...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wybrano 20 najlepszych projektów w konkursie Stena Recycling, skierowanych do lokalnych społeczności w całej Polsce

recykling

Co zrobić, aby dać odzieży nowe życie, zamiast ją wyrzucać lub jak przywrócić przedmiotom dawny blask, by ponownie trafiły do obiegu? Odpowiedzią na te pytania są nowatorskie pomysły zgłoszone przez ponad 70 fundacji, stowarzyszeń i bibliotek z całej Polski. Wszystkie w ramach konkursu „GOZpodarne wyzwanie”, który zorganizowała Stena Recycling. Dzięki tej inicjatywie, lokalne społeczności poznają zasady i sposoby, dzięki którym zużyte i niepotrzebne przedmioty, po renowacji lub przetworzeniu, będą cieszyły nowych użytkowników, zamiast trafić na wysypisko. W ten sposób odpady zamieniają się w surowce, a idea gospodarki obiegu zamkniętego zyskuje nowych zwolenników. Z okazji 20-lecia działalności Stena Recycling w Polsce, każdy z 20 wyróżnionych w konkursie projektów, otrzyma grant w wysokości do 5000 złotych.

Ideą konkursu ogłoszonego przez Stena Recycling jest przekazywanie wiedzy i budowanie świadomości wśród konsumentów, przybliżających nas do wdrożenia idei gospodarki obiegu zamkniętego. To kluczowy element budowania zrównoważonej przyszłości. Pozwala on zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, między innymi dzięki ograniczeniu wydobycia i przetwarzania surowców pierwotnych. Umożliwia zmniejszenie ilości odpadów, które trzeba zagospodarować. W efekcie cały system produkcji i konsumpcji powinien zmienić się tak, by całkowicie wyeliminować z niego pojęcie odpadu.

Do konkursu zgłosiło się ponad 70 organizacji z całej Polski. Są wśród nich stowarzyszenia, fundacje, gminne biblioteki i lokalne centra kultury. Najwięcej wyróżnień trafiło do organizacji z powiatu warszawskiego, tuż za nim były powiaty: wrocławski, poznański, gdański i bydgoski. Większość projektów skupia się na działaniach edukacyjnych, które budują świadomość GOZ oraz wdrażaniu praktycznych rozwiązań i idei w społeczności lokalnej. Wyróżniono także pomysły na organizację eventów edukacyjnych oraz tworzenie miejsc, w których niepotrzebne rzeczy zostaną przetworzone i trafią do kolejnych użytkowników.

Bardzo nas cieszy, że konkurs Stena Recycling spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Realizacja wyróżnionych inicjatyw, w znacznym stopniu poszerzy wiedzę Polaków w tak istotnej kwestii, jak ekologia i zrównoważony rozwój. Budowanie świadomości dotyczącej decyzji konsumenckich oraz nabywanie praktycznych umiejętności, dzięki którym możemy wydłużać życie produktów, to ważne aspekty
w  kontekście gospodarki cyrkularnej. Dlatego Stena Recycling, oprócz przetwarzania odpadów na co dzień, chętnie angażuje się w edukację i akcje społeczne, dzięki którym dociera do lokalnych społeczności, czyli tam gdzie jest to najbardziej potrzebne.

Aleksandra Surdykowska, PR & Marketing Manager Stena Recycling

Wśród inicjatyw zgłoszonych w konkursie są na przykład warsztaty autorstwa Stowarzyszenia Na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej w Swarzędzu, poświęcone idei tworzenia przedmiotów, które w przyszłości można poddać recyklingowi. Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna w Mietkowie niedaleko Wrocławia, zaproponowała konkurs dla dzieci oraz warsztaty, podczas których uczestnicy nauczą się, jak samodzielnie przygotować przydatne przedmioty codziennego użytku ze zużytych materiałów. Kolejny wyróżniony w konkursie pomysł fundacji Habitat For Humanity Poland z Warszawy, zakłada zorganizowanie miejsca, do którego trafią stare meble, lampy i materiały budowlane. Po renowacji, zostaną sprzedane w sklepie prowadzonym przez fundację, dzięki czemu zyskają nowe życie i wesprą podopiecznych fundacji. Inny z projektów zgłoszony przez Dom Kultury Świt z warszawskiej dzielnicy Targówek, zakłada odnowienie i zaadoptowanie starej, metalowej instalacji, która będzie służyła lokalnej społeczności, jako samoobsługowa stacja rowerowa. Wśród kolejnych projektów znalazły się między innymi spotkania, prelekcje i konkursy, dzięki którym idea zrównoważonego rozwoju będzie realizowana wśród lokalnych społeczności.

Niezwykle ważne i cenne w nadesłanych projektach jest to, że tak wiele inicjatyw znalazło sposób na połączenie działań statutowych z potrzebami lokalnymi i gospodarką obiegu zamkniętego. Zaplanowane do realizacji pomysły pokazują, że idea cyrkularności jest blisko nas, i że wystarczy chęć, pomysł i zapał, by wdrożyć ją w życie.

Urszula Fabianiak, wiceprezes Fundacji „Za górami, za lasami” – partnera społecznego konkursu

Tego typu działania są w Polsce nadal potrzebne. Podczas najnowszego badania przeprowadzonego w ramach konkursu „GOZpodarne wyzwanie” zapytano o proekologiczną działalność z obszaru recyklingu bądź napraw produktów, prowadzoną przez lokalne instytucje, takie jak szkoły, biblioteki czy fundacje. Aż 70% ankietowanych odpowiedziało, że nie wie, bądź nie zna tego typu działań. Jedynie 29% badanych uznało, że takie działania są prowadzone. W tym samym badaniu 80% ankietowanych przyznało, że produkty powinny być używane wielokrotnie i naprawiane. Ponad połowa respondentów odpowiedziała, że w ich okolicy działa punkt, w którym można naprawić produkty takie jak pralka, czy zegarek, jednak 44% ankietowanych nie zna takiego miejsca lub nie ma o nim wiedzy. To pokazuje, że należy wspierać i zachęcać organizacje pozarządowe oraz inne instytucje działające na rzecz lokalnych społeczności, do aktywności związanych z edukowaniem i promowaniem wartości dotyczących zrównoważonego rozwoju. Listę wyróżnionych w konkursie projektów można znaleźć pod adresem: https://www.stenarecycling.pl/top-menu/aktualnosci/znamy-zwycizcow-konkursu-gozpodarne-wyzwanie/

Stena Recycling obchodzi właśnie 20-lecie działalności na polskim rynku. W tym czasie przeszła drogę od kilkuosobowej firmy skoncentrowanej na skupie i przetwarzaniu złomu, do lidera kompleksowych rozwiązań w dziedzinie gospodarowania odpadami oraz usług środowiskowych. Stena Recycling korzysta z najlepszych, skandynawskich wzorców, inwestuje w nowoczesne technologie przetwarzania odpadów, a także aktywnie działa w obszarze edukacji i promowania rozwiązań z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego. Oddziały Stena Recycling są zlokalizowane w większości dużych miast w Polsce, firma zatrudnia ponad 500 osób i obsługuje kilka tysięcy przedsiębiorstw.


 Źródło: Stena Recycling

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

WoshWosh zbiera obuwie dla potrzebujących

WoshWosh

Już 6 kwietnia rusza zbiórka butów “Przekaż Wiosnę” dla osób potrzebujących, organizowana przez firmę WoshWosh - pierwszą w Europie firmę łączącą usługi renowacji, czyszczenia, customu i naprawy obuwia. Akcja potrwa od 6 kwietnia do 20 kwietnia. Zebrane i odświeżone obuwie trafi do najbardziej potrzebujących - domów samotnych mam, domów dziecka, osób bezdomnych za pośrednictwem fundacji. Do tegorocznej edycji, jako główny partner akcji, dołączyła firma odzieżowa LPP, która będzie zbierać buty wśród swoich pracowników. Martyna Zastawna – założycielka WoshWosh jest laureatką 7. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Wiosna to czas porządków, to czas kiedy zabierając się za sprzątanie naszych szaf, często pozbywamy się butów z minionych sezonów, najczęściej w najprostszy i najmniej odpowiedzialny sposób – wyrzucając je do śmieci. Tymczasem wśród nas jest mnóstwo osób, dla których nasze niepotrzebne buty będą największą potrzebą i radością.

Akcja ma na celu pomoc osobom potrzebującym, ale także poszerzenie świadomości na temat działań zero waste i popularyzowania kwestii związanych z odpowiedzialną modą. Dzięki akcji znoszone przez lata buty, które często lądują w śmietniku, mogą dostać drugie życie i realnie przydać się komuś, kto ich bardzo potrzebuje.

Rocznie produkowane jest na świecie ok. 22 miliardów par butów, 300 milionów wyrzuca się już po roku użytkowania. A przecież zamiast trafiać do kosza mogłyby dostać drugie życie i przydać się innym.

Martyna Zastawna, pomysłodawczyni akcji zbiórki obuwia oraz
założycielka WoshWosh

To nie pierwsza zbiórka, którą organizuje Martyna. Jej firma dzięki trzem edycjom “Przynieś obuwie dla bezdomnego” zebrała już ponad 15 tysięcy par butów i tym samym pomogła przetrwać zimę prawie połowie osób bezdomnych w Polsce.

Dzięki partnerom akcji “Przekaż wiosnę”, WoshWosh liczy na jeszcze lepszy wynik. Do akcji włączyły się: LPP, Kuehne+Nagel i Stena Recycling – te firmy będą zbierać obuwie wśród swoich pracowników, pokryją również koszt wyczyszczenia zebranego przez siebie obuwia. Partnerem akcji będzie także Converse, który zasponsoruje odświeżenie zebranych podczas akcji butów marki Converse. Do akcji przyłączył się także Balagan, w którym będzie zbierane obuwie na akcję oraz firma Kubota, która przekaże ponad 200 par klapków, a także buty zebrane wśród pracowników.

Patronami medialnymi są: Her Impact, Fashion Revolution Polska, SzeptSzum oraz Jetline.

Akcja startuje 6 kwietnia i potrwa do 20 kwietnia.
Obuwie można dostarczyć:

  • Bezpośrednio do pracowni WoshWosh: ul. Międzyborska 57/65 04-027 Warszawa lub wysyłać z dopiskiem “przekaż wiosnę” pod ten sam adres
  • W dwóch Pick up Pointach WoshWosh: Lublin ul. Królowej Bony 8 (Strefa Prania), Swarzędz ul. Rynek 25 (Pralnia Kierzkowski)
  • W butiku BALAGAN na ul. Mysiej 3 w Warszawie

Firma zbiera obuwie zarówno męskie, damskie jak i dziecięce.

Więcej szczegółów:
https://www.facebook.com/woshwoshPL


Źródło: WoshWosh

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Ponad jedna trzecia ankietowanych Polaków jest skłonna zapłacić więcej za produkty z materiałów pochodzących z recyklingu

Stena Circular Economy Award

65 procent respondentów oczekuje, że producenci będą wykorzystywać w swoich produktach więcej materiałów pochodzących z recyklingu, a ponad połowa uważa, że gospodarka obiegu zamkniętego może mieć bezpośredni, pozytywny wpływ na nasze otoczenie. Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Stena Recycling wskazują, że coraz ważniejsze jest dla nas przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z zanieczyszczeniem i nadmierną eksploatacją środowiska naturalnego. Stena Recycling po raz czwarty nagrodzi firmy i studentów, którzy wprowadzają lub promują rozwiązania GOZ. Rusza nowa edycja konkursu STENA CIRCULAR ECONOMY AWARD – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Promowanie założeń gospodarki obiegu zamkniętego jest w obecnych czasach bardzo istotne. Wprowadzanie zasad GOZ może mieć bezpośredni, pozytywny wpływ na nasze otoczenie – twierdzi 56 procent ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez SW Research na zlecenie Stena Recycling. Jako główne korzyści wynikające z realizacji założeń tej idei, respondenci wskazywali lepszy stan środowiska (68%), czystsze powietrze (48%) i oszczędności finansowe związane z zakupem trwalszych produktów (29%). Co piąty ankietowany uważa, że kolejną korzyścią wdrożenia zasad GOZ będzie tworzenie nowych miejsc pracy. 37 procent badanych przyznało, że zapłaci więcej za produkt wykonany z materiałów z recyklingu a 44 procent ankietowanych kupiłoby produkt droższy, pod warunkiem, że w większym stopniu będzie nadawał się do przetworzenia.

Rozpowszechnianie skutecznych i sprawdzonych cyrkularnych rozwiązań może mieć bardzo istotne znaczenie dla przyszłości naszej planety. Dlatego organizując Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego Stena Recycling, chce promować GOZ oraz firmy, które wprowadzają w życie dobre praktyki w tym zakresie lub prowadzą działania rozpowszechniające tę ideę.

Świadomość Polaków w zakresie dbania o środowisko naturalne nieustannie rośnie. Jednak prawdziwa zmiana jest możliwa dopiero wtedy, gdy firmy, także opierając się na założeniach Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, wprowadzą modele biznesowe istotnie zmieniające podejście do naszej planety. Konkurs Stena Recycling motywuje przedsiębiorstwa i młodych ludzi do budowania gospodarki opartej na zasadach maksymalizacji wykorzystania surowców naturalnych i ograniczeniu wytwarzania odpadów.

Michał Mikołajczyk, Prokurent z Organizacji Odzysku Opakowań Rekopol

Zeszłoroczna edycja konkursu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem przedsiębiorstw wszystkich kategorii, od start-upów po korporacje znane na całym świecie. Warto podkreślić, że organizatorzy konkursu realizują wiele działań mających na celu promocję konkursu i zwycięskich firm w mediach, dlatego z roku na rok informacje o tym wydarzeniu trafiają do większej liczby odbiorców.

Firmy w Polsce coraz lepiej rozumieją, że zmiana modelu gospodarki z linearnego na cyrkularny
to wielomiliardowe oszczędności i ochrona środowiska. Dlatego częściej decydują się na inwestycje w rozwiązania ograniczające ilość wytwarzanych odpadów poprzez racjonalne wykorzystanie surowców i wydłużenie cyklu ich życia. Tendencja ta jest również widoczna na przykładzie rosnącej z roku na rok liczby zgłoszeń do konkursu Stena Circular Economy Award i ich wysokiej wartości merytorycznej.
W III edycji konkursu wzięło udział łącznie 25 podmiotów, natomiast studenci zgłosili 11 projektów. Wśród ubiegłorocznych zwycięzców znaleźli się m.in.: Orange Polska S.A., Carrefour Polska Sp. z o.o., ERGO Hestia SA.

Działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego mają coraz większy wpływ na pozytywne postrzeganie firm w oczach konsumentów. Dlatego zachęcamy wszystkie przedsiębiorstwa, które wprowadzają ideę GOZ w życie lub prowadzą działania mające na celu promocję gospodarki cyrkularnej, do udziału w IV edycji konkursu Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Warto podkreślić, że organizowany przez nas konkurs cieszy się rosnącym zainteresowaniem biznesu i mediów.

Aleksandra Surdykowska, PR i Marketing Manager Stena Recycling

Jak zgłosić się do konkursu

Konkurs skierowany jest do firm i studentów. Zgłoszenia przyjmowane są w trzech kategoriach:

  1. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły praktyki GOZ,
  2. dla przedsiębiorstw, które wdrożyły działania promujące GOZ,
  3. dla studentów, którzy zaproponują wdrożenie GOZ przydatne dla biznesu lub akcję społeczną promującą ideę GOZ.

Zgłoszenia można przesyłać do 14 lutego 2021 r. przez formularz znajdujący się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award

Partnerami konkursu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Akademia Leona Koźmińskiego, Polska Izba Gospodarki Odpadami, Organizacja Odzysku Opakowań Rekopol, Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza oraz Kampania 17. Celów.

Zwycięzców poznamy wiosną 2021 roku. Nagrodą dla przedsiębiorstw, oprócz promocji swojego projektu jest możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej m.in. audytu środowiskowego, planu ekoedukacji, szkolenia środowiskowego czy dotyczącego transportu odpadów niebezpiecznych.

Zwycięzcy w kategorii studenckiej otrzymają laptopy oraz grant w wysokości do 10 000 zł na realizację projektu edukacyjnego z obszaru GOZ. Przedsiębiorstwa i studenci oraz ich uczelnie zostaną także wyróżnieni certyfikatem dobrych praktyk.

Szczegółowe informacje o konkursie oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award.


Źródło: informacja prasowa Stena Recycling

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF