób analizę strategii sprzedaży, sprawdź opinie użytkowników, zastanów się, czy wszystkie wykorzystywane przez Ciebie narzędzia przynoszą efekty i co można byłoby poprawić we wszystkich obszarach działania Twojej platformy. Jeśli nie jesteś pewien bądź masz wątpliwości, możesz zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalistów w celu przeprowadzenia profesjonalnego audytu sklepu internetowego. Proces zwiększania sprzedaży w internecie to podejmowanie działań długotrwałych i opracowanie dalekosiężnej strategii. Nie zawsze od razu będziesz wiedział, co działa dobrze, a co należy poprawić.

jak zwiekszyc sprzedaz w sklepie internetowym
fot. Freepik

Wprowadź działania korygujące

Kiedy poznasz obszary, które wymagają poprawy i odpowiesz sobie na pytanie jak zwiększyć sprzedaż, możesz zacząć wprowadzać w życie działania naprawcze. Nie skupiaj się jednak na tym, by zrobić wszystko od razu. Zacznij od działań, które pozycjonują Twoją markę. To jak klienci postrzegają markę, wpływa na ich decyzje zakupowe. Pozycjonowanie sklepu internetowego, to pierwsza pozycja na liście „to do”, którą powinieneś odhaczyć. Pamiętaj jednak, że jest to proces ciągły, który wymaga Twojej uwagi przez cały czas. W drugiej kolejności będą to rozwiązania skupiające się na promowaniu oferty i utrzymaniu relacji z klientami, a także pozyskiwaniu nowych.

Buduj zaangażowanie i docieraj do nowych klientów

Łatwo jest przeprowadzić audyt e-sklepu w kwestiach technicznych i wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu platformy. Większym wyzwaniem, jest budowanie dobrych relacji z klientami, spełnianie ich oczekiwań i wpasowanie się w aktualne trendy.

Prowadząc sklep internetowy, masz możliwość skorzystania z wielu łatwo dostępnych narzędzi ułatwiających komunikację, budowanie relacji z obecnymi i docieranie do nowych klientów. Content marketing na przykład pomaga budować wizerunek Twojej marki jako eksperta w swojej dziedzinie i pozycjonować Twój sklep wśród konkurencji. Poprzez dobrze zaplanowane działania content marketingowe możesz docierać do nowych klientów, którzy aktualnie szukają właśnie Twoich produktów. Dzięki e-mail marketingowi utrzymasz stałe relacje ze swoimi klientami i przypomnisz im np. o niezrealizowanych zakupach w koszyku, poinformujesz także o obecnych promocjach i nowościach w sklepie. Programy lojalnościowe i rabaty dla powracających klientów pozwalają zwiększyć zaangażowanie użytkowników i zachęcić ich do ponownych zakupów właśnie u Ciebie. Z kolei reklama w Google Ads i mediach społecznościowych pozwala dotrzeć precyzyjnie do konsumentów szczególnie zainteresowanych Twoją ofertą, a dzięki wielości formatów i kanałów ma bardzo szeroki zasięg.

Istnieje cała gama działań, które możesz, a nawet powinieneś podjąć, by zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie. Kluczowe jest jednak zastanowienie się, kim są twoi klienci i w jaki sposób najlepiej będzie się z nimi komunikować. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, czego konsument oczekuje od platformy i czego na niej szuka. Planując swoje aktywności w e-commerce zawsze stawiaj na pierwszym miejscu konsumenta.


Źródło: Ideoforce

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Jak się nie dać złowić cyberprzestępcom? 5 głównych zasad bezpieczeństwa dla klientów sklepów internetowych

Jak wynika z raportu PhishLabs branża e-commerce znalazła się w ścisłej piątce sektorów, które w 2017 roku były celem ataków phishingowych, zaraz po usługach pocztowych (26,1%), branży finansowej (20,5%), usługach płatniczych (16,1%) czy przechowywaniu w chmurze (13,8%). Liczba oszustw internetowych nastawionych na wyłudzanie poufnych danych w e-commerce wyniosła 7,6% wszystkich wykrytych ataków. Trusted Shops, firma oferująca gwarancję zwrotu pieniędzy klientom sklepów internetowych, tłumaczy, jak bezpiecznie kupować w Internecie i nie wpaść w sieć przestępców.

Podszywanie się pod sklepy online

Według PwC wartość polskiego rynku e-commerce w 2018 roku szacowana jest na 45 mld zł, a w 2020 roku może przekroczyć nawet 60 mln złotych. Obecnie jest to ok. 5% udziału w handlu ogółem, ale w najbliższym czasie może się to zwiększyć nawet do 10%, czyli średniej globalnej. Nie dziwi więc fakt, że w branży sprzedaży internetowej widzą swój zysk nie tylko uczciwi sprzedawcy, ale też cyberprzestępcy.   

Phishing, czyli podszywanie się pod inną osobę lub firmę w celu wyłudzenia informacji (jak loginy, hasła czy dane karty kredytowej), jest jednym z najstarszych zagrożeń internetowych, ale wciąż zajmuje czołową pozycję w rankingach dotyczących cyberzagrożeń. Wg raportu firmy Norton by Symantec phishing był najczęściej pojawiającym się zagrożeniem w 2017 roku. W ubiegłym roku infrastruktura Trend Micro, światowego lidera w dziedzinie zabezpieczeń cybernetycznych, zablokowała ponad 66 mld zagrożeń, z czego 85% stanowiły wiadomości e-mail zawierające szkodliwą zawartość.

Coraz częstsze i łatwiejsze zakupy w Internecie sprawiają, że z roku na rok rośnie zaufanie do branży e-commerce. Cyberprzestępcy chętnie wykorzystają ten fakt i podszywają się pod najbardziej znane marki, wysyłając fałszywe e-maile, SMS-y, a także – coraz częściej – wiadomości w mediach społecznościowych zawierające szkodliwe treści lub linki przekierowujące nas na fałszywe strony, gdzie wymagane jest zalogowanie się lub przekazanie innych poufnych danych. Należy pamiętać o tym, że konsekwencje udanego ataku mogą być dużo poważniejsze niż straty finansowe: ofiary phishingu są znacznie częściej narażone na kradzież tożsamości niż inni konsumenci online. W cennie jest również dostęp do informacji, które mamy zgromadzone na komputerach.

5 zasad bezpiecznego kupowania w Internecie

 1. Nigdy nie podawaj w e-mailu danych: haseł, loginów czy danych finansowych, które umożliwiają dostęp do twoich kont (numer karty kredytowej, numer rachunku bankowego). Sklepy internetowe nie będą prosiły Cię o przesyłanie takich informacji.
 2. Unikaj klikania w linki i otwierania załączników w wiadomościach e-mail, które pochodzą z nieznanych źródeł lub wyglądają podejrzanie. Mogą przekierować Cię na fałszywe strony, które zbierają informacje służące później do włamania się na twoje konto lub do kradzieży tożsamości. Uważaj też na załączone fałszywe dokumenty, np. faktury czy rachunki. Może się w nich kryć złośliwe oprogramowanie.
 3. Zachowaj czujność. Przestępcy internetowi szybko się uczą, przez co ich oszustwa stają się coraz trudniejsze do wykrycia. Najczęściej podszywają się pod marki i usługi, z których chętnie korzystamy, czyli takie, do których mamy zaufanie. Przyglądaj się uważnie wiadomościom, które otrzymujesz, zwłaszcza wtedy, gdy się ich nie spodziewasz, np. informacje od firmy kurierskiej dotyczące przesyłki, której nie zamawiałeś.
 4. Zwracaj uwagę na szczegóły. Cyberprzestępcy są jak fałszerze pieniędzy – wykorzystują nazwy własne oraz logo i grafikę łudząco podobne do firm, pod które się podszywają, żeby zmylić potencjalne ofiary. „Fałszywki” są coraz lepiej dopracowane, a różnice na pierwszy rzut oka trudnie do wyłapania. Warto jednak patrzeć na drobne różnice, takie jak lekko zmieniony adres strony internetowej, literówka w nazwie firmy czy adresie e-mail, z którego przyszła wiadomość.
 5. Myśl racjonalnie i nie działaj pochopnie. Wielu cyberprzestępców wysyła informacje, które mają wywołać niepokój lub strach. Wiadomo, że w takich sytuacjach działamy pod wpływem silnych emocji i stajemy się mniej uważni. Dlatego możemy dostać informacje o tym, że płatność za przesyłkę, na której nam bardzo zależy, nie przeszła.

Najczęściej ludzie sami wybierają zakupy w fałszywym sklepie, ponieważ oferuje on niskie ceny lub towar niedostępny w innych miejscach.

Przestępcy podszywający się pod sklepy internetowe korzystają z faktu, że klienci sklepów online zapominają o ich zweryfikowaniu. Działają w pośpiechu, często po omacku. Warto jednak, żeby poświęcili czas na dokładniejsze przyjrzenie się otrzymywanym treściom, a w razie pojawiających się wątpliwości – skontaktowali się ze sprzedawcami. Zaufane sklepy internetowe, zwłaszcza te posiadające odpowiednie certyfikaty gwarantujące klientom bezpieczeństwo transakcji, chętnie pomogą w takich sytuacjach komentuje Anna Rak, Country Manager Trusted Shops w Polsce.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF