...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wyjaśnić niewyjaśnione – dlaczego Twoja firma potrzebuje video explainer?

Wszyscy kochamy memy. Przypisujemy je do konkretnej sytuacji, utożsamiamy się z nimi, ale przede wszystkim - udostępniamy dalej. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta – symbol mówi więcej niż tysiąc słów. Jest to prosty komunikat, który wyjaśnia szybko, prosto i skutecznie.

O tym, że marketing jest dźwignią handlu chyba nikogo nie trzeba przekonywać.  Pozostaje zatem pytanie jaki rodzaj wybrać – content marketing, influencer marketing czy może video marketing? Tu odpowiedź brzmi – “to zależy” – najlepiej połączyć różne rodzaje i odpowiednio optymalizować. 

Biznes ewoluował, a marketing razem z nim.  

Reklama z założenia musi przykuwać uwagę – i to zarówno pod względem treści, jak i formy. Firmy wykorzystują coraz to nowe nośniki, żeby “podać” swoim użytkownikom informacje w atrakcyjnym wydaniu. Te formy z biegiem czasu oczywiście się zmieniają, gdyż to, co było modne jeszcze rok temu, niekoniecznie sprawdzi się w aktualnej kampanii. Niech ilustracją dla tych zmian będzie dobrze wszystkim znany i wciąż wykorzystywany roll-up. Swoją premierę w Polsce miał już w 1994 roku. Do jego produkcji wykorzystana została żaluzja okienna oraz rurka z namiotu. I 28 lat temu tyle wystarczyło, aby uzyskać efekt ,,WOW”.  Z biegiem czasu w coraz większym stopniu zwracano uwagę na jakość wydruku. Aktualnie, jeżeli nie jest on podświetlany, to zupełnie nie wyróżnia się na tle innych systemów wystawienniczych.  

Wyróżnia się za to explainer video, który w prosty sposób skupia mnóstwo treści w krótkim materiale filmowym, który przyswaja się łatwo i zostaje w pamięci na dłużej. 

 

Czym tak właściwie jest ten video explainer video? 

Nazwa pochodzi od angielskiego ‘’explain’’, czyli wyjaśnić. Tego typu produkcje mają na celu dynamiczne przedstawienie w krótkim czasie (najczęściej 15 sek. – 3 min) złożonych procesów poprzez zaanimowane ilustracje i nierzadko podkład lektorski. Mają szerokie zastosowanie w procesie wdrożenia i szkolenia pracownika, przedstawienia pigułki informacji o firmie dla potencjalnego inwestora, wyjaśnienie złożonej technologii czy nawet podsumowanie kwartału. 

Explainer video odróżnia się od typowego filmiku przede wszystkim holistycznym podejściem. Na każdym etapie produkcji określa się cel – wyjaśnienie postawionego pytania, na który odbiorca musi znaleźć odpowiedź w video.  

 

Proces powstawania explainer video: 

 

 1. Koncepcja – omówienie celu materiału filmowego oraz zebranie najważniejszych informacji, ustalenie specyfikacji i postawienie pytania, na które zostanie udzielona odpowiedź w produkcji. 
 1. Scenariusz – wyselekcjonowanie istotnego tekstu i ustalenie czy jest potrzebny lektor 
 1. Storyboard – przygotowanie zestawu elementów graficznych, chronologiczne ułożenie historii 
 1. Montaż – animacja elementów w sposób ustalony na etapie koncepcyjnym 
 1. Test – wprowadzanie niezbędnych poprawek w oparciu o oczekiwania biznesowe klienta. 

 

 

Wydaje Ci się to zbyt skomplikowane? Zaufaj specjalistom! Jeśli w portfolio swojej firmy posiadasz usługę, którą ciężko jest wyjaśnić w jednym zdaniu, Twoja firma na tyle się rozwinęła, że chciałbyś mieć pigułkę skondensowanych informacji lub planujesz digitalową kampanie marketingową, chętnie wprowadzimy Cię w szalenie ciekawą tematykę video explainerów i przygotujemy materiał skrojony na Twoje potrzeby. 


Autor: Łukasz Kisiała

Cyrek Events to agencja eventowa, która powstała by łączyć dwie rzeczywistości: offline i online, zamiłowanie do nowych technologii i miłość do eventów. Wiemy, że coraz trudniej zaskoczyć czymś uczestników, dlatego uważnie śledzimy, (a czasem wyprzedzamy!) bieżące trendy, aby zapewnić naszym klientom niepowtarzalne doznania i efekt WOW! cyrekevents.com

Cyrek Events

Reels trafia na Facebooka

fb reels cover

Od dziś Rolki (Reels) na Facebooku są dostępne w ponad 150 krajach na całym świecie, w tym w Polsce. Równolegle Meta udostępnia nowe narzędzia do tworzenia i edycji filmów, miejsca oglądania Rolek, a także nowe sposoby pozwalające twórcom monetyzować ich treści.

Najszybciej rozwijający się format

Obecnie ponad połowa czasu spędzonego na Facebooku i Instagramie przypada na oglądanie wideo, a Rolki są najbardziej dynamicznie rosnącym formatem treści. Dla twórców oznacza to możliwość dotarcia do nowych obserwujących, lepszy kontakt ze swoimi odbiorcami oraz nowe źródło dochodów. Użytkownicy zyskują z kolei możliwość znalezienia i dzielenia się z innymi treściami publikowanymi przez ulubionych twórców i marki.

Nowe możliwości monetyzacji dzięki Rolkom na Facebooku

Dzięki Rolkom na Facebooku twórcy zyskają szersze możliwości monetyzowania swoich treści. W połowie marca, na wszystkich rynkach z dostępnymi reklamami in-stream, ruszą testy Overlay Ads w Rolkach. Początkowo testowane będą dwa formaty: banery widoczne jako półprzezroczysta nakładka na dole rolki i naklejki – statyczne obrazki, które twórca może umieścić w dowolnym miejscu rolki. Część dochodu z tych reklam trafi bezpośrednio do twórców treści. Więcej na ten temat można przeczytać na blogu Meta dla Twórców. Inna testowana forma monetyzacji to Gwiazdki w Rolkach. Oglądający będą mogli kupować i wysyłać Gwiazdki, by wspierać w ten sposób ulubionych twórców.

Więcej opcji edycji
 • Oprócz funkcji wprowadzonych w ubiegłym roku, twórcy na całym świecie będą mieli dostęp do szeregu nowych:
 • Remix: Możliwość utworzenia własnej Rolki obok już istniejącej, opublikowanej na Facebooku. Remix pozwala na stworzenie własnej Rolki, która będzie zawierała całą lub część Rolki innego twórcy.
 • Rolki 60-sekundowe: Rolki mogą mieć długość do 60 sekund.
 • Wersja robocza: Wkrótce po utworzeniu Rolki, za pomocą opcji “Zapisz jako wersję roboczą” można będzie zachować Rolkę i wrócić do niej później.
 • Przycinanie wideo: W nadchodzących miesiącach zostaną wprowadzone narzędzia do przycinania wideo, które ułatwią twórcom publikacje długich lub nagrywanych na żywo filmów.
Tworzenie i odkrywanie Rolek w nowych miejscach

W nadchodzących tygodniach zostaną wprowadzone aktualizacje ułatwiające tworzenie i odkrywanie Rolek w nowych miejscach:

 • Rolki w Relacjach: Możliwe będzie udostępnienie Rolki w Relacji na Facebooku. Ułatwi to dzielenie się ulubionymi Rolkami ze znajomymi, a twórcom zapewni większe zasięgi. Będzie również możliwe tworzenie Rolki z już udostępnionych Relacji.
 • Rolki w Watch: Będzie można oglądać Rolki bezpośrednio na karcie Watch, a wkrótce też tam je tworzyć.
 • Rolki w Aktualnościach: Dzięki dodaniu nowej zakładki w Aktualnościach, będzie można łatwo tworzyć i oglądać Rolki.
 • Proponowane Rolki w Aktualnościach: W wybranych krajach będziemy sugerować Rolki stworzone przez osoby, które nie są jeszcze obserwowane.

fb reels

 


Źródło: Hkstrategies

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Z kameralnego wydarzenia do produkcji filmowej, czyli kilka rad jak nie zgubić się w nagraniach eventów video

Bill Gates, który już nie raz wypowiadał się celnie na temat przyszłości, wygłosił proroctwo, że koniec pandemii nastąpi w połowie 2022 roku. Mamy więc przynajmniej jeszcze kolejnych sześć miesięcy życia w dystansie społecznym. Izolacja, do której zmusiła nas pandemia, sprawiła, że większość eventów przeniosła się do Internetu. I tutaj kluczowym jest „się”, bowiem nic nie staje się samo. Jako organizator wydarzeń musiałeś szybko przejść z wygodnej pozycji widza do filmowca. I tak nawet małe spotkanie firmowe to w obecnym czasie całkiem spora produkcja filmowa.

Na pewno masz świadomość, że robisz coś, co zostanie na zawsze w otchłani Internetów. Pewnie marzysz, żeby mieć totalną kontrolę nad tym, jakiej kategorii produkcję wypuszczasz. Podejrzewam, że przez te minione dwa lata na pewno dużo się już nauczyłeś i to zapewne na własnych błędach. Skupię się na tym, żeby przekazać Ci kilka wskazówek odnośnie tego, na co warto zwrócić uwagę, przenosząc wydarzenie do online’u. 

Domyślam się, że w czasach „przedpandemicznych” niektórzy działali w myśl złotej zasady: „lepiej pół godziny wstydu, niż trzy godziny prób”. Jednak bezwzględność trolli kreujących memiarską rzeczywistość pewnie zdołała oduczyć tej metody nawet największych jej fanów. Spróbujmy więc przyjrzeć się zwykłemu spotkaniu świątecznemu, które co roku podsumowuje Wasz rok pracy, jak na film, który de facto w obecnych warunkach musi powstać. Oczywiście pracownicy dostają je via link w sieci, dla wspólnego bezpieczeństwa, więc widowni live nie mamy (prócz członków ekipy). 

 

Scenariusz i reżyseria 

W przypadku wydarzenia na żywo macie na pewno jakąś ramówkę, według której wiadomo kto po kim przemawia, kiedy są podziękowania, a kiedy „łamiecie się” opłatkiem. W przypadku nagrania sprawdzi się zasada, że im mniej improwizacji – tym lepiej. Dlatego niezmiernie ważne jest, żeby realizator (czyli szef ekipy, która Wam ten event nagrywa i wysyła w świat) dostał taki dokument wcześniej. Dlaczego? Jeśli robicie streaming live, to przełączenie obrazu z kamer na mówiącą w danym momencie osobę nastąpi dużo płynniej i przyjemniej. Operatorzy (nigdy „kamerzyści”) będą mieli na uchu (czyli odsłuchu, który łączy całą ekipę) informację od realizatora, że zaraz ich obraz wchodzi, więc będą mogli przygotować ładniejszy kadr.  

Wiem, że każdy z Was kocha być panem swojego wydarzenia. Jeśli w nim nie występujesz – możesz śmiało je doglądać, jeśli czujesz się na siłach. Ale co, jeśli musisz stanąć z drugiej strony kamery? Nawet w Hollywood tylko nieliczni są w stanie reżyserować i grać w tym samym filmie. Absolutnie ufam, że macie doświadczenie i wyczucie kamery jak Clint Eastwood. Jednak, jeśli Wy nie jesteście w 100% do tego przekonani, to musicie oddać się w ręce kogoś, kto stoi za podglądem i podpowie wam jak ulepszyć całość. A skoro już jesteśmy przy podglądzie, to warto dorzucić kilka stówek i mieć komfort zobaczenia w obrazku tego, co zobaczy Twój widz. Nie musi być referencyjny, jeśli już musisz ciąć koszty, ale pozwól sobie przyjrzeć się, czy wszystko jest tak, jak sobie wymarzyłeś. 

 

Obsada 

Zakładamy, że osoby, które zostały wytypowane do prowadzenia tego wydarzenia są genialnymi mówcami, kochają występować i robią to przez całe życie. Ale jak radzą sobie z kamerą? Nie każdy wypada tu tak samo genialnie. Co czynić? W tej sytuacji z odsieczą przychodzi wspomniany „realizator”, bądź inny „mistrz ceremonii”. Taka osoba nie tylko powie, w którą kamerę patrzeć, ale też podrzuci wskazówki, które stuningują występ.  Banalna rada ogólna: kamera bardzo lubi mieć kontakt z mówiącym i adekwatny do sytuacji uśmiech. Wtedy lepiej pracuje nam przepona, mięśnie twarzy się rozluźniają, a pewność siebie winduje wysoko i ciągnie nawet najbardziej zestresowanego mówcę ze sobą. Pamiętaj też, że nie robisz paradokumentu, gdzie absolutnie zakazanym jest spojrzenie w obiektyw, tylko traktuj obiektyw jak swojego interlokutora.  

Jeśli masz dużo eventów, które lądują w Internecie, to może warto się zastanowić nad zorganizowaniem kursu pracy z kamerą. Eksperci pomogą ukryć mankamenty, ustawią głos, a nawet podpowiedzą, jak się ubrać. Skoro już jesteśmy przy aspekcie wizualnym. Uwaga, będzie banał: kamera widzi inaczej niż ludzkie oko. Na co więc uważać? Złem wcielonym będą dla niej wszelkie podłużne linie i drobna kratka. Nie tylko w scenografii, ale i w ubraniach. Zupełnie odpadają, bo interferują w obrazku.  

 

  

Według mnie warto zaprosić do współpracy profesjonalną charakteryzatorkę, która sprawi, że twoja nienaganna na co dzień fryzura będzie wyglądała równie dobrze na nagraniu. Miej gotowość na odwieczny męski bunt: panowie uważają, że nie potrzebują make-upu, że to „tylko dla bab”. Jednak zdanie szybciutko zmieniają po tym, jak już raz zobaczą „świecącą się” twarz w poglądzie. Kolejny argument za tym, żeby był na planie podgląd. No i nie ma co ukrywać. Jak mamy na planie kogoś, kto dba o wygląd- to mamy plus pięć do pewności siebie występujących.  

 

 

Nie ma też co oszczędzać na dodatkowym oświetleniu. To właśnie ono pozwoli wesprzeć nastrój i atmosferę. Może nie musimy tutaj budować dramatyzmu, jak w filmie, ale miło, jak ekspozycja skieruje wzrok do konkretnej osoby i sprawi, że nikt nie pomyśli oglądając naszą realizację, że ma do czynienia z horrorem czy komedią. Musisz zdawać sobie sprawę, że nasza realizacja może być niedoświetlona, mimo, że użyliśmy wszystkich świateł zastanych w danym obiekcie. I wtedy jest tak mrocznie, że widz będzie miał wrażenie, że ogląda horror i odwrotnie.  

Przypomnę tutaj o zasadzie wzajemnego zaufania i wzajemnego kontrolowania się. Jak kogoś wynajmujemy, to wierzymy, że jest najlepszym fachowcem (w naszym zakresie cenowym na pewno), z jakim możemy pracować i że dołoży wszelkich starań, żeby powstał super produkt. Jeśli natomiast masz jakieś wątpliwości – pytaj. Czasami nawet najlepszym zdarzają się błędy. Niby oczywiste, ale z nieznośną lekkością o tym zapominamy.  

SCENOGRAFIA, CHARAKTERYZACJA, KOSTIUMY  

Jeśli masz budżet na scenografa, który zbuduje wystrój miejsca, to absolutnie warto zaufać takiej osobie. Moja rada – jak nie masz – zdobądź go. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas (nie biegasz sam po sklepach) i pieniądze (scenograf zazwyczaj wie, gdzie można taniej coś kupić lub wypożyczyć).  Profesjonalista doradzi nie tylko w zakresie kolorystyki wnętrza i wszystkich dodatków, ale również samodzielnie wykona wszelkie dekoracje. Dodatkowo możesz go prosić o poradę w kwestii oświetlenia i ubrań mówców, żeby wszystko tworzyło spójną całość. Oczywiście nie jest to kostiumograf, ale ma na pewno doskonały gust, a takim osobom warto ufać.  

Jeśli uważasz, że wydawanie kasy na scenografię to zbytek, to odpowiedz sobie na pytanie, czy wszyscy występujący w Twoim filmie mają tyle talentu, żeby wystąpić jak komik na stand-up’ie na pustej scenie z czarnym tłem?  

Wiem, że w kamerze nie czuć zapachu świerku, a plastikowa choinka dużo lepiej wygląda w kadrze, ale warto pamiętać o tym, że milej mówić o Świętach wśród zapachu prawdziwych drzewek, na których zawiesimy pachnące pierniki.  

ZDJĘCIA 

Czy ważny jest sprzęt? Jestem gotowa przyjąć argument, że teraz to iPhonem nawet robi się całe filmy. A i owszem. Weźmy na ten przykład taki Unsane, thriller z 2018 roku. Wyreżyserował go Steven Sodebergh, zdobywca Oskara z 2000 roku za film Trafficktóry jest także operatorem i montażystą. Wspomnę jeszcze, że główną rolę kobiecą zagrała Claire Foy, zdobywczyni Złotego Globu za serial The Crown i budżet $1 500 000 obejmujący też montaż, na który Ty zazwyczaj nie masz środków ani czasu. Więc nie tylko wybitny reżyser, gwiazdorska obsada, to jeszcze dość spory budżet. Plan zdjęciowy trwał ponad 3 miesiące. Ty pewnie masz maksymalnie dzień zdjęciowy. Wracając do odpowiedzi na pytanie czy warto mieć sprzęt –zdecydowanie bezpieczniej wynająć nie tylko profesjonalny sprzęt, ale też ludzi, którzy za nim staną. I to drugie jest według mnie zdecydowanie ważniejsze.  

Chyba każdy z nas przynajmniej raz widział źle nagrany (a słyszał o tych, co w ogóle nie wyszły) ślub czy inną ważną uroczystość. Przyczyna: ktoś w ramach oszczędności zatrudnił „kamerzystę” kuzyna kolegi z podstawówki. Oczywiście nie, żebym miała coś do kuzynów kolegów, po prostu ich dokonania mnie nie przekonały. Raczej w kwestiach operatorów i doboru sprzętu radzę kierować się tym, co widzisz w portfolio czy po prostu poprzednich realizacjach. Warto zdać się na kogoś, kto może pochwalić się swoim dorobkiem. I jeśli robi cuda starą kamerą SONY, ale nas zadowala ten efekt – super. A jak operator umie sprawić, że osoby w kadrze nie mają uciętych głów i są w ostrości, to takie minimum, na które powinniśmy sobie pozwolić. 

Nie sposób pominąć ważnego, a według niektórych najważniejszego, aspektu produkcji filmowej – budżetu. Niestety przez to, że wydarzenie miało być w realu, a musi być online, to koszt jego produkcji nie ulega zmniejszeniu. Wręcz przeciwnie. Do tego zajmuje to więcej czasu, bo trzeba chociażby sprawdzić zajętości poszczególnych podwykonawców dodatkowo zatrudnianych do produkcji video. Dlatego warto się zastanowić czy dane wydarzenie jest niezbędne i czy musimy je zorganizować właśnie teraz, jeśli mamy niewiele czasu. Może na początek warto więc przemyśleć czy zamiast trzech nie warto zrobić jednego, a dobrze zorganizowanego i sfinansowanego. Przepraszam, jeśli poruszam kwestie oczywiste dla niektórych, ale jeśli porównacie koszty, na pewno nie małe, swojego wesela z tym, że na powstanie filmu Wojtka Smarzowskiego Wesele (2021) potrzeba było 6 000 000 złotych, to macie sprawę jasną. Jeśli oczywiście dasz się przekonać do porównania imprezy firmowej do wesela.  

Oczywiście podczas każdego eventu, tak i tego online, dzieją się rzeczy, które nie śniły się filozofom. Nie myślę tu o nagłej chorobie uczestnika czy strasznym korku na trasie dojazdu na nagranie. To się zdarza bez streamingu w powietrzu. Tutaj największym zagrożeniem i czymś, co spędza sen z powiek każdemu organizatorowi jest to, że sieć może nie dźwignąć transferu danych. Teoretycznie  możecie się przed tym ustrzec, dokładnie sprawdzając wszystkie dane techniczne przed realizacją, ale… well…złośliwość rzeczy martwych – na próbie wszystko może działać bez zarzutu, a live to już inna historia 

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu będziecie jeszcze bardziej czujni, a Wasze filmowe realizacje eventów będą mini dziełami sztuki i nigdy, ale to przenigdy, nie zdarzy się żaden „fakap”, który zrobi z nich łakomy kąsek dla internetowych trolli.   


Anika Idczak

Cyrek Events to agencja eventowa, która powstała by łączyć dwie rzeczywistości: offline i online, zamiłowanie do nowych technologii i miłość do eventów. Wiemy, że coraz trudniej zaskoczyć czymś uczestników, dlatego uważnie śledzimy, (a czasem wyprzedzamy!) bieżące trendy, aby zapewnić naszym klientom niepowtarzalne doznania i efekt WOW! cyrekevents.com

Cyrek Events

Prognozy trendów na 2022 na brief.pl: reklama, eventy, gaming i esport, video

trendy na 2022 gaming

Jakie trendy będą najważniejsze w reklamie, eventach, gamingu i esporcie w 2022 roku? Jakich wydarzeń wyczekują eksperci z branży produkcji video i digital? Przeczytaj czwartą część prognoz trendów na 2022 rok na brief.pl

Stanisław Grabowski

Stanisław Grabowski

Managing Partner & Head of Strategy w MediaCom Warszawa

domy mediowe

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Żyjemy w czasach kosmicznego paradoksu, w postaci postępujących ze sobą w parze – z jednej strony niebywałym przyrostem możliwości reklamowych (kanałów, sposobów optymalizacji i targetowania etc.), z drugiej – nieprawdopodobnym kryzysem efektywności komunikacji marketingowej.

Warto zatem – nieco nietypowo – zamiast wyglądać ciągle w przyszłość, zatrzymać się na chwilę i spojrzeć wstecz. Co takiego robiły marki 10, 20 lat temu? Co wtedy genialnie działało, co pozwalało im rosnąć, zyskać miano „ikonicznych”?
Skok w przeszłość, o te 10 czy 20 lat to nie „marketingowa archeologia”, wbrew temu, co może pomyśleć wielu najmłodszych czytelników. „Stare dobre czasy” to gotowa gigantyczna baza learningów i inspiracji, której przeczesywanie może przynieść olśnienie. Może znowu warto pójść na Noc Reklamożerców?

Jakie trendy (tematy, rozwiązania, technologie) odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Wszelkie zmiany i fluktuacje w kulturze! Serio, tu się dzieje BARDZO wiele, i to nie tylko w tzw. popkulturze. Zmienia się kultura picia kawy, zmieniają się preferencje dot. platform społecznościowych młodzieży (wg Deloitte – ponad 40% osób w wieku 18-24 zrezygnowało w ciągu ostatnich 12 miesięcy z jakiejś platformy społecznościowej!), zmieniają się marzenia i ambicje. Marki muszą trzymać rękę na pulsie tych coraz szybciej zachodzących i głębszych zmian, aby komunikując się – pozostawać godnymi utożsamiania się Klientów i Konsumentów z ich światem.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Momentu, gdy wszyscy zorientujemy się, że dwa ogromne trendy – centralizacji oraz ‘precision marketing’ są na dłuższą metę ze sobą kompletnie niekompatybilne. Kiedy dojdzie do nas, że nie da się oszczędzać na komunikacji, obcinając lokalny rys na rzecz „globalnych kampanii”, które w idealnym świecie powinny jednocześnie super rezonować kulturowo na wszystkich, czasem ogromnie różnych od siebie rynkach.
Wówczas zorientujemy się, że nie da się takich globalnych kampanii wysoce „personalizować”, ponieważ personalizacja wymaga osadzenia w bardzo lokalnych insightach i obserwacjach. Wyczekuję powrotu do większej swobody i decyzyjności lokalnych działów marketingu, aby lokalni Brand Managerowie mogli się częściej „wyżywać” kreatywnie, podbijać serca Konsumentów i odbierać nagrody branżowe w błysku fleszy!

 

Hubert Switalski

Hubert Świtalski

Regional Manager CEE, Meetrics

reklama

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Nie ma jednej drogi do sukcesu zarówno w prowadzeniu biznesu, jak i życiu zawodowym. Każdego z nas inspirować może zupełnie coś innego. Jednego inspirują sukcesy innych, innego piękny widok za oknem biura. W 2022 ważne będzie, żeby zmienić myślenie tak często pojawiające się w debacie publicznej. Większość z nas czeka aż pandemia minie. A co jeśli nie minie? Może po prostu musimy przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Maseczki, szczepienia, obostrzenia, to pewnie będzie towarzyszyć nam przez najbliższe lata. Z drugiej zaś strony do tej sytuacji dostosowujemy biznesy, więcej korzystamy z nowych technologii. To ważne, aby odnaleźć się w tej sytuacji.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

Przede wszystkim jakoś trzeba się odnaleźć w tej nowej rzeczywistości. Z punktu widzenia prowadzenia biznesu wszelkie technologie usprawniające komunikację, pracę zdalną czy automatyzację procesów będą w cenie. Jeśli chodzi o trendy w marketingu, to jednym z nich z pewnością jest nadal wideo. Każdy powinien poważnie pomyśleć o tym, aby wideo stało się ważnym elementem jego strategii, o ile nie kluczowym. Należy przy tym pamiętać o czasie ekspozycji i koncentracji uwagi użytkownika, który staje się coraz krótszy.

Kolejnym do tej pory niedoszacowanym trendem będzie wykorzystanie podcastów i innych treści audio. 43% marketerów planuje zwiększyć swoje zaangażowanie w tym obszarze w 2022 roku. Warto się temu przyglądać, a najlepiej czerpać z tego trendu.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Jednym z dużych tematów, który zbliża się wielkimi krokami jest prywatność konsumentów i świat bez cookies. Oczywiście wszyscy liczący się gracze przygotowują się na ten dzień. Jednak chyba nikt nie jest w stanie odpowiedzieć w 100% jak to będzie. Na pewno duże znaczenie będą mieć dostawcy danych i technologii pomiarowych.

 

Maciej Ledzion

Maciej Ledzion

Partner, WebTalk x endorfina events x Next Level Agency

digital, eventy, gaming

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Warto otwierać się na ludzi spoza naszego biznesowego podwórka, bo tu mamy większą szansę, by usłyszeć coś, co nas zaskoczy i zainspiruje. W tym słuchać i obserwować najmłodsze dzieci – ich wyobraźnia i sposób myślenia nie są ograniczone ani obciążone stereotypowym myśleniem.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

W 2021 najgłośniej było chyba o NFT, Web 3.0 i Metaverse. Skupię się na tej ostatniej przestrzeni, jako że w naszym biznesie eventowym obserwujemy jedne z najbardziej dynamicznych zmian od początku 2020. Przeszliśmy w przyspieszonym tempie drogę od wydarzeń na żywo, przez proste formy spotkań online (zoom, meets, etc.) po bardziej wysublimowane i interaktywne formy eventów online, z pełną interakcją i emocjami. Mogliśmy np. w 2021 wziąć udział w 8 niezależnych oficjalnych edycjach festiwalu Burning Man online wraz z dziesiątkami tysięcy ludzi z całego świata i przeżyć go zupełnie inaczej, co nie oznacza gorzej. Teraz na naszych oczach toczy się rewolucja oparta o metaversum. Pewnym ograniczeniem jest nadal niewielka penetracja urządzeń AR, ale sytuacja z początku 2020 pokazuje nam, jak szybko potrafimy się przenieść do nowej rzeczywistości, jest to kwestia czasu kiedy zaczniemy spotykać się na żywo, w 3D, z przestrzennym dźwiękiem online.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

W branży eventowej, z naszej perspektywy endorfina events zdecydowanie BEA (Best Events Awards) – jeden z największych i najbardziej prestiżowych konkursów i jednocześnie spotkań merytorycznych na świecie. W 2020 i 2021 obyły się dwie edycje wyłącznie online. Mam nadzieję, że pod koniec 2022 wydarzenie odbędzie się już w pełni na żywo i ponownie spotkamy się z kolegami z całego świata eventów w Mediolanie.
W branży digitalowej, z perspektywy naszej agencji WebTalk, zdecydowanie WebSummit – tutaj w 2021, po rocznej przerwie znowu mogliśmy być obecni na żywo w Lizbonie. Wydarzenie zgromadziło ponad 42 tysiące ludzi pomimo pandemii. Istnieje więc szansa, że w 2022 będziemy świadkami wyniku zbliżonego do 2019, czyli ponad 70 tysięcy uczestników.
W branży gamingowej, czyli z punktu widzenia naszej agencji Next Level to zdecydowanie Gamescom – targi, które przed pandemią przyciągały prawie 400 tysięcy ludzi. W latach 2020 i 2021 odbyły się online i hybrydowo. Oby w 2022 mogły odbyć się już w pełni na żywo.

 

Justyna Oracz_HEAD OF COMMUNICATIONS_Fantasyexpo

Justyna Oracz

Head of Communications, Fantasyexpo

gaming, esport

 

 

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Najlepszymi! Warto inspirować się, tym co za granicą, choć i w naszym kraju nie brak gamingowych i esportowych innowacyjnych projektów, które wyznaczają trendy. Jesteśmy teraz na przełomie roku, w czasie wielkich podsumowań i rocznych raportów, które pomagają określić trendy na kolejne lata. Zdecydowanie i esport i gaming, są tymi branżami, które dynamicznie rosną i pokazują, że są istotnym passion pointem wśród różnych grup wiekowych. Z własnego doświadczenia wiem, że najlepsze pomysły to te najbardziej szalone, skryte gdzieś z tyłu głowy, których nikt do tej pory nie robił. Tak było z #GamingBezBarier – projekt, którego wcześniej w esporcie nie było, a który skradł serca wielu osób, wygrał kilka konkursów marketingowych, by być inspiracją do dalszych działań w tym obszarze. Także inspirować można się tak naprawdę wszystkim, od nas tylko zależy w co to przekujemy.

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

W gamingu i esporcie, już teraz widać, że kolejny rok będzie stał pod znakiem NFT, kryptowalut i metaverse. Już w grudniu zobaczyliśmy ogłoszenia ESL i Ubisoftu dotyczące NFT. Myślę, że to będzie znaczący trend wśród tych marek, którym zależy na nowoczesnym marketingu w gamingu. Drugi trend, to przenikanie świata online i offline – np. sport vs esport. Jest on już od nieco ponad roku mocno widoczny i będzie się on utrzymywał. Zyskają na tym marki, których produkty lub ich zamienniki występują w świecie online i offline, i których używanie można połączyć. Trzeci trend to kino i filmy oparte na kanwie gamingu. Po sukcesie seriali Arcane oraz Squid Game takie produkcje pewnie będziemy mieli serwowane coraz częściej. Zresztą…już za kilka dni premiera drugiego sezonu Wiedźmina, a na horyzoncie jawią się drugi sezon Arcane i Squid Game czy zupełnie nowe oparte na Resident Evil, Assassin’s Creed, Cyberpunk, Splinter Cell, The Division, Devil May Cry czy Final Fantasy.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Wszystkie te, które będą miały szansę być przeprowadzone offline z udziałem publiczności. Czekamy na IEM, którego odwołanie w 2020 zapoczątkowało wstrzymanie eventów. Ostatnie dwa wydarzenia esportowe – PGL Major Sztokholm 2021 oraz jesienne finały rozgrywek BLAST Premier pokazały piękno i potęgę esportu, który dopingowany tysiącami gardeł na żywo działa dosłownie magicznie. Na pewno też wyczekuję merytorycznych spotkań, konferencji, networkingu w różnych dziedzinach – esporcie, gamingu, komunikacji czy szeroko pojętym marketingu. To okazje do zawierania nowych znajomości, wymiany myśli i spostrzeżeń oraz pozyskania cennej wiedzy od innych ekspertów. Mam nadzieję, że przyszły rok okaże się nieco dla nas łaskawszy niż dwa poprzednie i choć trochę uda się skorzystać z możliwości “bycia” tu i tam.

 

Tomek_Dławichowski_Timecode_Film_Production

Tomasz Dławichowski

partner & managing director w Timecode Film Production

produkcja filmów reklamowych i komunikacja marek

Czym inspirować się do sukcesu w biznesie/w życiu zawodowym w 2022?

Dla mnie bardzo inspirujące są wszelkie inicjatywy, gdzie można porozmawiać z najbliższą konkurencją, klientami, czy startupami. Jako szef studia filmowego zawsze starałem się znaleźć czas na spotkania z potencjalnymi partnerami biznesowymi, reżyserami czy dziennikarzami. Takie kurtuazyjne kawki dają mi energię i inspirację do działania. A więc przede wszystkim – WARTO ROZMAWIAĆ!

Jakie trendy – tematy, rozwiązania, technologie – odegrają dużą rolę w nadchodzącym roku?

W komunikacji marek, bo tym się zajmuję, będę się przyglądał zaangażowaniu brandów w kwestie społeczne. Jest to widoczny trend, w którym celem marki jest wywieranie pozytywnego wpływu na otaczający świat, środowisko i społeczności lokalne. To zaangażowanie musi po pierwsze być autentyczne, po drugie podkreślać deklarowane przez markę wartości, a po trzecie musi być odpowiednio komunikowane. Ponieważ reklama ma swoje ograniczenia, to spodziewam się, że marki chętniej sięgną po filmowy branded content, realizowany we współpracy np. z wiarygodnymi stacjami TV, czy platformami cyfrowymi.

Jakiego wydarzenia w branży/w biznesie/w świecie kreatywnym i innowacji wyczekujesz z niecierpliwością?

Będę śledził przede wszystkim realizowane z rozmachem projekty branded contentowe. Mam tu na myśli filmy, seriale i programy TV – takie jak np. „Receptura”, będąca kooperacją marki Wedel i TVN, gdzie obecność brandu jest czymś więcej niż lokowaniem produktu. Poza tym z niecierpliwością czekam na start platformy streamingowej Disney+, która ma ruszyć w Polsce w połowie 2022 roku. Mam nadzieję, że pójdzie drogą Netflixa, HBO, czy Canal+ i podejmie wysiłek produkcji lokalnych.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Pierwsza kampania telewizyjna w historii marki ASSECO, zrealizowana przez Timecode Film Production (wideo)

Timecode

Od początku września trwa telewizyjna kampania reklamowa Asseco pod hasłem „Asseco – lider cyfryzacji w Polsce”. Asseco to największa, polska firma informatyczna, która od 30 lat dostarcza zawansowane rozwiązania IT do kluczowych sektorów gospodarki i jest obecna na 60 rynkach na całym na świecie. Timecode Film Production jest partnerem 11. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na realizację kampanii na taką skalę w telewizji i internecie. Asseco, jako lider cyfryzacji w Polsce ma ugruntowaną pozycję na rynku i to właśnie chcieliśmy podkreślić w spocie. Od 30 lat dostarczamy rozwiązania IT dla kluczowych sektorów gospodarki. Cyfryzacja procesów biznesowych jest obecnie jednym z najważniejszych działań i obszarem rozwoju większości firm oraz instytucji. Wychodząc szeroko z przekazem reklamowym, chcieliśmy pokazać, że mimo, iż zmiana procesów z tradycyjnych na cyfrowe dotyczy biznesu czy administracji, to poprzez konkretne produkty czy usługi elektroniczne wpływa na jakość życia każdego z nas.

Artur Wiza, Wiceprezes Zarządu Asseco Poland

Idea kreatywna spotu powstała we współpracy ze scenarzystą Mateuszem Zimnowodzkim i łączy w warstwie wizualnej dwa światy: wirtualny – stworzony na podstawie ilustracji Magdaleny Koźlickiej oraz rzeczywisty – dzięki udziałowi dwójki aktorów wkomponowanych w animowaną scenografię.

Spot w całości wyprodukował Timecode Film Production. Za reżyserię i zdjęcia odpowiedzialny był duet Aurelia Frydrych -Zdanowska i Paweł Zdanowski, a prace nad animacją i post-produkcją prowadzili Grzegorz Jankowski i Michał Grochalak z działu graficznego Timecode. Produkcję spotu nadzorowały Agnieszka Piłat i Lida Pęza – producentki Timecode.

Ogromnie się cieszymy, że Asseco zdecydowało się wybrać Timecode Film Production do produkcji swojej pierwszej kampanii telewizyjnej. Chętnie służyliśmy pomocą przy dopracowywaniu szczegółów spotu. Od wielu lat Timecode produkuje zarówno reklamy realizowane w tradycyjnej technice filmowej, jak i wszelkiego rodzaju animacje. Dzięki temu mamy duże doświadczenie w pracy w każdej z tych technik i mogliśmy też je sprawnie ze sobą połączyć.

Filip Tomann, Executive Producer w Timecode Film Production

Od początku września 30-sekundowe spoty oraz billboardy sponsorskie są emitowane w największych stacjach telewizyjnych, programach tematycznych i na platformach VOD.

Kampania będzie prowadzona również w internecie z wykorzystaniem mediów społecznościowych i performance marketingu.


Źródło: Timecode Film Production

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Tagmax, inSTREAMLY, StreamCards – czyli jak zarabiać na streamingu

Streaming

Trend live streamingu na stałe zagościł w internecie i wydaje się, że jego najlepszy czas dopiero nadchodzi. Przestrzeń wykreowana przez twórców jest miejscem, na które zwróciły uwagę także marki. Pojawił się jednak problem tego, jak ją wykorzystać do działań marketingowych, jednocześnie nie będąc zbyt natarczywym? Na to pytanie znalazły odpowiedź m. in. Tagmax, inSTREAMLY oraz StreamCards.

W internecie znajdziemy multum filmów i każdy na pewno znajdzie to, co interesuje go w danej chwili. Filmy na wielu serwisach przyciągają miliony, jeśli nie miliardy użytkowników, szukających rozrywki, informacji czy pomocy. To jednak za mało. Użytkownicy coraz chętniej oglądają transmisje na żywo i to nie tylko tych najpopularniejszych twórców jak mogłoby się wydawać.

W ten sposób za idącym trendem mikro influencerów, pojawili się mikro streamerzy, którzy docierają do małej, ale bardzo zaangażowanej społeczności. Ten pomysł bardzo szybko i chętnie wykorzystały np. niewielkie butiki odzieżowe, które organizują skuteczną sprzedaż swoich produktów na live’ach za pomocą Facebooka. Przyjrzyjmy się jednak platformie Twitch:

 • ponad 9 milionów aktywnych kanałów,
 • 140 milionów oglądających każdego miesiąca,
 • ponad 2 miliardy godzin obejrzanych materiałów w maju tego roku.

Liczby robią wrażenie, a dzięki pandemii na Twitchu przybyło zarówno streamerów, jak i widzów. Polska również dostrzegła potencjał drzemiący w transmisjach live i zaczęła skutecznie go wykorzystywać do działań marketingowych. Kto już to zrobił?

Tagmax

W przypadku tradycyjnych filmów czy transmisji często trafiamy na wiele odnośników w opisie, prowadzących do stron, o których mówi lub do których chce nas przekierować twórca. Tagmax skraca tę drogę, wzbogacając wideo o nowe funkcjonalności. Innowacyjna platforma pozwala na umieszczenie w filmach klikalnych tagów, które mogą być ruchome lub statyczne, tzw. “shoppable video”. Oprócz proponowanego rozwiązania, Tagmax działa jak standardowy sklep e-commerce, realizujący cały proces zakupowy począwszy od kliknięcia w tag umieszczony w video, po wysyłkę do klienta. Tagmax łączy funkcję reklamową, informacyjną oraz sprzedażową dając widzowi nową możliwość bezpośredniego reagowania podczas oglądania.

Tagmax
Źródło: Tagmax, https://iplayoo.pl/test-new-features/

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest zaangażowanie odbiorców, którzy chętniej korzystają z interaktywnych możliwości. Tagmax udostępnia także raporty odnośnie zaangażowania, jakie generuje nowa funkcja. Pole do ekspozycji jest w tym przypadku bardzo atrakcyjne, widzowie za pomocą jednego kliknięcia bardzo chętnie sprawdzą to, co zarekomenduje twórca podczas transmisji.

inSTREAMLY

Polski startup, przebojem pojawił się na rynku i odmienia oblicze współpracy ze streamerami. Po udanych rundach inwestycyjnych preseed inSTREAMLY zabezpieczyło kapitał na swój technologiczny pomysł, który okazał się strzałem w dziesiątkę. InSTREAMLY jest platformą –łącznikiem, która wspiera streamerów w rozwoju, a także pozwala na ekspozycję marki w transmisjach mikro streamerów.

Skąd ten pomysł? 99,5% kanałów na Twitchu ma średnio mniej niż 100 widzów. Zważając na wcześniej wymienioną liczbę 9 milionów kanałów na Twitch, jest to niezagospodarowana przestrzeń, którą inSTREAMLY zdecydowało się wykorzystać. Platforma pomaga we współpracy pomiędzy marką a małymi streamerami. Duże marki realizujące ogrom podobnych mikro aktywności reklamowych z niewielkimi twórcami nie muszą już tracić cennego czasu na omawianie szczegółów, wyręcza je w tym inSTREAMLY poprzez zautomatyzowany system krótkich umów sponsorskich. Rozwiązanie zapewnia obopólne korzyści – z jednej strony niewielcy streamerzy mają szansę na współpracę, z drugiej strony marki nie muszą załatwiać żadnych formalności związanych z umowami sponsorskimi.

Szansa, jaka pojawia się dla niewielkich streamerów dzięki inSTREAMLY jest przełomowa. Pierwsze pieniądze, jakie streamer może zarobić, dzięki współpracy na małą skalę (nawet ok. 150 euro miesięcznie) dają solidną motywację do rozwoju dla niewielkich twórców. Marki natomiast docierają do trudno dostępnego grona odbiorców treści internetowych, którzy są znacznie bardziej zaangażowani. Jeśli trend streamingu dalej będzie się rozwijał, a streamerów będzie przybywało, w przyszłości inSTREAMLY może stać się jedną z największych platform dla rozwoju streamerów.Obecnie inSTREAMLY działa głownie w obszarze gamingu, w planach jednak jest ekspansja na nie tylko nowe kategorie streamu, ale również inne platformy live streamingowe.

Firma z impetem weszła na rynek i zyskała uznanie na rynku realizując w ciągu dwóch lat od powstania ponad 28 tysięcy mikro umów sponsorskich. Niekonwencjonalny pomysł i wykorzystana technologia pozwala śmiało spoglądać w kierunku ekspansji na rynki zagraniczne. Już teraz platforma rozwija się we Francji, Niemczech oraz Skandynawii, a 60% streamerów zrzeszonych w inSTREAMLY jest spoza Polski.

StreamCards

Nowym graczem na rynku w tworzeniu interaktywnego streamu dla graczy, jest warszawski startup StreamCards. Firma wzięła pod lupę bierną aktywność oglądających podczas esportowych wydarzeń. Każdego roku rozgrywanych jest tysiące meczów esportowych, w których widz oprócz chatu, ma małe pole na dodatkową aktywność podczas oglądania, zwłaszcza jeśli odbywają się wyłącznie online. StreamCards postanowiło coś z tym zrobić. Cel? Zaangażować widzów, aby jeszcze bardziej mogli wczuć się w emocje esportowych rozgrywek.

Rewolucyjnym rozwiązaniem StreamCards jest gra karciana dostępna podczas oglądania streamu na platformie Twitch. Widzowie za pomocą dostępnych kart, które opisują to co dzieje się podczas meczu, mogą typować swoje karty, przewidując to, co zaraz wydarzy się w grze. Dzięki temu mogą rywalizować z innymi widzami. Za każde przewidziane za pomocą karty zjawisko podczas rozgrywki na streamie, widzowie otrzymują punkty, tym samym zyskując motywację do dalszej aktywności, no bo kto nie lubi rywalizacji.

Jak wykorzystać taką aktywność? Dla najlepszych graczy, którym uda się zyskać określoną ilość punktów, widz może otrzymać różne nagrody – zarówno dotyczące samej gry, czyli karty lub oprawę wizualną, jak i te, które mogą zapewnić partnerzy. Tutaj pojawia się pole do działania partnerów mające na celu promocję marki.

Więcej o StreamCards pisaliśmy tutaj.

Piotr Radzimirski

DIMAQ VOICE Online – spotkania z digitalem w digitalu #3

Dimaq Voice Online

Przed nami kolejne spotkanie DIMAQ VOICE Online! Weź udział w najbliższym DIMAQ Voice Online nie ruszając się z domu. Tym razem porozmawiamy o video i jego roli w sukcesie kampanii.

Nowa formuła online

Spotkanie online odbędzie już 21 kwietnia. Tradycyjnie we wtorek na grupie DIMAQ – profesjonaliści Digitalu na Facebook’u udostępnimy przygotowaną przez prelegenta prelekcję. Przeprowadzona ona będzie w formie krótkiego video ( 10-15 min.). Wystąpienie będzie dotyczyć tematyki digital marketingu.

Następnie w ciągu dnia, uczestnicy będą mogli obejrzeć video i zadawać pytania w komentarzach do zaprezentowanego materiału. Przez cały dzień będziemy zbierać komentarze osób, które obejrzały prezentację.
Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, przeprowadzimy Q&A w formie live’a, w którym prelegent będzie mógł odpowiedzieć na zebrane pytania, ale również na te, które będą pojawiały się podczas jego trwania.

Kreatywne Video

Naszym kolejnym prelegentem będzie Tomasz Sol z Video Solutions. Podczas prezentacji Tomasz pokaże swoje kreatywne podejście do tworzenia video i jego wpływ na sukces kampanii.

W 2014 projekt, do którego napisał scenariusz i wyreżyserował, zdobył MIXX w kategorii Branded Content. Jest założycielem ogólnopolskiego ruchu integrująco motywującego na rzecz robienia filmów WEŹ TO NAKRĘĆ!, który ma już 10 lat.

Możliwość zdobycia punktów recertyfikacyjnych

Posiadacze certyfikatu DIMAQ będą mogli uzyskać 4 punkty: 2 za udział na DIMAQ Voice Online (trzeba zrobić screen podczas transmisji live i wysłać go za pomocą platformy DIMAQ) oraz dodatkowe 2 punkty – za zadanie pytania.

Pytanie można zadać w komentarzu pod video-prezentacją na grupie lub podczas trwania transmisji live. Punkty za pytania nie dublują się – jedna osoba może zadać wiele pytań lecz tylko raz zostaną naliczone.

Jeżeli chodzi o punkty recertyfikacyjne dla prelegenta- nic się nie zmienia. Prowadzący otrzyma od 25 do 40 punktów, w zależności od oceny, jakie oglądający przyznają w ankiecie online.

Dołącz do wydarzenia na Facebook’u i otrzymuj powiadomienia o tym, kto wystąpi na DIMAQ Voice Online. Wideo i live będą odbywały się na grupie. Komunikacja wydarzenia będzie odbywała się również na pozostałych kanałach DIMAQ oraz IAB Polska.

Dołącz: http://bit.ly/2tcXgIi

Akademia DIMAQ również online

Do Internetu przeniosły się również szkolenia DIMAQ. Akademia DIMAQ Basic i Professional odbywa się w formie interaktywnych live’ów i całkowicie realizuje program szkoleń stacjonarnych. Trener na żywo prowadzi zajęcia, włączając w to ćwiczenia indywidualne dla uczestników.

Program realizowany jest po 2,5 h zajęć dziennie. Takie rozplanowanie pozwala skorzystać ze szkolenia, a jednocześnie nie wymaga długiego zaangażowania się. Osoby, które mają pod opieką dzieci mogą na 2,5 godz. wymienić się z kimś i wziąć udział w szkoleniu, a przy tym wykorzystać efektywnie czas pracy zdalnej.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

BMW oraz CNN łączą siły i prezentują serię „The Art of Leadership”

Dimitri Vegas Like Mike BMW The Art of Leadership_

W czasach niepewności inspirujący ludzie odgrywają jeszcze ważniejszą rolę w rozwoju społecznym. BMW Group i CNN International Commercial (CNNIC) połączyły siły, aby przedstawić historie i działalność jednych z najbardziej wybitnych twórców, artystów i liderów naszych czasów.

Ich sylwetki zostaną zaprezentowane w ramach dwóch serii zatytułowanych „The Art of Leadership” składających się w sumie z jedenastu krótkich filmów. Osobiste doświadczenia głównych bohaterów serii inspirują współczesne społeczeństwo, a każdy klip będzie obrazował również podstawowe wartości przywódcze BMW: odpowiedzialność, wewnętrzną siłę i niezależność. Cechy, które także są nieodłącznym elementem wyposażenia luksusowych samochodów BMW – serii X7, 7, 8 i M8.

W czwartek CNN uruchomił sześcioczęściową produkcję, wprowadzając na rynek pierwszy film z serii wyprodukowany przez wielokrotnie nagradzane studio Create należące do CNNIC. Przedstawia on jeden z najbardziej udanych duetów DJ-skich i producentów muzyki elektronicznej na świecie, Dimitri Vegas & Like Mike. Belgijscy bracia analizując swoją pasję i relacje z publicznością na tle odtwarzanego występu z Norwegii, przypominają sobie, jak stali się liderami w swojej dziedzinie. Ten i inne nadchodzące filmy autorstwa studia Create są kręcone i montowane na potrzeby globalnej dystrybucji na różnych platformach CNN International w telewizji, internecie, w social mediach, na Great Big Story, a także zostaną zaprezentowane na stronie głównej marki BMW.

Ponadto jeszcze w tym roku Great Big Story, globalna grupa medialna CNN zajmująca się filmowym opowiadaniem historii, zaprezentuje sponsorowany cykl redakcyjny składający się z pięciu mikrodokumentów. W centrum ich uwagi znajdą się inspirujące kobiety i mężczyźni, których działalność społeczna jest godna naśladowania.

Pierwszy film, którego premiera odbędzie się w maju, przedstawi fascynujące podwójne życie Brandona Tory. Uzdolnionego w obszarze nowych technologii oraz utalentowanego MC, który z powodzeniem obraca się w obu światach. W dzień pracuje jako starszy specjalista w dziedzinie AI w firmie Google, natomiast w nocy odnosi sukcesy jako artysta hip-hop. Każda z produkcji będzie wyświetlana na platformach i kanałach społecznościowych Great Big Story. Co więcej, aby dotrzeć do określonej grupy odbiorców w social media, dystrybucja zostanie wsparta za pomocą technologii Launchpad firmy WarnerMedia.

Wszystkie najbardziej owoce partnerstwa oparte są na wspólnych wartościach. Cieszę się, że tak jest również w przypadku nowego projektu z BMW. Jako liderzy w naszych dziedzinach szanujemy i cenimy utalentowane postaci przedstawione w filmach. To właśnie one zmieniają nasze społeczeństwo na lepsze. Istotnym elementem będzie zintegrowana dystrybucja tych mocnych i wzbudzających emocje historii od Create oraz Great Big Story na wszystkich platformach. To pozwoli nam dotrzeć do globalnej publiczności, która powinna docenić wartości prezentowane przez bohaterów i związane z nimi opowieści.

Cathy Ibal, Senior Vice President, EMEA, CNN International Commercial

BMW ma długą i bogatą historię projektów, które tworzą odpowiednią przestrzeń i oddają głos kreatywnym umysłom z różnych dziedzin – projektowania, sztuki, sportu czy inżynierii. Postrzegamy to jako jedną z naszych misji – i zawsze podejmowaliśmy działania mające na celu umożliwienie oraz wspieranie transformacji. Zebrane opowieści są wynikiem idealnego dopasowania dwóch podmiotów, które dzielą te same wartości i cele. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że CNN oraz BMW współpracują ze sobą, aby stworzyć te unikalne filmy o wyjątkowych ludziach, którzy analizują i na nowo definiują pojęcie przywództwa. Ponieważ zawsze dążymy do doskonałości, mocno wierzymy, że to partnerstwo jest kamieniem milowym dla obu firm.

Jens Thiemer, Senior Vice President Customer i Brand marki BMW


Źródło: informacja prasowa CNN International

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Generacja Z i użytkownicy TikToka w Polsce – raport agencji Open Mobi

pokolenie Z TikTok smartfon

Kocha ubrania z sieciówek, sięga po popularne kosmetyki, jako przekąskę wybiera chipsy, a w wolnych chwilach tańczy – taki właśnie obraz użytkownika TikToka wyłania się z najnowszego badania Open Mobi. Agencja digitalowa publikuje najnowsze wyniki raportu dotyczące polskich TikTokerów.

Komunikacja z Generacją Z

Generacja Z już niebawem będzie stanowiła jedną z najważniejszych grup konsumentów. Dziś komunikacja z nią to prawdziwe wyzwanie dla marketerów. Dlaczego? „Z-etki” to digital natives – osoby, które nie znają świata sprzed Internetu. Preferują media społecznościowe nastawione na krótkie wizualne przekazy. W porównaniu do Millenialsów, Pokolenie Z ma krótszy czas skupienia uwagi (do 8 sekund), przy jednoczesnym większym jej rozproszeniu (5 ekranów jednocześnie). To grupa, która pomija reklamy oraz rzadziej podejmuje pochopne decyzje.

Według ostatnich danych TikTok jako jedno z niewielu mediów społecznościowych odnotowuje wzrost średniego czasu trwania sesji (+48%; długość jednej sesja wynosi średnio 5 minut 19’’). Jednocześnie jest trzecią najczęściej pobieraną aplikacją w Polsce (po Messengerze i WhatsAppie), a liczba polskich użytkowników wynosi już 2,5 miliona osób.

Zobacz także: Ulubiona aplikacja “pokolenia Z”. Czy wkrótce przebije YouTube’a?

TikTok to jedna z najprężniej rozwijających się aplikacji na świecie. Pułap miliarda użytkowników przekroczyła szybciej niż jakakolwiek inna aplikacja społecznościowa w przeszłości. Jej popularność, przede wszystkim wśród Generacji Z, sprawia, że marketerzy powinni brać ją pod uwagę.

Marek Naruszewicz, Sales Director z Open Mobi

Zachowania użytkowników TikToka

Jak wynika z badania, najwięcej użytkowników korzysta z TikToka co najmniej od roku (79%), ponad połowa osób spędza na nim ponad godzinę dziennie (57%). To platforma twórców – 85% respondentów tworzy tiktoki (krótkie wideo), a 56% zajmuje się tym codziennie. TikTokerzy najczęściej nagrywają samych siebie, głównie na potrzeby popularnego formatu #HashtagChallenge (49%). Aż 77% użytkowników nagrywa tiktoki w domu, w czasie wolnym – po szkole (62%) oraz w weekendy (49%).

Przeczytaj także: TikTok. Przepis na złoty interes

TikTok jest dla współczesnych nastolatków medium bardzo angażującym. Jeśli pomnożymy dwa i pół miliona odbiorców przez przynajmniej jedną godzinę spędzaną każdego dnia na platformie, otrzymamy możliwość niezwykle dużej ekspozycji tej grupy docelowej na komunikat. Co istotne, TikTokerzy nie tylko obserwują, ale również tworzą content, a to czyni z nich naturalnych ambasadorów brandu w ich własnym środowisku.

Eliza Durnakowska, General Director z Open Mobi

TikTok_Openmobi_raport_infografika

Decyzje zakupowe TikTokerów

Użytkownicy TikToka wydają pieniądze przede wszystkim na ubrania, na dalszych pozycjach znalazły się słodycze i napoje, kosmetyki oraz gry. Wśród najpopularniejszych marek wymieniane są Sinsay, Ziaja i Adidas. Sportami, które najczęściej wskazywali TikTokerzy są taniec, siatkówka, gry komputerowe (e-sport). Fortnite, McDonald’s i Tymbark to kolejne marki najbardziej rozpoznawalne wśród użytkowników TikToka.

Czytaj też: TikTok – pomysł na stabilny biznes, czy kolos na glinianych nogach?

Materiały wideo zamieszczane w tym medium mają bardzo dużą szansę stać się viralami, a influencerzy z TikToka mają nieporównywalnie większe zasięgi niż ich odpowiednicy z innych platform społecznościowych. Widać tu ogromny potencjał dla globalnych marek i międzynarodowych kampanii reklamowych.

Magdalena Pietruk, Social Content Manager z Open Mobi

Metodologia raportu

Badanie „Użytkownik TikToka w Polsce” zostało przeprowadzone przez agencję Open Mobi między 26 września a 12 października 2019 roku metodą CAWI. Wzięło w nim udział 1008 osób. Respondenci odpowiadali na 27 pytań związanych z użytkowaniem aplikacji TikTok, swoimi zwyczajami zakupowymi w kategoriach odzież, kosmetyki i przekąski. W badaniu wykorzystano pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru oraz dodatkowe pola na pogłębienie swojej odpowiedzi.

Link do raportu: www.openmobi.pl/raporttiktok

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Raport widoczności reklam Meetrics: mocniejsze i słabsze formaty reklam w trzecim kwartale 2019 r

Meetrics opublikował kwartalny „Raport widoczności reklam” na temat widoczności reklam na poszczególnych rynkach europejskich, w tym w Polsce. W trzecim kwartale 2019 r. Polska pozostała w środku europejskiej stawki w zakresie reklamy display i odnotowała wzrost widoczności reklamy wideo.

W trzecim kwartale 2019 r. występują znaczne różnice w widoczności reklam między reklamami wideo, display i reklamami mobilnymi na różnych rynkach. Takie wnioski wynikają z najnowszego raportu opublikowanego przez Meetrics, wiodącego europejskiego dostawcę danych i technologii pomiarowych. Raport zawiera także szczegółowe zestawienie widoczności poszczególnych formatów reklam i porównanie widoczności reklam na różnych europejskich rynkach. Raport pokazuje również najczęstsze przyczyny braku widoczności według ich procentowego rozkładu. Najczęstsze przyczyny słabej widoczności reklam to nieoptymalne pozycje reklamy displayowych oraz zbyt szybkie przełączanie na inne strony.

Według raportu średni wskaźnik widoczności reklam displayowych w Polsce wynosi 56 procent, czyli o dwa punkty procentowe mniej w porównaniu do wskaźnika widoczności w drugim kwartale bieżącego roku. Liderem rynku w Europie pozostaje Austria ze wskaźnikiem widoczności na poziomie 68 procent. Trzeci kwartał w Polsce wygląda znacznie lepiej w kategorii wideo, gdzie widoczność wzrosła o 9 punktów procentowych, z 60 procent w drugim kwartale 2019 r. do 69 procent w trzecim kwartale.

– Z przyjemnością informujemy o rosnących w Polsce wskaźnikach widoczności reklam wideo w czterech kolejnych kwartałach. Średnie wskaźniki widoczności na innych rynkach europejskich są nadal znacznie wyższe, ale trend jest obiecujący. Chcemy zachęcić naszą branżę do ciągłej poprawy jakości powierzchni reklamowych, z korzyścią dla całego rynku –  mówi Hubert Świtalski, Country Manager w Meetrics Poland.

Pełny raport za III kwartał 2019 r. można pobrać za darmo ze strony Meetrics: www.meetrics.com/en/benchmark-reports 

Meetrics w swoich badaniach opiera się na definicji Viewability rekomendowanej przez IAB i Media Rating Council. Reklama jest uważana za widoczną jeśli co najmniej 50 procent jej powierzchni jest widoczna na ekranie przez co najmniej 1 sekundę (dla reklam wideo – przez co najmniej 2 sekundy).

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF