...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Giganci z Chin i Ameryki – zestawienie największych firm

Na terytorium Stanów Zjednoczonych i Chin istnieje wiele firm gigantów. Wbrew temu co jednak może się wydawać, to nie Chiny wygrywają rywalizację na giełdzie.

Finbold przygotował raport pokazujący ogólne wartości giełdowe dziesięciu największych firm z Chin oraz Stanów Zjednoczonych.

Zestawienie CH USA
źródło: Finbold

 

Na szczycie dwa giganty – Tencent i Apple. Ten drugi niedługo już osiągnie wartość trzech bilionów dolarów, kiedy chińska firma jeszcze nie uzyskała pułapu wynoszącego jeden bilion. W Ameryce istnieją już cztery spółki przekraczające ten próg – poza Apple są jeszcze Microsoft, Alphabet, Amazon i goniące je Tesla i Meta (Facebook).

Mimo tego, że firmy z obu krajów są zróżnicowane pod względem usług i produktów, jakie oferują, to Ameryka znacznie przewyższa Chiny. A to ze względu na to, że rynek w Stanach Zjednoczonych został zdominowany przez nowoczesne technologie, których zasięg obejmuje cały świat. Przepaść pomiędzy krajami spotęgowała pandemia. Pozwoliła wielu firmom wprowadzać innowacje, pomagające pokonywać kolejne bariery, wynikające z restrykcji epidemiologicznych. Pomimo ogromnej populacji Chin, wygląda na to, że nie ma to większego wpływu na wycenę spółek.

 


źródło: Finbold

Adam Daniluk