43% Polaków zamierza wydać w 2021 r. na zakupy online więcej niż w poprzednim roku. Wartość rynku e-handlu będzie rosła [RAPORT]

Liderzy e-commerce

Pomiędzy 2019 i 2020 r. sprzedaż dóbr online w Polsce zwiększyła się o 35%. W 2020 r. kanał online osiągnął 14% udział w wartości sprzedaży detalicznej, a średnioroczny wzrost e-handlu w kolejnych latach będzie na poziomie 12% - wynika z raportu PwC i Digital Experts Club „Strategie, które wygrywają. Liderzy e-commerce o rozwoju handlu internetowego”. Badanie przeprowadzone w I kwartale br. na potrzeby raportu pokazuje, że niemal 85% Polaków po zakończeniu pandemii nie zamierza zmniejszyć częstotliwości e-zakupów, a 82% wyda w tym roku w internecie tyle samo lub więcej w porównaniu do 2020 r. Dla firm nowa rzeczywistość oznacza konieczność jeszcze większej elastyczności i skupieniu się na budowania doświadczeń klienta.

Maciej KroenkePandemia i przyspieszona digitalizacja zupełnie zmieniły obraz konsumenta oraz handlu. Ostatnie miesiące to przede wszystkim tysiące testów i innowacji firm walczących o klientów. Liderzy rynku przedefiniowali zarówno działania komercyjne, jak i przebieg kluczowych procesów, w efekcie zdobywając cenną wiedzę o tym, jak na nowo planować biznes. Przed nami nowa era e-handlu, gdzie liczą się zupełnie inne niż dotychczas wartości. Firmy, aby utrzymać bądź zdobyć przewagę konkurencyjną, będą musiały wykazać się dużą elastycznością i redefinicją starych przyzwyczajeń.

Maciej Kroenke, partner PwC, lider zespołu Revenue Management w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Z danych i analiz zebranych w raporcie wynika, że pomiędzy 2019 i 2020 r. sprzedaż dóbr online w Polsce zwiększyła się o 35%, co wskazuje na istotny wzrost grupy konsumentów korzystających z internetowej formy zakupów. W 2020 r. kanał online osiągnął 14% udział w wartości sprzedaży detalicznej w Polsce. W najbliższych latach wartość rynku e-handlu będzie systematycznie rosła dzięki trwałemu wzrostowi liczby użytkowników oraz rosnącej wartości wydatków. Eksperci PwC spodziewają się średniorocznego wzrostu rynku e-commerce na poziomie 12%.

Kim jest konsument nowych czasów

Badanie zrealizowane w pierwszym kwartale 2021 r. pokazuje, że niemal 85% nawet po zakończeniu pandemii nie zamierza zmniejszyć częstotliwości e-zakupów. Ponad 74% respondentów po zakończeniu pandemii utrzyma je na podobnym poziomie, a 10% zamierza dalej zwiększać. Poza wzrostem częstotliwości e-zakupów konsumenci deklarują również zwiększenie wydatków online. Niemal 82% Polaków twierdzi, że wyda tyle samo lub więcej na e-zakupy w 2021 r. w porównaniu do 2020 r. Co ważne, ponad 23% zamierza nieznacznie podnieść te wydatki, a 20% zamierza je zwiększyć o ponad 1/5 w porównaniu do poprzedniego roku.

Z badania wynika także, że wielkość miejscowości nie wpływa na częstotliwość zakupów w internecie – Polacy najczęściej kupują online dwa lub trzy razy w miesiącu (36%), niezależnie od miejsca zamieszkania.

Przy wyborze sprzedawcy internetowego kluczowym czynnikiem niezmiennie pozostaje cena (68%). Rysują się jednakże istotne różnice pomiędzy grupami wiekowymi konsumentów. Dla klientów w wieku 18-24 lata, gwarantowana szybkość dostawy oraz liczba oferowanych opcji dostawy jest zdecydowanie ważniejsza niż dla pozostałej części populacji. Dla grupy klientów 55+ ten czynnik nie jest już tak istotny. Młodzi znacznie częściej kierują się też ocenami sprzedawcy przez innych kupujących – to ważne dla 49% badanych w wieku 18-24 lata i dla 32% badanych w grupie 55+.

Maciej KroenkeNa przestrzeni ostatniego roku przyzwyczailiśmy się do kwestionowania statusu quo. Wiele branż musiało przebudować swoją strategię i dostosować ją do nowych warunków. Cały rynek wszedł w fazę zwinnego uczenia się, w fazę testowania i szybkiej ewaluacji. Jesteśmy świadkami przyspieszonych decyzji chociażby o strategicznych inwestycjach w technologie, o wejściu w model D2C, o testowaniu nowych modeli biznesowych. Wbrew pozorom, wyzwania są bodźcem do poszukiwania nowych rozwiązań, a to przyczynia się do rozwoju.

Tomasz Lis, współzałożyciel Digital Experts Club

Czynniki sukcesu dla firm w dobie rozwoju e-handlu

  1. Doświadczenie klienta

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces cyfryzacji konsumentów oraz zmieniła ich dotychczasowe nawyki. Zakupy w internecie zaczęły robić osoby, które do tej pory sporadycznie lub w ogóle nie korzystały z e-commerce. W związku z tym firmy skoncentrowały się na udoskonaleniu Customer Experience oraz rozwoju procesów omnichannel. Zmieniły sposób komunikacji z konsumentami czy kluczowe kanały dotarcia (m.in. obecne kanały zyskały nowe role, rozwinięto nowe sposoby dotarcia oraz poprawiono procesy międzykanałowe). To przełożyło się na stworzenie holistycznego i spójnego doświadczenia, niezależnego od wybranego kanału sprzedaży.

2. Długoterminowe relacje z klientami

Ograniczony dostęp do stacjonarnego kanału sprzedaży, znikome doświadczenia zakupowe, przeciążona obsługa klienta lub tymczasowe braki produktów – to tylko niektóre powody, które mogły pogorszyć relacje pomiędzy firmami i konsumentami. W odpowiedzi firmy przedefiniowały podejście do akcji lojalnościowych, które z dotychczasowej, często podstawowej roli, stały się „centrami aktywacji” i zaangażowania klientów wspierającymi budowę ruchu. Zmiany wiązały się przede wszystkim z zapewnieniem doświadczeń, inspiracją oraz próbą zaspokojenia potrzeb i motywacji konsumentów.

To przełożyło się na emocjonalne zaangażowanie klientów poza zwykłym programem lojalnościowym opartym na zbieraniu punktów. Dodatkowo byliśmy świadkami procesu priorytetyzacji lojalnych klientów poprzez rozwój dedykowanych usług oraz poprawy Customer Experience.

3. Elastyczność i testowanie

Elastyczność i zwinność organizacji okazały się kluczowe w czasie pandemii. Dla wielu firm pandemia okazała się katalizatorem rozwiązań cyfrowych oraz przyczyniła się do rozwoju organizacji. Praca zdalna oraz liczba nowych wyzwań wymusiła bardziej elastyczne podejście także w przedsiębiorstwach, które nie miały wdrożonych zwinnych modeli pracy. Wśród liderów rozwinęła się kultura testowania i prototypowania nowych rozwiązań, co przełożyło się na rozluźnienie marginesu błędów podejmowanych decyzji. Model zarządzania często odchodził od wymagania perfekcji, skupiając się raczej na wyciąganiu właściwych wniosków z prototypowych inicjatyw. Udoskonalono również procesy logistyczne oraz skrócono ścieżki decyzyjne. Dodatkowo, zwiększyła się świadomość wartości oraz roli kanału online w strukturach organizacyjnych.

pobierz pełny raport


Źródło: PwC

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Zwiększenie sprzedaży w sklepie internetowym – jak to zrobić?

jak zwiekszyc sprzedaz w sklepie internetowym

Z roku na rok rośnie liczna konsumentów, którzy rezygnują z zakupów w sklepach stacjonarnych na rzecz zakupów online. Szczególnie dało się to zauważyć w ostatnim czasie, kiedy pandemia spowodowała zamykanie gospodarki, a tym samym ograniczenie możliwości zakupów stacjonarnych. Samo posiadanie sklepu internetowego jednak nie oznacza, że odniesie on sukces sprzedażowy. E-commerce rządzi się swoimi prawami, a konkurencja stale rośnie, dlatego konieczne jest podejmowanie działań, które spowodują zwiększenie sprzedaży w sklepie.

Poznaj swoich klientów

By odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zwiększyć sprzedaż w sklepie, najpierw musisz zadać inne – kim są Twoi klienci? Wiedza na temat tego, czego szukają odwiedzający Twoją stronę użytkownicy, jak poruszają się po sklepie, co wkładają do koszyków, czy finalizują swoje zakupy, a także, dlaczego decydują się nie skorzystać z oferty, pozwoli bliżej poznać odbiorców Twoich produktów. Dzięki temu możesz realnie ocenić, jak wielu z nich jest lojalnymi klientami, którym powinieneś pokazać, że o nich dbasz, a ilu trafiło do Twojego sklepu przypadkiem i zastanowić się, co zrobić, by zatrzymać ich na dłużej.

Poznaj konkurencję

Bliska relacja z klientem to podstawa, bardzo ważne jest jednak również poznanie konkurencji. E-commerce, ze względu na to, że działa w internecie, ma bardzo niski próg wejścia, jednak bardzo trudno jest utrzymać wysoką pozycję na tym rynku ze względu na ogromną konkurencję. Znajdź najważniejszych graczy w swojej dziedzinie, sprawdź, na czym bazują ich działania, w jaki sposób się promują, jaką mają ofertę,  jak utrzymują zaangażowanie użytkownika oraz co powoduje, że interfejs sklepu jest przyjazny dla odbiorcy – ucz się od najlepszych. Poszukaj również mniejszych konkurentów i przeanalizuj ich sklepy i działania pod kątem tego, co się sprawdza, a co można byłoby poprawić – nie popełniaj tych samych błędów.

Przeanalizuj swoją sytuację

Przyglądnij się swojemu biznesowi. Zrób analizę strategii sprzedaży, sprawdź opinie użytkowników, zastanów się, czy wszystkie wykorzystywane przez Ciebie narzędzia przynoszą efekty i co można byłoby poprawić we wszystkich obszarach działania Twojej platformy. Jeśli nie jesteś pewien bądź masz wątpliwości, możesz zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalistów w celu przeprowadzenia profesjonalnego audytu sklepu internetowego. Proces zwiększania sprzedaży w internecie to podejmowanie działań długotrwałych i opracowanie dalekosiężnej strategii. Nie zawsze od razu będziesz wiedział, co działa dobrze, a co należy poprawić.

jak zwiekszyc sprzedaz w sklepie internetowym
fot. Freepik

Wprowadź działania korygujące

Kiedy poznasz obszary, które wymagają poprawy i odpowiesz sobie na pytanie jak zwiększyć sprzedaż, możesz zacząć wprowadzać w życie działania naprawcze. Nie skupiaj się jednak na tym, by zrobić wszystko od razu. Zacznij od działań, które pozycjonują Twoją markę. To jak klienci postrzegają markę, wpływa na ich decyzje zakupowe. Pozycjonowanie sklepu internetowego, to pierwsza pozycja na liście „to do”, którą powinieneś odhaczyć. Pamiętaj jednak, że jest to proces ciągły, który wymaga Twojej uwagi przez cały czas. W drugiej kolejności będą to rozwiązania skupiające się na promowaniu oferty i utrzymaniu relacji z klientami, a także pozyskiwaniu nowych.

Buduj zaangażowanie i docieraj do nowych klientów

Łatwo jest przeprowadzić audyt e-sklepu w kwestiach technicznych i wprowadzać zmiany w funkcjonowaniu platformy. Większym wyzwaniem, jest budowanie dobrych relacji z klientami, spełnianie ich oczekiwań i wpasowanie się w aktualne trendy.

Prowadząc sklep internetowy, masz możliwość skorzystania z wielu łatwo dostępnych narzędzi ułatwiających komunikację, budowanie relacji z obecnymi i docieranie do nowych klientów. Content marketing na przykład pomaga budować wizerunek Twojej marki jako eksperta w swojej dziedzinie i pozycjonować Twój sklep wśród konkurencji. Poprzez dobrze zaplanowane działania content marketingowe możesz docierać do nowych klientów, którzy aktualnie szukają właśnie Twoich produktów. Dzięki e-mail marketingowi utrzymasz stałe relacje ze swoimi klientami i przypomnisz im np. o niezrealizowanych zakupach w koszyku, poinformujesz także o obecnych promocjach i nowościach w sklepie. Programy lojalnościowe i rabaty dla powracających klientów pozwalają zwiększyć zaangażowanie użytkowników i zachęcić ich do ponownych zakupów właśnie u Ciebie. Z kolei reklama w Google Ads i mediach społecznościowych pozwala dotrzeć precyzyjnie do konsumentów szczególnie zainteresowanych Twoją ofertą, a dzięki wielości formatów i kanałów ma bardzo szeroki zasięg.

Istnieje cała gama działań, które możesz, a nawet powinieneś podjąć, by zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie. Kluczowe jest jednak zastanowienie się, kim są twoi klienci i w jaki sposób najlepiej będzie się z nimi komunikować. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, czego konsument oczekuje od platformy i czego na niej szuka. Planując swoje aktywności w e-commerce zawsze stawiaj na pierwszym miejscu konsumenta.


Źródło: Ideoforce

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Answear.com planuje debiut na GPW

Krzysztof Bajołek

Właściciel Answear.com, czołowej platformy cyfrowej sprzedaży odzieży w Europie Środkowo-Wschodniej, złożył Prospekt Emisyjny do zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego. Spółka chce zadebiutować na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych. Debiut planowany jest na koniec 2020 r. Krzysztof Bajołek, prezez zarządu Wearco S.A. spółki będącej właścicielem Answear.com, został wyróżniony w 3. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Answear.com to internetowa platforma sprzedażowa z markową odzieżą, obuwiem oraz akcesoriami, która działa od 2011 r. Spółka prowadzi obecnie działalność w 7 krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria i Ukraina. Sprzedaż jest zdywersyfikowana geograficznie, a żaden z rynków nie stanowi więcej niż 30 proc. udziału w całkowitych przychodach Spółki.

Już niedługo Answear.com dołączy do grona spółek publicznych. To naturalny krok związany z dynamicznym rozwojem biznesu, dużą już obecną skalą działalności i jeszcze większym apetytem na przyszłość. Złożyliśmy Prospekt Emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego, co oznacza, że jesteśmy coraz bliżej debiutu na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych.

Krzysztof Bajołek, prezes zarządu Wearco S.A. – spółka jest w trakcie zmiany nazwy na Answear.com S.A.

Sklep oferuje około 80 tys. produktów z ponad 350 światowych marek. Istotną częścią oferty są marki premium (np. Diesel, Guess Jeans, CK, Tommy Hilfiger, Valentino, DKNY). Produkty z niższej półki cenowej są oparte głównie o markę własną Answear LAB.

Jesteśmy pierwszym graczem w segmencie elektronicznej sprzedaży odzieży i obuwia na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki temu osiągamy przewagę na polu rozpoznawalności marki oraz niższych kosztów marketingu. Nasi klienci doceniają nasz doskonały serwis w postaci szybkiej dostawy, łatwych zwrotów, oraz atrakcyjnego programu lojalnościowego. Jesteśmy również beneficjentami szybkiego wzrostu rynku e-commerce.

Krzysztof Bajołek

Według ekspertów wartość handlu elektronicznego w Polsce może przekroczyć rekordowe 100 mld zł już w 2020 r. Jak szacuje Unity Group, w kolejnych latach do 2025 r. jego wartość będzie rosła co najmniej o 20 proc. rocznie. Natomiast rynek odzieży i obuwia w Polsce ma w 2020 r. osiągnąć wartości 40,3 mld zł, co oznacza wzrost r/r o 4,13 proc.*

Answear.com dynamicznie rośnie zarówno pod względem liczby klientów, jak i sprzedaży. Już ubiegły rok był bardzo dobry – przychody ze sprzedaży spółki w 2019 roku wyniosły 311,2 mln zł, co oznacza wzrost o ok. 40,9 proc. r/r, a w tym roku obserwujemy dalszy, skokowy wzrost zainteresowania zakupami w sieci w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Krzysztof Bajołek

Właścicielem platformy Answear.com jest Wearco S.A. Spółka jest w trakcie rejestracji zmiany nazwy na Answear.com S.A.

Prospekt po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego zostanie opublikowany na stronie internetowej Spółki https://answear.com/relacjeinwestorskie.

 

*Raport PMR – Clothing and footwear retail market in Poland 2019, (listopad 2019 r.)


Źródło: informacja prasowa Answear.com

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF