...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Laureaci 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” [BRIEF PATRONUJE]

Sputnik nad Polską przedłużenie terminu

Jury Konkursu Filmów Fabularnych 14 Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" w składzie: Przewodniczący Robert Gliński, Karolina Gruszka, Michał Oleszczyk postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX Festiwalu „Sputnik nad Polską” w wysokości 2500 euro filmowi „Drodzy Towarzysze” w reżyserii Andrieja Konczałowskiego za pieczołowitą rekonstrukcję przenikniętego strachem świata, w którym główna bohaterka przeżywa nagłe moralne przebudzenie, zrodzone z lęku o ukochaną córkę. Wstrząsający obraz komunizmu pokazany w mistrzowskiej reżyserii z niezwykłą dbałością o prawdę i detal. Film opowiedziany bardzo dynamicznie odznacza się wspaniałą intensywnością emocjonalną.

II Nagroda w wysokości 1500 euro filmowi „Francuz” w reż. Andrieja Smirnowa za misterną i niepozbawioną humoru panoramę inteligenckiej Rosji lat 50. widzianej oczami przybysza z zewnątrz, szukającego prawdy o własnej tożsamości. Gorzka konfrontacja wolnego świata Europy Zachodniej z upiornym komunistycznym totalitaryzmem.

III Nagroda w wysokości 500 euro filmowi „Wielorybnik” w reż. Filippa Juriewa za delikatność, świeżość i szlachetność w opowieści o pierwszej miłości zrodzonej na styku internetowej iluzji i bezkresnych śniegów Czukotki. Prostota opowiadania, prawda w kreacjach młodych aktorów, niezwykła sceneria „krańca świata” tworzą surowy i piękny obraz, którego nie sposób zapomnieć.

Wyróżnienie dla filmu „Burza” w reż. Grigorija Konstantynopolskiego za odwagę i bezczelność gogolowskiej formy, odbijającej w krzywym zwierciadle zbiorowe szaleństwo świata, który wypadł z kolein.

Wyróżnienie dla aktora Aleksandra Bałujewa za rolę Ojca w filmie „Francuz” w reż. Andrieja Smirnowa za wspaniałą kreację odnalezionego po latach ojca, który w trakcie jednej długiej rozmowy przekazuje synowi całość ojcowskiego uczucia i ogrom bólu swych tragicznych doświadczeń.

Widzowie przyznali Nagrodę Publiczności filmowi „Wierność” w reżyserii Niginy Sajfułłajewej.

Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych Fabularnych 14 Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w składzie: Przewodniczący Cezary Grzesiuk, Joanna Sławińska i Maciej Cuske postanowiło przyznać następujące nagrody:

GRAND PRIX filmowi „Człowiek niezłomny” Andrieja Konczałowskiego w reżyserii Ekateriny Wieszczewej, Jewgenija Grigoriewa za głębię w ukazaniu stanu świadomości współczesnych Rosjan, ich umiłowania życia i potrzeby wewnętrznej wolności, a także za szczególnie ciekawą konstrukcję i montaż.

Drugie miejsce jury przyznało filmowi „Andriej Tarkowski. Świątynia kina” Andrieja A. Tarkowskiego za możliwość uczestniczenia w duchowym spotkaniu z mistrzem kina, i za przemyślaną formę, która pozwala zanurzyć się w jego wizji sztuki i życia.

Trzecie miejsce przypadło filmowi „Mama dla Julii” Natalii Kadyrowej za niezwykłą cierpliwość w stworzeniu intymnej opowieści o urodzonej w więzieniu Julii, jej matce, i dwóch kobietach opiekujących się dziewczynką, których losy kamera śledzi z bliska przez kilka lat. Trzymający do końca w napięciu film pozostawia widza z pytaniem o wpływ każdej z opiekunek na dziecko i jego przyszłość.

Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia:

Filmowi „Szaman” Andrieja Osipowa za ciekawą wizję historii Rosji oraz odkrycie przed widzem nowych faktów, i zaskakujących koncepcji na temat Stalina.

Filmowi „Puste strony” Marii Popricak za wyjątkowo poruszające ukazanie ostatnich lat życia carskiej rodziny Romanowów, aż po jej tragiczny koniec, który zapoczątkował okres największego w historii ideologicznego terroru.

NAGRODA SPECJALNA

Informujemy, iż nagrodę specjalną Dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Dariusza Wieromiejczyka dla najlepszego filmu konkursu filmów dokumentalnych otrzymuje „Szaman” w reżyserii Andrieja Osipowa za wyjątkowe połączenie archiwalnych zdjęć z narracją jego bohatera.


Źródło: informacja prasowa Sputnik nad Polską 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

12 grudnia startuje 14. „Sputnik nad Polską”! [BRIEF PATRONUJE]

14 sputnik nad Polską

W tym roku "Sputnik nad Polską" odbędzie się online 12-20 grudnia na platformie mojeekino.pl.

W Konkursie Filmów Fabularnych znalazł się film Iwana I. Twierdowskiego pt. „Konferencja”, który otrzymał Nagrodę im. G. Gorina za „Najlepszy scenariusz” na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, „Hipnoza” Walerego Todorowskiego, reżysera musicalu „Bikiniarze”, za który otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Sputnik w 2009 roku. Wśród filmów konkursowych nie zabraknie pełnometrażowego debiutu Filippa Jurjewa „Wielorybnik”, który zdobył nagrodę za reżyserię na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, a także został uznany za najlepszy film programu Giornate degli Autori na MFF w Wenecji.

Tradycyjnie zaproponujemy przegląd dokumentów „Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie”. Wśród nich film „Puste strony” Mariji Popricak zobrazuje nam życie ostatniej rodziny carów rosyjskich, „33 słowa o dizajnie” w reżyserii Natalii Klimczuk i Olgi Morozowej przeniesie nas w świat sztuki, a obraz „Andriej Tarkowski. W świątyni kina” Andrieja A. Tarkowskiego – syna sławnego reżysera – przybliży nam sylwetkę autora „Stalkera”.

Podczas 14. edycji Sputnika planujemy pokazać aż 3 filmy Andrieja Konczałowskiego. Jego najnowszy film „Drodzy towarzysze!” weźmie udział w Konkursie Filmów Fabularnych. W Konkursie Filmów Dokumentalnych zobaczą Państwo film jego autorstwa pt. „Człowiek niezłomny” w reżyserii Jekateriny Wieszczewa i Jewgenija Grigoriewa, a w ramach pokazu specjalnego pokażemy zeszłoroczny dramat historyczny „Grzech” Konczałowskiego o życiu i pracy Michała Anioła.

W sekcji, poświęconej twórczości Andrieja Chrżanowskiego „Magiczna podróż w świat Andrieja Chrżanowskiego – 80-lecie Mistrza animacji” pokażemy najnowszy, tegoroczny film artysty „Nos albo spisek odmieńców”, pełnometrażowy obraz pt. „Półtora pokoju”, który został zwycięzcą 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w 2011 roku, a także wcześniejsze krótkometrażowe animacje jego autorstwa: „Półtora kota”, „Długa podróż” i „Lew z siwą brodą”. W osobnym bloku przyjrzymy się również twórczości studentów Szkoły Filmowej Kina Animacyjnego „Szar”, w której Andriej Chrżanowski obecnie wykłada.

W „Kalejdoskopie Nowego Kina” zobaczymy m.in. film biograficzny o konstruktorze broni M. Kałasznikowie – „Kałasznikow” w reżyserii Konstantina Busłowa, a także komedię „Happy end” Jewgienija Szeliakina o mężczyźnie, który budzi się na plaży w Tajlandii, nie mając pojęcia kim jest i gdzie się znajduje.

Zdobywcę nagród w Konkursie Filmów Fabularnych wybierze jury w składzie: Przewodniczący Robert Gliński, Karolina Gruszka, Michał Oleszczyk. W Konkursie Filmów Dokumentalnych nagrody przyzna jury w składzie: Przewodniczący Cezary Grzesiuk, Joanna Sławińska i Maciej Cuske.

Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne: spektakle, debaty i warsztaty online. Zapraszamy na dyskusję związaną z filmem „Głęboki wdech”. Wezmą w niej udział polscy freediverzy Emilia Biała, Agata Bogusz i Krzysztof Tomicki, którzy opowiedzą o swojej pasji i zagranicznych wyjazdach. Pokaz dokumentu „Mama dla Juli” będzie połączony z dyskusją na temat sytuacji osadzonych kobiet w więzieniu oraz tego, jak wygląda macierzyństwo w takich warunkach. Jako ekspertki zaprosiliśmy por. Elżbietę Kamińską z Zakładu Karnego Nr 1 w Grudziądzu oraz dr hab. Magdalenę Arczewską z Uniwersytetu Warszawskiego. Michał Oleszczyk przygotuje odcinek podcastu Spoiler Master, który będzie poświęcony obrazowi „Andriej Rublow” i twórczości Andrieja Tarkowskiego. Na miłośników kina czeka spotkanie z Joanną Wojnicką. Historyk filmu, pracownik Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o swojej najnowszej książce dot. kina rosyjskiego – „Prorocy, kapłani i rewolucjoniści. Szkice z historii kina rosyjskiego”. W tym roku nie zapominamy o najmłodszych. Z myślą o nich zorganizujemy warsztaty Lalki Motanki, które poprowadzi Natalka Dovha

Mały Sputnik, przygotowywany z myślą o najmłodszej publiczności i rodzicach, zawsze opierał się na spotkaniach na żywo. W aktualnej sytuacji sekcja dziecięca przetrwała w wymiarze symbolicznym i będzie okazja zobaczenia jednej produkcji, do której została przygotowana polska ścieżka dźwiękowa: „Klucz czasu” Aleksieja Tielnowa.

Cały program znajdą Państwo na stronie www.sputnikfestiwal.pl, a także na Facebooku Sputnik nad Polską. Bilety będą w sprzedaży od 12 grudnia na stronie mojeekino.pl.


Źródło: informacja prasowa Sputnik nad Polską

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

14. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” także w online [BRIEF PATRONUJE]

Sputnik nad Polską Festiwal Filmów Rosyjskich

Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się online w dniach 12 – 20 grudnia na platformie mojeekino.pl, a jeśli sytuacja pozwoli, także w warszawskich kinach Luna i Iluzjon 3 – 13 grudnia 2020 r.

W Konkursie Filmów Fabularnych znalazł się film Iwana I. Twierdowskiego pt. „Konferencja”, który otrzymał Nagrodę im. G. Gorina za „Najlepszy scenariusz” na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, „Hipnoza” Walerego Todorowskiego, reżysera musicalu „Bikiniarze”, za który otrzymał Nagrodę Publiczności na Festiwalu Sputnik w 2009 roku. Wśród filmów konkursowych nie zabraknie pełnometrażowego debiutu Filippa Jurjewa „Kitoboy”, który zdobył nagrodę za reżyserię na tegorocznym ORFF „Kinotawr” w Soczi, a także został uznany najlepszym filmem programu Giornate degli Autori na MFF w Wenecji.

Tradycyjnie zaproponujemy przegląd dokumentów „Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie”. Wśród nich film „Puste strony” Mariji Popricak zobrazuje nam życie ostatniej rodziny carów rosyjskich, „33 słowa o dizajnie” w reżyserii Natalii Klimczuk i Olgi Morozowej przeniesie nas w świat sztuki, a obraz „Andriej Tarkowski. W świątyni kina” Andrieja A. Tarkowskiego – syna sławnego reżysera – przybliży nam sylwetkę autora „Stalkera”.

W tegorocznej sekcji, poświęconej twórczości Andrieja Chrżanowskiego pokażemy najnowszy, tegoroczny film artysty „Nos albo spisek odmieńców”, pełnometrażowy obraz pt. „Półtora pokoju”, który został zwycięzcą 4. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w 2011 roku, a także wcześniejsze krótkometrażowe animacje jego autorstwa: „Półtora kota”, „Długa podróż” i „Lew z siwą brodą”. W osobnym bloku przyjrzymy się również twórczości studentów Szkoły Filmowej Kina Animacyjnego „Szar”, w której Andriej Chrżanowski obecnie wykłada.

W „Kalejdoskopie Nowego Kina” zobaczymy m.in. film biograficzny o konstruktorze broni M. Kałasznikowie – „Kałasznikow” w reżyserii Konstantina Busłowa, a także komedię „Happy end” Jewgienija Szeliakina o mężczyźnie, który budzi się na plaży w Tajlandii, nie mając pojęcia kim jest i gdzie się znajduje.

W tym roku pojawi się nowa sekcja „Nowe spojrzenie – debiuty”. Będzie to blok poświęcony młodym, utalentowanym rosyjskim reżyserom, którzy zrealizowali swoje pierwsze filmy w ciągu ostatnich dwóch lat. Wśród nich dramat Antona Kołomiejca „Wasz korepetytor” o nierównej miłości.

Podczas tegorocznej edycji Sputnika planujemy pokazać aż 3 filmy Andrieja Konczałowskiego. Jego najnowszy film „Drodzy towarzysze!” weźmie udział w Konkursie Filmów Fabularnych. W Konkursie Filmów Dokumentalnych zobaczą Państwo film jego autorstwa pt. „Człowiek niezłomny” w reżyserii Jekateriny Wieszczewa i Jewgenija Grigoriewa, a w ramach pokazu specjalnego pokażemy zeszłoroczny dramat historyczny „Grzech” Konczałowskiego o życiu i pracy Michała Anioła.

Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne: wystawy, spektakle, debaty i warsztaty. W ramach wydarzeń towarzyszących gości zapraszamy na slajdowisko Sławomira Michała, który podzieli się z publicznością zdjęciami ze swojej podróży do Rosji. Opowie o rozmowach z napotkanymi mieszkańcami, lokalnym kolorycie i wrażeniach z wyprawy. Pojawi się również wątek jego twórczości literackiej – ostatnią wydaną pozycją jest właśnie Po drugiej stronie Uralu. Na miłośników kina czeka spotkanie z Joanną Wojnicką. Historyk filmu, pracownik Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego opowie o swojej najnowszej książce dot. kina rosyjskiego – „Prorocy, kapłani i rewolucjoniści. Szkice z historii kina rosyjskiego”. W tym roku nie zapominamy o najmłodszych. Z myślą o nich zorganizujemy warsztaty Lalki Motanki, które poprowadzi Natalka Dovha. Lalki były tworzone od wieków w celach ochrony i pomocy ludziom. Zgodnie z tradycją nie używa się igły, a najlepszym materiałem są stare ubrania.

14. Mały Sputnik zaprezentuje w tym roku najnowsze rosyjskie produkcje, skierowane zarówno do najmłodszych widzów, jak i młodzieży. Wśród tytułów znajdzie się m.in. film familijny „Klucz czasu” Aleksieja Tielnowa.

Cały program znajdą Państwo na stronie www.sputnikfestiwal.pl


Źródło: informacja prasowa Sputnik Festiwal 

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Goście 13. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik”

Tradycją festiwalu „Sputnik” stały się już spotkania z wyjątkowymi postaciami rosyjskiej kinematografii. W tym roku publiczność festiwalowa będzie miała okazję poznać wielu cenionych reżyserów, utalentowanych aktorów i wybitnych producentów filmowych.

Na specjalne zaproszenie przyjedzie Paweł Łungin, ceniony w świecie reżyser, scenarzysta i producent. Za swój pierwszy film „Taxi Blues” został nagrodzony na festiwalu w Cannes, a jego „Wyspa” została okrzyknięta najlepszym filmem rosyjskim ostatnich lat. W ramach retrospektywy zostanie zaprezentowanych 8 jego filmów: „Braterstwo”, „Car”, „Dama Pikowa”, „Oligarcha”, „Ślub po rosyjsku”, „Taxi Blues”, „Ubodzy krewni” oraz „Wyspa”. Reżyser spotka się z warszawskimi widzami dwukrotnie: 22 listopada po pokazie filmu „Taxi blues” (godz. 17:45) w Iluzjonie oraz 23 listopada po pokazie filmu „Braterstwo” (godz. 17:45) w kinie Luna. 

W ramach sekcji „Klasyka kina radzieckiego” zostaną wyświetlone dwa filmy kolejnego niezwykłego gościa, jakim będzie Karen Szachnazarow. Jego obrazy był nagradzane na ponad 70 międzynarodowych i krajowych festiwalach filmowych. Dwukrotnie brał on udział w konkursie w Cannes oraz dwukrotnie nominowany był do „Oscarów”. Obecnie pełni funkcję dyrektora generalnego oraz prezesa zarządu Koncernu Filmowego „Mosfilm”. Reżyser spotka się z publicznością przy okazji projekcji filmów: „Miasto zero” (godz. 20:00) 22 listopada w kinie Luna oraz „Goniec” (godz. 20:30) 23 listopada w Iluzjonie. 

Gościem, który przybędzie na zaproszenie festiwalu będzie również Aleksiej Romanow – producent, reżyser i scenarzysta. Urodzony w Jakucji na Syberii, absolwent wydziału reżyserii filmowej WGIK-u. Autor ponad 20 filmów fabularnych, dokumentalnych i popularnonaukowych. Spotka się z publicznością po projekcji swojego filmu „Dzieciństwo, którego nie znaliśmy” (godz. 19:00) 22 listopada w kinie Elektronik.

Również w piątek, 22 listopada w kinie Iluzjon odbędzie się spotkanie z Siergiejem Liwniewem, autorem filmu „Van Goghi” (godz. 20:30) oraz Danielem Olbrychskim, odtwórcy jednej z głównych ról. Siergiej Liwniew jest scenarzystą, reżyserem i producentem filmowym. Na podstawie jego scenariusza powstał jeden z najbardziej znanych obrazów okresu rosyjskiej pieriestrojki, film pt. ,,ASSA” z 1987.

Z widzami spotka się również Aleksandra Strielanaja, absolwentka Petersburskiego Uniwersytetu Telewizji ze specjalnością operatora i reżysera filmowego. Jej filmy były nagradzane na festiwalach w Rosji i za granicą. Spotkanie z reżyserką odbędzie się po projekcji jej filmu „Port” (17:30) 22 listopada w kinie Luna. 

Festiwalowa publiczność będzie miała okazję poznać Stiepana Pietrowa – gwiazdę filmu „Nade mną słońce nie zachodzi” w reż. Lubowi Borisowej. Zarówno otwierający tegoroczny festiwal jak i pokazywany w ramach sekcji „Jakucja. Tam, gdzie słońce nie zachodzi” obraz, okazał się ulubieńcem publiczności na międzynarodowych festiwalach w Moskwie i Szanghaju. Niewątpliwie ogromną sympatię wzbudza 74-letni jakucki aktor, który nigdy nie marzył o tym, by nim zostać. Aktorstwo nazywa swoim hobby, które pomaga mu wyrazić siebie i otworzyć swoje serce. Spotkanie ze Stiepanem Pietrowem odbędzie się po projekcji filmu „Nade mną słońce nie zachodzi” (godz. 15:15) 23 listopada w kinie Luna. 

23 listopada, również w kinie Luna odbędzie się spotkanie z reżyserem i producentką filmu „Na miejsce!” (godz. 21:00) – Andriejem Waldbergiem i Marianną Ibragimową. Film pokazywanych w ramach sekcji „Manifesty” jest pełnometrażowy debiutem reżyserskim Andrieja Waldberga. 

Gościem festiwalu będzie również Wiera Kriczewskaja – rosyjska dziennikarka, reżyserka telewizyjna i producentka, współzałożycielka stacji TV Rain – jedynego niezależnego kanału telewizyjnego w Rosji. Reżyserka wielokrotnie nagradzanych programów telewizyjnych. W latach 2005-2007 pracowała na Ukrainie dla stacji ICTV jako główna reżyserka i producentka cotygodniowego programu „Wolność słowa”. Spotkanie z Wierą Kriczewską, autorką głośnego dokumentu „Sprawa Sobczaka” (godz. 20:15) odbędzie się 23 listopada w kinie Elektronik. 

Publiczność festiwalową będzie mogła zapytać o kulisy pracy nad filmem „Kwas” w reż. Aleksandra Gorczilina. Gościem rozmowy będzie odtwórca jednej z głównych ról Filipp Awdiejew. Ten 28-letni aktor urodzony w Moskwie, na teatralnych deskach zaczął się pojawiać już we wczesnym dzieciństwie. W wieku 16 lat zadebiutował przed kamerą. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Kwas” (godz. 18:00) 24 listopada w kinie Luna. 

Do Warszawy przyjedzie również Jewgienij Torres, reżyser filmu „Szuka przetrwania”. Torres jest absolwentem słynnego WGIK-u. Karierę zawodową rozpoczynał jako drugi reżyser, współpracując m.in. z Nikitą Michałkowem czy Krzysztofem Zanussim. Reżyser spotka się z publicznością, tradycyjnie, po projekcji swojego filmu „Szuka przetrwania” (godz. 20:15) 24 listopada w kinie Luna. 

Kolejny gość to Jelena Machowa – urodzona w 1985 roku w Nowokuźniecku – rosyjska aktorka filmowa i teatralna. Występowała na wielu prestiżowych scenach teatralnych Moskwy. Założycielka i liderka grupy „LenaNieMogu”. Spotka się ona z publicznością 25 listopada w kinie Luna po projekcji filmu „Wielka Poezja” (godz. 20:30) w reżyserii Aleksandra Łungina. 

Spotkanie z Leonidem Krugłowem – reżyserem filmów dokumentalnych, fotografem, etnografem, członkiem Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, autorem zdjęć i reżyserem filmu „Wielka Droga północna” zaplanowano na 25 listopada po pokazie z godz. 20:30 w Iluzjonie. 

Z widzami spotka się również Swietłana Proskurina – reżyserka i scenarzystka. Jej unikalny styl zyskał uznanie na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych. Zdobywczyni m.in. „Złotego Leoparda” na MFF w Locarno. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Niedziela” (godz. 18.00) 26 listopada w Lunie. 

O swoim głośnym debiucie „Byk” opowie publiczności  – urodzony w 1985 roku w Moskwie – Boris Akopow. W wieku 8 lat został przyjęty do Moskiewskiej Akademii Choreografii. Po jej ukończeniu pracował w moskiewskich teatrach m.in.: „Balecie Kremlowskim”, „Teatrze Baletu Klasycznego” czy „Teatrze Wielkim”. Odszedł z teatru w związku z kontuzją. W 2011 roku rozpoczął naukę we WGIK-u. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Byk” (godz. 20:15) 26 listopada w kinie Luna. 

Swój obraz osobiście zaprezentuje Michaił Kukuszkin – autor przedstawianego w ramach „Kalejdoskopu Nowego Kina Rosyjskiego” filmu „Dar” – 28 listopada w kinie Luna (projekcja o godz. 18:30).

Gościem festiwalu będzie również Natalia Nazarowa, która będzie pokazywała swój ostatni film „Ołówek”. Reżyserce w spotkaniu, towarzyszył będzie Denis Kowalewskij – producent filmowy, absolwent Petersburskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki, założyciel Studia Filmowego „Sol”. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Ołówek” (godz. 18:00) 29 listopada w kinie Luna.

Kolejnym gościem festiwalu będzie Aleksiej Agranowicz – aktor, reżyser, producent i prezenter telewizyjny. Spotkanie z jego udziałem odbędzie się po projekcji filmu w reż. Michaiła Idowa „Komik” (godz. 20:30) 29 listopada w kinie Luna oraz po projekcji filmu w reż. Oksany Karas „Ponad niebem” (godz. 20:30) 30 listopada, również w kinie Luna. W spotkaniu tym weźmie też udział Wiktoria Tołstoganowa – aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Rosyjskiego Uniwersytetu Sztuki Teatralnej, występująca u boku Agranowicza w filmie „Pod niebem”, prywatnie również jego żona. 

O filmie „Nafta” prezentowanym w „Konkursie Filmów Fabularnych” opowie Jusup Razykow – urodzony w 1957 roku w Uzbekistanie, reżyser i dramaturg filmowy, absolwent wydziału scenopisarstwa WGIK-u, wraz z Jeleną Susaniną – odtwórczynią główniej roli. Spotkanie z reżyserem i aktorką odbędzie się po projekcji filmu „Nafta” (godz. 18:15) 30 listopada w kinie Luna. Widzowie festiwalowi będą mieli jeszcze jedną możliwość spotkania się z reżyserem Jusupem Razykowem po projekcji prezentowanego w ramach „Kalejdoskopu” filmu pt. „Taniec z szablami” (godz. 17:00) 1 grudnia w kinie Luna.

Spotkanie z Dmitrijem Gołowkowem, reżyserem filmów dokumentalnych, uczestnikiem i organizatorem ekspedycji naukowych, autorem publikacji popularno-naukowych w czasopiśmie „National Geographic Rosja” odbędzie się po projekcji filmu „Północny wiatr bywa ciepłym” (godz. 18:00) 30 listopada w kinie Iluzjon.

Aleksandr Prosjanow, producent filmu „Koniec sezonu” w reż. Konstantina Chudiakowa, przedstawi widzom film 30 listopada o godz. 18:00 w kinie Luna.

Z najmłodszą publicznością festiwalową spotka się Ilja Biełostockij – który za swoje powołanie uważa gatunki kina familijnego, dziecięcego i młodzieżowego. Organizatorzy zapraszają na spotkanie po projekcji filmu „Powstrzymać Wikingów” (godz. 12:35) 30 listopada w kinie Luna.

www.sputnikfestiwal.pl

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Co w programie 13. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”?

13. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 21 listopada – 1 grudnia 2019 r. w warszawskich kinach Luna, Elektronik i Iluzjon.

W Konkursie Filmów Fabularnych znalazł się prezentowany w Wenecji „Człowiek, który wszystkich zaskoczył” w reżyserii Nataszy Mierkułowej i Aleksieja Czupowa, film Larisy Sadiłowej „Pewnego razu w Trubczewsku”, który miał swoją premierę w Cannes, a także prezentowane na „Berlinale” tytuły „Kwas” Aleksandra Gorczilina oraz „Rosyjski młokos” Aleksandra Zołotuchina. W Konkursie Głównym pokażemy również Zdobywcę Grand Prix tegorocznego Kinotawra, znakomity debiut Borisa Akopowa „Byk”, film z udziałem Daniela Olbrychskiego „Van Goghi” w reżyserii Siergieja Liwniewa, a także „Wielką poezję” Aleksandra Łungina.

W tym roku zaproponujemy widzom także bardzo ciekawy „Konkurs Filmów Dokumentalnych – Rosja w dokumencie”. „Sprawa Sobczaka” Wiery Kriczewskiej przybliży nam postać rosyjskiego polityka, prawnika, mera Petersburga, mentora samego Władimira Putina. Portret Anatolija Sobczaka szkicują m.in. jego córka Ksenia, żona Ludmiła, Dmitrij Miedwiediew, Władimir Putin czy dzieci Borysa Jelcyna. Zaprezentujemy również dokument stworzony w koprodukcji polsko-rosyjsko-finlandzkiej ze zdjęciami naszego ubiegłorocznego jurora  Krystiana Matyska – „Fateicz i morze” w reżyserii Aliny Rudnickiej i Siergieja Winokurowa.

Do programu włączyliśmy retrospektywę filmów wybitnego rosyjskiego reżysera Pawła Łungina, który będzie gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu. Przypomnimy widzom najlepsze dzieła twórcy, w tym „Wyspę”, „Luna Park”, „Taxi blues”, „Oligarcha” i „Cara”.

W „Kalejdoskopie Nowego Kina” zobaczymy m.in. komedię, którą pokochały miliony Rosjan – „Rozwiedźmy się!” w reżyserii Anny Parmas, dramat biograficzny „Taniec z szablami” Jusupa Razykowa czy współczesną wariację na czechowskie „Trzy siostry” –  „Koniec sezonu” w reżyserii Konstantina Chodiakowa.

 Ważne miejsce w tegorocznym programie zajmie również rozkwitające w ostatnich latach kino jakuckie. W bloku „Jakucja. Tam gdzie słońce nie zachodzi” pokażemy m.in. zdobywcę Nagrody Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, który stał się inspiracją dla nazwy sekcji – debiut Lubowi Borisowej „Nade mną słońce nie zachodzi”.

We współpracy z Festiwalem Kina Rosyjskiego w Wyborgu otworzymy widzom „Okno na Europę: program koprodukcji”, w tym rosyjską parodię westernu „Siedmiu opojów” Siergieja Kuzniecowa oraz dramat psychologiczny „Wysoki Sądzie” Andresa Puustusmaa’y.

13. Sputnik zaproponuje publiczności sekcję nie z tej ziemi! „4K – Kuriozalne Kino dla Kompetentnych Kinomanów” przedstawi filmy dla prawdziwych koneserów plastikowej scenografii, nagannej charakteryzacji i niesamowitej wyobraźni twórców sci-fi i fantasy z ZSRR. Zapraszamy na „Gwiezdnego inspektora”, „Formułę tęczy”, a także jedyną i niepowtarzalną radziecką interpretację „Hobbita” J.R.R. Tolkiena.

Fanów filmów krótkometrażowych zaprosimy na blok „Krótko mówiąc”, który organizujemy we współpracy z Wszechrosyjskim Państwowym Uniwersytetem Kinematografii im. S.A. Gierasimowa. Wielbicieli silnych wrażeń zaprosimy w tym roku na „Noc grozy”!

W ramach wydarzeń towarzyszących mieszkańców Warszawy zaprosimy m.in. na slajdowisko Artura Gorzelaka, który opowie o swojej pieszej przeprawie przez Bajkał czy też wyjątkową wystawę fotograficzną „Arktyka”, która powstała przy okazji kręcenia filmu dokumentalnego „Wielki Szlak Północny”.

13. Mały Sputnik zaprezentuje w tym roku najnowsze rosyjskie produkcje, skierowane zarówno do najmłodszych widzów, jak i młodzieży. Wśród tytułów sekcji dziecięcej znajdzie się znakomita animacja „Urfin Dżus powraca”, poruszający film fantasy „Abigail” czy czarujący film familijny „Domowik”. Ponadto dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach florystycznych, prowadzonych przez Pracownię „Botanical Art”, zbudować Plac Czerwony z Pracownią KartON, a także stworzyć własną animację z „Poklatkowo”.

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

12. festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”

12. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 8 – 18 listopada 2018 r. w warszawskich kinach Luna, Elektronik i Iluzjon. Na repliki festiwalu zaprosimy widzów do kin w całej Polsce od listopada do marca 2019 roku.

Myślą przewodnią 12. Sputnika będzie szeroko pojęta sztuka. Teatr, taniec, literatura, muzyka, malarstwo, rzeźba, sztuka cyrkowa, iluzja…to motywy, które będą towarzyszyć nam podczas 12. edycji festiwalu. Do programu włączymy sekcję tematyczną „Ale sztu(cz)ka!” oraz ekranizacje znakomitych rosyjskich pisarzy w „Filmowej czytelni”. Program tegorocznego festiwalu będzie także nawiązywał do ludowych baśni i legend, które wciąż żywo funkcjonują w rosyjskich wierzeniach oraz tradycjach. Odkryjemy przed widzami świat rusałek, leśnych nimf, kikimor, znachorek i utopców!

Trzonem programu będą tradycyjnie dwa programy konkursowe: Konkurs Filmów Fabularnych i Konkurs Filmów Dokumentalnych. Tytuły z sekcji konkursowych wezmą również udział w głosowaniu na Nagrodę Publiczności. Nowe rosyjskie produkcje, w tym blockbustery ostatniego roku zgromadzimy w „Kalejdoskopie Nowego Kina”. Nie zabraknie retrospektyw wybitnych, cenionych na całym świecie twórców rosyjskich. Pragniemy także uczcić pamięć wspaniałych kobiet, reżyserek – Kiry Muratowej oraz Wiery Głagolewej. Sekcja „The best of Sputnik” pozwoli nadrobić zaległości z poprzednich lat, prezentując najlepsze tytuły minionych edycji. Po raz kolejny we współpracy z Festiwalem Kina Rosyjskiego w Wyborgu otworzymy widzom „Okno na Europę: program koprodukcji”. Fanów filmów krótkometrażowych zaprosimy na blok „Krótko mówiąc”, prezentujący etiudy najlepszych szkół filmowych w Rosji. „Mały Sputnik” zaproponuje kinomanom repertuar w 3 grupach wiekowych: bajki dla najmłodszych, duże kino dla maluchów, a także filmy dla młodzieży i całych rodzin.

Projekcjom towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne: koncerty, wystawy, spektakle, debaty i warsztaty. Mieszkańców Warszawy zaprosimy m.in. na koncert rosyjskiego duetu „Aigel”, w którym minimalistyczne elektroniczne dźwięki z mocnymi tekstami łączy kazańska poetka, wokalistka Ajgel Gajsina oraz muzyk elektroniczny Ilja Baramija. Ciekawym akcentem wizualnym z pewnością będzie wystawa „Soviet bus Stops” kanadyjskiego fotografa Christophera Herwiga, który, podróżując przez kilkanaście lat po 14 krajach byłego Związku Radzieckiego, stworzył galerię starych sowieckich przystanków, nierzadko będących prawdziwymi dziełami sztuki. 12. Sputnik zaoferuje także warsztaty – gry na drumli, kaligraficzne oraz kulinarne kuchni buriackiej. Wraz z Akademią Fotografii zorganizujemy konkurs fotograficzny oraz wystawę pokonkursową „Sztuka życia codziennego”.

 

www.sputnikfestiwal.pl

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF