Opieka medyczna w ramach subskrypcji

doctor one

Polska przychodnia online ma być odpowiedzią na rosnące zainteresowanie prywatną opieką medyczną. Twórcy chcą stworzyć opiekę medyczną opartą na relacjach

W artykule znajdują się linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie, zostaniesz przeniesiony na stronę reklamodawcy, gdzie będziesz mógł zapoznać się z konkretną ofertą na produkt lub usługę. Klikając w linki afiliacyjne nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę redakcji brief.pl i naszą niezależność.

Doctor.one jest nowością nie tylko na rynku w Polsce, ale i na Świecie. Projekt powstaje przy współpracy Tomasza Rudolfa oraz Macieja Malendy, którzy już mogą pochwalić się pierwszymi inwestorami w rundzie pre seed.
Jednym z bodźców do rozwoju platformy były ostatnie lata, które poza zwiększonym zainteresowaniem prywatną opieką zdrowotną zdecydowanie rozwinęły leczenie zdalne.

Platforma przede wszystkim chce zapewnić bardzo dobre warunki pracy lekarzom, co przełożyć ma się również na zadowolenie pacjentów. Każdy użytkownik przypisany będzie do swojego doktora, dzięki czemu stan leczonego nie będzie obcy medykom. Sama platforma pozwolić ma na codzienny wirtualny obchód, w ramach którego do lekarza trafią nowe wyniki badań czy też wiadomości od chorych. W razie potrzeby kontakt możliwy jest zarówno przez czat, jak i połączenia głosowe lub video.
Kadrę medyczną na platformie mają tworzyć zarówno interniści, jak i specjaliści w konkretnych dziedzinach, z którymi klienci będą mieli szansę współpracować przez wiele lat.

Plany założycieli są ambitne, mowa o współpracy z dziesięcioma tysiącami lekarzy w pięciu krajach. Na ten moment jednak pierwszym rynkiem ma być Polska, a pierwsi pacjenci już mogą korzystać z platformy. Jest to kolejna rewolucja, po pojawieniu się usług takich jak lekarz online, która może wprowadzić zmianę na lepsze w polskiej medycynie.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

1 na 3 polskich rodziców niezadowolny z kariery dziecka w pielęgniarstwie [BADANIE]

pielęgrniarstwo

Z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy MoneyTransfers.com, platforma porównawcza, oferująca bezpieczne i przejrzyste usługi finansowe, chce oddać cześć swojej globalnej sieci klientów.

W świetle corocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy, MoneyTransfers.com przeanalizowało wyniki badań YouGov’s latest survey into Professional Perceptions (badania YouGov nad postrzeganiem zawodów). Na potrzeby badań zapytano 22,000 uczestników czy byliby zadowoleni jeśli ich dziecko wybrałoby konkretną ścieżkę zawodową.

Spośród zebranych przez MoneyTransfers.com odpowiedzi, 33% polskich rodziców odpowiedziało, że nie byłoby zadowolonych, gdyby ich dziecko chciało zostać pielęgniarką czy pielęgniarzem. Jest to najwyższy odsetek negatywnych odpowiedzi spośród 16 krajów, biorących udział w badaniu (podobnie jak w przypadku kariery w nauczaniu, gdzie jest to 29%).

pielęgniarstwo badanie 1
Źródło: MoneyTransfers.com

Dodatkowo, MoneyTransfers.com stwierdziło, że tylko czterech na dziesięciu polskich rodziców (38%) wsparłoby swoje dzieci, gdyby wybrały one pielęgniarstwo jako ścieżkę kariery. Jest to najniższy wynik odnotowany w Europie, ustępujący jedynie Meksykowi (37%) i Chinom (30%).

pielęgniarstwko badanie 4
Źródło: MoneyTransfers.com

Dla porównania, respondenci z Wielkiej Brytanii uznali pielęgniarstwo za najbardziej szanowany zawód wśród wszystkich zawodów. MoneyTransfers.com jako firma mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii, z zainteresowaniem przeanalizowała powody tak znacznej różnicy w opiniach Brytyjczyków i Polaków.

Pielęgniarstwo badanie 2
Źródło: MoneyTransfers.com

Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, w Polsce na 1000 mieszkańców przypada tylko 5 pielęgniarek, co jest piątym najniższym wskaźnikiem wśród wszystkich krajów OECD. Polski system zdrowotny cierpi na niedobór personelu, co przekłada się na warunki pracy, i czego skutkiem wtórnym jest właśnie negatywny stosunek do pielęgniarstwa jako zawodu. Z tego też powodu rodzice mogą nie chcieć, by ich dzieci podążały taką ścieżką kariery.

pielęgniarstwo badanie 3
Źródło: MoneyTransfers.com
pielęgniarstwko badanie 5
Źródło: MoneyTransfers.com

W przeciwieństwie do polskiej, w marcu 2021 roku brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) odnotowała wzrost poparcia społecznego, a 72% społeczeństwa uznało, że uważa usługi NHS za usługi dobrej jakości. MoneyTransfers.com wywnioskowało, że ta zmiana postrzegania opinii publicznej skłoniła brytyjskich rodziców do poparcia kariery pielęgniarskiej.

MoneyTransfers.com, jako platforma porównawcza, ściśle współpracuje z klientami, którzy wysyłają środki pieniężne do i z Polski, bez względu na ich zawód czy sytuację finansową. Mimo iż firma została założona w Wielkiej Brytanii, jej zasoby ogóle służą klientom na całym świecie, a wszystkie usługi MoneyTransfers.com są dostępne również w języku polskim. Już dziś zapraszamy do sprawdzenia ich porównywarki i dowiedzenia się, jak można zaoszczędzić pieniądze na następnym międzynarodowym przelewie pieniężnym.


Źródło: MoneyTransfers.com

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

“2020 – przełomowy rok w cyfryzacji służby zdrowia” – wywiad z CEO Medfile, Rafałem Piszczkiem

Rafał Piszczek Medfile

Miniony rok 2020 zostanie zapamiętany jako czas dużych zmian i trudnych decyzji biznesowych. Są firmy, które wyszły z tego kryzysu obronną ręką i świetnie dostosowały się do nowych warunków. Jedną z takich firm jest Medfile S.A. Swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzielił się Rafał Piszczek - CEO Medfile S.A (haloDoctor.pl) w rozmowie z Anetą Wójcik. Jak teleporady wpływają na mentalność Polaków?

Rok 2020 przechodzi do historii z pewnością jako rok walki z pandemią i rok kryzysu gospodarczego. Jak Pan zapamięta ten rok?

Pandemia koronawirusa wywróciła w zasadzie wszystko do góry nogami. Poczynając od światowej gospodarki, a kończąc na zamknięciu ludzi w domach przez większość minionego roku. To co dla mnie znamienne, to to, że koronawirus obnażył ogromny problem, z którym polska służba zdrowia definitywnie sobie nie poradziła.

 

Czy może Pan rozszerzyć tę myśl? Chodzi o teleporady?

W sytuacji kryzysowej służba zdrowia okazała się być niewydolna i „cyfrowo” mocno zacofana. Po wybuchu pandemii przychodnie zostały zamknięte, pacjenci odcięci od kontaktu z lekarzem. A potem poradnie POZ wprowadziły usługę “teleporady” – rozmowy przez telefon z lekarzem, gdzie pacjent nie ma możliwości przesłania wyników badań, nie może umówić się na wizytę w dogodnym terminie. W niektórych przychodniach dochodziło do tego, że pacjent musiał pójść fizycznie umówić się na telewizytę czy też wydzwaniać wielokrotnie do poradni aby się umówić. Słowo „teleporady” wielu osobom niestety kojarzy się właśnie ze złą wizytą w POZ.

 

Czy można jakoś odczarować słowo “teleporady” w mentalności Polaków?

Myślę, że lepiej zastąpić je słowami, trafniej obrazującymi wysokiej jakości usługi na haloDoctor.pl, takimi jak: e-Wizyta, e-Konsultacja, wizyta online, konsultacja online czy lekarz online. Korzystając z naszej platformy użytkownik może wybrać konkretną datę i godzinę wizyty oraz formę w jakiej odbędzie się wizyta: czat, wideoczat bądź telefon. Ma możliwość przesłania dokumentacji  czy medycznej, zdjęcia chorego miejsca. Zaraz po e-Wizycie może otrzymać receptę, skierowanie, zwolnienie lekarskie – wszystko w formie elektronicznej. Jak widać, znacznie różnimy się od tego, co można uzyskać w tradycyjnym POZ.

 

Jak Biostat i Medfile się mają po roku 2020?

Dla nas ten rok był rokiem wyzwań i przedsięwzięć. Po wybuchu pandemii przeszliśmy na model pracy hybrydowej, który świetnie się u nas sprawdził. Pod kątem biznesowym, mimo szalejącego kryzysu gospodarczego, był to dla nas bardzo owocny i pracowity rok. Zwiększyliśmy zatrudnienie i obroty o ponad 50%.

 

Co ważnego wydarzyło się w Medfile w 2020 roku?

Liczby mówią same za siebie: za pośrednictwem naszego oprogramowania haloDoctor.pl i Medfile zrealizowanych zostało ponad 6 mln wizyt lekarskich, z porad tysięcy lekarzy i specjalistów korzysta miesięcznie 300 tysięcy pacjentów. Z oprogramowania gabinetowego Medfile korzysta już 13 tys. lekarzy i specjalistów. Miesięczna wartość wizyt realizowanych za pomocą naszego oprogramowania przekracza 15 mln zł. To są spektakularne wyniki. Zamykamy 2020 rok pasmem sukcesów i stawiamy sobie ambitne cele nie tylko na najbliższy rok, ale i na kolejne lata.

 

Jakie wyzwania czekają firmę w nadchodzącym czasie?

Chcemy skupić się na kolejnym poziomie cyfryzacji – wdrażaniu rozwiązań AI (sztucznej inteligencji) do naszych aplikacji. Pandemia pokazała, jak bardzo potrzebne są rozwiązania oparte o AI i machine learning. Musimy maksymalnie odciążyć lekarzy w ich pracy, dając im do tego odpowiednie narzędzia.

 

Jakiego typu rozwiązania ma Pan na myśli?

Już teraz współpracujemy z firmą, która dostarcza holtery do domów pacjentów. Dzięki wbudowanej karcie SIM można na bieżąco monitorować stan zdrowia pacjenta. To bardzo przydatne rozwiązanie, szczególnie teraz, podczas lockdownu. Chciałbym również, by w niedalekiej przyszłości pacjent wchodząc do gabinetu lekarza miał już dokonaną tzw. prediagnozę, przez tzw. wirtualnego lekarza. Idąc dalej, sztuczna inteligencja powinna uczestniczyć w procesie diagnostyki chorób, gdzie oczywiście to lekarz pozostałby decydentem.

 

Jakie jest miejsce tradycyjnych POZ w przyszłym systemie opieki zdrowotnej?

Tradycyjne POZ wymagają cyfrowej rewolucji. Obecna stawka kapitacyjna (stawka ryczałtowa za jednego pacjenta) jest relatywnie niska. Nie oznacza to jednak, że nie można świadczyć solidnej jakości usług medycznych w ramach POZ. Wymaga to jednak zmiany podejścia oraz automatyzacji pracy personelu oraz lekarza. Lekarz powinien ograniczyć swoją pracę do problemów stricte medycznych. Powtarzalne działania (takie jak uzupełnianie czy przepisywanie dokumentacji, kontynuacja recept itp.) jest marnowaniem czasu specjalisty. Na portalu haloDoctor.pl jest już możliwość konsultacji z lekarzem bez opłat (w ramach NFZ). Usługę tę zapewnia poradnia JutroMedical.

 

Podsumowując, zadam przewrotne pytanie: jak by wyglądał 2020 rok w branży medycznej gdyby nie było pandemii?

Jeżeli mam być szczery, to uważam, że cyfryzacja polskiej służby zdrowia nie poszłaby by tak szybko do przodu, gdyby nie koronawirus. Sytuacja zmusiła Ministerstwo Zdrowia do podjęcia takich kroków, które jak najszybciej wyciągną polską służbę zdrowia z tego głębokiego kryzysu. Telemedycyna też nie stałaby się tak popularna. Pandemia pokazała, że typowo administracyjne czynności, takie jak wystawienie e-Recepty czy e-Zwolnienia można zrobić zdalnie. Służba zdrowia idzie obecnie w dobrą stronę, a w 2021 roku czekają nas kolejne etapy cyfryzacji – od 8 stycznia obowiązkowe są e-Skierowania, a pod koniec tego roku będzie wdrażany program elektronicznej dokumentacji medycznej. Cieszymy się, że jako Medfile S.A. przetarliśmy te szlaki już wcześniej i dzięki temu staliśmy się w tej dziedzinie ekspertem. Tymczasem okazało się, że teleporady to nie zło konieczne.

 

Zobacz także:

Telemedycyna – oblicza cyfryzacji polskiej służby zdrowia

Onet i BioStat tworzą wspólną markę telemedyczną haloDoctor Medonet

Telemedycyna przyśpiesza zmiany w ochronie zdrowia

Lekarz w Internecie? haloDoctor – konsultacje online

Telemedycyna – przyszłościowe modele biznesowe służby zdrowia.

 


 

Rafał Piszczek Biostat

Rafał Piszczek
Prezes Zarządu Biostat®

www.biostat.com.pl

Ekspert ds. elektronicznej dokumentacji medycznej i telemedycyny. Autor publikacji naukowo-badawczych i referatów z zakresu data mining w analizach ekonomicznych i branży farmaceutycznej. Specjalizuje się w komercjalizacji wiedzy naukowej w praktyce biznesowej oraz transferze wiedzy naukowej do celów biznesowych.

 

BioStat® to komercyjna jednostka naukowa posiadająca status Centrum Badawczo-Rozwojowego. Interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzą naukowcy, analitycy, biotechnolodzy, menadżerowie i innowatorzy IT zajmujący się zagadnieniami praktycznego zastosowania innowacyjnych rozwiązań badawczych w biznesie. Specjalizujemy się m.in. w badaniach oraz oprogramowaniu medycznym. Transfer wiedzy ze świata nauki do świata biznesu. To nasza przewaga. Pracujemy rzetelnie od 15 lat. Realizujemy projekty badawcze i multichannelowe skierowane do środowisk naukowych, biznesowych i medycznych w oparciu o nasze systemy takie jak: eCRF.biz™, SurvGo™, Cati-system czy Medfile® oraz dedykowane autorskie rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb. Kompleksowo wspieramy naszych Partnerów w cyfryzacji i optymalizacji procesów biznesowych oraz realizacji strategii sprzedażowych. Nasi eksperci: Rafał Piszczek - Statystyk. Autor publikacji naukowo badawczych i referatów z zakresu data mining w analizach ekonomicznych i branży farmaceutycznej. Specjalizuje się w komercjalizacji wiedzy naukowej w praktyce biznesowej oraz transferze wiedzy naukowej do celów biznesowych. Ekspert ds. elektronicznej dokumentacji medycznej i telemedycyny. dr inż. Ewa Tkocz-Piszczek - Matematyk. Autorka publikacji naukowych z zakresu matematyki stosowanej. Wykładowca Instytutu Matematyki Politechniki Śląskiej, pracę doktorską broniła na AGH w Krakowie. dr Monika Jaremków - Ekspert ds. Badań, doktor nauk o Ziemi w zakresie geografii społecznej. Autorka kilkunastu artykułów naukowych, współautor publikacji książkowych. dr Marian Płaszczyca - Statystyk, doktor nauk biologicznych. Wieloletni pracownik Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Sztokholmskiego oraz autor publikacji naukowo-badawczych z dziedziny inżynierii genetycznej, bioinformatyki i fizjologii roślin. dr Małgorzata Płaszczyca - Absolwentka kierunku biologia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Doktorat uzyskała na Wydziale Fizjologii Roślin Uniwersytetu Sztokholmskiego. Posiada wieloletnie międzynarodowe doświadczenie naukowe i dydaktyczne uzyskane podczas pracy w szwedzkim uniwersytecie. Jest współautorem publikacji zamieszczanych w renomowanych czasopismach naukowych. Gosia pracę w BioStat® rozpoczynała od tworzenia analiz statystycznych na potrzeby raportów medycznych opracowywanych dla wiodących firm farmaceutycznych. dr Sebastian Musioł - Doktor nauk ekonomicznych, wieloletni pracownik Wydziału Informatyki i Komunikacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, a wcześniej wykładowca Uniwersytetu Śląskiego, GWSP w Chorzowie, WSFiP w Bielsku-Białej. Specjalizuje się w badaniach jakościowych, ekspertyzach i konsultacjach strategicznych. Posiada doświadczenie w badaniach rynkowych i marketingowych oraz w realizacji kampanii wizerunkowych, promocyjnych i informacyjnych. Autor publikacji naukowych w zakresie marketingu i ekonomii. Bartosz Olcha - Absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Analityk, metodolog, autor opracowań i ekspert w już ponad 400 projektach badawczych. Specjalizuje się w kompleksowej realizacji badań rynku pracy, społeczno-gospodarczych oraz badań wizerunku marki pomocnych w tworzeniu strategii marketingowych. Zrealizował również szereg projektów dotyczących zachowań i preferencji konsumentów oraz badań satysfakcji klientów przedsiębiorstw prywatnych i instytucji publicznych. W swojej karierze zawodowej współpracował m. in. z: Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, Miastem Łódź. A także Mazowiecką Izbą Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Shell, Vivus Finance oraz z kilkudziesięcioma powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy. www.biostat.com.pl haloDoctor - nowa usługa telemedyczna łączy pacjenta z lekarzem | Lekarz online | e-Wizyty | e-Recepta

Biostat

Polski producent drukarek 3D wspiera służbę zdrowia

Zortrax drukuje przyłbice dla szpitali

Technologia druku 3D jest wykorzystywana do szybkiej produkcji sprzętów ochrony osobistej takich jak specjalistyczne maski czy przyłbice. W pomoc w walce z pandemią COVID-19 zaangażowała się firma Zortrax, polski producent drukarek 3D. Rafał Tomasiak, CEO i założyciel Zortrax oraz Karolina Bołądź, współzałożycielka, zostali wyróżnieni w 4. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Szybkie prototypowanie i możliwość tworzenia zupełnie nowych, wcześniej nieistniejących rozwiązań czy trudno dostępnych części to największa zaleta technologii 3D. Ta elastyczność może być wykorzystana przez firmy i projektantów oraz w sytuacjach nadzwyczajnych, kiedy w krótkim czasie pojawia się ogromne zapotrzebowanie na przedmioty, których brakuje na rynku.

Na przekazanym od Zortrax sprzęcie drukujemy maski ochronne oraz zakrywające całą twarz przyłbice. Testujemy i modyfikujemy różne projekty, tak aby znaleźć najbardziej skuteczne oraz wygodne dla użytkownika rozwiązanie. Zwykłe maski chirurgiczne nie stanowią zbyt dużej ochrony, ponieważ są nieszczelne. Nie przylegają dokładnie do twarzy, więc pomimo ich stosowania pojawia się ryzyko zakażenia. Maski, które obecnie testujemy mają służyć pracownikom służby zdrowia, szczególnie narażonym i mającym bezpośredni oraz długotrwały kontakt z chorymi pacjentami.

dr. Jarosław Meyer-Szary z Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), który obecnie wraz ze studentami zajmuje się drukowaniem potrzebnego sprzętu

Produkcja tego typu rozwiązań trwa także w siedzibie firmy Zortrax. Do ratowników olsztyńskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża trafiła już pierwsza partia 100 przyłbic wydrukowanych na drukarkach 3D. W trosce, aby tworzone rozwiązanie jak najlepiej spełniało swoje funkcje projekt był konsultowany z dr. n. med. Arkadiuszem Trzosem, kierownikiem w Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz ratownikami medycznymi z SOR w szpitalu MSWiA w Olsztynie. Dzięki wykorzystaniu filamentów takich jak: Z-GLASS i Z-PETG – przyłbice można sterylizować za pomocą powszechnie dostępnych środków.

Druk 3D pozwolił także na rozwiązanie jednego z problemów, z którym borykają się pracownicy służby zdrowia na całym świecie. W sytuacjach kryzysowych, gdzie pracują razem nieznające się wcześniej osoby – kombinezony oraz środki ochrony osobistej utrudniają identyfikację poszczególnych członków zespołu. Wprowadzenie przyłbic o kilku kolorach z daleka umożliwia identyfikację: ratowników, pielęgniarek czy operatorów sprzętu. Te drobne działania pozwalają na przeprowadzenie szybszej
i efektywniejszej akcji ratunkowej.

GUMed oraz ratownicy z Olsztyna to jedne z pierwszych organizacji jakie uzyskały wsparcie od Zortrax. Ilość projektów, w które angażuje się producent rośnie jednak każdego dnia.

Obecnie w naszej siedzibie, praktycznie przez 24 godziny na dobę pracuje nawet do 140 drukarek 3D. W pracę angażuje się każdy, kto tylko ma taką możliwość. Każdego dnia dowiadujemy się także, że coraz więcej firm i osób na co dzień używając naszych rozwiązań postanowiło zaangażować się w pomoc szpitalom i placówkom medycznym. Możliwość szybkiego przekalibrowania drukarki i prosta, intuicyjna obsługa sprawia, że tworzenie sprzętu ochronnego jest możliwe dla każdego. Użytkownicy, którzy do niedawna drukowali oryginalną biżuterię, części do motorów, samochodów czy projektowali elementy wystroju wnętrz teraz mogą w ciągu kilku godzin stać się producentami niezbędnych dla służb medycznych artykułów.

Mariusz Babula, wiceprezes zarządu Zortrax

Projekt przyłbicy stworzonej przez Zortrax można pobrać bezpłatnie ze strony firmy. Film instruktażowy jest dostępy pod tym linkiem.


Źródło: informacja prasowa Zortrax

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

ZnanyLekarz i Medfile ogłaszają współpracę. Obie firmy chcą przyspieszyć cyfrową transformację polskiej służby zdrowia

ZnanyLekarz, cyfrowa platforma łącząca pacjentów i lekarzy oraz Medfile® – pionier w dostarczaniu elektronicznej dokumentacji medycznej łączą siły. Współpraca pomiędzy platformami pozwoli na automatyzację procesów i skróci czas potrzebny na rejestrację wizyty lekarskiej oraz wypełnianie wybranych elementów dokumentacji medycznej.

Ciągle zmieniająca się pod wpływem cyfrowej transformacji rzeczywistość biznesowa w polskiej ochronie zdrowia wymusza na szpitalach, placówkach medycznych czy pojedynczych gabinetach nowe sposoby zarządzania i implementowania innowacyjnych rozwiązań. Dziś oprócz dobrej kadry medycznej liczy się czas wykonywania usług i nieograniczony dostęp do specjalistów.

Nawiązanie współpracy z portalem ZnanyLekarz idealnie wpisuje się w założenia projektu e-zdrowie i cyfryzację polskiej służby zdrowia. Promujemy ideę Value Based Healthcare – modelu opieki zdrowotnej wartościowanej jakościowo, w której to pacjent znajduje się w centrum zainteresowania. Reforma służby zdrowia i digitalizacja procesów diagnostyczno-medycznych ma polepszyć jakość obsługi pacjentów, usprawnić przepływ danych, rejestry centralne, poprawić komunikację: lekarz – pacjent – NFZ – apteka. E-recepty i e-zwolnienia to rozwiązania, które nie tylko podnoszą komfort wszystkich podmiotów zaangażowanych w leczenie pacjenta, ale również być może w przyszłości dostarczą wielu jakościowych danych, takich jak pomiar skuteczności leków, konkretnej metody leczenia, itd. Cieszymy się, że portal ZnanyLekarz jest w tym procesie z nami, a lekarze mogą korzystać z wachlarzu możliwości, jakie oferują im nasze  platformy – mówi Rafał Piszczek, ekspert ds. elektronicznej dokumentacji medycznej.

Dzięki połączeniu kompetencji obydwu firm, najwięcej zyskają lekarze, którzy zgodnie z powszechnym obowiązkiem wynikającym z informatyzacji służby zdrowia, w swojej codziennej pracy z pacjentami korzystają z elektronicznych form realizowania wizyt. Docelowym beneficjentem jest także Pacjent, skrócenie bowiem czasu na formalności umożliwi lekarzom większe skupienie się na problemie zdrowotnym pacjenta.

Dążymy do wypracowania idealnego rozwiązania dla lekarzy, w którym z poziomu jednej aplikacji mają możliwość zarządzania grafikiem wizyt oraz dokumentacją medyczną pacjentów. Wierzę, że porozumienie zawarte pomiędzy Medfile i ZnanyLekarz to istotny krok do osiągnięcia tego ambitnego celu – wyjaśnia Ewa Tkocz, v-ce prezes i współwłaściciel Medfile.

EDM w ZnanyLekarz – korzyści dla lekarzy i pacjentów

EDM czyli elektroniczna dokumentacja medyczna to szeroki wachlarz korzyści dla lekarza. Przede wszystkim w jednym miejscu, oszczędzając czas i formalności, ale też minimalizując ryzyko pomyłki, zyskuje możliwość elektronicznego wystawiania recept, skierowań czy zwolnień. Oprogramowanie dla gabinetu lekarskiego przynosi również wymierne korzyści pacjentom. Dzięki pełnej automatyzacji i płynnemu przejściu pomiędzy poszczególnymi sekcjami (karta wizyty, rachunek, zwolnienie, recepta, itp.) lekarz oszczędza czas na konieczne formalności, co przekłada się na jakość przeprowadzanej wizyty. To także duże ułatwienie dla pacjentów, przede wszystkim oszczędność czasu, bo wystawienie e-zwolnienia trwa krócej niż wypisanie papierowej wersji, a pracodawca widzi je od razu na swoim profilu PUE. Od  2020 r. lekarze będą musieli także liczyć się z wystawianiem recept tylko w formie elektronicznej.

EDM to także większe bezpieczeństwo danych osobowych i zdrowotnych, dzięki wprowadzeniu m.in. środków kryptograficznej ochrony danych czy nadaniu odpowiednich uprawnień użytkownikom.

Nasza współpraca pojawiła się w najlepszym możliwym momencie. Od jakiegoś czasu mierzyliśmy się z potrzebami naszych lekarzy odnośnie dokumentacji medycznej. Ten temat pojawiał się na wielu rozmowach. Cieszymy, się, że możemy nawiązać współpracę z firmą tworzącą oprogramowanie medyczne, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom zarówno lekarzy jak i pacjentów – mówi Piotr Radecki, dyrektor zarządzający ZnanyLekarz.pl. – Chciałbym także podkreślić, że nasze partnerstwo z firmą Medfile to pierwszy krok z wielu na naszej drodze do wdrażania i rozwijania aplikacji oraz narzędzi, pozwalających na wsparcie lekarza/recepcji w codziennej pracy. Dotyczy to pacjentów, ale też zarządzania dokumentacją medyczną czy rozliczeniami – dodaje Radecki.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF