PUMA we współpracy z Magnusem Carlsenem

Magnus Carlsen x PUMA

Arcymistrz Magnus Carlsen to obecnie najbardziej znana osoba ze świata szachów. Dowodem tego jest zawarcie przez niego długoterminowej współpracy z marką Puma.

Firma dzięki partnerstwu z pięciokrotnym mistrzem świata pomoże przybliżyć szachy milionom fanów na całym świecie. W ramach umowy marka będzie również odpowiedzialna za promocję Melweater Champions Chess Tour. Organizacją turnieju zajmuje się utworzone przez Norwega Play Magnus Group, to najpopularniejszy cykl wydarzeń w świecie szachów.

 

Adam Daniluk

1500-letnia gra dalej zachwyca wynikami

szachy

Szachy w ciągu ostatniego roku weszły w mainstream. W ciągu ostatnich 7 dni, na Twitchu obejrzano prawie 2 mln godzin rozgrywki z tej ponadczasowej gry, a w lutym oglądało je aż 370 tys. widzów jednocześnie. To właśnie szachy pozwoliły pobić jeden z polskich rekordów Twitch.tv pewnemu streamerowi - Bartoszowi “xntentacion” Rudeckiemu. Skąd wzięła się nagle ta popularność?

Pierwszym powodem wybuchu popularności szachów była premiera „Gambitu Królowej” od Netflixa. Na wykresie sporządzonym przez portal towardsdatascience.com widzimy nagły wzrost liczby graczy. Porównując październik, pod którego koniec miała miejsce premiera tego serialu, do listopada widzimy ogromny przeskok. W 4 miesiące liczba osób odwiedzających stronę wzrosła 7-krotnie.

Zwiększyło się również zaangażowanie graczy. Średnia liczba gier urosła dwukrotnie.

wykres szachy
Źródło: https://towardsdatascience.com/how-has-the-queens-gambit-impacted-the-popularity-of-online-chess-43594efe5a98

Szachowa rewolucja na polskim Twitch.tv

Nieoczekiwany wybuch popularności w Polsce miał miejsce trochę później niż na świecie. Ciężko powiedzieć, jak duży wpływ miał drugi lockdown, a jak duży premiera wspomnianego serialu. Streamerem, który najbardziej zyskał podczas wybuchu popularności szachów był Bartosz “xntentacion” Rudecki. W czasie skoku popularności zdążył pobić rekord polskiego Twitcha. Było to podczas turnieju szachowego Bullet Chess Championship All-Star, organizowanego przez Chess.com, zebrał w jednym momencie 60 tys. widzów. Był to najlepszy wynik pojedynczego streamera na polskim Twitch.tv.

Popularny „Bartosh” mógł się poszczycić crossami z twórcami wywodzącymi się zza granicy, w tym mistrzynią świata Nemo „Nemsko” Zhou, oraz arcymistrzem Hikaru Nakamurą. Bartosz utrzymywał średnią liczbę widzów na naprawdę wysokim poziomie, wynosiła ona aż 30 tys. osób w kwietniu, a jego osoba zaczęła z czasem promować takie marki jak World of Tanks, czy LvBet, które nawet umożliwiło opcję obstawiania zakładów gier Bartosza podczas transmisji.

Widzowie “xntentaciona” zaczęli przyglądać się scenie profesjonalnej. Kanał Polskiego Związku Szachowego, na którym transmitowane są polskie turnieje znacząco urósł, a średnia widzów wzrosła aż o 2400%.

Streaming szachów za granicą i wpływ widzów z Polski

Polscy widzowie zaczęli śledzić poczynania także zagranicznych streamerów. Wspomniana wcześniej Nemsko, wspierana przez organizację CLG; Hikaru Nakamura czy siostry Botez to osoby, które były już wcześniej znane w środowisku szachowym i gromadziły na swoich streamach setki/tysiące widzów.

Duże przyrosty dali im widzowie z kraju znad Wisły. Nemsko podczas crossoverów z polskim streamerem miewała średnio 5 tys. widzów. Kiedy go nie było, jej liczby spadały. Inaczej sprawa wygląda z Hikaru. To osoba, która zawsze przyciąga dużą liczbę widzów, więc napływ fanów z Polski nie był dla niego aż tak istotny. Z reguły jego widownia mieściła się w granicach 15-30 tys.

Na Twitchu w tym roku również pojawiły się streamy Magnusa Carlsena, który jest aktualnym mistrzem świata. I choć transmitował tylko 30 godzin na przestrzeni całego roku, to uzyskał średnią widzów na poziomie 15 tys., w porywach nawet do 30 tys.

Popularyzowanie turniejów online

Pomimo, że szachy w Polsce stały się popularne dopiero w tym roku, to za granicą już od początku pandemii rosło nimi zainteresowanie. Strona Chess.com poinformowała, że przez okres od marca zeszłego roku, przez rok na ich portalu zostało zarejestrowanych 11,1 mln nowych użytkowników.

Jak wcześniej wspominałem, esport szachowy szedł w parze wraz z hitowym „Gambitem królowej”. Krótko po wybuchu popularności rozpoczął się cykl turniejów Champions Chess Tour z udziałem takich wybitnych szachistów jak wcześniej wspomniani Magnus Carlsen i Hikaru Nakamura. Cała seria ma trwać 10 turniejów rozegranych na przestrzeni 10 miesięcy.

Widzowie bardzo polubili formę, zasady dzięki realizacji online stały się bardziej przejrzyste, a sama gra wydaje się bardziej dynamiczna. Z czasem pojawiło się coraz więcej turniejów streamerów, a ludzie, także dzięki osobie Bartosza Rudeckiego, zaczęli zerkać w stronę polskiej sceny.

Podsumowanie

Pomimo tego, że liczba osób grających w szachy w ciągu ostatnich miesięcy zaliczyła spadki to cała gra dalej cieszy się ogromną popularnością. Ponadczasowość, czy też łatwe do opanowania, ale zarazem trudne do oszlifowania zasady pozwolą im zostać w mainstreamie na dłużej. Ilość i rozmach jakie niosą za sobą turnieje online sprawiły, że szachy mają szansę na bycie zestawionymi z esportowymi tytułami.


Autor: Adam Daniluk

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Team SoloMid zatrudnia arcymistrza szachowego w celu legitymizacji działań esportowych

Amerykańska organizacja esportowa Team SoloMid (TSM) rozpoczeła nowy poziom w dziedzinie esportu, rozszerzając się na jedną z najstarszych i najtrudniejszych gier na świecie. Szachowy arcymistrz i profesjonalny streamer Twitcha, Hikaru Nakamura, będzie teraz reprezentować tę organizację jako jej pierwszy zawodowy szachista.

Nakamura jest jednym z najbardziej utytułowanych szachistów na świecie, pięciokrotnie zdobył mistrzostwo Stanów Zjednoczonych, a w wieku 15 lat został najmłodszym Amerykaninem, który zdobył tytuł arcymistrza.

Nakamura jest czołowym streamerem, który transmituje zmagania szachowego z różnymi popularnymi streamerami takimi jak Félixem „xQc” Lengyel. Duża popularność zdobył dzięki komentowaniu turnieju szachowego dla streamerów Pogchamps organizowanego przez Chess.com, a jego kanał na Twitchu w ciągu ostatnich kilku miesięcy przekroczył 500 tysięcy obserwujących.

Podpisanie Hikaru przez TSM jest wynikiem ciężkiej pracy i starannego planowania, które Hikaru i Chess.com umieściły w kategorii szachów w ciągu ostatnich kilku lat. Spodziewamy się, że w najbliższej przyszłości będziemy obserwować dalszą integracje środowiska szachowego z esportem i pojawi się więcej takich głośnych podpisów.

Nick Barton, Dyrektor ds. Rozwoju biznesowego Chess.com 

To kolejne działanie, które przybliża esport w stronę tradycyjnego sportu. Podpisanie Hikaru Nakamury zdaje sie rozpocząć dalszy proces integracji szachów z esportem. Dla tej umierającej medialnie dyscypliny jest to szansa na przetrwanie i wzrost zainteresowania mediów. Dla esportu, stanowi to kolejny przykład legitymizacji działań i dowód na to, że procesy funkcjonujące w sporcie tradycyjnym są tożsame z procesami w esporcie.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Jak nauczyć się myślenia strategicznego?

Szachy - strategiczne myślenie

Jest takie szachowe powiedzenie, że każdy pionek jest potencjalnym hetmanem...

Intrygujące? Zapewne kojarzysz też słowa Konfucjusza, że nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. albo jeszcze inne powiedzenie… że nie od razu Rzym zbudowano.

Wszystkie te myśli łączy jeden czynnik: przekonanie, że pierwszy ruch jest bardzo ważny. Jeden z największych starożytnych myślicieli Dalekiego Wschodu, Sun Tzu, mawiał że: „Metody wojenne są następujące: pierwsza to pomiar odległości, druga to ocena wojsk, trzecia to określenie liczebności armii, czwarta to względne oszacowanie sił, a piąta to zwycięstwo”.

Nie chcemy wojny, ale…

W biznesie, podobnie jak w życiu, zwykle nie dążymy wojny, to nie oznacza, że inni nie prowadzą działań wojennych. Oczywiście, daleko mi do stwierdzenia – idź na wojnę –  ale na pewno bliskie jest mi podejście, w którym warto doceniać małe rzeczy, takie jak pierwszy krok (u Sun Tzu to pomiar odległości). W końcu małe rzeczy, połączone w strategię (u Sun Tzu pięciu metod wojennych) prowadzą do… dużych rzeczy (zwycięstwa). I tak, jak pisałem w poprzednim artykule Myślenie strategiczne – czym jest i jak może Ci pomóc? strategiczne myślenie to kompetencja, która może się przydać na wielu frontach. Pytanie więc brzmi…

Od czego rozpocząć naukę myślenia strategicznego?

Nie zaskoczę Cię, nie jest to łatwe, ale za to być może zaskoczę Cię stwierdzeniem, że umiejętność strategicznego myślenia jest kompetencją, nie talentem. Tak uważam i moim zdaniem warto rozpocząć od zmiany mindsetu z reaktywnego na proaktywny. Nie jest to proste, ale skuteczne. Weź odpowiedzialność za swoje decyzje i rozwijaj umiejętność podejmowania lepszych. Dlaczego lepszych? Jak wynika z badań (Leinwand, Mainardi, 2013)  92% liderów i menedżerów nie radzi sobie z tworzeniem strategii, jak i jej wdrażaniem, dlatego warto pracować nad bardziej efektywnymi decyzjami i strategiami długoterminowymi.

Jakie są kolejne kroki?

Polecam praktykować i nie przejmować się (zbytnio) porażkami. Moim zdaniem, niemal oczywistym jest, że pierwsze próby mogą (a wręcz prawie na pewno) zakończą się niepowodzeniem, ale to nic. Jeśli aspirujesz do 8% osób, które radzą sobie z zagadnieniami strategicznymi, to wiedz proszę, że to nie jest przypadek, że mniej niż 1 na 10 osób podoła zadaniu. Jeśli chcesz być taką osobą, to warto dać sobie przestrzeń na popełnianie błędów i co najważniejsze, wyciąganie lekcji z porażek. W moim odczuciu warto na tym etapie zdać sobie sprawę, że porażki są integralną częścią procesu edukacji. Wiem, że funkcjonują na rynku złotouści trenerzy, którzy obiecują szybkie efekty, ale strategia w założeniu jest długoterminowa i efektów spodziewaj się po pewnym czasie.

Jak Ty możesz ćwiczyć?

Aby rozpocząć pracę nad strategicznym myśleniem, proponuję Ci wykorzystać elementy gry w szachy. W tym miejscu chcę zaznaczyć jedno, ponieważ często pytają mnie o to uczestnicy moich szkoleń, warsztatów i wystąpień: nie musisz umieć ani nauczyć się gry w szachy, aby móc skorzystać z lekcji, które królewska gra oferuje. I tak umiejętność strategicznego myślenia możesz rozwinąć wykonując ćwiczenia. Zanim przejdziemy do przykładu ćwiczenia, potrzebujesz wiedzieć jak porusza się szachowa wieża.

Wieża porusza się (tak jak na diagramie poniżej) o dowolną liczbę pól w liniach pionowych i poziomych, do pierwszej przeszkody. Natomiast bijemy wieżą, przesuwając się o dowolną liczbę pól do pierwszej bierki lub do końca szachownicy.

Ruchy wieży

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czas na ćwiczenie. W ilu krokach, najszybciej, można zbić białą wieżą, wszystkie, statycznie stojące czarne pionki?

Zadanie strategiczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Widzisz jak to zrobić?

W pierwszym kroku należy zastanowić się nad pionkiem e5 oraz e2. Jeśli dobrze się przyjrzysz, to zauważysz, że po zbiciu pionka e2 w pierwszym kroku, nie jesteś w stanie zbić, w dwóch ruchach, pionków e5 i h2. Dlatego rozwiązaniem jest zbicie pionka e5 w pierwszym kolejności i następnie: e2 oraz h2.

Jak widzisz, elementy gry w szachy wpływają na rozwój strategicznego myślenia i warto przyjrzeć się bliżej sprawie. Polecam Tobie samodzielną pracę w domu i już na koniec… zadanie strategiczne dla chętnych! 🙂

Zadanie: Zbij czarną wieżą, wszystkie (statycznie stojące) białe pionki w najkrótszym możliwym czasie czasie.

Zadanie strategiczne dla chętnych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powodzenia! Szach-Mat! 🙂

Autor:

Michał Kanarkiewicz

Michał Kanarkiewicz – uczy myśleć strategicznie i logicznie metodami aktywnymi. Dzięki jego metodologii zespoły zaczynają myśleć skuteczniej i z szerszą perspektywą. Wykorzystuje strategie szachowych mistrzów do pokazywania sposobu, w jaki firma może urosnąć.

Do grona jego klientów należą międzynarodowe organizacje takie jak: Ernst & Young, Heineken, Volvo, UBS, Santander Bank Polska, Bank Zachodni WBK, Capgemini i Rockwell.

Szachista i instruktor szachowy certyfikowany przez Polski Związek Szachowy. Autor pierwszego w Polsce, bestsellerowego, podręcznika szachowego tego typu dla rodziców i nauczycieli pt. „Lekcja strategii. Jak ROZWIJAĆ dzieci poprzez naukę gry w SZACHY”. Nauczył gry w szachy blisko 30 000 osób.

Ambasador królewskiej gry w Polsce, właściciel Szkoły Szachowej i mówca inspiracyjny. Regularnie występuje na dużych scenach wydarzeń biznesowych oraz związanych z rozwojem osobistym i zawodowym. Wystąpił z Nickiem Vujicicem, przed publicznością liczącą 5000 osób, zgromadzoną w Hali Stulecia we Wrocławiu.

 

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Myślenie strategiczne. Czym jest i jak może Ci pomóc w rozwinięciu kariery zawodowej?

myslenie strategiczne

XXI wiek obfituje w wiele możliwości, a ich mnogość sprawia, że coraz częściej czujemy się zagubieni. I tu z pomocą przychodzi strategiczne myślenie. 

Nadchodzą trudne czasy. Wygrywają i wygrywać będą nie ci, którzy są najbardziej kompetentni, lecz ci, którzy potrafią się najlepiej adaptować do zmieniających się jak w kalejdoskopie warunków.

Długofalowy sukces – rozumiany jako zbudowanie satysfakcjonującej kariery i szczęście związane z jej eksplorowaniem – nie jest przypadkowy. Wymaga cierpliwości i pracy u podstaw. W tym kontekście myślenie strategiczne może nam znacząco ułatwić podejmowanie właściwych decyzji.

Co to jest myślenie strategiczne i czym różni się ono od strategii?

Zacznijmy od końca. Strategia to… temat rzeka (więcej informacji na ten temat znajdziesz w mojej najnowszej książce pt. Królowe strategii). Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że strategia, już u podstaw definiowania, jest pojęciem szerokim i niekiedy nadużywanym. Strategia firmy, strategia kariery, strategia na podwojenie zarobków w 7 dni… strategia dobra na wszystko. Określenie „strategia” pochodzi od greckich słów „stratós”, co znaczy „armia”, i „ágein” – „dowodzić”. W pierwotnej wersji kojarzone było jedynie ze sztuką wojenną. „Strategós” oznaczało przewodzenie armii i tworzenie koncepcji walki. Przykładem może być chociażby strategia marketingowa.

Myślenie strategiczne to sposób myślenia bazujący między innymi na:

  • świadomości swoich słabych stron,
  • pewności swoich mocnych stron,
  • konkretnej wizji na zmaksymalizowane wykorzystanie swojego potencjału i zminimalizowanie ryzyka związanego ze słabościami, która finalnie zamienia się w strategię działania.

Zatem możemy nieco upraszczając powiedzieć, że myślenie strategiczne to sposób myślenia, zaś strategia to konkretny sposób na osiągnięcie celu.

Dobry strateg wie, że – jak mawiał Benjamin Franklin – „zaniedbując przygotowania, przygotowujesz się na porażkę!”, dlatego przed rozpoczęciem procesu poszukiwania pracy warto zastanowić się, jakimi zasobami dysponujesz i czego właściwie potrzebujesz. Brzmi jak banał, ale obeserwując moich znajomych, zauważyłem, że wielu o tym zapomina.

Weźmy konkretny przykład

Przychodzi taki moment w życiu, gdy niemal każdy pragnie znaleźć lepszą pracę. Poszukiwania możemy jednak rozpocząć dopiero wtedy, gdy mamy pełną świadomość tego, dlaczego pragniemy coś zmienić. Może chodzi nie tylko o pracę, ale wybór całkiem nowego zawodu? A może potrzebujemy nowych rozwiązań w obecnym miejscu pracy? Albo zmusza nas do zmian jakaś sytuacja z życia prywatnego? Nie będziemy wiedzieli, czego szukać, dopóki nie zdamy sobie sprawy z tego, czego potrzebujemy. Jeśli Twoją mocną stroną są ambicja i umiejętność szybkiego uczenia się, ale brakuje Ci pieniędzy, to najczęściej wybierasz drogę na skróty, czyli szukasz pracy dorywczej. Gdyby jednak spojrzeć na to strategicznie, to (zakładając, że nie jesteś w sytuacji zagrożenia życia) dochodzimy do wniosku, że warto poszukać gdzieś nieco dalej.

Jeśli robisz to, co wszyscy, to masz efekty takie jak wszyscy…

Jeśli szukasz pracy standardowej, tak jak większość znajomych, to prawdopodobnie skończysz w podobnym miejscu. A co, gdyby odłożyć na bok fantazję i skorzystać z wrodzonej determinacji, czyli zawziętości życiowej, która może nam pomóc znaleźć pracę marzeń? Nie twierdzę, że będzie to łatwe, ale uważam (i wiem to z własnego doświadczenia), że warto. Myślenie strategiczne pomoże Ci na przykład w podjęciu trudnej, ale ważnej decyzji, że warto poważnie zastanowić się nad tym, czy aby na pewno studia, na które od dzieciństwa programowali Cię rodzice i bliscy, są takimi, które rzeczywiście chcesz skończyć. Jeśli lubisz grać w gry (tak jak ja w szachy), to nie upatruj spełnienia marzeń Twoich rodziców w studiach prawniczych. Na dłuższą metę nie zda to raczej egzaminu.

Strategiczna wizja kariery zawodowej

Każdy z nas chce osiągnąć sukces. Niemal każdy inaczej go definiuje i ma na siebie swój własny plan. Jeśli natomiast chodzi o strategiczne podejście do rozwoju kariery zawodowej, to warto spojrzeć nie tylko na to, co jest teraz potrzebne na rynku, ale też nieco dalej. Dzięki badaniom trendów jesteśmy w stanie określić, jakiego typu kompetencje będą pożądane na rynku pracy za 10-20 lat. I tak na przykład dużym atutem będą:

  • kompleksowe rozwiązywanie problemów,
  • umiejętność zarządzania zespołami,
  • umiejętność pracy z ludźmi i wspierania ich na tle emocjonalnym,
  • umiejętność podejmowania decyzji
  • inteligencja emocjonalna,
  • strategiczne, logiczne i krytyczne myślenie.

Przygotuj się na to. Nie zostawiaj swojej kariery przypadkowi, ponieważ jeśli to zrobisz, Twoja kariera będzie taka jak wszystkie.


Autor:

Michał Kanarkiewicz

Michał Kanarkiewicz – uczy myśleć strategicznie i logicznie metodami aktywnymi. Dzięki jego metodologii zespoły zaczynają myśleć skuteczniej i z szerszą perspektywą. Wykorzystuje strategie szachowych mistrzów do pokazywania sposobu, w jaki firma może urosnąć.

Do grona jego klientów należą międzynarodowe organizacje takie jak: Ernst & Young, Heineken, Volvo, UBS, Santander Bank Polska, Bank Zachodni WBK, Capgemini i Rockwell.

Szachista i instruktor szachowy certyfikowany przez Polski Związek Szachowy. Autor pierwszego w Polsce, bestsellerowego, podręcznika szachowego tego typu dla rodziców i nauczycieli pt. „Lekcja strategii. Jak ROZWIJAĆ dzieci poprzez naukę gry w SZACHY”. Nauczył gry w szachy blisko 30 000 osób.

Ambasador królewskiej gry w Polsce, właściciel Szkoły Szachowej i mówca inspiracyjny. Regularnie występuje na dużych scenach wydarzeń biznesowych oraz związanych z rozwojem osobistym i zawodowym. Wystąpił z Nickiem Vujicicem, przed publicznością liczącą 5000 osób, zgromadzoną w Hali Stulecia we Wrocławiu.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF