...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Peter Thiel odchodzi z Facebooka

Peter Thiel

Koncern Meta poinformował, że Peter Thiel odchodzi z firmy. Dyrektor Facebooka był również znany jako współtwórca PayPala.

Peter Thiel w 2004 roku został jednym z głównych inwestorów Facebooka. Ufundował firmie 5 milionów dolarów w zamian za 10% udziałów i miejsce w radzie dyrektorów. Jest również współtwórcą systemu płatności online PayPal.

Po odejściu Thiel chce poświęcić się wspieraniu Partii Republikańskiej. Były dyrektor Facebooka jest jednym z bardziej znanych zwolenników Donalda Trumpa.

Adam Daniluk

Peleton bez współzałożyciela. Co dalej będzie z firmą?

Rower elektryczny

W zeszłym tygodniu z firmy Peleton odszedł współzałożyciel marki. Współpraca miała niestety przykre zakończenie.

Peleton to producent bieżni i rowerów elektrycznych, które miały możliwość zdalnego sterowania przy pomocy smartfona. Firma jest pionierem w branży fitness. Jednak ostatnie skandale i nacisk ze strony inwestorów sprawił, że rezygnację ze swojej posady ogłosił współzałożyciel Pelotonu — John Foley. Jego miejsce zajmie Barry McCarthy, był dyrektor finansowy Spotify.

Rezygnacja Foleya jest wynikiem ciągu niefortunnych zdarzeń. Foley źle poradził sobie z wycofaniem produktu w zeszłym roku, po tym jak dziecko umarło w wypadku na bieżni Peloton. Potem dwa programy telewizyjne przedstawiły postacie, które podczas treningu na bieżni dostały ataku serca.  Potem nadszedł koniec pandemii. Popyt na elektryczne rowery zmalał, a akcje firmy drastycznie spadły. Spowodowało to nacisk ze strony inwestorów. Mimo tego, że firma wciąż jest wyceniana na 12 miliardów dolarów, to jej wartość nie rośnie tak, jak zakładano przed rokiem. Dodatkowo na rynku pojawiła się konkurencja, czego wynikiem może być wykupienie firmy przez jednego z gigantów. W grze o przejęcie spółki jest Amazon, Apple oraz Nike.

Peleton posiada 2,77 miliona subskrybentów i ok. 6,6 miliona członków w aplikacji połączonej z urządzeniami firmy. Spółka dalej wywiera ogromny wpływ na branżę fitness, wprowadzając nowe rozwiązania technologiczne.

 

 

Adam Daniluk