...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

ZUS udostępni specjalny kalkulator dla firm

ZUS w drugiej połowie stycznia 2022 roku udostępni specjalny, wirtualny kalkulator, który w szybki i łatwy sposób obliczy wysokość składki oraz ewentualne należności i niedopłaty.

Przepis ustawy określanej mianem Polski Ład wprowadziły zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości składki zdrowotnej. Firmy będą zmuszone je odliczać od dochodu lub przychodu. Wszystko zależy od wybranej formy opodatkowania, która ma bezpośredni wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek.

Zmiany dotyczące Polskiego Ładu obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości niniejszej składki zdrowotnej, należnej za okres od stycznia 2022 r.

Zdajemy sobie sprawę, że zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych zasad może być kilka wątpliwości. Dlatego ZUS wychodzi ze sprawdzoną inicjatywą i udostępnieni kalkulator. prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes ZUS u dodaje, iż kalkulator ułatwi ustalenie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne i jej należnej kwoty składki. Po wprowadzeniu niezbędnych danych do kalkulatora tj.: okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu. Specjalnie zaprojektowane narzędzie ma ustalić podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie i obniżyć jej nieopłaconą kwotę, którą należy opłacić w danym miesiącu. Kalkulator składkowy pojawi się na oficjalnej stronie ZUSu. Zakład planuje także dołączyć go do cyfrowych programów księgowych, tj.: Płatnik i ePłatnik.

Co ciekawe, program Płatnik według zaleceń ekspertów ZUS-u powinien uregulować wszystkie należności związane ze składkami, do których opłacania jest zobowiązany przedsiębiorca, który musi opłacić je przelewem na dany nr konta NRS.

Rozliczenie dokonanej wpłaty na koncie następuje na podstawie złożonych za dany miesiąc dokumentów rozliczeniowych, jednak pod warunkiem, że nie występowały zaległości za okresy wcześniejsze. W takim przypadku w pierwszej kolejności z wpłaty zostaną rozliczone wcześniejsze należności, a różnica w składkach za bieżący miesiąc będzie musiała zostać dopłacona. Trzeba to wziąć pod uwagę, jeżeli planuje się opłacić składki należne za grudzień br. jeszcze w grudniu – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Prócz dostępnych narzędzi przedsiębiorca może także złożyć stosowne dokumenty rozliczeniowe w placówce ZUS-u po opłaceniu wszystkich składek z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego nie później niż w ustawionym terminie. Przykładowo w przypadku składania dokumentów za grudzień 2021 roku należy je złożyć do 5,10 lub 15 stycznia 2022 r.

Jeżeli dokumenty rozliczeniowe będą obejmowały składki należne za pracowników, to mogą w rozliczeniu zostać uwzględnione wyłącznie wypłacone wynagrodzenia lub postawione do dyspozycji pracowników w grudniu bieżącego roku.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF