...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Czy tworzymy przyszłość, którą widział Stanisław Lem? Polscy naukowcy łączą siły z twórcami internetowymi na Facebooku i Instagramie

FB Stanisław Lem

Sto lat temu przyszedł na świat Stanisław Lem – czołowy polski futurysta i autor fantastyki naukowej. W swojej twórczości zadawał pytania, które z czasem nabrały jeszcze znaczenia: o kierunek rozwoju społeczeństwa, granice między człowiekiem a maszyną czy nasze miejsce we wszechświecie. Wiele z jego śmiałych wizji stało się rzeczywistością na naszych oczach: optony opisane w “Powrocie z gwiazd” to dzisiejsze ebooki. W “Dialogach” Lem opisywał możliwość sieci komputerowej, którą dziś nazwalibyśmy Internetem. Wirtualna rzeczywistość, czyli lemowska fantomatyka to z kolei temat jednego z esejów zawartych w “Bombie Megabitowej”. 

Takich przykładów jest znacznie więcej – wyobraźnia Stanisława Lema i celność jego projekcji zadziwia do dziś. A jakie wizje Lema wciąż czekają na spełnienie? Na to pytanie odpowiedzą polscy naukowcy i wynalazcy pracujący nad rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji, robotyki, biologii i wirtualnej rzeczywistości. W ramach akcji zainicjowanej przez Facebooka z okazji Roku Stanisława Lema goszczą oni na Instagramie i Facebooku popularnych polskich twórców.

Wśród nich są m.in. Petros Psyllos, elektronik i wynalazca uznany przez amerykańską edycję magazynu Forbes za jednego z 30 najlepszych młodych europejskich innowatorów. Petros bada sztuczną inteligencję, roboty społeczne, wirtualnych asystentów oraz interakcje na linii człowiek-maszyna. W ramach inicjatywy Facebooka za pośrednictwem kanału satyrycznego Make Life Harder opowiedział o tym czy maszyny mogą pisać poezję oraz jak technologia może nam pomóc pokonywać ograniczenia ludzkiego ciała. 

Czy już wkrótce spotkania na księżycu, na dnie oceanu lub w środku puszczy amazońskiej będą naszą codziennością? Czy możliwe jest wykreowanie złudzenia doskonałego? O wirtualnej rzeczywistości i możliwościach jakie oferuje oraz o nowych pytaniach jakie rodzi opowie Jowita Guja, filozofka i kulturoznawczyni, która kieruje Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej EduVRLab na krakowskiej AGH. A gościć będzie ją weteran polskiej sceny gamingowej, Remigiusz Maciaszek “Rock”.

Na ziemię sprowadzi nas Marcin Popkiewicz, klimatolog, analityk megatrendów, który zna odpowiedź na najbardziej nurtujące pytania dotyczące powiązań między gospodarką, energią, zasobami naturalnymi a środowiskiem. Za pośrednictwem kanałów popularyzatorki nauki Kasi Gandor, Marcin opowie o najnowszych ustaleniach badaczy klimatu i o tym gdzie jesteśmy w walce z globalnym ociepleniem, a także co możemy zrobić by tę walkę wygrać. 

Aleksandra Przegalińska to filozofka, badaczka sztucznej inteligencji i futurolożka, która w swojej pracy naukowej zajmuje się rozwojem nowych technologii, a zwłaszcza tych, które mają pozytywny wpływ na środowisko. W ramach cyklu Facebooka poruszy kwestię transportu przyszłości – opowie o tym jak sztuczna inteligencja może ulepszyć życie w mieście oraz dlaczego ulice pełne autonomicznych pojazdów to wciąż sci-fi. O Stanisławie Lemie i wizjach przyszłości będzie rozmawiać z dziennikarzem motoryzacyjnym Patrykiem Mikiciukiem.

Czytałam Stanisława Lema jeszcze w liceum i myślę, że bardzo mnie zainspirował do tego, co robię dzisiaj. Wszyscy słyszeliśmy o Lemie, ale szczególnie dzisiaj powinniśmy bardziej słuchać jego samego. Miał niezwykle poważne podejście do technologii – zastanawiał się co może nam dać, jak urozmaicić nasze życie, ale też zwracał uwagę na ryzyko jakie może nieść. Jego twórczość jest prawdziwym, światowym diamentem science fiction. 

Aleksandra Przegalińska filozofka, badaczka sztucznej inteligencji i futurolożka

Na koniec o jedzeniu przyszłości i o tym, jak za pomocą komórek mięśniowych wyhodować mięso w liściach szpinaku opowie Stanisław Łoboziak, biolog molekularny i szef laboratorium biologicznego w Centrum Nauki Kopernik, gdzie uprawia również rośliny owadożerne, zgłębia tajemnice hodowli świecących glonów morskich, bakterii i grzybów. Opowieści o przyszłości jaka czeka nasze talerze będzie można posłuchać na Facebooku i Instagramie blogera kulinarnego Michała Korkosza “Rozkosznego”.

Robert Bednarski FacebookNauka przenika twórczość Lema na wskroś: od opisu żmudnego, lecz fascynującego projektu badawczego zawartego w “Głosie Pana” czy też całkowicie nowej gałęzi nauki w “Solaris”, po postaci Trurla i Klapaucjusza – wielkich Konstruktorów, bohaterów błyskotliwej i tryskającej humorem “Cyberiady”. Jego twórczość fascynuje i przyciąga do nauki kolejne pokolenia i liczymy, że to samo uda się osiągnąć dzięki tej kampanii.

Robert Bednarski, Dyrektor Generalny Facebooka w Europie Środkowo-Wschodniej

Działania w ramach akcji można śledzić na kanałach twórców oraz na polskiej stronie Facebook App. Cały cykl poprzedziła transmisja na żywo z festiwalu Bomba Megabitowa, poświęconego twórczości Stanisława Lema. Na Facebooka App można obejrzeć nagrane dyskusje z udziałem ekspertów takich jak Natalia Hatalska, prof. Jerzy Bralczyk czy Karol Bielecki, którzy rozmawiali o przyszłości z punktu widzenia m.in. etyki, języka czy sportu.

Prowokowanie futurystycznych dyskusji to powracający motyw w działaniach Facebooka – są one również tematem drugiego sezonu podcastu Rozmowy Facebooka dostępnego na wszystkich największych platformach streamingowych. 


Źródło: Facebook

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Hack4Lem zakończony! Setki uczestników pracowało nad rozwiązaniami przyszłości – sprawdź kto wygrał

Hack4Lem

Hasłem Roku Lema jest „Widziałem przyszłość” i takie też zadania postawiono przed uczestnikami – mieli wcielić się w Stanisława Lema, ujrzeć i wykreować rozwiązania, które zmienią przyszłość.

Hack4Lem to ucieleśnienie Roku Lema, bo jest to święto technologii, kultury i nauki. Łączy więc wszystkie te elementy, które tak doskonale w swojej twórczości łączył też Stanisław Lem. Nasz Instytut prowadzi edukację cyfrową społeczeństwa, uczymy jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii, dlatego cieszymy się, że pojawiło się tyle ciekawych projektów w zakresie walki z cyberprzemocą.

Jakub Płodzich, dyrektor Instytutu Lema

Uczestnicy zmierzyli się z dwoma zadaniami – mogli wybrać, czy wolą stworzyć rozwiązania futurystycznej bankowości lub znaleźć sposób na zwalczanie cyberprzemocy. Jury do ocenienia dostało łącznie aż 60 różnych projektów, dlatego wyłonienie zwycięskich drużyn nie było proste – zwłaszcza, że do wygrania było łącznie 150000 zł!

Tematyka accessibility, czyli dostępności, jest bardzo bliska sercu i strategii Microsoftu. Dlatego przybliżaliśmy uczestnikom hackathonu sposoby i podejścia projektowania rozwiązań dostępnych dla wszystkich, które nikogo nie wykluczają. Uważamy, że jest to jeden z kluczowych elementów, które każdy tworzący rozwiązania technologiczne powinien brać pod uwagę. Zachęcaliśmy uczestników do projektowania rozwiązań dla konkretnych osób, które czasem mają wyzwania związane z brakiem pełnej sprawności, ograniczeniami wiedzy technicznej, czy też dostępnością do technologii. I faktycznie, wiele takich rozwiązań powstało podczas Hack4Lem.

Joanna Molik, Executive Director, Worldwide Financial Services, Microsoft

Transmisję z całego wydarzenia można było oglądać (i dalej można zobaczyć jako nagranie) na stronie www wydarzenia i Facebooku. Jednocześnie w trakcie Hack4Lem uczestnicy mieli okazję na zdobycie wartościowej wiedzy – na scenie pojawili się między innymi: Aleksandra Przegalińska, Artur B. Chmielewski, Szymon Kloska i Wojciech Zemek. Jednak inspirujących wykładów było więcej – uczestnicy mogli posłuchać webinarów dotyczących licznych technologii z zakresu fintech, blockchain, AI, IoT i wielu innych. Webinary te prowadzili eksperci z PKO Banku Polskiego, Microsoft Polska i Instytutu Lema.

Jednak prawdziwa komunikacja hackathonu toczyła się online, na komunikatorze Discord – to właśnie tam formowały się drużyny, pojawiały najważniejsze informacje, odbywały się konkursy aktywizujące uczestników, a ci bardziej zmęczeni po zarwanej nocy motywowali się nawzajem. Nie brakowało też dzielenia się kreatywnymi zdjęciami, pokazującymi okoliczności, w których powstawały projekty. Było to również miejsce spotkań z mentorami – ponad 50 ekspertów specjalizujących się w rozmaitych dziedzinach technologii i biznesu zdecydowało się poprowadzić uczestników, aby ich pomysły były jak najbardziej dopracowane.

Szukaliśmy rozwiązań, które będą dobrze pasować do naszej strategii – PKO Bank Przyszłości – ale też będą odpowiedzią na realne problemy klientów. Bankowość przyszłości powinna być intuicyjna, prawie niezauważalna, a jednocześnie bezpieczna. Odzew uczestników i ich zaangażowanie bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. To oczywiście nie pierwszy nasz hackathon, ale pierwszy, gdzie jednym z najważniejszych kryteriów oceny była skuteczność w przeciwdziałaniu wykluczeniu cyfrowemu. Cieszę się, że mogliśmy współtworzyć to wydarzenie i wspierać jego uczestników w tworzeniu rozwiązań przyszłości.

Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim

Zwycięzcami w kategorii biznesowo-technologicznej zostały następujące projekty:

I MIEJSCE: „Twój Druh” – mechanizm wykrywania anomalii płatniczych, który informuje bliskich właściciela konta o nietypowych zachowaniach, zwłaszcza u osób cierpiących na choroby psychiczne.

II MIEJSCE: „Stokenizowane bony” – rozwiązanie blockchain generujące bony, które mogą zostać wydane tylko we wskazanych instytucjach w określonym czasie, aby stymulować poszkodowane sektory gospodarki w trakcie kryzysu.

III MIEJSCE: „BankVenture” – usługa, która transformuje umowy bankowe do postaci krótkich, fabularnych opowiadań zawierających wszystkie kluczowe zapisy.

Natomiast w zadaniu związanym ze zwalczaniem cyberprzemocy wygrały:

I MIEJSCE: „HateSilencer” – dodatek do przeglądarki, który dzięki technikom NLP i Machine Learning potrafi wykryć na stronach internetowych różne objawy internetowej przemocy, takie jak mowa nienawiści czy obrazy o nieodpowiedniej treści.

II MIEJSCE: „Przerwij spiralę hejtu” – projekt zwracający uwagę na krzywdzące czyny i komunikaty, poprzez uczenie pozytywnego języka komunikacji w formie interaktywnego quizu.

III MIEJSCE: „LoveBot” – bot oparty o głębokie sieci neuronowe, który rozpoznaje mowę nienawiści i generuje miłe, wspierające wypowiedzi, które wysyła do ofiary cyberprzemocy.

Uczestnicy zostali zachęceni, aby dalej rozwijać swoje pomysły – hackathon to często tylko początek drogi przy tworzeniu czegoś wyjątkowego. Wiele z zaprezentowanych rozwiązań ma potencjał, aby rozwinąć się w pełnoprawne produkty cyfrowe.


Źródło: Hack4Lem.com

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF