...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jak napisać wypowiedzenie OC?

Zgodnie z przepisami, możesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe na inne. Aby jednak było to możliwe, koniecznością jest złożenie wypowiedzenia umowy OC. To dokument niezbędny, aby złożony przez ciebie wniosek miał moc prawną. Dowiedz się, jak napisać go poprawnie. 

 

Każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przerwania ciągłości ochrony, wprowadzono automatyczne przedłużenie polisy. Oznacza to konieczność złożenia wypowiedzenia umowy w momencie, gdy kierowca chce wykupić ubezpieczenie samochodu w innym niż do tej pory towarzystwie ubezpieczeniowym.

Wypowiedzenie OC – kiedy można je złożyć?

To, kiedy można złożyć wypowiedzenie OC, jest uzależnione m.in. od powodu składania takiego dokumentu. Taka opcja jest dostępna w przypadku kierowców, którzy:

 • chcą zmienić ubezpieczyciela w najbliższym roku ubezpieczeniowym,
 • rezygnują z polisy wykupionej przez poprzedniego właściciela auta,
 • zamierzają zrezygnować z ubezpieczenia wykupionego na odległość.

Warto przy tym podkreślić, że w każdym z powyższych przypadków obowiązują nieco inne terminy składania dokumentów. I tak:

 • aby uniknąć automatycznego przedłużenia polisy, wypowiedzenie OC należy dostarczyć do ubezpieczyciela nie później niż 1 dzień przed wygaśnięciem ubezpieczenia;
 • aby rezygnacja z umowy zawartej na odległość była skuteczna, wypowiedzenie musi dotrzeć w ciągu 30 dni od podpisania umowy.

Natomiast w przypadku nabycia pojazdu z ważną polisą, wypowiedzenie OC można złożyć w dowolnym momencie.

Wypowiedzenie umowy OC – niezbędne elementy w dokumencie

Wypowiedzenie umowy OC, niezależnie od tego, z jakiej przyczyny jest składane, musi mieć formę pisemną. Ważne jest także, aby zawierało kilka istotnych elementów. Chodzi o:

 • dane ubezpieczającego auto,
 • dane samochodu (nr rejestracyjny, nr VIN),
 • numer polisy,
 • dane towarzystwa ubezpieczeniowego (pełna nazwa + adres),
 • podstawę prawną (w zależności od tego, jaki jest powód składanego wypowiedzenia).

Wypowiedzenie powinno być zwieńczone własnoręcznym podpisem ubezpieczającego.

Dużym ułatwieniem jest fakt, iż dokument taki można wygenerować – w formie gotowej do podpisania i wysłania. Wystarczy tylko wypełnić formularz dostępny np. na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego lub w internetowych serwisach ubezpieczeniowych.

Wypowiadasz umowę? O tym pamiętaj! 

Jeżeli decydujesz się wypowiedzieć umowę OC, musisz pamiętać o utrzymaniu ciągłości ubezpieczeniowej. Oznacza to konieczność wykupienia nowej polisy – tak, aby rozpoczynała się zaraz po wygaśnięciu poprzedniej.

Dlaczego ma to znaczenie? Już nawet jednodniowa przerwa w ochronie będzie wiązać się z karą finansową nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie ma więc sensu ryzykować – szczególnie, że kwoty są wysokie. Tym wyższe, im dłuższa była przerwa w ochronie.

Warto przy tym podkreślić, że w przypadku ubezpieczenia OC można wybrać najtańszą ofertę. Zakres ochrony i sumy gwarancyjne są regulowane przepisami – wysokość składki nie wpływa na to, jak szeroką odpowiedzialność przejmie na siebie ubezpieczyciel.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Czy po zakupie samochodu trzeba przepisać polisę OC?

sprzedaz_kupno

Co się dzieje z polisą OC samochodu w momencie jego sprzedaży? Czy wygasa i należy ją odnowić, a może przechodzi na nowego właściciela auta? Czy należy poinformować swojego ubezpieczyciela o zbyciu ubezpieczonego pojazdu? Odpowiadamy na te i inne pytania dotyczące ubezpieczenia OC samochodu.

Ubezpieczenie OC samochodu – podstawowe fakty

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkową formą ubezpieczenia dla każdego pojazdu. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego pojazdu, upewnijmy się, że ma ono ważną polisę OC. Możemy zrobić to między innymi online, za pomocą bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli pojazd nie ma ważnego ubezpieczenia OC, pamiętajmy, że będziemy musieli je wykupić najpóźniej w dniu zakupu auta. Bez ważnego OC nie można także poruszać się po drogach.

Jednakże zazwyczaj kupowane auto ma już wykupione OC. Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC i jak wygląda takie przepisanie OC?

Polisa OC a sprzedaż/kupno samochodu – czy po kupnie samochodu trzeba przepisać OC?

Ubezpieczenie OC jest przypisane do pojazdu, a nie do kierowcy – to jedyne ubezpieczenie samochodu, które wraz ze sprzedażą auta zostaje przepisane na nowego właściciela. Co więcej, sprzedający ma obowiązek przekazania nowemu właścicielowi pojazdu dokumentów potwierdzających ważność OC. Sprzedający musi także pamiętać o tym, aby w ciągu 14 dni poinformować swojego ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Dlaczego? Po pierwsze, jeśli nowy właściciel auta nie będzie opłacać kolejnych składek za OC, ubezpieczyciel obciąży nimi także starego właściciela. A po drugie, szkody wyrządzone przez nowego właściciela mogą obciążyć historię dotychczasowego właściciela (czyli sprzedającego), jeśli ubezpieczyciel nie dowie się o zmianie własności. Poinformowanie ubezpieczyciela o nowym właścicielu samochodu leży więc jak najbardziej w interesie sprzedającego. Przepisanie OC na nowego właściciela nie wiąże się z żadnymi kosztami dla sprzedającego, dlatego naprawdę nie warto unikać tego obowiązku.

Jeśli doszło już do przepisania polisy OC, co może zrobić nowy właściciel auta, a co za tym idzie, nowy właściciel ubezpieczenia OC samochodu? Ma zasadniczo dwie opcje – kontynuować dotychczasową polisę lub też zrezygnować z niej i wykupić nową u innego ubezpieczyciela, np. zdecydować się na zakup ubezpieczenia OC w Avivie.

W przypadku tego pierwszego scenariusza, gdy kupujemy auto i chcemy skorzystać z wykupionej wcześniej polisy OC, koniecznie sprawdźmy, do kiedy ona obowiązuje i czy została w całości opłacona. Może bowiem się zdarzyć, że poprzedni właściciel opłacił jedynie część składek za OC. Naszym obowiązkiem będzie wtedy zapłacenie reszty. Pamiętajmy także, że takie przepisane OC nie przedłuża się automatycznie. Dlatego kiedy zbliżać się będzie koniec ważności polisy OC, musimy pamiętać o wykupieniu kolejnej. Dopiero ubezpieczenie OC samochodu kupione i opłacane regularnie przez nas będzie się automatycznie przedłużać każdego roku.

Jeśli natomiast chcemy zrezygnować z przepisanej na nas polisy OC, możemy to zrobić do ostatniego dnia jej trwania. Wypowiedzenie OC najprościej złożyć online, o ile ubezpieczyciel daje taką możliwość, ale można także przedłożyć je pisemnie, zawierając następujące informacje:

 • nasze imię i nazwisko (aktualnego właściciela pojazdu),
 • nasze dane kontaktowe,
 • numer polisy,
 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • podstawę prawną dla wypowiedzenia OC (art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK),
 • pełną nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego i adres jego siedziby.

Jeśli polisa OC została opłacona do końca terminu jej trwania i my jako nabywca auta wypowiemy umowę OC, to sprzedający powinien otrzymać zwrot części składek. Jednakże może dojść do sytuacji, w której ubezpieczyciel, po otrzymaniu informacji o nowym właścicielu pojazdu i przepisaniu polisy OC, dokona rekalkulacji wysokości składki, czyli na nowo określi jej wysokość. Jeśli będzie ona wyższa od poprzedniej, nawet w sytuacji, gdy poprzedni właściciel w całości opłacił OC, będziemy musieli dokonać dopłaty i to bez różnicy, czy postanowimy to OC zachować, czy też je wypowiedzieć. W tym drugim przypadku zapłacimy wyższą składkę tylko za czas od dnia nabycia pojazdu do dnia wypowiedzenia umowy.

Jazda bez OC – oto, jakie kary za brak OC możesz zapłacić

Najgorszą możliwą opcją jest niedopilnowanie kwestii OC i poruszanie się nieubezpieczonym pojazdem. Jazda bez OC jest przede wszystkim nieodpowiedzialna – w razie wypadku zapłacisz z własnej kieszeni za wyrządzone szkody takie jak naprawa samochodu, rehabilitacja czy leczenie poszkodowanych lub co najgorsze, zadośćuczynienie w przypadku ich śmierci. Koszty mogą sięgać nawet kilku milinów złotych. Kolejnym argumentem przemawiającym za wykupem ubezpieczenia są bardzo wysokie kary za brak OC. Za brak OC poniżej 3 dni właściciel auta osobowego otrzyma karę w wysokości 1040 zł, od 3 do 14 dni – 2600 zł, a powyżej 14 dni – 5200 zł.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Co zrobić, aby kupić tańsze ubezpieczenie OC i AC?

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz oszczędzić na zakupie OC i AC? Poniżej przedstawiamy pięć niezawodnych sposobów na tańsze ubezpieczenie!

Po pierwsze: porównuj oferty w porównywarce OC, AC

Porównywanie ofert na OC i AC od różnych ubezpieczycieli jest bardzo dobrym sposobem, aby sporo zaoszczędzić! Co więcej, ofert ubezpieczeniowych wcale nie musisz porównywać ręcznie. Wystarczy, że masz dostęp do internetu, a także dane, na podstawie których szukasz ubezpieczeń i chwilę czasu. Porównywarka OC, AC pomoże Ci wyszukać najkorzystniejsze oferty. Narzędzie to pokaże Ci oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych i zaoszczędzi Twój czas, ponieważ nie musisz wypełniać wielu formularzy. Uważnie przejrzyj to, co zaoferuje Ci porównywarka i wybierz najkorzystniejszą ofertę na OC i AC.

Po drugie: sprawdzaj oferty w kalkulatorze OC i AC

Po znalezieniu najkorzystniejszej oferty w porównywarce OC i AC możesz zrobić następną, bardzo przydatną rzecz, mianowicie – skorzystać z kalkulatora ubezpieczeniowego! Jak on działa? Kalkulatory internetowe działają w obrębie jednego towarzystwa ubezpieczeniowego i pokazują wyliczenia z udziałem produktów dostępnych tylko u tego jednego ubezpieczyciela. Nawet jeśli jesteś przywiązany do jednego ubezpieczyciela, pamiętaj, że porównywarka ubezpieczeń OC i AC pod adresem https://porownywarka-oc-ac.pl/ poda Ci kilkanaście wyników konkurencji.

Po trzecie: wybieraj optymalny model samochodu

Wybór modelu, roku produkcji, dotychczasowego przebiegu (jeśli kupujesz samochód używany), ale również pojemność silnika i liczba koni mechanicznych mają wpływ na to, jakie OC zaproponuje Twój ubezpieczyciel. Powyższe parametry mogą sugerować towarzystwu ubezpieczeniowemu, jaki styl i sposób jazdy zazwyczaj prezentujesz. Szybkie, nowe samochody z dużą liczbą koni mechanicznych są najczęstszym wyborem kierowców, którzy preferują szybszą jazdę. Taki sposób jeżdżenia przyczynia się do częstszych kolizji i wypadków na drodze, co z kolei wpływa na podniesienie wysokości składki OC przez ubezpieczyciela.

Po czwarte: ubezpieczaj w korzystnych pakietach

Jak dobrze ubezpieczyć samochód? Zaopatrując się w pakiet ubezpieczeń, np. OC i AC lub AC i assistance, możesz spodziewać się sporych zniżek na ubezpieczenie OC, AC dla Twojego samochodu. Zazwyczaj jest tak, że ubezpieczyciel oferuje korzystne zniżki nawet w sytuacji, gdy masz u niego wykupione ubezpieczenie inne niż komunikacyjne, np. na mieszkanie. Zatem zawsze warto powiedzieć swojemu ubezpieczycielowi, z których produktów z jego oferty korzystasz.

Po piąte: wybieraj to, co jest Ci naprawdę potrzebne

Szeroki zakres ubezpieczenia samochodu jest jak najbardziej wskazany, jednak kupując takie ubezpieczenie, sprawdź dobrze, czego dokładnie ono dotyczy. Przykładowo, ubezpieczenie szyb jest bardzo ważne, ponieważ chroni od straty finansowej na wypadek zdarzenia, na które nie masz wpływu. Ale zastanów się, czy jest Ci potrzebne np. ubezpieczenie bagażu, jeśli nigdy takiego nie wozisz w swoim bagażniku! Zaoszczędzone w ten sposób środki możesz przeznaczyć na wykupienie ubezpieczenia opon, ponieważ w tym przypadku nigdy nie przewidzisz, co może wydarzyć się na drodze!

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF