...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Generacja Z wchodzi do biznesu bez kompleksów. BUSINESS MARKET II edycja już 21 kwietnia

 

Generacja Z wchodzi do biznesu bez kompleksów i ze świetnymi pomysłami na nowoczesne usługi i produkty. Co nie oznacza jednak, że młodzi przedsiębiorcy nie potrzebują wsparcia na początku działalności gospodarczej. O tym, jak pomagać młodej przedsiębiorczości w Polsce będziemy rozmawiać podczas Business Market 2022 już 21 kwietnia br. w nowoczesnych przestrzeniach E-spotu w warszawskiej Elektrowni  Powiśle.

Rzeczywistość wokół nas zaskakuje i nieustająco się zmienia. Pandemia, kolejne niespodziewane wydarzenia powodują jednak, że niezauważalnie, przekroczyliśmy tipping point (punkt zwrotny). Wszystko przemawia za tym, że dziś nie ma już powrotu do starego porządku biznesowego. Pokolenie GenZ wchodzi w świat biznesu w niełatwym czasie, ale jednocześnie stoją przed nim ogromne szanse na rozpoczęcie innowacyjnych przedsięwzięć. Podczas konferencji pokażemy, jak dostosować praktyki zarządzania do nowych realiów i jak działać mimo dużej niepewności. Młodzi przedsiębiorcy podzielą się doświadczeniem i wiedzą tych właścicieli młodego pokolenia, którzy realizują z powodzeniem swoje plany, a ich firmy rosną i zdobywają kolejnych klientów. Będziemy rozmawiać o aktualnych wyzwaniach związanych z trudną sytuacją gospodarczą oraz  z kryzysem uchodźczym.

Jest to wydarzenie dedykowane wszystkim aktywnym w biznesie, szczególnie młodym, rozpoczynającym lub planującym rozpoczęcie działalności biznesowej. Młodzi przedsiębiorcy są głównymi prelegentami i uczestnikami.

Już 21 kwietnia 2022 w formule hybrydowej odbędzie się II edycja konferencji Business Market.  Uczestnicy zapoznają się z dobrymi praktykami w biznesie, a w trakcie części networkingowej będą mieli szansę zadać pytania ekspertom i nawiązać interesujące relacje biznesowe. Poruszymy najważniejsze obszary biznesu – marketing, sprzedaż, finanse, strategię, rozwój i przywództwo. Tematem przewodnim konferencji to „Jak budować biznes elastyczny –  odporny na zmiany i turbulencje”.

“W ostatnich tygodniach jeszcze mocniej poczuliśmy jak ważne jest działanie razem… Trudne okoliczności wyzwalają w nas niesamowitą energię do działania, pomagania. Robimy to spontanicznie, czasem całkiem prywatnie, a czasem pociągając za sobą całe organizacje i zespoły. Czas turbulencji to także czas niezwykłej inwencji. Przedsiębiorcy reagują szybko, wychodzą naprzeciw potrzebom, tworzą się nowe inicjatywy, produkty i usługi. Biznes  musi dalej funkcjonować aby pomagać, a przedsiębiorcy zwinnie reagować na zmienne warunki. Podczas konferencji będziemy wymieniać się doświadczeniami i wiedzą, poznamy historie biznesów, które powstały na bazie pasji i mocnych wartości – wierzymy, że będą one inspiracją do działania, pokonywania trudności i realizowania marzeń”

Anna Bichta, Prezes Fundacji Think, organizator konferencji Business Market

Agendę wydarzenia wypełniają młodzi praktycy biznesu i eksperci z wieloletnim doświadczeniem. Na scenie konferencji pojawią się m.in. laureaci licznych rankingów doceniających młode biznesy, m.in. Urszula Ośmiałowska i Anna Bieluń z Ministerstwa Dobrego Mydła, Piotr Wawrysiuk z PsiBufet. Zaprosiliśmy także znanych i lubianych przez młodą publiczność prelegentów: Piotra Baczyńskiego, Tomasza Palaka, Annę Ledwoń-Blachę, Michała Pykę czy Nadię Harris. Porozmawiamy o tym, jak budować zespół doskonały i jak z nim pracować zdalnie, w jakim kierunku zmierza e-commerce i nowoczesne technologie, jak budować markę oraz jak robić biznes w internecie bez armii prawników.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Think!, która od 2007 roku skutecznie wspiera wszechstronny rozwój kompetencji zawodowych i społecznych XXI wieku. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają nas eksperci Citi Handlowy, Fundacja Citi Handlowy im. L. Kronenberga oraz partnerzy wspierający:  AEDMAX, Dobrzeonline, Edubroker, Samorząd Studentów Wydziału Zarządzania UW, BeAbout. Patronami mediowymi są: BRIEF, Marketer +, MyCompany.

Bezpłatne wejściówki można pobrać na stronie wydarzenia: https://www.businessmarket.com.pl/

 

 

 

AGENDA KONFERENCJI:

15:00-15:15   OTWARCIE KONFERENCJI

15:15 – 15:35 TRANSFORMACJA BIZNESU PRZYSPIESZA. JAKIE TRENDY TECHNOLOGICZNE ZDECYDUJĄ O POWODZENIU TWOJEGO BIZNESU, PIOTR BACZYŃSKI ZAŁOŻYCIEL I CEO IMMERSION ImmersionVR

15:35 – 15:45 ROZMOWA SCENA MAŁA: MŁODE MARKI #PRP: LESZEK PYRKA / NATALIA STANIŃSKA -JOGANIKA

15:45 – 16:05 PRZYSPIESZENIE W E-COMMERCE. O CZYM MUSISZ PAMIĘTAĆ PLANUJĄC BIZNES JUTRA, MICHAŁ PYKA, WSPÓŁZAŁOŻYCIEL I WICEPREZES AEDMAX

16: 05-16:15 ROZMOWA SCENA MAŁA: MŁODE MARKI #PRP: PAULINA DOBROWOLSKA – DIETETYK

16:15 – 16:35 BUDOWANIE STRATEGII MARKI W INTERNECIE,  ANNA LEDWOŃ-BLACHA, Cofounder More Bananas

16:35 -16:55 ROZMOWA SCENA MAŁA: MŁODE MARKI #PRP: KAMIL SPISAK – SPISAK.COM- STUDIO FOTOGRAFII / ZUZANNA NOWACKA – Zuzanowacka.design, CERAMIKA

16:55 – 17:25 PANEL DYSKUSYJNY: Biznes w zmianie – wyzwania i możliwości

URSZULA OŚMIAŁOWSKA, ANNA BIELUŃ – WSPÓŁZAŁOŻYCIELKI I CEO MINISTERSTWO DOBREGO MYDŁA,

PIOTR WAWRYSIUK – ZAŁOŻYCIEL I CEO PSIBUFETET, KAROLINA BORNER – FOUNDER I CEO VOCALY PRO,

17:25 – 17:55 PRZERWA KAWOWA I NETWORKING (30 min)

17:55 – 18:15 JAK NIE POTKNĄĆ SIĘ O PRAWO ROBIĄC BIZNES W INTERNECIE? TOMASZ PALAK, Radca prawny i bloger

18:15-18:25 ROZMOWA SCENA MAŁA: MŁODE MARKI #PRP: AGATA ROGOŃ – KT DESIGN, GRAFIKA /SZYMON GOTOWSKI – Pan Szymon, PRACOWNIA

EDUKACYJNA

18:25 – 19:10 PANEL DYSKUSYJNY Siła MENTORINGU – co może zmienić w Twoim życiu mentor?

19:10 – 19:30 BIZNES TO LUDZIE – Praktycznie o współpracy ponad granicami. Budowanie wielonarodowych zespołów, Moderuje: NADIA HARRIS – WSPÓŁZAŁOŻYCIELKA REMOTESCHOOL.NET I REMOTEWORKADVOCATE.COM

19:50 – 20:00 PODSUMOWANIE

20:00 – 21:00 POCZĘSTUNEK I NETWORKING

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Lingwistyka komputerowa coraz popularniejsza

opi bip

Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to jesteśmy otoczeni technologiami z zakresu lingwistyki komputerowej. Wśród nich wyróżnić możemy aplikacje pomagające nam zmienić mowę na pismo, wyszukiwarki internetowe, asystentów głosowych, chatboty. Zastosowanie lingwistyki komputerowej widoczne jest także w przypadku narzędzi opracowujących streszczenia, odpowiadających na pytania, automatycznie generujących tekst, rozpoznających emocje czy też służących do klasyfikacji określonych treści. Spektrum wykorzystania lingwistyki komputerowej jest bardzo szerokie i dane systemy są powszechnie stosowane na całym świecie.

Intensywny rozwój narzędzi do automatycznego przetwarzania języka naturalnego to bez wątpienia w ostatnich latach jeden z zauważalnych trendów w branży IT. Prace nad tymi systemami prowadzone są przez wiele ośrodków z całego świata. Takie produkty jak inteligentni asystenci głosowi czy chatboty są coraz bardziej popularne. W naszym instytucie prowadzimy coraz więcej prac związanych z lingwistyką komputerową i nie są to tylko projekty badawcze. Opracowujemy i wdrażamy nowe narzędzia, które efektywnie wspierają działalność człowieka. Nasz Annobot potrafi rozróżnić emocje na podstawie tekstu, JSA odnajduje plagiaty w pracach dyplomowych, a nowy system, który planujemy przygotować dla UOKiK będzie wyszukiwał niedozwolone zapisy w umowach. Zakres naszych prac jest bardzo szeroki i duży nacisk kładziemy na funkcjonalność naszych produktów 

dr inż. Jarosław Protasiewicz, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB)

W poprzednich latach eksperci OPI PIB opracowali i wdrożyli narzędzia oparte na lingwistyce komputerowej, które wykorzystują proces odpowiedniej klasyfikacji tekstów. Tak właśnie powstał system Inventorum do wykrywania innowacji w sieci internetowej i następnie udostępniania ich przedsiębiorcom, którzy mogą być nimi zainteresowani. Na podobnym mechanizmie oparte jest także narzędzie do klasyfikacji wielojęzycznych artykułów naukowych, które skutecznie ułatwia pracę badaczom z różnych dziedzin.

Ciekawy projekt zrealizowaliśmy także wykorzystując mechanizm ekstrakcji danych z nieuporządkowanych tekstów. Opracowaliśmy system analizy raportów z akcji realizowanych przez Państwową Straż Pożarną. Dzięki niemu z dużej ilości nieuporządkowanych danych tekstowych, w szybki i łatwy sposób otrzymujemy informacje m.in. o miejscu wypadku, rodzaju zdarzenia, powstałych zniszczeniach czy też lokalizacji i stanie technicznym hydrantu przeciwpożarowego. Ciekawe prace realizują także inni eksperci z OPI PIB. Czerpią oni inspirację z naturalnie występujących systemów biologicznych. Przekształcają tekst pisany w sygnały odpowiadające mechanizmom zachodzącym w mózgu człowieka, tworzą tzw. sieci impulsowe. One następnie są wykorzystywane do opracowania systemów rozpoznawania i klasyfikacji odpowiednich tekstów

dr inż. Marcin Mirończuk z Laboratorium Inteligentnych Systemów Informatycznych w OPI PIB


źródło: OPI PIB

Adam Daniluk

McDonald wpływa na polską gospodarkę. Podano obiecujące dane

McDonald słynie ze swojej skrupulatności i przedsiębiorczości. W przeciągu 29 lat istnienia na polskim rynku sieć otworzyła już ponad 480 restauracji. Pierwsza z nich powstała w centrum Warszawy w 1992 roku.

McDonald’s stawia na rozwój swoich pracowników

Najważniejszym celem – dla McDonald’s pod względem zatrudniania pracowników jest różnorodność. Sieć restauracji stawia na międzynarodowe zespoły, które charakteryzują się odmienną kulturą, religią i światopoglądem. Firma respektuje także obecność niepełnosprawnych pracowników, uczniów, studentów, którzy również są bardzo cennym nabytkiem na polskim rynku pracy.

Oprócz tego McDonald’s oferuje swoim pracownikom możliwość uczestnictwa w atrakcyjnych kursach i szkoleniach, podczas których mogą podnieść swoje kwalifikacje w branży. Najlepsi, który będą pozytywnie wyróżniać się pozytywnie na tle całego zespołu – mają szansę na awans.

Dostawcy i lokalni partnerzy

Choć w Polsce sieć restauracji zatrudnia 28 tysięcy pracowników, to warto też wspomnieć o innych partnerach, dzięki którym codziennie możemy cieszyć się smakiem pysznego posiłku. McDonald’s współpracuje z 47 lokalnymi przedsiębiorstwami, które specjalizują się w określonej branży. Dzielą się oni na dostawców z branży rolniczo- spożywczej, budowlanej, transportowej, logistycznej. Podliczając miejsca pracy wygenerowane bezpośrednio, jak i pośrednio – McDonald’s Polska zatrudnia w sumie około 40 tysięcy pracowników.

Wielkie spożywcze zakupy

W 2019 roku sieć dokonała zakupów w branży spożywczej za ponad 480 mln zł. W restauracjach McDonald’s zlokalizowanych w Polsce klient może pożywić się między innymi frytkami, do których produkcji wykorzystuje się wyłącznie ziemniaki z polskich pól czy burgerem z mięsem wołowym, pochodzącym ze zrównoważonej hodowli.

Jednak Polscy producenci nie zaopatrują tylko krajowego rynku, lecz eksportują cześć wygenerowanych dóbr do restauracji McDonald’s m.in.: na terenie Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Słowacji i krajów bałtyckich, tj.: Norwegia, Dania. McDonald’s tworzą nie tylko pracownicy restauracji i lokalni dostawcy, ale także licencjobiorcy.

W 2019 roku 87% restauracji McDonald’s prowadzili licencjobiorcy – polscy przedsiębiorcy zaangażowani w życie lokalnych społeczności”. Obecnie na jednego przedsiębiorcę przypada średnio 5,5 lokali. Warto wspomnieć, że wśród 74 franczyzobiorców, 1/3 to kobiety – czytamy w oficjalnym komunikacie McDonald Polska.

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Nowe badania z wykorzystaniem Viagry. Niebieska tabletka może zmniejszyć ryzyko wystąpienia Alzheimera

viagra alzheimer

Wyniki najnowszych badań nad Viagrą ukazały się na łamach artykuły „Nature Aging”. Naukowcy z Cleveland Clinic uważają, że przyjmowanie sildenafilu (Viagry) może wiązać się z niższym o prawie siedemdziesiąt procent ryzykiem rozwoju Alzheimera.

Lek na chorobę Alzheimera

Eksperci farmakologii opierają swoje założenia na analizach danych dotyczących roszczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego od ponad siedmiu milionów osób. Wynika z nich, że osoby cyklicznie przyjmujące Viagrę były znacznie mniej narażone na rozwój Alzheimera w ciągu ostatnich sześciu lat, niż pacjenci z grupy kontrolnej, która w ogóle nie przyjmowała niebieskich tabletek.

Specjaliści podkreślają jednak, że teza wskazuje na ewentualność występowania silnych zależności pomiędzy przyjmowaniem leku a rozwojem choroby.

Odkryliśmy, że stosowanie sildenafilu zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera u osób z chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą typu 2, z których wszystkie są chorobami współistniejącymi istotnie związanymi z ryzykiem choroby.

Feixiong Cheng z Cleveland Clinic, jeden z autorów badania

Oficjalnie naukowcy z Cleveland Clinic planują ruszyć z kolejną falą badań klinicznych. Pozwolą one sprawdzić faktyczną przyczynowość i potwierdzą wszystkie korzyści związane ze stosowaniem sildenafilu dla osób chorujących na Alzheimera. Autorzy badania planują także zastosować Viagrę w leczeniu innych chorób neurodegeneracyjnych, jak np.: choroby Parkinsona czy stwardnienia zanikowego bocznego.

Czym jest choroba Alzheimera? 

Jest to choroba o podłożu neurodegeneracyjnym, która ostatecznie doprowadza chorego do pełnego otępienia układu mięśniowo-mózgowego. Na chorobę cierpią zazwyczaj osoby po 65 roku życia, głównie kobiety. Jej występowanie często powiązane jest z obniżoną sprawnością umysłową, która ma związek z wiekiem oraz chorobami współistniejącymi: chorobą wieńcową, nadciśnieniem tętniczym oraz cukrzycą typu drugiego. Naukowcy specjalizujący się w dolegliwościach neurologicznych określają Alzheimera jako „przedstarczy zanik mózgu”, który paraliżuje chorego, często powodując całkowite kalectwo, zaniki pamięci, zachwianie równowagi itp.

Jak leczyć Alzheimera?

Neurologowie jasno podkreślają, iż nie ma skutecznej metody na  Alzheimera. Istnieje bowiem tylko profilaktyczne leczenie farmakologiczne, które pozwala zahamować wszystkie objawy związane z chorobą. Specjaliści często zalecają pacjentom stale monitorować stan zdrowia i pojawiać się na wizytach kontrolnych. Poza leczeniem farmakologicznym lekarze polecają także, m.in.:

 • terapię kognitywną (trening pamięci, orientacji w rzeczywistości),
 • reminiscencyjną (wywoływanie wspomnień z użyciem odpowiednich bodźców stymulujących, np. fotografii, listów, pamiątek),
 • zajęciową (utrwalanie umiejętności jeszcze posiadanych przez chorego, odtwarzanie tych, które zostały niedawno utracone)
 • środowiskową (stworzenie bezpiecznego i przyjaznego otoczenia choremu).

Czy można uniknąć zachorowania na Alzheimera?

Odpowiedź brzmi: tak. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy ciągle trenować swój umysł poprzez czytanie, pisanie, uczenie się itp. Dodatkowo należy regularnie (przynajmniej 3 razy w tygodniu) uprawiać wszelkiego rodzaju aktywności fizyczne, np.: długie spacery, trucht, biegi itp. Aktywność ta powinna zmniejszyć ryzyko otępienia mięśniowo-mózgowego. Co więcej, należy całkowicie zmienić swoje nawyki żywieniowe i przejść na zdrową dietę, np.: śródziemnomorska. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i tym samym ryzyko wystąpienia Alzheimera. Co ciekawe, pozytywny wpływ ma także spożywanie niewielkiej ilości czerwonego wina z połączeniem diety, bogatej w kwas Omega 3 (wszelakie ryby, oleje).

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Naukowcy odkryli skamieliny na Marsie, w których może znajdować się życie

Czerwona pustynia i jej mikrobiologiczne życie

Na łamach portalu Journal of the Geological Society opublikowano artykuł, pt.: ”False Biosignatures on Mars: Anticipating Ambiguity”. W nim opisano najnowsze badania, przeprowadzone przez parę naukowców, którzy poruszają problemy związane z fałszywymi skamieniałościami i poszukiwanie tych prawdziwych na Marsie.

Żadna z publikacji poruszająca kwestię istnienia życia na Marsie nie byłaby spójna, gdyby nie wzmianka o meteorycie Allan Hills 84001. Odkryto go na Antarktydzie 27 grudnia 1984 roku i przeprowadzono na nim badanie, z którego wynikło, iż meteoryt  ma około czterech miliardów lat i pochodzi z orbity Marsa. Naukowcy uważają, iż Mars mógłby być wtedy zdatny do zamieszkania przez żywe organizmy.

Meteoryt/ Allan Hills 84001

Tajemnicze skamieliny

W artykule załączono również fragment badań biologicznych, z których wynika, że mikroskopijne struktury Allan Hills 84001 mają wyraźny, biologiczny wygląd. Posiadają tylko 20-100 nanometrów długości, czyli tyle ile miałby nanobakterie. Naukowcy określają je jako najmniejszymi znanymi dotychczas bakteriami we wszechświecie. Są również zauważalne na naszej planecie, jako pomniejsze wirusy.

Wspomniane nanobakterie są jednak zdecydowanie mniejsze niż jakakolwiek znana forma życia i od tego czasu naukowcy odrzucili pomysł, że w ogóle istnieją na Marsie.

Allan Hills 84001 i jego tajemnice

Mikroskopijne struktury odkryte w meteorycie przyciągnęły sporą uwagę do środowiska naukowego, które próbowało przez kilka lat odkryć coś związanego z prymitywnym życiem. Jednak dopiero niedawno naukowcy okryli, że sama morfologia nie nie jest wystarczająca, by wykrywać prymitywne organizmy.

W przeszłości zostaliśmy oszukani przez procesy naśladujące życie. W wielu przypadkach w starożytnych skałach na Ziemi, a nawet w meteorytach z Marsa opisywano obiekty, które wyglądały jak skamieniałe drobnoustroje, ale po głębszych badaniach okazało się, że mają one niebiologiczne pochodzenie. Ten artykuł jest przestrogą, w której wzywamy do dalszych badań nad procesami naśladującymi życie w kontekście Marsa, aby uniknąć ciągłego wpadania w te same pułapki – powiedziała dr Julie Cosmidis, współautorka wspomnianej publikacji.

Zdjęcie mikroskopijnej struktury biologicznej meteorytu Allan Hills 84001

Autorzy publikacji zwracają  uwagę, że wszystko, co okryje łazik Perseverance na Marsie, co przypomina lub wygląda na skamielinę, ma prawdopodobnie niejednoznaczne pochodzenie.

Na pewnym etapie łazik marsjański prawie na pewno znajdzie coś, co wygląda bardzo jak skamielina, więc umiejętność pewnego odróżnienia ich od struktur i substancji powstałych w wyniku reakcji chemicznych ma kluczowe znaczenie. Dla każdego rodzaju skamieniałości istnieje co najmniej jeden niebiologiczny proces, który tworzy bardzo podobne rzeczy, więc istnieje rzeczywista potrzeba lepszego zrozumienia tego, w jaki sposób powstają. Sean McMahon, współautor badania.

Nowa struktura o biologicznym pochodzeniu

Wraz z postępującymi badaniami, naukowcy odkryli kolejną ciekawą strukturę. Tą strukturą są biomorfy, czyli forma życiowa rośliny, będąca wynikiem przystosowania się danego organizmu do określonych warunków i środowisk. Dzielą się one na dwie odmiany: węglanowo-krzemionkowe i węglowo-siarkowe.

 

Chociaż są czysto nieorganiczne, zakrzywione i faliste kształty biomorfów przywołują obiekty biologiczne, takie jak spiralne i podzielone na segmenty drobnoustroje nitkowate, protisty, a nawet rośliny i zwierzęta.

Biomorfy węglanowo-krzemionkowe powstają z metali ziem alkalicznych i wyglądają oszałamiająco organicznie. Biolodzy dzielą je na kilka klas, które określają ich strukturę i pochodzenie, są to: helikoidalne włókna, warkocze przypominające robaki i płaskie arkusze przypominające liście. Z kolei biomorfy węglowo-siarkowe, które (według autorów) wyglądają również na biologiczne pochodzenie, tworzą kule oraz proste i spiralne włókna.

W podsumowaniu autorzy zwracają uwagę, jak trudno jest stwierdzić, że coś jest skamieniałością. Struktury i obrazy mikrobiologiczne wyraźnie pokazują, że tzw. ,,procesy abiotyczne” mogą wytwarzać struktury, które wyglądają bardzo realistycznie. Jednak to, co jeszcze bardziej utrudnia wykrywanie, to fakt, że te biomorfy naśladują struktury biotyczne w inny sposób niż tylko morfologia.

Badacze głęboko wierzą w to, że łazik Perseverance lub jakaś inna misja odkryje niezaprzeczalne dowody na starożytne życie na Marsie. Jednak, aby tego dokonać, muszą cierpliwie analizować każdą próbkę dostarczoną do ziemskich laboratoriów.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Ruszyła rejestracja na pierwszy DIMAQ Voice Online po wakacyjnej przerwie [BRIEF PATRONUJE]

DIMAQ

Prelekcja I, godz. 15:05:

„PR-owe media relations a ad blindness. Niestandardowe wykorzystanie digitalowych działań „wizerunkowych” (digital PR) w strategii leadowej”

Weronika Seweryn, Lightscape

Z ad blindness (ślepotą bannerową) walczy każdy świadomy marketer. Konkurując z innymi o uwagę odbiorcy warto patrzeć na rozwiązania spoza zestawu tych najczęściej stosowanych. Takim jest np. digital PR i „jego” relacje z mediami. PR-owcy bowiem wiedzą, jak organicznie uplasować tezy i nazwę marki w mediach czytanych przez klientów. I to w taki sposób, by ci sami po nie sięgali, a nie uciekali używając adblocków czy omijali komunikaty wzrokiem. Jak Ty możesz wykorzystać digital PR i „wpiąć” go w strategię pozyskiwania leadów?

Podczas prelekcji dowiesz się:

– Czym dokładnie jest ad blindness oraz poznasz fakty, najnowsze dane i aktualnie przyjęte dobre praktyki w unikaniu tego zjawiska.

– Co o relacjach z mediami powinien wiedzieć każdy marketer – poznasz rolę publikacji medialnych w ZMOT i ścieżce decyzyjnej konsumenta, digital PR i podstawy pracy z dziennikarzem. Dowiesz się też jak media relations wpływają na pozycjonowanie marki w top10 Google i jak monitorować tego typu działania.

– Czym są „SEO media relations” w praktyce oraz jak tworzyć komunikację medialną, by wpiąć się w strategię pozyskiwania leadów?

Prelekcja II, godz. 15:35:

„Efektywne zarządzanie plikami produktowymi w e-commerce”
Jacek Tkaczuk, Bluerank

Feedy to nieodzowny element dynamicznej kampanii produktowej w e-commerce. Każdy marketer wie, że dla wszystkich nowoczesnych kanałów reklamy online: remarketingu, afiliacji, marketing automation i każdego z narzędzi potrzebny jest inny plik produktowy. Ale czy wiesz, że dzięki feedom można też optymalizować wyniki działań reklamowych? W trakcie prezentacji zostanie przedstawionych 5 inspirujących pomysłów na to jak poprawić efektywność kampanii poprzez optymalizację feedów produktowych.

Podczas prelekcji dowiesz się:

– Czym jest plik produktowy, w jakich kanałach jest wykorzystywany i jakie są podstawowe cechy dobrego feeda.

– Jak optymalizować wyniki działań reklamowych dzięki feedom?

Prelekcja III, godz. 16:05: 

„CRO: 5 najczęstszych błędów popełnianych przez sklepy internetowe”
Anna Moczuska oraz Damian Kołodziejski, Sempai

Chcesz przekonać się, czy Twój sklep jest przyjazny użytkownikowi? A może podejrzewasz, że coś jest nie tak i chciałbyś dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę, by zwiększyć ilość konwersji? Podczas wystąpienia eksperci omówią najczęściej popełniane błędy przez sklepy internetowe – wszystko po to, byś Ty nie musiał ich popełniać. Podpowiemy, jak podnieść współczynnik konwersji w e-sklepie poprzez poprawę ścieżki użytkownika na stronie czy zmianę designu serwisu.

Podczas prelekcji dowiesz się:

– Czym jest i dlaczego CRO (optymalizacja współczynnika konwersji) onsite jest tak istotne przy prowadzeniu biznesu online?

– Jakie elementy warto zamieścić na naszej stronie, aby wywrzeć na użytkowniku jak najlepsze pierwsze wrażenie?

– Na co zwrócić uwagę, aby serwis ładował się szybciej?

– Jakie informacje o firmie i sklepie, a także zasadach dokonywania zakupu muszą znaleźć się na stronie?

– Jakie są kluczowe elementy nawigacyjne serwisu oraz jak zaprezentować swoje produkty?

Akredytacja DIMAQ

Posiadacze certyfikatów DIMAQ za udział w wydarzeniu otrzymują od 5 do 7 punktów recertyfikacyjnych. Szczegóły punktacji dla Uczestnika i Prelegenta znajdują się stronie: https://dimaq.pl/dimaq-voice-online/

Link do bezpłatnej rejestracji jest TU.

Bądź na bieżąco z DIMAQ Voice! Dołącz do wydarzenia na Facebooku.

Zostań prelegentem DV Online!

Nieustannie przyjmujemy zgłoszenia od osób, które chcą spróbować swoich sił jako prelegent/ka podczas DV Online. Jeśli masz ciekawy temat, którym chciałbyś/abyś podzielić się z naszą widownią nie zwlekaj, wyślij zgłoszenie wypełniając krótki formularz.

Co możesz zyskać będąc prelegentem DIMAQ Voice?

 • Jeśli jesteś posiadaczem certyfikatu DIMAQ, możesz zdobyć nawet 40 pkt recertyfikacyjnych (25 gwarantowane, dodatkowo do 15 pkt w zależności od ocen publiczności)
 • Wzmocnisz swój ekspercki wizerunek
 • Zaprezentujesz ciekawe rozwiązania/case’y swojej firmy

Aby zostać prelegentem DIMAQ Voice nie musisz posiadać certyfikatu DIMAQ. Jeśli Twoja prezentacja będzie oryginalna i spełni określone wymagania merytoryczne, na pewno odezwiemy się w celu omówienia szczegółów i zaplanowania dogodnego terminu wystąpienia.

PARTNER WYDARZENIA: GoldenSubmarine, Rocket Jobs

PATRONAT MEDIALNY NAD WYDARZENIEM OBJĘLI: Marketer+, sprawny.marketing, Brief.pl, Marketing przy Kawie, portalmedialny.pl, CEO Magazyn Polska, Marketing Progress, Medialna Perspektywa, Siła Nauki

PARTNER TECHNOLOGICZNY: LiveWebinar


Źródło: IAB Polska

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Światowe wydarzenie w biznesowym świecie gamingu już w październiku. Nadchodzi Esports BAR Cannes! [BRIEF PATRONUJE]

EsportsBAR Cannes

Esport to rynek, który w ostatnich latach rozrósł się jak żaden inny na świecie. Nie każdy jednak ma tego świadomość, a branża cały czas poszerza swoje wpływy edukując, dzięki czemu coraz więcej zaczyna dostrzegać jego potencjał. Dziś całościowy rynek esportu wart jest ponad miliard dolarów, a przewiduje się, że do roku 2023 jego wartość wzrośnie do 1,6 miliarda dolarów. Coraz więcej organizacja promuje esport poprzez swoje działania, nie tylko w Polsce ale również za granicą. A jednym z największych konferencji dotyczących esportowego ekosystemu jest Esports BAR odbywający się we Francuskim Cannes.

Esports BAR Cannes to ekskluzywny program konferencji, gdzie oprócz ogromnej dawki wiedzy i inspiracji, uczestnicy mogą nawiązać kontakty z liderami branży esportowej oraz czołowymi markami. Wydarzenie skierowane jest do wszystkich tych, którzy chcą poszerzyć i rozwinąć wiedzę o esportowym biznesie.

Aby wziąć udział w nadchodzącej konferencji Esports BAR należy wykupić przepustkę Forum Delegate Pass, która zapewnia dostęp do trzech wciągających dni pełnych wiedzy, które zaś dostarczą wskazówek jak wejść w esport, nawiązać kontakty, zainspirować się, robić interesy i zdobywać informacje na temat esportu, z dostępem do wszystkich przemówień i sesji z profesjonalistami z branży. To szansa, aby nie tylko przedstawić swoją firmę i biznes, ale także podzielić się swoimi pomysłami i wziąć udział w konstruktywnych, otwartych rozmowach z głównymi interesariuszami!

Co znajduje się w programie konferencji?

Uczestnicy Esports BAR Cannes będą mieli możliwość spotkania przedstawicieli marek, mediów, lig, dostawców usług, drużyn esportowych czy wydawców gier. Międzynarodowi prelegenci z najlepszych firm gotowych podzielić się swoją wiedzą i historiami podczas wnikliwych konferencji esportowych, gdzie poruszą tematy:

 •  Innowacji – tego jak esport może przewodzić całej branży rozrywkowej pod względem innowacji;
 • Monetyzacji – gdzie znajdą się odpowiedzi na takie pytania jak: jak marka może w pełni wykorzystać esport? Jakie możliwości handlowe oferuje esport? W jaki sposób marki zarabiają na swoich działaniach? Jak agencje mogą pomóc w aktywizacji wizerunku marki w branży esportowej?
 • Inwestycji – tego jakie są kluczowe czynniki w inwestycjach w esport? W jaki sposób różne regiony na całym świecie odnoszą się do inwestowania na rynku esportu? Czy istnieje zwycięski model inwestycji w esport? Jak branża jest postrzegana przez VC (venture capitalists)?
 • Odbiorców – dzięki swoim naturalnie cyfrowym wielbicielom, szybko rozwijający się  sektor esportu jest jednym z najbardziej wpływowych elementów w relacji między konsumentami a technologią cyfrową i tradycyjnymi mediami. Ligi esportowe również musiały dostosować się w sposób, który podkreśla ich cyfrowy charakter. Jakie czekają ich wyzwania?
 • Społeczności – branża esportowa ma obowiązek tworzyć treści, które pomogą graczom, którzy chcą mieć pozytywny wpływ społeczny na ich społeczność. Chodzi o pracę z odbiorcami w celu rozwiązania problemów, takich jak zdrowie psychiczne, nierówność płci, brak różnorodności i zastraszanie. Dzieje się tak również w czasie, gdy spotykają się światy esportu i edukacji. Jak edukować poprzez esport i jaki wpływ ma na społeczność widzów?

Kogo spotkasz na EsportsBAR?

W wydarzeniu biorą już udział największe firmy ze świata wirtualnej rozgrywki oraz technologii. Wśród uczestniczących w konferencji marek, swoją obecność potwierdzili m. in. Polska agencja gamingowa Fantasyexpo, ESL, Esports Charts,  Faceit, G2, inSTREAMLY, Microsoft, Riot Games, Ubisoft oraz wiele więcej.

Całe wydarzenie jest zorganizowane zgodnie z przepisami sanitarnymi. Aby uczestniczyć w konferencji, goście muszą przedstawić ważną przepustkę sanitarną.

Więcej zarówno o programie konferencji jak i o prelegentach mających swój panel w tegorocznej edycji znajdziesz na: https://cannes.the-esports-bar.com/en-gb/our-offers.html

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF

Dlaczego public relations jest ważny dla Twojej firmy?

biale czarne puzzle

Globalny rynek PR był wart w 2018 roku aż 63,8 miliarda dolarów amerykańskich  i prognozuje się, że do końca 2022 roku ta wartość przekroczy 93 miliardów dolarów. Jako specjaliści od PR często jesteśmy pytani, czym różni się public relations (PR) od marketingu, i jakie ma zastosowania w praktyce. Z taktycznego punktu widzenia łatwo to opisać, jednak często pojawia się trudność w określeniu, w jaki sposób każda rola przyczynia się do sukcesu w biznesie.

Nieznane oblicze PR

Specyfiką tego sektora jest dyskrecja, o ile wszyscy dowiadujemy się o dużych kampaniach marketingowych (za sprawą choćby nośnych reklam) to trudno już wskazać, będzie nawet największe kampanie PR. W przypadku działań public relations pozostają one zwykle nie zidentyfikowane, często klienci wręcz formalizują poufność zawieranymi umowami, a autorzy najlepszych realizacji pozostają niewidoczni.

PR to też dziedzina, która często jest źle rozumiana, ponieważ wiele kanałów pokrywa się obecnie ze zwykłymi kanałami marketingu cyfrowego. Ponadto ludzie często mylą PR z tradycyjną komunikacją kryzysową, relacjami medialnymi lub ograniczają do najczęściej nagłaśnianego PR-u politycznego lub „czarnego” PR-u. Inni mylnie uważają, że PR jest zbyt drogi. Mało firm w pełni wykorzystuje jego pełny potencjał. Najczęściej PR jest dodatkiem w nazwie działu marketingu, lub w wielu korporacjach jego zastosowanie ogranicza się do komunikacji z mediami przez stworzenie stanowiska rzecznika prasowego.

Jeśli przyjąć klasyczne definicje to public relations jest profesjonalnym utrzymaniem korzystnego wizerunku publicznego przez firmę, inną organizację lub znaną osobę, a marketing to działanie lub działalność polegająca na promowaniu i sprzedaży produktów lub usług, w tym badania rynku i reklamę. Podstawowa różnica? Marketing koncentruje się na promocji i sprzedaży konkretnego produktu, podczas gdy PR koncentruje się na utrzymaniu pozytywnej reputacji firmy jako całości.

Public relations obejmuje różnorodne programy mające na celu utrzymanie lub poprawę wizerunku firmy oraz oferowanych przez nią produktów i usług. Dla wielu naszych klientów pomyślne wdrożenie skutecznej strategii public relations było kluczowym elementem planu marketingowego, które stanowiło integralną część sukcesu firmy.

Strategia public relations może odgrywać kluczową rolę w promocji organizacji. Planowane podejście do wykorzystywania możliwości PR może być równie ważne, jak reklama i promocje dla sprzedaży. PR to nadal jedna z najskuteczniejszych i najtańszych metod komunikowania się z rynkiem.

Korzyści i zastosowanie PR-u  w marketingu

Głównym celem public relations jest utrzymanie pozytywnej reputacji marki i utrzymanie strategicznych relacji z opinią publiczną, potencjalnymi klientami, partnerami, inwestorami, pracownikami i innymi zainteresowanymi stronami, co prowadzi do pozytywnego wizerunku marki i sprawia, że wydaje się ona uczciwa, odnosząca sukces, ważna i odpowiedzialna. Public relations to również strategiczny proces komunikacji wykorzystywany przez firmy, osoby i organizacje do budowania wzajemnie korzystnych relacji z opinią publiczną.

Najczęstsze zalety wymieniane przez naszych klientów, uzyskane przez działania PR:

 • przyciągnięcie rynku docelowego,
 • budowanie korzystnego wizerunku marki,
 • zwiększenie zainteresowania produktem, usługą lub marką,
 • wpływ na określone grupy docelowe i ich opinie,
 • obrona produktów lub usług, które ucierpiały w wyniku negatywnej prasy, czarnego PR lub postrzegania,
 • poprawa ogólnego wizerunku firmy np. korzyść dla HR to pozyskiwanie najlepszych pracowników,
 • zwiększenie świadomości, informacji o produktach i usługach oferowanych przez organizację.
 • zwiększenie wiarygodności marki,
 • zapewnienie wartości dodanej, pomagającej odróżnić organizacje jako lidera sektora,
 • krótkoterminowe i długoterminowe generowanie potencjalnych klientów.

Od wielu lat za sprawą zmian, chociażby dostępnych nowoczesnych technologii, obydwa sektory ewaluują,  zmienia się marketing, ale też PR. W ostatnich latach nowoczesne public relations zmierza już w kierunku analityki, planowania strategicznego i doradztwa. Przykładowo, dysponowanie najlepszymi narzędziami do obserwacji, monitoringu rynku i mediów, które wykrywają kontent, nawet przed ich zaindeksowaniem w wyszukiwarkach, czy znajomość zaplecza pracy redakcji – daje PR-owcom większe kompetencje w tym obszarze.

W ostatnich latach zaobserwowaliśmy w Core PR znaczną zmianę przechodzenia z tradycyjnego marketingu w kierunku zintegrowanego podejścia marketingowego. Jako ważny aspekt nowoczesnej komunikacji marketingowej, public relations umożliwia firmom skuteczne i autentyczne wzmocnienie przekazu reklamowego. PR to potężne narzędzie do zarządzania dla firm, które pozwala osiągnąć cele biznesowe oraz budować ich wizerunek i obecność na rynku. Jednak efekty synergii public relations i reklamy są często słabo wykorzystywane i zaniedbywane, ponieważ wiele firm nie bardzo wie, co to jest właściwie PR i co może zdziałać. Najlepszym przykładem wykorzystanie pełnej mocy w tym obszarze jest sektor bankowy. Jednocześnie zmiany w marketingu wywierają wpływ na dostosowywanie się nowych narzędzi i procesów PR-owych.

W działach marketingu naszych klientów zauważalny jest progres i zmiany w kilku kluczowych obszarach, jak:

 • wzrost znaczenia CRM czyli  „Customer Relationship Management” -strategii biznesowej polegającej na selekcjonowaniu i zarządzaniu klientami w celu optymalizacji długoterminowych korzyści,
 • transformacje cyfrowe (DX), które są już koniecznością, wraz z optymalizacją doświadczenia klienta (CX),
 • tworzenie treści wspomagane przez sztuczną inteligencję (AI), która stała się dobrodziejstwem dla twórców treści. Już teraz widzimy duże zastosowanie tego narzędzia w buzz marketingu.
 • coraz częstsza automatyzacja, która optymalizuje marketing wielokanałowy,
 • na znaczeniu zyskuje też ochrona danych osobowych i analizy danych w czasie rzeczywistym.

 

fot. Adam Białas
fot. Adam Białas

Dlatego dla lepszego zrozumienia potencjału, który daje PR rok temu wprowadziliśmy na rynek pakiety, które stanowią swoiste uzupełnienie dla bieżących działań marketingowych. Są one jasne i przejrzyste, pozwalają na wybranie szytej na miarę potrzeb „paczki” usług i wykorzystanie w wybranym przez klienta okresie. Zwykle koszt dotarcia do grupy docelowej przez PR to mniej niż 25% ceny reklamy, a prezentowany przekaz jest znacznie bardziej wiarygodny i pozwala uzyskać lepszą konwersję. Ten produkt cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Klienci szczególnie cenią przejrzystość oferowanych usług oraz łatwą weryfikację wyników. 

Adam Białas, manager Core PR

Różnice pomiędzy marketingiem i PR

Marketing ma na celu dotarcie do obecnych i potencjalnych klientów, podczas gdy public relations polega na utrzymywaniu pozytywnych relacji z każdą grupą zainteresowaną organizacją lub marką np. klientami, mediami, pracownikami i akcjonariuszami.

Celem zespołów marketingowych jest dotarcie do konsumentów i skłonienie ich do myślenia, wierzenia lub działania ukierunkowanego na sprzedaż. Zasadniczo chodzi o sprzedaż produktu lub usługi. Natomiast public relations polega na sprzedaży firmy lub marki poprzez pozytywne zarządzanie kanałami komunikacji między firmą a jej targetem. Ogólnie rzecz biorąc, działania marketingowe starają się osiągnąć bezpośredni przychód, podczas gdy PR stara się budować pozytywną reputację poprzez skuteczną strategię PR. Wiadomości dostarczane za pośrednictwem kanałów PR, takich jak artykuły, mówcy konferencyjni lub renomowani blogerzy, są podświadomie uważane przez konsumentów za bardziej uzasadnione niż te prezentowane za pomocą taktyk marketingowych. Należy tu pamiętać, że np. pokolenie Y i Z całkowicie odrzuca typowy przekaz reklamowy, jako niewiarygodny.

Z reguły ludzie wyraźnie rozumieją, że reklama i marketing wynikają z chęci firmy do zwiększenia sprzedaży. Jednak artykuły, które podpisane są znanym nazwiskiem dziennikarza lub prezentacje osoby postrzeganej za eksperta branżowego, są w oczach konsumentów bardziej „prawdopodobne”. Łatwiej jest mu je uznać za wiarygodne źródło. Z doświadczenia dodam, że konwersje sprzedażowe z zastosowaniem narzędzi PR są inne dla sektora B2B i B2C. Ten drugi dla uzyskania najlepszych efektów wymaga zwykle połączenia z  narzędziami z obszaru  np.  remarketingu.

W branży PR decydującą rolę liderów odgrywają głównie lokalne agencje, gdyż bazują one na kontaktach i znajomości rynku. Co prawda są też globalne „banki mediów”, którymi można w pewnym zakresie osiągać planowane efekty, szczególnie że np. nasze wyceny pracy są kilka razy tańsze od zachodnich odpowiedników. Na przykład w czasie blokady związanej z Covid przeprowadziliśmy z Polski, globalną kampanię dla światowego lidera sektora e-edukacji.

 

✔️ doświadczony menedżer i lider zespołu, ✔️dyrektor w agencji komunikacji i marketingu, ✔️ ekspert rynku nieruchomości i budownictwa, ✔️ dziennikarz biznesowy, specjalista od "treści" i nowoczesnych mediów, ✔️doradca w wielu obszarach i dużych projektach biznesowych.

Adam Białas

Twitch – poradnik dla marketera od podstaw

Izak statistics

Dla wielu marek esport i gaming stał się nowym medium, dzięki któremu może dotrzeć do wybranej grupy docelowej. Podstawowym źródłem statystyk odnośnie kanałów streamerskich jest TwitchTracker.  Jednak dla wielu estymacje podawane w ofertach czy dane pokazywane na TwitchTrackerze brzmią dość enigmatycznie i niekiedy nie mają odniesienia do znanych parametrów z kampanii marketingowych prowadzonych na Youtube czy Facebooku.

Co nam mówią statystyki Twitch dostępne na Twitch Trackerze?

Houres streamed to ilość godzin streamowanych – wartość wyraża aktywność danego kanału w wybranym przedziale czasowym.Average viewers to średnia liczba widzów. Twitch co minutę rejestruje łączną liczbę widzów na transmisji, a następnie ją sumuje i dzieli przez całkowity czas streamowania w określonym odcinku czasu. Im wyższa jest to liczba tym lepiej, ponieważ odzwierciedla ona realną ilość osób aktywnie spędzających czas na danej transmisji. Platforma dostarcza również informacji o Average unique viewers, która pokazuje średnią liczbę unikalnych widzów w określonym czasie. Jest ona obliczona podobnie jak average viewers poprzez zsumowanie unikalnych użytkowników i podzielenie jej przez całkowity czas nadawania.

Izak Average Viewers time dynamic
Izak Average Viewers time dynamic

 

Peak viewers to cyfra oznaczająca najwyższą liczbę widzów podczas wszystkich streamów. Dzięki tej zmiennej możemy dokładnie zobaczyć w którym momencie, i w trakcie jakiej transmisji na kanale w jednym momencie było najwięcej osób.

Hours watched przedstawia łączną liczbę godzin spędzonych przez widzów na oglądaniu danego kanału. Często zmienna podawana jest też w minutach i w przypadku kanałów najpopularniejszych twórców wyrażana jest w milionach w miesięcznym rozliczeniu.

Izak hours watched growth
Izak hours watched growth

 

Followers gained przedstawia trend wśród osób obserwujących dany kanał. Warto zwrócić uwagę na trend tej zmiennej, który pokazuje czy kanał zyskuje na popularności czy też ją traci. Z tą wartością koresponduje Views gained, która wskazuje na przyrost wyświetleń danego kanału.

Izak followers growth
Izak followers growth

 

Ponadto w Twitch Trackerze można zapoznać się z tematyką danego kanału i treściami, które dominują na streamach.

Izak most streamed games
Izak most streamed games

 

Twórcy dysponują dodatkowymi statystykami, które mogą pomóc marketerom w podjęciu ewentualnej współpracy i określeniu wielkości kanału. Mowa tu przede wszystkim o Live views, który wyraża całkowitą liczbę wyświetleń transmisji na żywo i nie obejmuje zapisanych klipów oraz transmisji. Bardzo wyraźna jest tu różnica między Youtube, którego wyświetlenia obejmują całkowitą liczbę wyświetleń danego video od początku jego umieszczenia na platformie. W przypadku Twitcha jest to wartość przedstawiająca jedynie czas na transmisji i niejednokrotnie, w przypadku popularnych twórców ilość wyświetleń przebija najchętniej oglądane video na Youtube. Kolejną zmienną, ciekawą z punktu widzenia marketera, jest Average chatters oraz Average chat messages, które przedstawiają aktywność użytkowników na czatach danych transmisji. Jest to cyfra istotna dla marek, które planują kampanię z wykorzystaniem linków przekierowujących.

Twitch tracker dostarcza kompleksowych informacji o kanale danego twórcy – wskazuje trend, zachowania fanów oraz aktywność w określonym przedziale czasowym nawet od początku powstania kanału. Jest to istotne do analizy, czy streamer cieszy się stałym uznaniem widzów, czy też w jego karierze są punkty zwrotne.

Izak TwitchTracker
Izak TwitchTracker

 

Twitch, czy inne platformy livestream powinny być traktowane i rozliczane podobnie jak budżety telewizyjne. Podobieństw jest wiele, inny jest jedynie profil widza (core: 13-35 lat), a przewagą jest dokładność statystyczna.

 

O wynikach platformy Twitch w pierwszym kwartale 2020 roku wspominaliśmy we wcześniejszym  materiale.

Przegląd platform livestream. Liderem Twitch z ponad 70% udziałem w rynku

W ramach Brief Esports publikujemy serie artykułów eksperckich dotyczących esportu i gamingu przydatnych w obszarach marketingu i esportu.  Zachęcamy do zapoznania się z sekcją Wiedza, gdzie szczegółowo zagłębiamy się w poszczególne zagadnienia.Sekcja Wiedza Esports ESE

Pełna energii i zapału manager marketingu z ponad 15-letnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w wielu branżach. Absolwentka WSB o specjalizacji Media masowe i komunikacja. Z sukcesami planuje i realizuje komunikację marek w obszarze esportu oraz gamingu i nie tylko. Skutecznie potrafi łączyć kanały i narzędzia komunikacji, by efektywnie i efektownie realizować cele projektów.

Justyna Oracz

Opis ekosystemu esportu. Seria encyklopedyczna

IEM Katowice 2020

Prezentujemy serie artykułów „Esport jako zjawisko kulturowe, ekonomiczne i społeczne w Polsce”, które w swoim założeniu są interdyscyplinarnym opisem esportu i mają na celu przedstawienie tego zjawiska z trzech stron: od strony kulturowej (kulturoznawstwo), społecznej (socjologia) i ekonomicznej (ekonomia).

Zacznijmy od początku. Mamy najpierw graczy – osoby, które uwielbiają grać w gry komputerowe i  – co więcej  –  ich umiejętności przewyższają te przeciętnych graczy. Gracze (podobnie jak w zwykłym sporcie) gromadzą się w drużyny (ponieważ duża część gier esportowych jest zespołowa). Gracze i drużyny grają w jakąś grę. Tak jak mamy zespoły Legii Warszawa czy Lecha Poznań, które mają swoje drużyny w różnych dyscyplinach – siatkówce, koszykówce, piłce nożnej etc. Tak i tutaj kluby mogą posiadać drużyny grających w różne gry: League of Legends, Counter Strike, czy Fifę.

Drużyny, które grają w konkretną grę są dalej zorganizowane w ligi (jak w piłce nożnej Ekstraklasa w Polsce). Poza ligami, w których drużyny grają na co dzień, mamy również całą masę turniejów (w Polsce najważniejszym esportowym jest Intel Extreme Masters w Katowicach, gromadzący więcej osób niż festiwal muzyczny Open’er). Turnieje są ważnymi międzynarodowymi arenami rywalizacji – podobnie jak w piłce nożnej mamy Ligę Mistrzów, Ligę Europejską czy Mistrzostwa Świata. Relacje z tych gier możemy oglądać tak jak mecze piłkarskie, tylko na specjalnej platformie streamującej Twitch.

Jak podkreśla Grzegorz Zajączkowski, lider cyfryzacji Komisji Europejskiej na Polskę: „Twitch stał się globalną telewizją esportu. To tam kibice oglądają transmisje, to tam wykreowane zostały największe gwiazdy, tym samym jest to jedyna na świecie sfera rozrywki posiadająca swoje własne medium”. W końcu na samym końcu tego łańcucha mamy widzów esportowych. To element, który szczególnie wśród przedstawicieli pokolenia Baby Boomers i X w Polsce jest niezrozumiały. Używają oni wtedy stereotypowego argumentu: „Jak można oglądać, jak inni grają w grę komputerową”. Jeśli jednak zastanowić się nad tym racjonalnie, to kibicowania esportowcom niczym nie różni się od kibicowania sportowcom. W końcu dopingując swoją drużynę piłkarską, też oglądamy, jak grają inni. Różnica jest w formie, a nie w treści.

Poza wymienionymi elementami i grupami interesów są jeszcze trzy istotne, których nie można pominąć. Pierwszą są producenci i deweloperzy gier komputerowych, dla których esport jest po prostu rynkiem zbytu. Drugą grupą są sponsorzy, którzy traktują esport jako kanał komunikacji do trafiania do młodych odbiorców. Trzecią, ale chyba najważniejszą są inwestorzy, którzy dążą do tego, aby cały ekosystem wzrastał, a tym samym otrzymali zwrot z zainwestowanych środków.

Ostatnim elementem ekosystemu, który warto zgłębić są same gry, ponieważ potoczne wyobrażenia o nich nie zawsze są prawdziwe. Gry esportowe muszą bardzo szybko działać online. W rozgrywkach często o wygranej decydują milisekundy. Stąd bardzo ważne są parametry techniczne komputera, na jakim się gra oraz internetu, z którego się korzysta. Tak jak w przypadku gier rekreacyjnych producenci bardzo dbają o grafikę, lektorów, które jednak wymagają mocnego sprzętu i często mogą się przycinać, w przypadku esportu jednak wygląda to zupełnie inaczej. Tutaj najważniejsza jest grywalność gry, czyli jej zasady, technika, możliwość zdalnego grania etc. Finalnie laik porównując gry esportowe z najnowszymi produkcjami gamingowymi, uznałby je za brzydkie.

Zanim omówię najważniejsze obecnie gry esportowe warto wspomnieć jeszcze o jednej grupie osób. Są to gamerzy – czyli youtuberzy prowadzący kanały o grach komputerowych, pokazujący jak grają lub omawiających gry. Są oni inną grupą niż zawodowi gracze esportowi. Zdarza się jednak, że grają w drużynach trochę na zasadzie maskotki – są bardzo znanymi osobami, mają zbudowane duże zasięgi i przyjmowanie ich do drużyn służy celom promocyjnym.

Przez 8 tygodni, od kwietnia do początku czerwca, prezentowaliśmy Wam artykuły dr Michała Lutostańskiego w serii pt. „Esport jako zjawisko kulturowe, ekonomiczne i społeczne w Polsce”. Oto zbiór wszystkich tekstów:

– Definicja pojęcia esportu 

– Opis ekosystemu esportu 

– Najważniejsze gry esportowe 

– Kim są fani esportu w Polsce? – wyniki badania

–  Popularność i rozpoznawalność poszczególnych gier – wyniki badania 

– Jak interpretować badania fanów esportu i gamingu? 

– Istotne wymiary esportu

– Jak rozumieć esport? – podsumowanie

W ramach Brief Esports publikujemy serie artykułów eksperckich dotyczących esportu i gamingu przydatnych w obszarach marketingu i esportu.  Zachęcamy do zapoznania się z sekcją Wiedza, gdzie szczegółowo zagłębiamy się w poszczególne zagadnienia.Sekcja Wiedza Esports ESE

Strategy Business Director w Kantar Polska. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii. Adiunkt w Zakładzie Marketingu Wartości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Doktor nauk społecznych - socjolog. Absolwent 25-lecia Uniwersytetu SWPS w kategorii Biznes. Wykładał na SGH, UKSW, APS oraz Uniwersytecie SWPS. Autor wielu publikacji, prelekcji (otrzymał nagrodę publiczności i nagrodę 25-lecia PTBRiO za najlepiej ocenione wystąpienie w historii Kongresów Badaczy) i wystąpień medialnych (ponad 80 wystąpień w TV). Autor książki „Brzydkie słowa, brudny dźwięk. Muzyka jako przekaz kształtujący styl życia subkultur młodzieżowych” (Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2015) oraz współautor i redaktor książek: „Data driven decisions. Jak odnaleźć się w natłoku danych?” (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018), „Badanie rynku. Jak zrozumieć konsumenta?” (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021), "Modern leisure society - consumer behavior" (SGH Publishing House 2021). Specjalizuje się w ilościowych badaniach innowacji, procesach strategicznych i pozycjonujących marek, analizach mikrotrendów, tribe’ów i nisz kulturowych. Badawczo i warsztatowo wspierał w przeciągu ostatnich lat wiele marek we wprowadzaniu innowacji na rynki europejskie.

dr Michał Lutostański