...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Drukarka 3D od Zortrax wykorzystywana w projektach ML System

Zortrax drukarka 3D

ML System S.A., wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, będąca liderem polskiego rynku fotowoltaiki, wykorzystała w procesie tworzenia kolejnych produktów drukarkę M300 Plus od Zortrax. Rafał Tomasiak i Karolina Bołądź, założyciele Zortrax, zostali wyróżnieni w 4. edycji rankingu 50. Najbardziej Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

Opracowywane w zakładzie ML System rozwiązania wymagają unikalnego podejścia do projektowania
oraz stosowania najnowocześniejszych technologii wytwarzania. Podczas realizacji projektów ramy okiennej dla laminatu szklanego oraz obudowy dla HQ Glass – wolno stojącej szyby grzewczej, spółka korzystała z urządzenia dostarczonego przez Zortrax.

Technologia szybkiego prototypowania jest powszechnie stosowana w zakładach produkcyjnych,
wciąż jednak wiele spółek korzysta z zewnętrznych firm specjalizujących się w przygotowywaniu wydruków 3D na zamówienie. Podobnie funkcjonowała również ML System S.A. Konieczność wysyłania każdego projektu, a następnie czekanie na jego realizację i odesłanie przez podwykonawcę sprawiało, że na gotowy model trzeba było czekać nawet do 2 tygodni.

Podczas projektowania naszego innowacyjnego produktu – wolno stojącego grzejnika szklanego, wykorzystującego technologię HQ Glass – korzystanie z druku 3D było niezbędne do zaprojektowania odpowiedniej, estetycznej obudowy. Dzięki drukarce 3D od Zortrax wszystkie elementy potrzebne do stworzenia prototypu mogliśmy wytworzyć wewnętrznie, bez korzystania z podwykonawców. To wyeliminowało dodatkowe koszty i potencjalne opóźnienia w realizacji.

Paweł Kwaśnicki, zastępca Dyrektora ds. Badań i Transferu Technologii w ML System

Podczas realizacji projektów, pracownicy ML System korzystali z odpornego, wytrzymałego filamentu ABS. Zalety tego materiału sprawdzają się szczególnie w przypadku tworzenia prototypów, które pod względem funkcjonalności mają ściśle odpowiadać produktom finalnym.

Wykorzystanie technologii szybkiego prototypowania w przemyśle pozwala nie tylko na szybkie tworzenie kolejnych elementów projektu, ale także na testowanie właściwości różnych materiałów. Możliwość wykonania wydruków 3D z różnych filamentów, sprawia, że stworzony wewnątrz zakładu produkcyjnego prototyp może zostać poddany szeregowi testów, które wpływają pozytywnie na jakość ostatecznego produktu.

Michał Siemaszko, Head of Research and Development at Zortrax S.A.

Tworzenie wszystkich niezbędnych wydruków wewnętrznie usprawniło procesy projektowania oraz umożliwiło tworzenie kolejnych modeli w zaledwie kilka godzin od uzyskania pierwszej wersji wydruku. Pozyskanie drukarki 3D od Zortrax pozwoliło także na lepszą organizację pracy przy projektach oraz zmniejszenie nakładów finansowych. Tworzenie wydruków wewnątrz firmy okazało się nawet do 10 razy tańsze niż zlecanie takich działań na zewnątrz.

HQ Glass – inteligentne szyby grzewcze pozwalające na generowanie ciepła w pomieszczeniach ze źródeł energii fotowoltaicznej to jedna z najnowszych propozycji ML System S.A. Wolno stojący grzejnik szklany, którego obudowa była projektowana na drukarce 3D M300 Plus od Zortrax jest obecnie na etapie wdrożenia i certyfikacji.

Zgłoś się do 11. edycji rankingu Najbardziej Kreatywnych w Biznesie: https://brief.pl/kreatywni/zgloszenia/


Źródło: Zortrax

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF