...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

RPP podwyższa stopy procentowe

Podczas pierwszego posiedzenia RPP dokonano podwyższenia referencyjnej stopy procentowej z 1,75 proc. do 2,25 proc. Dodatkowo podwyżkom uległy także inne stopy NBP, które (od teraz) będą kształtować się następująco:

  • Stopa referencyjna: 2,25 proc. w skali rocznej (wcześniej 1,75 proc.),
  • stopa lombardowa: 2,75 proc. w skali rocznej (2,25 proc.),
  • stopa depozytowa: 1,75 proc. w skali rocznej (1,25 proc.),
  • stopa redyskonta weksli: 2,3 proc. w skali rocznej (1,8 proc.),
  • stopa dyskontowa weksli: 2,35 proc. w skali rocznej (1,85 proc.).

Jak podaje serwis Bankier.pl – to już czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych w Polsce. Równocześnie po podwyżce stopa referencyjna osiągnie najwyższy poziom od sierpnia 2014 roku. Nowa uchwała o podwyższeniu stóp wchodzi w życie z dniem 5 stycznia 2022 roku.

Historia podwyżek stóp

Pierwsza podwyżka stóp została dokonana przez RPP na początku października 2021 roku. Wtedy Rada podwyższyła główną stopę o 40 pb do 0,50 proc. Była to pierwsza, historyczna podwyżka od 9 lat, zrywając z najniższymi w historii stopami procentowymi, które podczas pandemii sprowadzono o 0,1 procent. Do kolejnej z podwyżek doszło w listopadzie 2021 roku o kolejne 75 pb do 1,25 proc. Z kolei w grudniu podwyższono ją o 50 pb. do 1,75 proc, czyli tak jak przewidywano w prognozach.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Decyzja po posiedzeniu RPP

logo nbp

Po środowym posiedzeniu RPP zdecydowała o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej o pół punktu procentowego. Co oznacza rekordowy poziom 1,75%, najwyższy od 2015 roku. Według wyliczeń ekspertów oznacza to wzrost raty kredytu średnio o kolejne 90 złotych miesięcznie. A w stosunku do października tego roku, może to być w zależności od szacunków między 300 a 400 złotych.

W efekcie poszczególne stopy procentowe kształtują się następująco:

▪ stopa lombardowa 2,25%
▪ stopa depozytowa 1,25%
▪ stopa redyskontowa weksli 1,80%
▪ stopa dyskontowa weksli 1,85%

W tym samym czasie Prezes NBP wziął udział w dorocznym spotkaniu przedstawicieli środowiska bankowego. W swoim wystąpieniu odniósł się do sytuacji na rynku kredytów, sugerując, że banki powinny zwiększyć czujność i ograniczyć udzielanie kredytów.

„(…) w celu uniknięcia kolejnych wyzwań związanych z portfelem kredytów hipotecznych, banki powinny teraz uważnie monitorować wysoką aktywność na rynku mieszkaniowym i zwiększyć czujność w ocenie zdolności kredytowej klientów chcących sfinansować zakup mieszkania. Tym bardziej, że niektóre banki ze szczególną intensywnością koncentrują swoją aktywność właśnie w tym segmencie kredytów. Z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki taka tendencja nie cieszy” Adam Glapiński, prezes NBP

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Ostatnie posiedzenie RPP

RPP glapinski

Dziś odbędzie się ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w tym roku oraz przedostatnie w aktualnym składzie. 25 stycznia przyszłego roku kończy się kadencja dwóch z dziesięciu członków rady, a w następnych miesiącach kolejni zakończą swój udział w radzie. Niezależnie od decyzji podjętych na dzisiejszym zebraniu oficjalną informację wraz z uzasadnieniem prezes Glapiński przedstawi dopiero jutro.

Jedyne w czym eksperci są zgodni to to, że należy spodziewać się podwyżek stop procentowych. Jednak o ile jest nie do przewidzenia.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Wysokie podwyżki stóp procentowych

Wzrost stóp procentowych

W najnowszym komunikacie RPP z trzeciego listopada możemy przeczytać o decyzji podniesienia stóp procentowy o 0,75 %, tj. do poziomu 1,25 %. Zmiana ta dotknie wszystkich posiadaczy kredytów w polskich złotych.

Według wyliczeń ekspertów Expandera zmiany w przypadku kredytu hipotecznego na 330 tys. zł rozłożonego na 25 lat wyniosą około stu złotych miesięcznie. Trzeba jednak pamiętać, że zmiany dotkną nas również z innych stron. Wzrosną miesięczne opłaty w przypadku kart kredytowych, kredytów na samochód oraz pożyczek gotówkowych.
Jeszcze jednym aspektem podwyżek jest wysokość kredytu, jaki uda nam się uzyskać po zmianach. Według wyliczeń przeprowadzonych przez Expander dostępna kwota kredytu spadnie o około cztery procent.

W komunikacie z dnia trzeciego listopada znajdziemy również informacje skąd taka decyzja rady i jakich efektów należy się spodziewać.

Obserwowany w bieżącym roku istotny wzrost światowych cen surowców, w tym energetycznych i rolnych, a także przedłużające się globalne zaburzenia podażowe spowodowały podwyższenie prognoz inflacji na najbliższe kwartały na świecie i w Polsce. Przy oczekiwanej kontynuacji ożywienia krajowej aktywności gospodarczej oraz korzystnej sytuacji na rynku pracy tworzyłoby to ryzyko utrwalenia się podwyższonej inflacji w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP w średnim okresie Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP.

Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniu 3 listopada 2021 r.

Co istotne w trakcie wczorajszej konferencji Adam Glapiński (Prezes NBP) zaznaczył, że te decyzję nie mają wpływu na aktualny poziom inflacji. A ich celem jest w obniżenie jej do celu NBP (dwa i pół procent) w nadchodzących kwartałach.


Źródło: Rada Polityki Pieniężnej 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

W jaki sposób obniżone stopy procentowe wpłyną na koszt kredytu gotówkowego?

obnizenie kosztow kredytu gotowkowego

Stopy procentowe a WIBOR

Stopy procentowe określają wartości po jakich Bank Centralny (w Polsce jest to NBP) pożycza pieniądze bankom. Nie ma to bezpośredniego wpływu na koszt kredytu. Stopy procentowe wpływają na koszty pożyczek przez wartość WIBOR, czyli średniemu oprocentowaniu po jakim banki pożyczają sobie wzajemnie pieniądze. Jeśli bardziej opłaca się pożyczyć pieniądze od NBP, bo ten wprowadził niskie oprocentowanie, to banki również muszą wprowadzić konkurencyjne do niego oprocentowanie. W ten sposób kapitał (czyli pieniądze) stają się tanie, a pożyczki i kredyty tanieją.

Koszt kredytu podaje się zazwyczaj w jednej z trzech wartości: WIBOR 1M, WIBOR 3M, lub WIBOR 6M, z których WIBOR 3M jest najczęstszą. Po obniżce stóp procentowych wartości WIBOR nie spadają od razu, gdyż są one wyliczane w ujęciu średnim za właśnie 1, 3 lub 6 miesięcy. Oznacza to, że jeśli oprocentowanie naszego kredytu jest wyliczane na podstawie WIBOR 3M, to dopiero po 3 miesiącach od obniżki stóp odczujemy jej pełne skutki. Na pytanie kiedy banki obniżą oprocentowanie kredytów należy odpowiedzieć: w pełni dopiero po 3 miesiącach od ostatniej decyzji RPP.

Stopy procentowe po koronawirusie

Należy mieć na uwadze, że po przejściu kryzysu związanego z pandemią COVID-19, stopy zapewne ulegną podwyższeniu. Jeśli inflacja będzie wysoka (co prognozują niektórzy ekonomiści), to mogą one być nawet wyższe niż przed kryzysem. Z tego powodu osoby poszukujące kredytu w czasie epidemii koronawirusa powinny zainteresować się kredytem ze stałym oprocentowaniem. Takie oferty znajdziemy bez problemu w serwisie Ofin.

Na mocy najnowszych rekomendacji KNF banki mają obowiązek oferować kredyt z takim typem oprocentowania. Jest to forma kredytu w której oprocentowanie nie wzrośnie wraz z podwyżką stóp procentowych. Informacje o wysokości oprocentowania w poszczególnych bankach można obliczyć w kalkulatorze kredytu gotówkowego.

O ile może obniżyć się rata kredytu gotówkowego?

W przypadku nowych kredytów banki nie mają wielkiego problemu z obniżką stóp. O ile samo oprocentowanie nominalne spadnie, to podwyżce ulegnie marża banku, przez co ostatecznie bank zarobi na pożyczce tyle samo co wcześniej. W dodatku kapitał dzięki niskim stopom jest tańszy, co zachęca do przyznawania kredytów.

Sprawa inaczej ma się z już przyznanymi zobowiązaniami. WIBOR jest zazwyczaj wyższy o 0,2 proc. od stopy referencyjnej NBP, a więc docelowo wyniesie 0,3 proc (0,1 + 0,2). Oznacza to, że oprocentowanie kredytu spadnie z dotychczasowych 1,7 proc. o aż 1,4 proc. Teoretycznie raty kredytu powinny spaść o taką wartość. Zobaczmy jakie oszczędności oznacza to dla przykładowych kredytów gotówkowych. Zakładamy, że marża banku wynosi każdorazowo 5 proc., a reszta oprocentowania zależy od stawki WIBOR. Poprzednie oprocentowanie wynosiło więc 6,7 proc., a nowe 5,3 proc.

  • Kredyt na 10 000 zł i 48 miesięcy – dotychczasowa rata: 238,07 zł. Rata po obniżce stóp: 231,65 zł. Różnica w kwocie raty wynosi 6,42 zł, a w całkowitej kwocie kredytu 308,1 zł.
  • Kredyt na 50 000 zł i 96 miesięcy – dotyczasowa rata: 674,25 zł. Rata po obniżce stóp: 640,16 zł. Różnica w kwocie raty wynosi 34,09 zł, a w całkowitej kwocie kredytu 3 272,02 zł.
  • Kredyt na 100 000 zł i 60 miesięcy – dotychczasowa rata: 1966 zł. Rata po obniżce stóp: 1900,90 zł. Różnica w kwocie raty wynosi 65,1 zł, a w całkowitej kwocie kredytu 3 905,87 zł.

Oszczędności spowodowane obniżeniem stóp nie jest więc aż tak znaczące. Inaczej sprawa ma się z kredytami hipotecznymi, gdzie kwoty i czas spłaty kredytów są bardzo wysokie. Obniżka stóp może w ich przypadku oznaczać oszczędności rzędu kilkuset złotych miesięcznie i kilkudziesięciu tysięcy złotych w ujęciu całościowym.

Niektóre z banków zabezpieczyły się na wypadek możliwości obniżki stóp do ekstremalnie niskich poziomów. W umowach kredytowych można znaleźć zapisy o tym, że np. oprocentowanie kredytu nie może spaść poniżej minimalnej wartości 3 proc. niezależnie od poziomu stóp procentowych.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF