...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Sucha karma dla kota czy mokra? – co wybrać?

kot sucha karma czy mokra

Karmy suche, które zazwyczaj mają postać wypiekanych ciasteczek i krokiecików wśród właścicieli pupili znajdują wielu zwolenników. Ich zaletą jest z pewnością łatwość przechowywania z uwagi na mniejszą zawartość wody, a także wygodny i higieniczny sposób wydzielania dziennych porcji. Dzięki temu nie dochodzi do ich szybkiego zepsucia w porównaniu do karm mokrych, których czas spożycia po otwarciu puszki nie przekracza zwykle 24-48 godzin przy przechowywaniu w lodówce.

Ostatnie postępy w żywieniu zwierząt domowych sprawiają, że obecnie istnieje szeroka gama produkowanych komercyjnie karm dla kotów, które odpowiadają ich specyficznym potrzebom, niezależnie czy jest to karma sucha czy mokra.

W przypadku suchej karmy dla kota można oczekiwać, że zjedzenie wyznaczonej porcji zajmie mu więcej czasu, który musi przeznaczyć na jej dokładne przeżucie. Bezwzględną zaletą suchej karmy jest możliwość pozostawienia jej w misce przez cały dzień bez ryzyka zepsucia. Dzięki mechanicznemu tarciu o zęby podczas żucia krokiecików, możliwe jest również usuwanie bakteryjnej płytki nazębnej, która gromadzi się na zębach Twojego kota.
W przypadku wyboru suchej karmy warto również pamiętać, że koty bardzo silnie zagęszczają mocz, a zatem jedzenie wyłącznie tego rodzaju karmy suchej bez odpowiedniego nawadniania może prowadzić do chorób dolnych dróg moczowych. Dlatego należy zadbać o to, aby nasz kot wypijał dostateczną ilość wody. Zwierzęta na pewnych etapach życia mogą preferować bardziej miękkie pokarmy, na przykład starsze koty lub kocięta odstawione od piersi. W takich sytuacjach dobrze sprawdzi się mokra karma dla kota. Sprawdź naszą ofertę pod linkiem obok https://www.husse.pl/kot/mokre-karmy-dla-kotow/

Istnieją również diety suche, które zostały specjalnie zaprojektowane do namaczania. Przy żywieniu mokrą karmą koty mają tendencję do jedzenia więcej za jednym podejściem do miski. Mokre karmy mają około 70-80% zawartości wody, dzięki czemu dostarczają dodatkowych ilości płynów w diecie. Należy jednak wiedzieć, że nie gwarantuje ona w stu procentach wyeliminowania ryzyka chorób nerkowych, które dosyć często dotykają te zwierzęta. Karmę mokrą dla kota najlepiej podawać w temperaturze pokojowej, aby zapewnić mu pełną smakowitość danej porcji. Uzyskanie temperatury pokojowej po wyjęciu karmy z lodówki może zająć do dwóch godzin.

Niektóre koty po prostu preferują zapach i konsystencję mokrej karmy, która w większości przypadków jest bardziej smakowita i aromatyczna. Aby posiłek był za każdym razem świeży, warto rozważyć kupno jednorazowych saszetek, które znacznie ułatwiają dawkowanie i utrzymanie higieny.

Dla urozmaicenia posiłków pupila, możesz się również zdecydować na połączenie obu rodzajów karmy. Wykazano, że mokra karma zwiększa przyjemność z jedzenia ze względu na konsystencję, a także dostarcza wody, z uwagi na swoją wilgotność. Z drugiej strony sucha karma dla kota zaspokaja jego naturalne preferencje do jedzenia wielu małych posiłków w ciągu dnia.

Podczas gdy właściciele psów zwykle podają karmę mokrą jako dodatek, właściciele kotów mają tendencję do karmienia albo na mokro albo na sucho. Nie ma jednak sztywnych zasad – ostatecznie to właściciel decyduje, czym karmić swojego pupila. Jednakże, jeśli zdecydujesz się karmić mieszanką suchej i mokrej karmy, pamiętaj, aby podawać tylko określoną ilość karmy, której Twoje zwierzę potrzebuje, aby zminimalizować wszelkie niepożądane przyrosty masy ciała. Niektóre koty wolą na przykład być karmione mokrą karmą rano, ale w ciągu dnia zostawiają suchą karmę na przekąskę.

Niezależnie od tego, czy Twój kot je najlepszą karmę mokrą czy suchą, konieczne jest, aby kot miał przez cały czas dostęp do czystej, świeżej wody, najlepiej w ceramicznej misce. Odpowiednia ilość wody jest szczególnie ważna, jeśli karmisz kota suchą karmą. Jeśli Twój kot nie chce pić, wypróbuj miskę o większych rozmiarach – niektóre koty nie lubią, gdy ich wibrysy dotykają boków. Ciekawym i w większości przypadków skutecznych rozwiązaniem jest również zakup fontanny. Metalowe miski mogą również zniechęcić kota do picia, ponieważ widzą swoje odbicie i cienie, schylając głowę do picia. Najlepiej byłoby, gdyby woda nie była umieszczana bezpośrednio obok jedzenia, ponieważ koty wolą oddzielić różne zasoby.

Sprawdź nasze produkty na https://www.husse.pl/.


Źródło: husse.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF