Wakacyjne urlopy Polaków 2022 – podsumowanie z wynikami badania

Czas wakacyjnych urlopów dobiega powoli końca. Jak spędziliśmy letnie wyjazdy wypoczynkowe? Z jakich atrakcji najchętniej korzystaliśmy? Co decydowało w tym roku o udanym urlopie? Podsumowanie przygotował serwis Prezentmarzeń w oparciu o wyniki badania „Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2022”.

 

Najchętniej wybieranym kierunkiem w tegorocznej, letniej turystyce krajowej, co nikogo zapewne nie zaskoczyło, było morze. Góry wybrało w tym roku 12% zapytanych Polaków, wypoczynek nad jeziorem 10% ankietowanych. Wśród respondentów badania nie zabrakło także chętnych na wycieczki objazdowe po Polsce – 18% respondentów zadeklarowało, że jest to ich sposób na spędzenie wakacyjnego urlopu. Z kolei 14% respondentów wybrało podróżowanie w formule city break. Osoby planujące wyjazdy zagraniczne, głównie wybierały kraje europejskie.

Wielu Polaków odczuło niestety skutki wysokiej inflacji i rosnących cen, gdyż aż 26% ankietowanych zadeklarowało, że tegoroczny, wakacyjny urlop spędzi w domu i nigdzie nie wyjedzie.

Podczas wypoczynku liczyło się dla nas przede wszystkim dobre towarzystwo, jak zaznaczyło 32% respondentów. Najlepszym towarzyszem urlopu dla 33% zapytanych był partner lub partnerka, dla 20% ankietowanych przyjaciele, a dla 14% respondentów dzieci. Według 9% zapytanych osób poznani na miejscu wypoczynku ludzie.

Nawet jeśli spędzaliśmy wypoczynek w kraju, to szukaliśmy w miejscu pobytu ciekawych rozrywek i atrakcji. W trakcie urlopów najchętniej odwiedzaliśmy parki rozrywki – 31% odpowiedzi i zwiedzaliśmy ciekawe miejsca oraz lokalne atrakcje – 29% odpowiedzi. Wśród preferowanych form relaksu pojawiła się także aktywność fizyczna w postaci na przykład sportów wodnych i sportów w powietrzu.

Podczas letnich urlopów Polacy starali się spędzać czas wolny aktywnie, a sport – szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny był dla wielu dobrą odskocznią od codziennej rutyny i sposobem na odreagowanie stresu. Co drugi respondent naszego badania zadeklarował, że letni urlop jest dobrym momentem, aby spróbować jakiegoś sportu ekstremalnego. Co trzeci ankietowany stwierdził, że to świetny pomysł, aby uatrakcyjnić urlop i pozostawić niesamowite wspomnienia. – skomentowała Aleksandra Skrzyńska z serwisu Prezentmarzeń, który zrealizował badanie „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2022”.

Najważniejszymi kryteriami udanego letniego urlopu według 23% respondentów było świetne towarzystwo, a według 21% piękna, słoneczna pogoda. Równie ważne były atrakcje dla dzieci, dzięki którym nie nudziły się one – jak wskazywał co piąty ankietowany. Istotne dla zapytanych Polaków były także dobre warunki pobytu oraz różne atrakcje  i aktywności, które mogły stać się wspaniałymi wspomnieniami po powrocie do domu.

W tym roku na urlop powyżej 14 dni mogło sobie pozwolić tylko 9% Polaków. Dla 38% zapytanych letni wypoczynek trwał między 8 a 14 dni, a dla 24% do 7 dni. Tegoroczne wakacje z pewnością nie należały do tanich, nawet w przypadku krajowych urlopów. Aż 57% zapytanych Polaków obawiało się, że przy cenach po pandemii i wysokiej inflacji urlop będzie bardzo drogi. Jak wynikało z deklaracji złożonych w badaniu dojazd na wypoczynek i koszty zakwaterowania stanowiły 2 główne pozycje, które pochłonęły największą część budżetu. Na trzecim miejscu respondenci wymienili koszty posiłków.

Dużą korzyścią wynikającą z wyjazdów urlopowych Polaków była chęć aktywnego spędzania czasu. Aż 80% zapytanych potwierdziło, że w czasie wakacji korzystało z różnych form aktywności i ruchu. Tylko 19% Polaków wybrało w trakcie tegorocznych wakacji pasywny relaks.

 

Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2022” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1237 respondentów.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Jak rosnące ceny i raty kredytów wpływają na wakacje Polaków

Wakacje 2022 upływają pod znakiem rosnących cen oraz rat kredytów. Sytuacja ta sprawia, że wiele osób modyfikuje tegoroczne plany urlopowe. Co istotne, z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden wynika, że blisko 50 proc. ankietowanych całkowicie zrezygnuje w tym roku z wyjazdu.

Wakacje pod znakiem inflacji

Po ponad dwóch latach lockdownu wiele osób liczyło na powrót – podczas wakacji – do beztroski sprzed czasów pandemii. Niestety coraz mniej pieniędzy w portfelach powoduje, że Polacy zmieniają swoje plany wakacyjne. Jednak pewnych rzeczy się nie odwoła, jak np. wolnego od szkoły. Co zatem można zrobić z dziećmi, gdy nie możemy pozwolić sobie na kolonię lub inny urlopowy wyjazd? Spędzanie wakacji w domu – czy to w mieście czy poza nim – nie musi oznaczać nudy. Często wystarczy niewiele, aby oderwać naszą pociechę od smartfona lub komputera. Podczas weekendu całą rodziną można zorganizować np. wycieczkę rowerową szlakami Parków Narodowych, a mamy ich w Polsce aż 23 więc z łatwością wybierzemy ten najbliżej nas.

Wbrew pozorom wcale nie trzeba wydawać zawrotnych sum, aby zapewnić dziecku niezwykłe przygody i uchronić je od nudy. Rodzinne zabawy, czy wycieczki po okolicy to doskonały sposób, by zbudować wspomnienia. Ponadto wspólne aktywności pozytywnie wpływają na budowanie więzi. Kluczowe jest jednak to, aby uświadomić sobie, że nie zawsze coś, co dla nas wydaje się interesujące, przyciągnie uwagę naszego dziecka. Należy brać pod uwagę ciekawość świata, jaką ma dziecko. Kiedy to zrozumiemy łatwiej nam będzie coś zorganizować.

Marek Szczypek, Prezes Zarządu Spółki, Farma Iluzji

Kreatywność to podstawa

Wakacyjne aktywności dobrze jest zaplanować w zgodzie z marzeniami dziecka. Warto również zadbać o to, aby spędziło ono czas na świeżym powietrzu oraz miało możliwość rozbudzenia swojej wyobraźni. Idealnym miejscem może się okazać plac zabaw lub park rozrywki. Rodzicom te atrakcje mogą wydać
się nudne, jednak nic bardziej mylnego. Dziecko korzystając z takich miejsc może spędzić czas z rówieśnikami, a także aktywnie spędzić czas poza domem. Często w większych parkach atrakcje są tak zaprojektowane, aby cała rodzina mogła się pobawić.

Powodów, dla których warto pojechać do parków rozrywki jest sporo. Po pierwsze dostarczają one mnóstwa wrażeń dla całej rodziny. Po drugie, wiele z nich posiada atrakcje, które edukują. Są to również miejsca, w których można spędzić czas na świeżym powietrzu oraz w środku – w zależności od pogody. Na naszej Farmie Iluzji staramy się oprócz stałych rozrywek organizować różnorodne wydarzenia oraz zabawy. Przykładowo w ten weekend do dyspozycji rodzin będą pokazy strażackie, podczas których każdy będzie mógł poznać sprzęt na jakim pracują strażacy, porozmawiać z nimi, będą również interaktywne zajęcia i konkursy, oczywiście z lania wody. Co więcej, w sobotę dzieci będą mogły spotkać się – już po raz ostatni w te wakacje – z maskotkami z Psiego Patrolu. Jeżeli dla kogoś nadal będzie to mało, będzie piana party, obok której nikt nie przejdzie obojętnie i nawet rodzice będą się świetnie bawić. Zdając sobie sprawę z tego, że nie każdy może sobie pozwolić na wiele atrakcji – tym bardziej teraz – przygotowaliśmy również pakiet promocji np. tanie poniedziałki z 25% rabatem.

Marek Szczypek, Prezes Zarządu Spółki Farma Iluzji.

Coś innego?

Idealnym pomysłem zarówno dla młodszych, jak i starszych może okazać się kino plenerowe. Plusem
takiego spędzania czasu jest możliwość połączenia oglądania filmu/ bajek z rodzinnym piknikiem.
Ponadto dzieci są często ciekawe świata i otaczającej ich natury. Warto więc wykorzystać ten czas i
stworzyć możliwość obserwowania i zapoznania się ze zwierzętami oraz różnorodną roślinnością.
Dzięki temu, w przyszłości może to zaowocować proekologicznymi zachowaniami u podopiecznych.
Idealnym pomysłem może się więc okazać wypad za miasto oraz biwak w lesie (w specjalnie
przeznaczonych do tego miejscach).
Pomysłów na wakacje z dzieckiem jest wiele, najważniejsze, aby odpowiednio i – przede wszystkim –
wspólnie je zaplanować.


Źródło: Farma Iluzji

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Praca pod palmami, czyli dlaczego Costa del Sol to idealne miejsce na home office

costa del sol

Pandemia COVID-19 ustaliła nowe standardy. Okazało się, że pracować można nie tylko z biura i nie tylko od 8.00 do 16.00. W wielu branżach praca zdalna i elastyczne podejście do czasu pełnienia obowiązków służbowych stały się normą, a otwarta przestrzeń biurowa jest teraz o wiele bardziej otwarta. Pracownicy zdali sobie sprawę, że nie są już przywiązani ani do jednej lokalizacji, ani do swoich biurek i mogą zabrać swoją pracę dosłownie wszędzie… a przynajmniej tam, gdzie pozwala im połączenie internetowe. A skoro mogą pracować z dowolnego miejsca, dlaczego nie miałoby to być miejsce wymarzone… takie najcieplejsze w całej Europie, na wybrzeżu ze 140 plażami, gdzie słońce świeci aż przez 320 dni w roku? Takie jak hiszpańskie Costa del Sol!

Work + vacation = workation

Workation to światowy trend, który w 2022 roku wciąż będzie się rozwijał, a cyfrowych nomadów będzie tylko przybywać. By dobrze go zdefiniować, można sparafrazować słowa Konfucjusza: „Przenieś swoje miejsce pracy tam, gdzie inni wyjeżdżają na wakacje, a nie przepracujesz ani jednego dnia”. A jednym z popularnych kierunków wakacyjnych, który każdego roku obierają za cel miliony turystów, jest właśnie Costa del Sol. Co w Wybrzeżu Słońca jest takiego wyjątkowego?

https://www.dreamproperty.pl/blog/107/8-powodow-by-zakochac-sie-w-costa-del-sol – przekonasz się tu, że jest wiele powodów do zachwytu, najważniejsza jest jednak różnorodność, dzięki której Costa del Sol trafia do serc tak wielu.

Połącz turystykę i pracę na Costa del Sol

Costa del Sol to idealne miejsce do aktywności turystycznej i pracy jednocześnie. Południowe, śródziemnomorskie wybrzeże Hiszpanii oferuje wachlarz atrakcji we wszystkich swoich flagowych lokalizacjach, zarówno tych mniejszych, klimatycznych miejscowościach i białych miasteczkach, jak i gwarnych, luksusowych kurortach. Co powiesz na intensywny dzień pracy, a po południu obejrzenie wystawy światowej klasy sztuki w Maladze? Albo wylegiwanie się na jednej z plaż Marbelli przez cały poranek, zanim usiądziesz do komputera?

Wyobraź sobie, że odpowiadasz na e-mail lub odbierasz służbowy telefon, czując letnią bryzę znad Morza Śródziemnego na twarzy. Albo robisz sobie przerwę i idziesz na krótki spacer po plaży. Po powrocie odhaczasz kolejne ze swojej listy zadań i udajesz się na zajęcia surfingu, których od dawna nie mogłeś się doczekać. Na koniec dnia delektujesz się tapas i zachodami słońca na pięknych małych andaluzyjskich uliczkach. To wszystko nie musi już pozostawać w sferze marzeń. Jest na wyciągnięcie ręki i realne jak nigdy dotąd.

Wybierając miejsce docelowe pracy zdalnej, warto zastanowić się, jak chciałoby się spędzać czas po pracy. Co obejrzeć? Gdzie się udać? Costa del Sol to pod tym względem destynacja idealna, ponieważ niewiele miejsc łączy w sobie tak wiele rozmaitych atrakcji:

  • zróżnicowany krajobraz – Costa del Sol to zacznie więcej niż tylko najpiękniejsze plaże, to również skaliste wybrzeża, piękne doliny, rozległe tereny uprawne, jaskinie, góry Sierra Nevada czy pustynia Tabernas;
  • niesamowita przyroda – południe Hiszpanii to teren o ogromnej różnorodności gatunków flory i fauny, w którym kwitnie turystyka ekologiczna, zobaczyć tu można m.in.: park narodowy Sierra de las Nieves, kilka parków krajobrazowych, np.: El Tajo de Ronda, El Torcal de Antequera, Jardin Botanico Historico La Concepcion;
  • bogate dziedzictwo kulturowe – sprawia, że jest co zwiedzać na Costa del Sol. Na długiej liście miejsc do odwiedzenia są nie tylko liczne zabytki, ale także m.in.: Teatr Rzymski, Muzeum Picassa czy rzeźby Salvadore Dali;
  • doskonałe kuchnia i wino – gazpacho i salmorejo, flamenquin, pescaito frito, jamón oraz słynne tapas, a do tego sangria i wino, które jest kwintesencją bogactwa tych ziem i wizytówką regionu;
    warunki idealne do uprawiania różnych sportów – windsurfingu, nurkowania, żeglarstwa, golfa i futbolu, ale nie tylko… można tu też pojeździć na nartach w Sierra Nevada;
  • atrakcje rodzinne – parki tematyczne, parki wodne, oceanaria, parki linowe, kraina motyli – Mariposario de Benalmádena, fabryka czekolady w Mijas Pueblo, ZOO Bioparc i cała Fuengirola, czyli jeden z najpopularniejszych kurortów rodzinnych – najmłodsi będą nimi zachwyceni.

Home office na Wybrzeżu Słońca

Ostatnie dwa lata pokazały, że pracownicy, którzy czują się komfortowo, pracując zdalnie, są szczęśliwsi, mają niższy wskaźnik absencji w pracy, więcej energii oraz większe poczucie lojalności wobec pracodawców. Takie odkrycia prowadzą do założenia, że ​​praca zdalna stanie się normą, nawet po pandemii. To kolejny argument za tym, by przenieść się na Costa del Sol na dłużej. Warto wtedy rozważyć zainwestowanie we własny apartament lub wynajęcie domu dla siebie na wybrzeżu. W wyborze odpowiedniej nieruchomości i sprawnym przeprowadzeniu transakcji pomoże Ci Dream Property Marbella. Marbella i Puerto Banus, Estepona, Sotogrande, Mijas, La Cala, Benalmadena i Fuengirola – najlepsze lokalizacje i najlepsze nieruchomości idą tutaj w parze.

Pracując w inspirującym środowisku i obcując na co dzień z fantastyczną naturą, możesz być tak samo efektywny/a, a często znacznie bardziej kreatywny/a. Tu, na Costa del Sol, masz szansę złapać najwyższą równowagę między życiem zawodowym i prywatnym.


Źródło: dreamproperty.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Polacy home office zabierają nawet na wakacje

praca zdalna na wakacjach

Dom to już nie tylko miejsce zamieszkania. To także miejsce pracy, rozwijania pasji i szkoła.

W artykule znajdują się linki afiliacyjne. Po kliknięciu w nie, zostaniesz przeniesiony na stronę reklamodawcy, gdzie będziesz mógł zapoznać się z konkretną ofertą na produkt lub usługę. Klikając w linki afiliacyjne nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę redakcji brief.pl i naszą niezależność.

Puls Biznesu wyszedł z ciekawym raportem.  Jego istotą było sprawdzenie, jak Polacy żyją po okresie pandemii i co z niej wynieśli. I wyniki, choć mogą wydawać się zaskakujące, to tak naprawdę każdy może się łatwo z nimi utożsamić. Trzydzieści dziewięć procent Europejczyków wyraźniej niż kiedykolwiek postrzega dom jako miejsce, w którym mogą wyrażać siebie, w Polsce jest to aż 53 procent. Co istotne – nie jest to wynik przymusowego przebywania w domu, dla 64 procent Europejczyków dom w czasie pandemii stał się „bezpieczną przystanią” – lubimy w nim być i o niego dbać, a dla 30 procent badanych znacznie istotniejsze niż kiedyś stało się poprawianie jego wyglądu i kupowanie rzeczy zwiększających wygodę życia w domu.

Co ciekawe pozostanie w domu, wcale nie wpłynęło na łączenie życia zawodowego z prywatnym. Granica wyjścia z domu rano i powrotu wieczorem została skutecznie zatarta, przez przejście na home office. Jednak praca zdalna wywołała jeden ciekawy trend wśród pracowników. Wielu zatrudnionych doszło do wniosku, że home office nie musi ograniczać się tylko do czterech ścian własnego domu. Może działać również… na wakacjach.

W ubiegłym roku na wsiach zameldowało się ponad 190 tysięcy osób – to o 4 procent więcej niż w roku 2019. Spadające przez lata zaludnienie na wsiach i przeprowadzki do miast zatrzymały się. W cenie są miejscowości nadmorskie, chociaż pod względem ekonomicznym to najdroższy wybór, bo nieruchomości niedaleko brzegu kosztują tam więcej niż w stolicy. Część idzie jeszcze o krok dalej i wyprowadza się za granice. Home office jest tam, gdzie jesteśmy my, więc dlaczego by nie wyjechać na słoneczne wybrzeże, albo w góry? Samo zainteresowanie się podróżowaniem, mimo obostrzeń sanitarnych, wcale nie zmalało. Aż 42% Polaków odkłada pieniądze właśnie na wakacje marzeń.

W ramach swojego home office korzystasz z drukarki laserowej HP? Zapoznaj się z ofertą zamienników tonerów do drukarek HP.


źródło: Puls Biznesu

Adam Daniluk

Święta na urlopie

oferty last minute

Boże Narodzenie jedni lubią, inni nie. Nie da się jednak ukryć, ze przedświąteczna gorączka jest odczuwalna już sklepach już w listopadzie, co mocno wpływa na to, że przestają być one wyjątkowe. A może by tak zamienić tegoroczne święta z topniejącym śniegiem albo deszczem na dłuższy urlop w ciepłych krajach?

Boże Narodzenie jest bardzo rodzinnym i pełnym ciepła okresem w ciągu roku. Chcemy odpocząć, spędzić czas z bliskimi i uczcić ten czas w należyty sposób. Pierwsze skojarzenia, jakie mamy ze świętami to oczywiście choinka, mikołaj i śnieg.

O ile mikołajów i choinek jest pod dostatkiem, to ze śniegiem na święta bywa już różnie. Zmieniający się klimat sprawia, że wizja białego puchu spadającego z nieba w Wigilię przed kolacją i bitwa na śnieżki następnego dnia rano staje się abstrakcją. Od kilku lat zima sprawia w święta psikusa szaroburą deszczową pogodą.

To sprawia, że wielu z nas przestaje czuć ten magiczny klimat. Chcemy odpocząć i skorzystać z urlopów, a kiedy pogoda jest tak mocno przygnębiająca, trudno zaplanować choćby małą wycieczkę po okolicznych atrakcjach turystycznych.

Wiele osób zaczyna się także czuć przytłoczonych świąteczną gorączką trwającą w sklepach niemal od połowy listopada. Święto staje się coraz bardziej komercyjne, a niejednokrotnie przygotowania do rodzinnych obchodów Bożego Narodzenia oznaczają wiele dni przygotowań. W efekcie, zamiast odpoczywać – czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

oferty last minute

Z tego też względu coraz więcej ludzi decyduje się na wyjazd na dłuższy urlop i spędzenie świąt z dala od domu w towarzystwie piasku, wody i palm. Jakie są najpopularniejsze destynacje? Tajlandia, Wyspy Kanaryjskie, Dubaj, Republika Zielonego Przylądka, Zanzibar, Malediwy, Dominikana, Egipt czy Turcja. Wszędzie w sezonie zimowym panują temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza, więc taki wyjazd to świetne rozwiązanie dla zimorodków. Gdzie szukać korzystnych ofert na taki wyjazd? Najlepiej wśród propozycji last minute biur turystycznych. Zobacz najlepsze last minute na Turystyczny Ninja.

turystyczny ninja oferty

Wycieczka na święta pod palmę, jest także świetnym rozwiązaniem na prezent. Jeśli chcesz przeznaczyć trochę większy budżet i sprawić komuś naprawdę wyjątkowy prezent, w wielu biurach podróży masz możliwość kupienia bonu na określoną kwotę do wykorzystania. Można je zasilić zazwyczaj dowolną kwotą i wykorzystać na wybraną przez obdarowanego wycieczkę.

Jeśli rozważasz więc spędzenie świąt w innej formie niż dotychczas, zastanów się, czy oferta last minute do ciepłych krajów nie będzie właśnie dla ciebie idealnym rozwiązaniem.

oferta last minute

 


Źródło: Turystyczny Ninja 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Wakacje 2021. Właściciele obiektów noclegowych zadowoleni z lipca!

wakacje

Wakacje 2021 polscy turyści po raz kolejny tłumnie spędzają w kraju. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja branży turystycznej po pierwszym miesiącu lata. Czy lipiec był tak owocny dla właścicieli obiektów noclegowych, jak donoszą media? Kamil Ruciński, członek Rady Nadzorczej Nocowanie.pl jest laureatem 8. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Mamy kolejny sezon wakacyjny, który przeżywamy w cieniu pandemii. W związku z niepewną sytuacją na świecie, wielu Polaków zdecydowało się na pozostanie w kraju. Obserwowaliśmy bardzo duże zainteresowanie rezerwacjami. Pierwsze spływały już zimą, ale największy boom rozpoczął się, gdy oficjalnie ogłoszono luzowanie obostrzeń w turystyce.

Jak wszyscy świetnie pamiętamy, otwarcie obiektów noclegowych nastąpiło 8 maja 2021. W tym momencie Polacy dosłownie rzucili się na wyjazdy. Najpierw rozeszły się noclegi na lipiec, co sugeruje, że jest to nasz ulubiony urlopowy miesiąc.

To był miesiąc rekordowy! Po wszystkich problemach związanych z lockdownem i covidem turyści masowo ruszyli na urlopy. Ten miesiąc w dwunastoletniej historii pensjonatu można zaliczyć do najbardziej udanych, jeżeli chodzi o inne lipce, nawet w porównaniu do roku zeszłego, który też był bardzo dobry.

Piotr Kozioł, właściciel pensjonatu Dom pod Koziołkami w Szklarskiej Porębie

Przeanalizowaliśmy więc, gdzie turyści najchętniej wyjeżdżali na wakacje w tym czasie.

Wakacyjne wyjazdy w lipcu 2021. Gdzie wypoczywali Polacy?

Podobnie jak rok temu, również w lipcu b.r. Polacy postawili na wypoczynek nad morzem. Najwięcej zapytań o wolne lipcowe terminy skierowano do obiektów noclegowych, które znajdują się w województwie pomorskim (34% ogółu wysłanych) i zachodniopomorskim (33,5%). Na kolejnym miejscu mamy małopolskie (9,4%) a także dolnośląskie (5,2%). – mówi Kamila Miciuła – Szlachta z portalu Nocowanie.pl.
Najpopularniejszymi kurortami województwa pomorskiego w lipcu były Władysławowo, Łeba oraz Krynica-Morska. Natomiast w zachodniopomorskim najwięcej turystów wybrało urlop w Sarbinowie, Mielnie i Pobierowie.
Natomiast w przypadku Małopolski nie ma większych niespodzianek. Najwięcej rezerwacji trafiło do obiektów noclegowych w Zakopanem, Szczawnicy i Białce Tatrzańskiej. Tuż za podium uplasował się Kraków.
W województwie dolnośląskim popularny był Karpacz, Kudowa-Zdrój i Szklarska Poręba. Turyści planujący lipcowe wyjazdy szukali noclegów również w Polanicy-Zdroju oraz Wrocławiu.

TOP 10 wakacyjnych kurortów. Ulubione kierunki na lipiec

Wśród dziesięciu miejscowości, do których wysłano najwięcej zapytań o wolne noclegi na lipiec, mamy niemal wyłącznie nadmorskie kurorty. Wyjątek stanowi Zakopane, znajdujące się na trzeci miejscu listy. Na pierwszym jest Władysławowo, a na drugim Łeba.

Kolejnymi topowymi lokalizacjami są: Sarbinowo, Mielno, Pobierowo, Krynica Morska, Karwia, Ustka oraz Ustronie Morskie.

nocowanie.pl

Turyści przypomnieli sobie o bonie turystycznym

Na tak duże zainteresowanie lipcem wpływ miał również bon turystyczny. Jak zauważa Piotr Kozioł, Polacy przypomnieli sobie o bonie turystycznym i korzystają z niego w sposób masowy.

Trudno się temu dziwić, ponieważ według oficjalnego stanowiska rządu, Polski Bon Turystyczny wygasa 31 marca 2022 roku. Z tego co wiadomo, nie ma planów wydłużenia programu, więc to ostatnie wakacje, podczas których można spożytkować dodatkowe 500 zł przyznane na każde dziecko w rodzinie.

Jak wynika z naszych obserwacji, turyści, którzy szukają noclegów na Nocowanie.pl i chcą za nie zapłacić pieniędzmi z bonu turystycznego, wysyłają do takich obiektów średnio dwa razy więcej wiadomości z pytaniem o wolne noclegi! Potwierdza to też Iwona Siuty, która w Zakopanem wynajmuje domek Góralski Hyr oraz pokoje gościnne Liberta Inn.

Jeżeli turyści mają do wyboru obiekt z bonem lub bez, to raczej przychylą się w stronę tego, który akceptuje bon turystyczny. Bony na pewno pomagają hotelarzom, ale też dodają odwagi gościom, są takim powodem do wyjazdu szczególnie dla rodzin, które mają kilkoro dzieci.

Pani Iwona Siuta

W wakacje Polska wróciła na turystyczne mapy Polaków

Właściciele obiektów noclegowych są zadowoleni z obłożenia, jakie mieli w lipcu. W porównaniu do analogicznych okresów z lat poprzednich, dla wielu był to jeden z lepszych miesięcy w historii. Nie mówiąc już o tym, że po bardzo długim okresie wymuszonego przestoju w końcu mogli ponownie przyjmować gości.

Polska ponownie wróciła na mapy Polaków. Brakuje miejsc, brakuje łóżek, brakuje rąk do odbierania telefonów. W Zakopanem jest bardzo duży ruch. Wygląda to bardzo dobrze dla nas, niekoniecznie dla gości, bo naprawdę zaczyna brakować miejsc.

Pani Iwona Siuta

Powodem, dla którego polskie kurorty przeżywają oblężenie w lipcu jest nie tylko bon turystyczny. Hotelarze mówią wprost, że turyści czują się pewniej w Polsce. Boją się kwarantanny po powrocie z zagranicy oraz wielu formalności związanych z wyjazdem. Korzystają więc rodzime obiekty noclegowe, które przeżywają najlepszy sezon w historii!

Artykuł powstał na podstawie danych Nocowanie.pl dotyczących liczby zapytań na lipiec 2021, wysłanych w pierwszym półroczu b.r. W materiale wykorzystano wypowiedzi właścicieli obiektów z wywiadów dla Nocowanie.pl:
– Zakopane – Górski Hyr p. Iwona Siuty: https://www.youtube.com/watch?v=-CTMuGsdCss
– Szklarska Poręba – Dom pod Koziołkami p. Piotr Kozioł: https://www.youtube.com/watch?v=FlO0WNfPsmc


Źródło: Nocowanie.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Parki rozrywki i sporty wodne to główne atrakcje poszukiwane na urlopie [BADANIE]

zwyczaje urlopowe polaków

Najczęściej, jak wynika z badania „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” serwisu Prezentmarzeń, na letnim urlopie towarzyszy nam rodzina. Wybierając miejsce na wakacyjny wypoczynek, co trzeci z nas kieruje się dostępnością ciekawych atrakcji i rozrywek. Letnie wyjazdy aż 48% zapytanych Polaków organizuje sobie samodzielnie.

Jak długo wypoczywamy?

Tegoroczny, letni urlop dla 38% Polaków, zapytanych przez serwis Prezentmarzeń, wyniesie między 8 a 14 dni. 26% respondentów będzie wypoczywać do 7 dni, a 19% zaplanowało urlop dłuższy niż 14 dni. Dla 9% Polaków tegoroczne wakacyjne oznaczają wypoczynek tylko w weekendy.

Gdzie spędzamy letni urlop?

Najczęściej będziemy wypoczywać w kraju, jak deklaruje 43% respondentów. Co trzeci Polak planuje urlop zarówno w kraju, jak również za granicą. 16% ankietowanych wyłącznie za granicą, jeśli będzie taka możliwość. Tylko 11% zadeklarowało, że w okresie letnim nie zamierza nigdzie wyjeżdżać.

Najchętniej wybieranym kierunkiem w turystyce krajowej będzie morze, jak potwierdzają odpowiedzi 38% ankietowanych. W góry zamierza się wybrać 20% zapytanych Polaków, na Mazury 17%. Wśród respondentów badania „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” nie brakuje także osób chętnych na wycieczki objazdowe po Polsce – 14% ankietowanych zamierza w ten sposób spędzać tegoroczny urlop.

Jakich atrakcji szukamy dla dzieci i dla siebie?

Na wakacyjnym wypoczynku liczy się dobra zabawa i aktywne spędzanie czasu, dlatego dla 34% respondentów głównym kryterium wyboru miejsca jest dostępność ciekawych atrakcji i rozrywek. Na urlop najczęściej wyjeżdżamy z rodziną – 35% odpowiedzi, z partnerem lub partnerką – 29% odpowiedzi lub z przyjaciółmi i znajomymi – 29% odpowiedzi. Jeśli na urlopie towarzyszą nam dzieci, to poszukujemy dla nich atrakcyjnych rozrywek, które pozwolą im aktywnie i przyjemnie spędzić czas. Wśród poszukiwanych dla dzieci wakacyjnych rozrywek dominują: parki rozrywki na przykład park linowy, gokarty, paintball – 33% wskazań. Na drugim miejscu są sporty wodne, na przykład windsurfing czy kajaki – 22% odpowiedzi. Część rodziców stawia także na edukacyjne formy spędzania czasu, wśród których pojawia się nauka jazdy konnej czy nauka wspinaczki ściankowej – 17% wskazań. 15% rodziców wybiera kreatywne atrakcje w postaci różnych warsztatów. Tylko 13% rodziców poszukuje dla swoich pociech rozrywek wyciszających.

zwyczaje_urlopowe_polakow_lato_2021

Dorośli w okresie letnich urlopów stawiają również na sporty wodne, co trzeci respondent badania serwisu Prezentmarzeń chce z nich aktywnie korzystać w czasie wakacji. Ponad 50% zapytanych Polaków uważa, że w czasie tegorocznych wakacji po trudnym, pandemicznym, okresie więcej osób będzie chciało skorzystać ze sportów ekstremalnych. Wynika to, według 31% ankietowanych, z faktu, że jesteśmy spragnieni mocnych wrażeń. Zdaniem 28% kieruje nami potrzeba odreagowania pasywnej rozrywki z ostatnich miesięcy.

Polacy podczas letnich urlopów starają się spędzać czas wolny coraz aktywniej, a sport – szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny – jest dobrą odskocznią od codziennej rutyny i dawką pozytywnej energii. To również dobry sposób na odreagowanie stresu związanego z pandemią oraz czasu, który musieliśmy spędzić w domu. Nawet jeśli spędzamy wypoczynek w kraju, to szukamy w miejscu pobytu ciekawych i oryginalnych rozrywek, jak na przykład flyboard. Letnie miesiące sprzyjają aktywności i sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe atrakcje i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych.

Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń

Jak wygląda wakacyjny budżet?

Największą część budżetu urlopowego pochłania zakwaterowanie, jak wskazało 38% zapytanych Polaków. Na drugiej pozycji znalazło się jedzenie i dojazd. 20% budżetu wydajemy na wakacjach na atrakcje i rozrywki. Urlop finansujemy głównie z oszczędności – 47% odpowiedzi i z bieżących dochodów – 37% odpowiedzi. Dla 16% wyjazd na urlop wymaga zapożyczenia się w banku lub u rodziny.

O tym jak odpoczywać, żeby się nie przemęczyć i nie wydać fortuny, a jednocześnie wspierać branżę turystyczną, która mocno ucierpiała w wyniku pandemii i wprowadzonych lockdownów będziemy rozmawiać podczas najbliższego spotkania #SubiektywniKreatywni 14 lipca o godz. 10:00.

Paweł Zawadzki (Większe Logo) porozmawia z:

  • Tomaszem Machałą (Nocowanie.pl)
  • Pawłem Łubiarzem (MyLuggage)
  • Maciejem Żakowskim (Restaurant Week)

Jak pracując zdalnie przygotować się do wakacji? Jak i gdzie odpocząć w mieście? Jak radzą sobie firmy, których głównym celem jest pomoc w planowaniu odpoczynku i wakacji? 

BIORĘ UDZIAŁ W WYDARZENIU



Źródło: Prezentmarzeń

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Wakacje w Polsce. Coraz trudniej o wolne terminy w lipcu

morze, wakacje w Polsce

Wraz z początkiem wakacji popyt na noclegi wcale nie spadł. Portal Nocowanie.pl notuje kolejne rekordy pod względem wysyłanej liczby zapytań o noclegi, a o wolne miejsca jest już naprawdę trudno. Kamil Ruciński, członek Rady Nadzorczej Nocowanie.pl jest laureatem 8. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Miałem w planach wyjazd do Portugalii, ale kiedy przeczytałem o zamknięciu Lizbony stwierdziłem, że pewniejsze będą wakacje w kraju. No ale tu pojawił się kolejny problem, czyli dostępność noclegów. Naprawdę trudno coś znaleźć w terminie, który mnie interesuje.

Grzegorz z Warszawy

Wakacje w lipcu? Miejsc jak na lekarstwo

W tej chwili na portalu Nocowanie.pl największe zainteresowanie budzą miejscowości położone nad morzem. W topowej dziesiątce mamy Władysławowo, Łebę, Krynicę Morską, Mielno, Kołobrzeg, Sarbinowo, Pobierowo, Ustkę oraz Jastarnię. Ze schematu wyłamuje się jedynie Zakopane, które zajmuje trzecie miejsce na tej liście.

kalendarz rezerwacji Nocowanie.pl
Źródło: Nocowanie.pl

Kamila MiciułaW ostatnich dniach turyści wysyłają rekordowe liczby zapytań dotyczące wolnych noclegów. Trafiają one głównie nad morze, czemu trudno się dziwić. Panujące upały sprawiają, że każdy z przyjemnością myśli o ochłodzie w Bałtyku.

Kamila Miciuła-Szlachta, PR manager portalu Nocowanie.pl

Turyści, którzy zabrali się za planowanie wakacji nad morzem jeszcze wczesną wiosną, mieli większą swobodę w wyborze daty pobytu. Wtedy najszybciej rozchodziły się terminy na przełomie lipca i sierpnia. Kiedy pula się wyczerpała, Polacy zwrócili większą uwagę na początek lata, czyli koniec czerwca i pierwsze dwa tygodnie lipca.

Chcąc w tej chwili zarezerwować jakiś nocleg nad morzem właśnie na najbliższe tygodnie, trzeba wykazać się dużą determinacją i cierpliwością. Eksperci z Nocowanie.pl mówią, że jeżeli to możliwe, najlepiej przełożyć wyjazd na schyłek sezonu, a więc ostatni tydzień sierpnia i początek września. Wtedy znad morza wyjeżdżają rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, by przygotować się na powrót do szkolnej ławy.

Wyjazd na ostatnią chwilę? Najlepiej w góry

Jeśli zmiana terminu nie wchodzi w grę, warto pomyśleć o innym miejscu docelowym. Skoro nad morzem brak miejsc, można zwrócić baczniejszą uwagę na południe kraju.

Sporo wolnych miejsc jest jeszcze w obiektach w województwach małopolskim, dolnośląskim i podkarpackim. Znajdują się tam najbardziej znane pasma górskie, niezwykle lubiane przez turystów – Tatry, Karkonosze czy Bieszczady.

Kamila MiciułaZ ogółu wszystkich zapytań o noclegi w pierwszej połowie lipca, wysłanych w czerwcu przez turystów, 10 proc. trafiło do obiektów w małopolskim, 6 proc. do obiektów w dolnośląskim, a 5 proc. do podkarpackiego. Dla porównania w województwach zachodniopomorskim i pomorskim odsetek ten jest znacznie wyższy i wynosi po ok. 30 proc.

Kamila Miciuła-Szlachta, PR manager portalu Nocowanie.pl

Szukając noclegu na ostatnią chwilę, lepiej zapomnieć o tych najpopularniejszych lokalizacjach. W polskich górach są to oczywiście Zakopane, ale sporym zainteresowaniem cieszą się także Karpacz i Szklarska Poręba w Karkonoszach, a także Szczawnica oraz Krościenko nad Dunajcem w Pieninach. Wczasowicze jadący w Bieszczady, najchętniej rezerwują noclegi przy Jeziorze Solińskim, głównie w Solinie i Polańczyku.

Kamila MiciułaTuryści, którzy właśnie teraz szukają noclegu, mogą skorzystać z naszej usługi “wolne pokoje”. Właściciele obiektów wystawiają tam informacje o dostępnych terminach i cenach pobytu. Wystarczy odpowiedzieć na takie ogłoszenie. Inna możliwość to “szukam noclegu”, gdzie ogłasza się turysta, a później czeka na najlepszą ofertę.

Kamila Miciuła-Szlachta, PR manager portalu Nocowanie.pl

Wczasy „last minute”. Jakie są ceny?

Ile może kosztować pobyt nad morzem w szczycie sezonu? Wszystko zależy od wybranej miejscowości, lokalizacji obiektu noclegowego czy preferowanych udogodnień. Decydując się na wynajęcie dwuosobowego pokoju gościnnego, w oddaleniu od plaży, można zapłacić około 120 zł za dobę. Ceny noclegów w domkach letniskowych zależą zarówno od lokalizacji, jak też wielkości, ale przede wszystkim sezonu. W jego szczycie ceny za dobę zaczynają się od około 300 zł.

Najliczniej reprezentowaną kategorią obiektów noclegowych w górach są kwatery i pokoje. Tam koszt wynajęcia dwuosobowego pokoju w miejscowości położonej niedaleko Zakopanego jest porównywalny do ceny kwatery nad morzem. Kwoty zaczynają się w granicach 120 zł za dobę.

O tym jak odpoczywać, żeby się nie przemęczyć i nie wydać fortuny, a jednocześnie wspierać branżę turystyczną, która mocno ucierpiała w wyniku pandemii i wprowadzonych lockdownów będziemy rozmawiać podczas najbliższego spotkania #SubiektywniKreatywni 14 lipca o godz. 10:00.

Paweł Zawadzki (Większe Logo) porozmawia z:

  • Tomaszem Machałą (Nocowanie.pl)
  • Pawłem Łubiarzem (MyLuggage)
  • Maciejem Żakowskim (Restaurant Week)

Jak pracując zdalnie przygotować się do wakacji? Jak i gdzie odpocząć w mieście? Jak radzą sobie firmy, których głównym celem jest pomoc w planowaniu odpoczynku i wakacji? 

BIORĘ UDZIAŁ W WYDARZENIU


Źródło: Katarzyna Stępień, Nocowanie.pl

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Podsumowanie wakacji 2020 – ceny noclegów i preferencje Polaków

polskie wakacje

Wakacje 2020 mają się ku końcowi. Sprawdziliśmy, jak w tym roku kształtowały się preferencje turystyczne Polaków. Ostatnie miesiące były wyjątkowo trudne, dlatego warto zobaczyć, ile zmieniły w podejściu do krajowych wyjazdów latem. Kamil Ruciński, dyrektor generalny Nocowanie.pl, został wyróżniony w 8. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Nie da się zaprzeczyć, że sytuacja związana z covidem wymusiła na polskiej branży turystycznej wprowadzenie procedur związanych z bardziej restrykcyjnym podejściem do kwestii higieny w obiektach noclegowych. Oprócz tego 1 sierpnia wszedł w życie program Polski Bon Turystyczny, z którego skorzystało już wielu beneficjentów.

Przeanalizowaliśmy, gdzie turyści poszukiwali noclegu w letnich miesiącach, uwzględniając dane pochodzące z portalu Nocowanie.pl w okresie od czerwca do sierpnia 2020.

Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl

W tym czasie stronę odwiedziło blisko 8 milionów użytkowników, którzy wygenerowali ponad 132 miliony odsłon, i wysłali prawie 3 miliony zapytań o nocleg. Te wyniki są lepsze niż dotyczące analogicznego okresu w roku 2019 – wtedy z portalu skorzystało około 7 milionów użytkowników, dokonujących ponad 110 milionów odsłon. Wysłali oni także ponad 2 miliony zapytań o nocleg.

Tak duże zainteresowanie turystów potwierdza nasze wcześniejsze obserwacje. Już na początku czerwca prognozowaliśmy, że wakacje 2020 będą rekordowe. W związku z niepewną sytuacją na świecie Polacy postawili na bezpieczne noclegi w kraju – przede wszystkim takie, które informują o wprowadzonych u siebie zasadach bezpieczeństwa.

Morze, góry czy Mazury – gdzie w tym roku wypoczywali Polacy?

Wśród popularnych kierunków nie widać dużej zmiany w stosunku do ubiegłego roku. Pomiędzy czerwcem a sierpniem 2020 województwami najchętniej wybieranymi na wakacje były zachodniopomorskie i pomorskie (zebrały po 24% wszystkich zapytań kierowanych przez turystów), oraz małopolskie (18%). Na czwartym miejscu uplasowało się dolnośląskie (10%). Najmniejszym zainteresowaniem turystów cieszyły się województwa: łódzkie, lubuskie i opolskie.

W zachodniej części Pomorza najpopularniejszymi kurortami są Mielno, Sarbinowo, Pobierowo oraz Kołobrzeg – o noclegi w tych miastach turyści pytają najczęściej. Natomiast w województwie pomorskim najchętniej wybierane są Władysławowo, Łeba, Krynica Morska, Karwia i Jastarnia.

Możemy uogólnić, że Polacy dzielą się na fanów morza oraz amatorów gór. Na południu nadal króluje Zakopane – tam właśnie chce wypoczywać większość turystów. Poza tym w województwie małopolskim zainteresowaniem cieszy się także Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Krynica-Zdrój i Białka Tatrzańska. Co ciekawe, Kraków, który w 2019 był w TOP 3 miast w Małopolsce, teraz znalazł się poza pierwszą dziesiątką!

W porównaniu do ubiegłego roku, na Dolnym Śląsku nie widać większych zmian w popularnych kierunkach. Turyści nadal wybierają wypoczynek w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Kudowie-Zdroju, Polanicy-Zdroju oraz Wrocławiu. Podobnie na Śląsku – tam wśród najpopularniejszych kurortów ciągle znajduje się Wisła, Szczyrk, Ustroń, Żywiec oraz Brenna.

wakacje 2020
źródło: Nocowanie.pl

TOP 20 najpopularniejszych miejscowości

Od czerwca do sierpnia 2020 największym zainteresowaniem turystów cieszyło się Zakopane. Dominująca pozycja tego miasta utrzymuje się kolejny rok. Na drugim miejscu znalazło się Władysławowo, a podium zamyka Karpacz.

Wśród dwudziestu najpopularniejszych wakacyjnych miejscowości uplasowały się również: Łeba, Polańczyk, Kołobrzeg, Ustka, Mielno, Sarbinowo, Szklarska Poręba, Krynica Morska, Ustronie Morskie, Szczawnica, Pobierowo, Solina, Karwia, Jarosławiec, Jastrzębia Góra, Jastarnia oraz Rewal.

Obserwując to zestawienie, możemy stwierdzić, że przeważająca część Polaków w wakacje chce korzystać z uroków plaży i wypoczynku nad polskim morzem. Większości raczej nie przerażają tłumy nad Bałtykiem.

Cena wakacji w Polsce. Ile kosztuje wypoczynek?

W tym roku turyści z dużym niepokojem czekali na wakacje. Wiele osób obawiało się bowiem wzrostu cen noclegów. Z badania przeprowadzonego przez portal Nocowanie.pl wynika jednak, że strach był daremny. Większość właścicieli obiektów noclegowych (56%) deklarowało pozostanie przy stałych stawkach, a prawie 24% nawet obniżyło swoje ceny!

ceny noclegów
źródło: Nocowanie.pl

Średnia cena noclegu na wybrzeżu, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów, nie odbiega od ubiegłorocznej – nadal wynosi nieco ponad 50 złotych. Podobnie jak rok temu najdroższym nadmorskim kurortem są Międzyzdroje, gdzie średnio za nocleg płaci się 65 złotych. Natomiast wśród najtańszych lokalizacji znalazły się Sarbinowo (42 złote), Karwia i Władysławowo (średnio po 47 złotych za nocleg).

Podobny pułap cenowy mamy w górskich miejscowościach, choć w tym roku jest też jedno zaskoczenie. Mianowicie średnia cena noclegu w Zakopanem jest niższa niż rok temu i wynosi 56 złotych. Najdroższe noclegi są w Szczyrku, gdzie trzeba zapłacić około 60 złotych. Natomiast najkorzystniej jest wybrać Krościenko nad Dunajcem (40 złotych), Murzasiche (42 złote) lub okolice Jeziora Solińskiego. Średnia cena noclegu w Polańczyku i Solinie to niewiele ponad 45 złotych.

Bon turystyczny 500+. Jaki miał wpływ na tegoroczne wakacje?

Program Polski Bon Turystyczny wystartował dokładnie w połowie wakacji. Od 1 sierpnia beneficjenci mogą nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne, które realizowane są na terenie kraju. Największe zainteresowanie noclegami opłacanymi bonem można było zauważyć pomiędzy 14 a 16 sierpnia, kiedy przypadał przedłużony weekend. Polacy bardzo chętnie organizowali w tym czasie rodzinne wyjazdy, a najchętniej wybieranym kierunkiem było Zakopane i nadmorskie miejscowości (Władysławowo, Łeba, Mielno, Krynica Morska). Zaraz za nimi znalazł się Karpacz.

Można zauważyć pewną prawidłowość – te wszystkie lokalizacje, poza tym, że są znanymi kurortami turystycznymi, oferują również wiele atrakcji, które mogą spodobać się dzieciom.

Dowiedz się więcej, zobacz: Wakacje 2020 z bonem turystycznym

Wakacje przedłużone na wrzesień?

Badanie, które portal Nocowanie.pl przeprowadził wśród swoich klientów, pokazuje również, że polscy turyści coraz częściej planują swój wypoczynek poza głównym sezonem. Chcą uniknąć tłumów na plaży – przebywanie wśród dużej liczby osób dla wielu wczasowiczów nie jest komfortowe. Wolą więc odczekać kilka tygodni, ciesząc się większą przestrzenią.

Właściciele obiektów noclegowych potwierdzają tę tendencję. Mówią, że przyjmują dużo rezerwacji na wrzesień i robione są one nawet przez rodziny z dziećmi – głównie te, które nie mają jeszcze obowiązku szkolnego lub są dopiero na wczesnym poziomie edukacji. Poza tym widać też zainteresowanie wyjazdami w październiku oraz zimą, zwłaszcza w grudniu i styczniu, kiedy rozpoczynają się ferie zimowe. 

Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl


Źródło: Informacja prasowa Nocowanie.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

W sierpniu Polacy wyjeżdżali głównie z bonem turystycznym

wakacje

Za nami pierwsze tygodnie z bonem turystycznym. O tym, jak duże zainteresowanie budzi wśród Polaków, mogliśmy przekonać się od samego początku jego działania. Wiele osób już zdążyło go wykorzystać! Kamil Ruciński, dyrektor generalny Nocowanie.pl, został wyróżniony w 8. edycji rankingu 50 Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

bon turystyczny
źródło: Nocowanie.pl

Program Polski Bon Turystyczny ruszył 1 sierpnia 2020 – wtedy też swoje bony aktywowali pierwsi beneficjenci. ZUS podaje, że do tej pory tych aktywacji jest już 716 tysięcy, co stanowi 17% z przygotowanych 4 milionów bonów, natomiast suma płatności za usługi turystyczne przekroczyła 100 milionów złotych!

Z badania, jakie przeprowadził portal Nocowanie.pl, wynika, że mimo początkowych obaw, tegoroczne wakacje nie przyniosły drastycznych podwyżek cen noclegów. Aż 56% właścicieli pozostało przy stałych stawkach, a 24% nawet je obniżyło. Jedynie 17% procent zwiększyło ceny noclegów lub je zróżnicowało. Poza tym niektórzy wprowadzili atrakcyjne promocje, dzięki którym sprzedają wolne terminy.

Przypuszczamy, że przedsiębiorcy, którzy przystąpili do programu Polski Bon Turystyczny, w sierpniu nie musieli się martwić brakiem zainteresowania. Z danych portalu Nocowanie.pl wynika, że obiekty noclegowe, które akceptowały płatność bonem 500+ cieszyły się nawet trzykrotnie większym zainteresowaniem niż inne! Można je łatwo znaleźć na stronie, ponieważ zostały wyróżnione specjalną odznaką na wynikach wyszukiwania.

Nasza lista stanowi uzupełnienie tej, która znajduje się na stronie POT. W portalu można znaleźć konkretne oferty obiektów noclegowych, z danymi kontaktowymi, opisem usług, zdjęciami i opiniami innych turystów. POT prezentuje wyłącznie nazwę, na jaką została zarejestrowana działalność gospodarcza i nie zawsze kojarzy się ona z branżą turystyczną. Natomiast Nocowanie.pl pomaga turystom w szybkim znalezieniu obiektu akceptującego Polski Bon Turystyczny i zaplanowani urlopu.

Kamila Miciuła, kierownik PR portalu Nocowanie.pl

Najpopularniejszym terminem, o jaki pytali beneficjenci bonu, były dni pomiędzy 14 a 16 sierpnia. W tym czasie przypadał przedłużony weekend, więc Polacy chętniej organizowali rodzinne wyjazdy, które opłacali pieniędzmi z bonu 500+.

Bon turystyczny. Te miasta są wybierane najchętniej

Sprawdziliśmy, czy preferencje beneficjentów bonu turystycznego różnią się od kierunków, które były wybierane przed jego wprowadzeniem. Od razu można uciąć te spekulacje, gdyż tak samo jak wcześniej króluje Zakopane oraz miejscowości nad morzem. Poza stolicą polskich Tatr w TOP 5 znalazły się Władysławowo, Łeba, Mielno i Krynica Morska. Sporo pytań o możliwość noclegu pojawia się też w Karpaczu.

Można zauważyć prawidłowość, że Polacy częściej pytają o kurorty, które poza plażą czy górskimi szlakami oferują dodatkowe atrakcje, takie jak parki rozrywki czy oryginalne muzea.

Polacy omijają hotele?

Z informacji portalu Nocowanie.pl wynika, że Polacy, którzy korzystają z bonu turystycznego, najczęściej szukają noclegów w obiektach z kategorii kwatery i pokoje. Nadal jest to najbardziej ekonomiczna forma noclegów, wybierana zwłaszcza przez rodziny z małymi dziećmi. Głównie takie w tym momencie decydują się na wyjazd nad morze. Zwykle wystarcza im pokój z łazienką i możliwością korzystania z części wspólnej, gdzie znajduje się na przykład kuchnia.

Oprócz tego wśród chętnie wybieranych obiektów na urlop z dzieckiem znajdują się domki, pensjonaty i apartamenty. Mniejszy odsetek pyta o noclegi w hotelach, które plasują się dopiero na siódmym miejscu wśród popularnych kategorii obiektów noclegowych. Nie oznacza to jednak, że Polacy omijają hotele, gdyż nawet jeżeli dziecko przebywa tam bezpłatnie, rodzic / opiekun nadal może opłacić pobyt za pomocą bonu.

Niektórzy turyści mogą sugerować się ceną noclegu i chęcią zmieszczenia w kwocie bonu turystycznego (500 zł). Przypominamy, że nawet jeśli jego wartość zostanie przekroczona, różnicę bez problemu można uregulować.


Źródło: Informacja prasowa Nocowanie.pl

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF