...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – co ją inspiruje?

Karolina Borner Gala

Karolina wpadła na pomysł aplikacji, która pomoże wokalistom w samodzielnych treningach, a trenerom wokalnym w śledzeniu postępów podopiecznych. Co ją inspiruje i jakie rady ma dla osób startujących ze swoim biznesem? Zapraszamy do przeczytania trzeciej części rozmowy z Karoliną Borner, Founder i CEO startupu Vocaly Pro.

Co przyczyniło się do sukcesu Twojej firmy produktu?

Odnieśliśmy wiele mniejszych i większych sukcesów po drodze. Czynników tych sukcesów jest sporo, ale z pewnością mogę powiedzieć, że za każdym z nich stali ludzie – członkowie zespołu Vocaly, mentorzy, eksperci, życzliwe nam osoby, które chciały dzielić się wiedzą, doświadczeniem, kontaktami. Bardzo ważna są również otwartość i pokora, chęć otrzymania feedbacku, wręcz proszenie o to, żeby ktoś mądrzejszy powiedział nam co robimy nie tak, co możemy poprawić, słuchanie tych, którzy przeszli już znacznie więcej niż my. Jednocześnie zachowywanie przy tym własnej wizji i filtrowanie opinii przez nasze potrzeby, wyzwania i wartości. Nie bez znaczenia jest także znajomość naszej grupy docelowej, jej problemów i potrzeb, dogłębna znajomość rynku, na którym działamy i dziedzin, z których czerpiemy. Jakkolwiek trywialnie może to zabrzmieć, istotną rolę w zwycięstwach i w pokonywaniu trudności odgrywały wytrwałość, determinacja i głębokie przekonanie o tym, że to, co robimy ma sens i będzie służyć wokalistom, trenerom, rozwiązując ich realne problemy. Kiedy zobaczyliśmy pierwszy uśmiech użytkownika podczas testów aplikacji… było to dla nas największym zwycięstwem i najlepszą nagrodą ☺

Który moment w życiu uważasz za najbardziej kreatywny i dlaczego?

Jednym z najbardziej kreatywnych momentów w moim życiu była chwila, w której w mojej głowie pojawił się pomysł na Vocaly. Pamiętam ten moment bardzo dobrze. Siedziałam wtedy w Akademii Leona Koźmińskiego popijając kawę i czytałam artykuł naukowy o innowacjach w branży muzycznej. Nagle połączyłam wszystkie kropki – wiedzę i doświadczenie, które zdobyłam podczas współpracy z wokalistami i aktorami, przedstawicielami branży muzycznej, startupami, oraz chęć tworzenia czegoś swojego, która towarzyszyła mi od dłuższego czasu. Również za najbardziej kreatywne momenty uważam chwile, kiedy napiszę piosenkę, tekst albo muzykę. Wszystkie te momenty mają wspólny mianownik – twórcze połączenie zebranych dotychczas doświadczeń, przeżyć, inspiracji, wiedzy i stworzenie na ich bazie czegoś nowego, czegoś, co jeszcze przed chwilą nie istniało. Jakże piękne są to chwile!

Kto lub co było i jest inspiracją w Twoich działaniach biznesowych? Dlaczego?

Czerpię inspirację z wielu źródeł – od historii wielkich tego świata, po historie nikomu nieznanych ludzi. Przez książki, konferencje, po krótkie wpisy na Instagramie, ewentualnie gdzieś na murze. Mogłabym wymieniać tu bez końca, naprawdę. Co ważne, w moich działaniach biznesowych inspirują mnie nie tylko przedsiębiorcy i case studies biznesów, ale czerpię również z innych dziedzin. Z pewnością wielką inspiracją są dla mnie ludzie, których spotykam na swojej drodze. Czy to wykładowcy, czy przedsiębiorcy, czy mentorzy, muzycy. Ludzie, którzy zostawili wszystko i pojechali w Bieszczady, ci, którzy zostawili wszystko i wyjechali do wielkiego miasta. Albo pani w kawiarni, która z oddaniem i sercem wykonuje swoją pracę, żeby przygotować dla mnie najlepsze cappuccino. Jestem nieustannie nastawiona na uczenie się i być może dlatego wyłapywanie dobrych momentów, historii, sentencji, przychodzi mi z łatwością. Może dlatego, że proces inspirowania się towarzyszy mi odkąd pamiętam, bo odkąd pamiętam piszę własne piosenki, a ich nie da się wyprodukować z niczego. Potrzeba inspiracji. Tak samo jest w biznesie.

Jakich rad udzieliłabyś startującym biznesom na podstawie własnego doświadczenia?

Powtórzę się, ale… zespół, zespół i jeszcze raz zespół. Jeżeli masz ludzi z odpowiednimi kompetencjami i odpowiednim nastawieniem (czasem to drugie jest nawet ważniejsze niż to pierwsze, trust me ;)), poradzisz sobie z każdym wyzwaniem. I tego bardzo Ci życzę! ☺

 

Przeczytaj także pierwszą i drugą część rozmowy:

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – kim jest i co robi?

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – jak funkcjonuje jej biznes i jakie ma plany na przyszłość?


Karolina Borner VOCALY Karolina Borner – Founder i CEO w startupie Vocaly Pro

Vocaly jest aplikacją do treningu głosu opartą na sztucznej inteligencji. Największą pasją Karoliny jest muzyka. Śpiewa, pisze własne piosenki i łączy swoją pasję z biznesem. Współpracowała ze startupami i przedsiębiorcami pracując w Kozminski Business Hub. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku Masters in Management. Była redaktorem na portalu muzycznym Soulbowl.pl i organizatorem międzynarodowych muzycznych warsztatów gospel. Startup Vocaly Pro otrzymał dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz zwyciężył w TDJ Pitango Seed Competition 2.

 

 

 

partnerzy 50

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – jak funkcjonuje jej biznes i jakie ma plany na przyszłość?

vocaly pro

Na co Karolina Borner zwraca uwagę budując swój zespół? Jakie wyzwania stają przed nim w drodze do realizacji pomysłu innowacyjnej aplikacji do treningu głosu? Zapraszamy do przeczytania drugiej części rozmowy z Karoliną Borner, Founder i CEO startupu Vocaly Pro.

Jaki problem rozwiązuje Twój produkt? Na jakie wyzwania odpowiada?

VOCALY rozwiązuje problemy trenera wokalnego i wokalisty związane z samodzielnym treningiem głosu między lekcjami śpiewu. Sesje wokalne z trenerem odbywają się najczęściej raz w tygodniu lub rzadziej. Jednak codzienny trening jest zalecany i niezbędny do prawidłowego i efektywnego rozwoju głosu. Tym samym wokaliści najczęściej wykonują ćwiczenia wokalne samodzielnie – bez nadzoru trenera, co rodzi szereg problemów i wyzwań. Wokaliści wykonują ćwiczenia nieprawidłowo pod nieobecność trenera, nie wiedzą jak sobie pomóc w trakcie samodzielnego treningu, często nie potrafią odtworzyć samodzielnie ćwiczeń wykonywanych na lekcji lub wykonują ćwiczenia, które nie zostały skonsultowane z trenerem, co może poważnie uszkodzić ich głos. Nie mają pewności czy wykonują ćwiczenia dobrze, pojawiają się problemy z głosem np. chrypka, a w dodatku trener nie ma kontroli nad tym, co dzieje się podczas samodzielnego treningu ucznia. Vocaly dzięki wykorzystaniu AI pozwala wokalistom wykonywać ćwiczenia dobrane do ich głosu i to w prawidłowy sposób. Jednocześnie daje trenerowi większą kontrolę nad całym procesem, a także możliwość śledzenia progresu ucznia.

Jakie trudności napotkałaś po drodze? Czy dziś możemy powiedzieć, że ta sytuacja się zmieniła?

Trudności są wpisane w definicję startupu. W zależności od etapu rozwoju projektu, wyzwania przyjmowały i przyjmują różną formę, różny format. Jednym z podstawowych wyzwań jest skompletowanie odpowiedniego zespołu o komplementarnych kompetencjach i komunikowanie się w sposób, który umożliwia efektywną współpracę. Następnie pozyskanie finansów, kwestie prawne, dobre zdefiniowanie problemu i zaprojektowanie produktu, który faktycznie na ten problem odpowiada, kwestie technologiczne, pandemia… lista jest dosyć długa. Dość szybko okazało się, że startup nie polega tylko na pasji i chęci zmiany świata, jedzeniu pizzy i chodzeniu na fajne wydarzenia, choć oczywiście również i na to jest przestrzeń ☺ Zajawka dość szybko ustępuje miejsca wytrwałości, determinacji i gotowości do rozwiązywania problemów 24/7. Nie ma co się oszukiwać, że jest inaczej. Trudności były, są i będą. Najważniejszy jest zespół, który jest w stanie to udźwignąć i wyjść z każdej próby zwycięsko ☺ To na szczęście udało nam się w Vocaly osiągnąć.

Czy marzenia daje się realizować w pojedynkę? Jak budujesz swój zespół, który wspiera Cię w swoim pomyśle? Jak znajdujesz ludzi, z którymi chcesz pracować? Czy Twoja firma już ma w swoich strukturach dział HR, czy radzicie sobie inaczej, jak?

Może komuś się udało ☺ Ja, bazując na doświadczeniu własnym i innych, raczej skłaniam się ku przekonaniu, że jest to niemożliwe. Powtarzam się, ale naprawdę jest to jedna z najważniejszych lekcji, jakie wyciągnęłam – zespół, zespół i jeszcze raz zespół. Jestem zdecydowanie zwolennikiem powiedzenia, że lepszy jest świetny zespół ze średnim pomysłem niż świetny pomysł ze średnim zespołem. Projekt i tak się będzie zmieniać. Sami tego doświadczyliśmy w Vocaly. Zmiana, tak samo jak trudności, jest wpisana w definicję startupu. Natomiast zespół musi być w stanie zrealizować to „marzenie”, wziąć na klatę zmiany, problemy, znaleźć rozwiązania, kiedy inni rozkładają ręce i mówią, że się nie da. Tego szukam w ludziach, z którymi współpracuję. Kompetencje to jedno, są bardzo ważne, zawsze staram się współpracować z ekspertami w swoich dziedzinach, ale bez odpowiedniego nastawienia, mindsetu (jakże ładne polskie słowo ;)) wiele nie zdziałamy. Póki co działem HRu są wszyscy wspólnicy, a czasem nawet cały zespól Vocaly. Ale kto wie, może kiedyś…

Jakie masz plany rozwoju swojego biznesu/rozwiązania w przyszłości?

Podbić świat, kosmos i okolice ☺ A tak na poważnie, to właśnie oddaliśmy aplikację w ręce pierwszych użytkowników. Jest to, póki co zamknięta grupa, ale już wkrótce aplikacja będzie ogólnodostępna i to jest nasz następny, ważny krok. Pomysłów na rozwój mamy mnóstwo, natomiast najważniejsze jest dla nas zderzenie z rynkiem i następnie podjęcie decyzji, w jakim kierunku będziemy się rozwijać. Naszym najważniejszym planem na obecnym etapie jest słuchanie użytkowników.

 

Przeczytaj także pierwszą i trzecią część rozmowy:

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – kim jest i co robi?

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – co ją inspiruje?


Karolina Borner VOCALY Karolina Borner – Founder i CEO w startupie Vocaly Pro

Vocaly jest aplikacją do treningu głosu opartą na sztucznej inteligencji. Największą pasją Karoliny jest muzyka. Śpiewa, pisze własne piosenki i łączy swoją pasję z biznesem. Współpracowała ze startupami i przedsiębiorcami pracując w Kozminski Business Hub. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku Masters in Management. Była redaktorem na portalu muzycznym Soulbowl.pl i organizatorem międzynarodowych muzycznych warsztatów gospel. Startup Vocaly Pro otrzymał dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz zwyciężył w TDJ Pitango Seed Competition 2.

 

 

 

partnerzy 50

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – kim jest i co robi?

Karolina Borner VOCALY

Szczegółowa informacja zwrotna w treningu głosu i śpiewu jest bardzo ważnym elementem ćwiczeń. Do tej pory wokaliści mogli ją otrzymywać tylko podczas lekcji na żywo z trenerami. Karolina Borner postanowiła rozwiązać dość uciążliwy kłopot wokalistów, którzy ćwicząc samodzielnie poza lekcjami, nie mogli otrzymać żadnej informacji, co robią źle i jak powinni to poprawić. Zapraszamy do przeczytania pierwszej części rozmowy z Karoliną Borner, Founder i CEO startupu Vocaly Pro.

Jakie były okoliczności powstania Twojego projektu?

Projekt powstał w czasie, kiedy pracowałam w Koźmiński Business Hub, gdzie miałam szansę współpracować ze startupami, przedsiębiorcami i chłonąć atmosferę przedsiębiorczości, która niemalże unosiła się w powietrzu. Jednocześnie, po godzinach wspierałam znajomych wokalistów i aktorów w trenowaniu głosu pomagając im przygotować się do castingów, występów, spektakli. To właśnie oni zwrócili moją uwagę na problemy, z jakimi wiąże się samodzielny trening głosu między lekcjami śpiewu. Usłyszałam od nich, że kiedy wykonują ćwiczenia wokalne ze mną, wszystko idzie dobrze, Natomiast kiedy ćwiczą sami w domu nie wiedzą jak ćwiczyć, nie wiedzą jak sobie pomóc, czują, że robią coś nie tak, ale nie mają pojęcia co z tym zrobić. Po ćwiczeniu głos jest zdarty, pojawia się chrypka itd. Dodam, że codzienny trening jest konieczny w celu rozwijania umiejętności wokalnych i utrzymywania głosu w dobrej formie, a lekcje śpiewu z trenerem odbywają się zazwyczaj raz na tydzień lub rzadziej. Tak więc zaczęłam myśleć nad tym jak mogę z nimi być kiedy mnie z nimi nie ma ☺ Tak, łącząc kropki, czyli przedsiębiorczość, czytanie mnóstwa artykułów o technologiach w branży muzycznej, moją wielką pasję, jaką jest muzyka i śpiew oraz chęć pomocy wokalistom, w mojej głowie powstał pomysł na Vocaly. Czym jest Vocaly? Aplikacją do treningu głosu opartą na AI dla trenerów wokalnych i wokalistów, która wspiera użytkowników w samodzielnym treningu głosu.

Jak wyglądały początki Twojej działalności? Co było dla Ciebie najważniejsze podczas pierwszych kroków, jakie stawiała Twoja firma?

Kiedy pomysł na Vocaly pojawił się w mojej głowie, nauczona doświadczeniem innych startupów, z którymi współpracowałam w KBH, pierwszą rzeczą, jaką zrobiłam był research. Musiałam sprawdzić, czy istnieje już takie rozwiązanie. Przeklikałam się przez kilkanaście aplikacji do treningu głosu i okazało się, że żadna z nich nie dostarcza tego, co ja chciałam zrobić. Zależało mi na stworzeniu mechanizmu analizy głosu w czasie rzeczywistym, który umożliwiłby wskazanie co i jak należy poprawić. Inne aplikacje pokazywały jedynie czy śpiewam czysto czy fałszuje, ale nie wskazywały jakie błędy popełniam i nie dawały feedbacku w tym zakresie. Informacja zwrotna jest kluczowe w treningu głosu i całym procesie nauki śpiewu. Tak więc wiedziałam, że mój pomysł jest innowacyjny i ma duży potencjał skali. Kolejnym ważnym krokiem były rozmowy z wokalistami, aby głębiej poznać ich problemy i potrzeby. Następnie, kiedy już wiedziałam, że mam realny problem i mam innowacyjny pomysł na jego rozwiązanie, najważniejszym krokiem było skompletowanie zespołu o komplementarnych kompetencjach. Co zaznaczmy, jest nie lada wyzwaniem, kiedy jedyne co masz, to pomysł i zero budżetu na start ☺ Na szczęście udało mi się stworzyć zespół, z którym zgłosiliśmy się do programu inkubacji w Platformie Startowej Unicorn Hub i jak to mówią – the rest is history ☺

Co było momentem przełomowym w Twoim biznesie i co się z tym wiązało?

Mieliśmy kilka przełomowych momentów. Pierwszym z nich było zakwalifikowanie się do inkubacji w Platformie Startowej Unicorn Hub. Znaleźliśmy się w gronie 20 startupów wybranych z ponad 100 zgłoszeń. Podczas inkubacji otrzymaliśmy wsparcie ekspertów z różnych dziedzin i mogliśmy wymienić się doświadczeniami z innymi startupami. Kolejnym ważnym krokiem było pozyskanie pierwszego miliona złotych w ramach dofinansowania z programu 1.1.2 organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Dzięki niemu mogliśmy zacząć tworzyć aplikację. Wtedy to również zwolniłam się z KBH, aby móc w całości poświęcić się tworzeniu Vocaly. To było dla mnie osobiście przełomową i bardzo ważną chwilą. Z pewnością kluczowym momentem było zwycięstwo w konkursie TDJ Pitango Seed Competition 2 w tym roku, dzięki czemu pozyskaliśmy nie tylko kolejny milion na dalszy rozwój, ale również ogromne wsparcie merytoryczne ze strony funduszu.

 

Przeczytaj także drugą i trzecią część rozmowy:

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – co ją inspiruje?

Ludzie 50-tki: Karolina Borner, Vocaly Pro – jak funkcjonuje jej biznes i jakie ma plany na przyszłość?


Karolina Borner VOCALY Karolina Borner – Founder i CEO w startupie Vocaly Pro

Vocaly jest aplikacją do treningu głosu opartą na sztucznej inteligencji. Największą pasją Karoliny jest muzyka. Śpiewa, pisze własne piosenki i łączy swoją pasję z biznesem. Współpracowała ze startupami i przedsiębiorcami pracując w Kozminski Business Hub. Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie na kierunku Masters in Management. Była redaktorem na portalu muzycznym Soulbowl.pl i organizatorem międzynarodowych muzycznych warsztatów gospel. Startup Vocaly Pro otrzymał dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz zwyciężył w TDJ Pitango Seed Competition 2.

 

 

 

partnerzy 50

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF