...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Historyczny pokaz mody w samolocie

Wybieg mody… 10 tysięcy metrów nad ziemią

– Odkąd linie KLM zaczęły zatrudniać personel pokładowy w 1935, mundur miał wiele twarzy – od kapeluszy, przez plisowane spódnice, damskie spodnie, po rękawiczki – ale strój był zawsze nienagannie elegancki i stylowy.” – skomentował pokaz Cliff Muskiet – zawodowo – szef personelu pokładowego KLM, a jednocześnie organizator pokazu mody „nad chmurami”, który prywatnie jest kolekcjonerem uniformów różnych linii lotniczych. Członkowie załogi lotu z Amsterdamu do Nowego Jorku zaprezentowali oryginalne elementy ubioru wykorzystywane przez linię od 1957 roku do dnia dzisiejszego. Podczas pokazu można było zobaczyć stroje personelu KLM, a także spółki regionalnej – KLM Cityhopper oraz jej poprzedniczki NLM. Wszystkie eksponaty pochodziły z prywatnej kolekcji Cliffa Muskieta, który jest prawdziwym entuzjastą i kolekcjonerem mundurów lotniczych. W swoich zbiorach posiada 1577 uniformów od 563 linii lotniczych z całego świata. Roli komentatora pokazu podjął się szef załogi na danym rejsie, który przez pokładowe głośniki opowiadał o historii poszczególnych mundurów. Pasażerowie mogli dowiedzieć się miedzy innymi, że charakterystyczny intensywnie niebieski kolor pracownicy KLM noszą od 1971 roku, a projektantami uniformów linii były takie sławy świata mody jak Nina Ricci i Mart Visser. 

– Moim zdaniem to świetny pomysł, aby tuż przed setnymi urodzinami KLM, pokazać naszym pasażerom kawałek historii linii właśnie poprzez jej uniformy na przestrzeni lat. W rolę modeli i modelek podczas pokazu wcielili się moi koledzy i koleżanki z pracy, którzy doskonale poradzili sobie z tym zadaniem, mimo ograniczonego miejsca na pokładzie. Biorąc pod uwagę wyjątkowe okoliczności, brak miejsca oraz konieczność zachowania procedur bezpieczeństwa, nasze przedsięwzięcie uważam za bardzo udane.” –  podsumował organizator pokazu Cliff Muskiet.

Modowe wydarzenie w samolocie lecącym do Nowego Jorku nawiązywało również do Światowego Tygodnia Mody (World Fashion Week), który właśnie odbywa się w tym mieście, ale nie tylko! Pragnieniem organizatorów, było przybliżenie kawałka ciekawej historii najstarszych linii lotniczych na świecie poprzez mundur, który jest bardzo widocznym i charakterystycznym elementem wyróżniającym każdą linię lotniczą.

Niespodzianki na pokładzie

Pokaz historycznych strojów w samolocie to nie pierwsza tego typu atrakcja, którą KLM zorganizował dla swoich pasażerów podczas jednego z regularnych rejsów. W przeszłości  na pokładzie KLM występowała już Królewska Holenderska Orkiestra Symfoniczna (The Royal Concertgebouw Orchestra), dając dwa minikoncerty inaugurujące światowe tournée z okazji 125 rocznicy jej istnienia. Pasażerowie innego lotu KLM w drodze do Hongkongu zostali mile zaskoczeni kolacją przygotowaną przez słynnego holenderskiego szefa kuchni Richarda Ekkebusa, który wszystkie dania gotował na pokładzie samolotu. Natomiast partner KLM – linie Air France zrobiły inną niespodziankę swoim pasażerom lecącym z Szanghaju do Paryża latem tego roku. Lot został uświetniony pokazem baletowym w wykonaniu 10 autentycznych tancerek z Paryskiej Opery, które wykonały unikalne przedstawienie w choreografii specjalnie zaadaptowanej do przestrzeni dostępnej w samolocie.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF