5G nie jest już pieśnią przyszłości
Sieć 5G w Polsce jest zapowiadana od dłuższego czasu. Planowane wdrożenie spotkało się z różnymi opiniami i emocjami. Wiele z nich wynikało z braku wiedzy, domysłów i reakcji na fake newsy. Dzisiaj jednak możemy z dumą powiedzieć: w Polsce mamy sieć 5G i chcemy pracować nad jej rozwojem.
W 2018 roku Orange Polska przedstawił plan dojścia do 5G.
Dzisiaj możemy obserwować pierwsze efekty wdrożenia w postaci #hello5G.
Prace nad 5G w Polsce
Orange jako pierwsza sieć w Polsce rozpoczęła testy sieci 5G w paśmie 3,5 GHz poza laboratorium. Dziś testuje również działanie sieci w paśmie 26 GHz. Wszystkie terenowe próby mają finalnie przygotować operatora do wdrożenia komercyjnego 5G w tych pasmach.
Z powodu pandemii aukcja częstotliwości pod 5G została odwołana. Orange postanowił więc nie zwlekać i udostępnić swoim klientom sieć 5G na paśmie 2100 MHz równolegle wykorzystywanym przez LTE. W przyszłości posłuży ono rozwijaniu tej technologii, m.in. jako wspieracie działania wewnątrz budynków.
Kolejne miesiące to praca nad kształtem sieci 5G w takim standardzie, jak została zaprojektowana i przewidziana do wdrożenia na poziomie Unii Europejskiej. Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiada alokację pierwszego z pasm, na którym ma być w Europie budowane 5G, na początku 2021 roku.
Technologia 5G, mimo iż budzi w wielu osobach gorące emocje, bardzo zmieni jakość naszego życia. Wraz z kolejnymi etapami rozwoju, będziemy zyskiwać większe możliwości.
Badania pokazują, że sieć 5G jest bezpieczna. Testy bezpieczeństwa sieci komórkowych prowadzone są od dekad, w ostatnich latach zostały poszerzone o zakres sieci 5G. Nie dalej jak w marcu Międzynarodowa Komisja ds. Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym, czyli instytucja opracowująca wytyczne dotyczące bezpieczeństwa nadajników sieci komórkowych, opublikowała nowy dokument, uwzględniający 5G. Aktualizację przeprowadzono po siedmiu latach badań i obejmuje ona technologię 5G, w tym fale o milimetrowej długości. W Polsce badania nad tym zagadnieniem prowadzi Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdaniem ekspertów, nie ma naukowych dowodów na negatywny wpływ sieci 5G na zdrowie człowieka.
Co tak naprawdę kryje się pod hasłem “superszybki mobilny internet”?
Tak naprawdę, to w przypadku sieci 5G nie mówimy już tylko o Internecie mobilnym. Pierwsze skojarzenie konsumenta to po prostu możliwość korzystania z szybszego łącza w smartfonie i urządzeniach przenośnych.
W dużej mierze to się zgadza. Dzięki tej technologii zyskamy dostęp do szybkiego przesyłu danych, co oznacza, że będziemy mogli oglądać filmy praktycznie bez buforowania, prowadzić videorozmowy bez zacinania i utraty jakości dźwięku i obrazu, zyskamy łatwiejszy dostęp do rozwiązań chmurowych czy po prostu dostęp do sieci na stałym, wysokim poziomie. By jeszcze bardziej ułatwić i uprzyjemnić swoim klientom korzystanie z Internetu mobilnego 5G, Orange oferuje usługę Video Pass, dostępną w Planie Mobilnym 75, dedykowanym dla usług 5G. Dzięki niej można oglądać video w najpopularniejszych serwisach bez pomniejszania limitu GB.
Kluczowe jest jednak to, że technologia 5G pozwoli na doskonalenie komunikacji między maszynami. Znacząco wpłynie to na robotyzację i automatyzację wielu procesów naszej codzienności. Co za tym idzie – na komfort i bezpieczeństwo naszego życia.
Wprowadzenie docelowego standardu sieci 5G jest gwarancją postępu technologicznego i wprowadzenia rozwiązań, o których dyskutuje się już od wielu lat. Będzie możliwe zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez wprowadzenie lepszej synchronizacji świateł reagującej na aktualną sytuację na drogach czy samochodów autonomicznych, reagujących na pojawiające się zagrożenie. 5G umożliwi pracę nad rozwiązaniami zdalnej medycyny, która okazuje się niezbędna, co pokazał nam przykład pandemii – będą możliwe zdalne operacje i wykorzystywanie sztucznej inteligencji do polepszenia opieki nad seniorami. Technologia 5G pozwoli również na rozwój koncepcji inteligentnych domów i działanie urządzeń wykorzystujących internet rzeczy (IoT). Sieć 5G znajdzie wiele zastosowań w prawie każdej dziedzinie naszego życia i w wielu branżach np. w logistyce i transporcie czy produkcji.
Ta technologia w docelowej postaci 100-krotnie zoptymalizuje zużycie energii na każdy przesłany gigabajt danych, co powoduje, że jest o wiele bardziej przyjazna środowisku niż dotychczasowe rozwiązania.
#hello5G
#hello5G jest dostępne od 1 lipca w 370 miejscowościach dla 6 milionów osób. Można z niej korzystać m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie, Kielcach i miastach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Orange oferuje ponad 20 urządzeń przystosowanych do działania technologii 5G.
Aby móc korzystać w technologii 5G w Orange, konieczne jest urządzenie współdziałające z nią z aktualnym oprogramowaniem, odpowiednia karta SIM (4G LTE – USIM lub eSIM) i co najważniejsze – być w zasięgu sieci 5G. Można to sprawdzić na stronie Orange przy pomocy mapy zasięgu.
Uruchomienie oferty #hello5G jest pierwszym krokiem w stronę ultraszybkiego internetu mobilnego.
Więcej na www.orange.pl.