...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Czym kierować się podczas wyboru kołdry na zimę?

czym-kierowac-sie-podczas-wyboru-koldry-na-zime

Wybór najlepszej kołdry – rodzaj wypełnienia

Wybór kołdry, która zapewni najbardziej komfortowy sen i relaks warto dobrze przemyśleć. Wypełnienie decyduje o właściwościach cieplnych oraz wadze kołdry. To jeden z ważniejszych aspektów, który powinien determinować zakup odpowiedniej kołdry. Można wyróżnić rodzaje wypełnienia:

  • puch,
  • pierze,
  • wełna,
  • jedwab,
  • włókno poliestrowe,
  • włókno silikonowe,
  • włókno bambusowe.

wybor-najlepszej-koldry-rodzaj-wypelnienia

Wypełnienie kołdry – właściwości różnych wypełnień

Kołdry puchowe świetnie izolują przed zimnem i są lekkie. Można wyróżnić kołdry puchowe zimowe, letnie i całoroczne. Od ilości puchu wewnątrz zależy, do której kategorii można zaliczyć kołdrę. Jakość produktu zależy od użytego puchu. Polecany jest bardziej puch gęsi, ponieważ cechuje go większa wytrzymałość niż w przypadku puchu kaczego. Puchowe kołdry wysokiej jakości są bezpieczne dla dzieci i dla alergików, nie przyciągają kurzu ani roztoczy. To doskonała kołdra na zimę.

  • Kołdry z wypełnieniem z pierza są ciężkie, mają gorsze właściwości termoizolacyjne niż kołdry puchowe. Wypełnienie z ptasich piór łączy się z pierzem.
  • Kołdry wełniane wykonuje się zwykle z owczej wełny, która gwarantuje utrzymanie ciepła i przepuszczanie powietrza. To typ kołdry, który umożliwia skórze oddychanie, nie uczula i jest polecany alergikom.
  • Kołdry jedwabne nie uczulają, nie przyciągają roztoczy i są idealne dla alergików. Są towarem luksusowym i dość drogim.
  • Kołdry z wypełnieniem z włókna poliestrowego są najpopularniejszym rodzajem tego typu produktów. Ten rodzaju wkładu wykorzystuje się w kołdrach i w poduszkach. Wypełnienie z włókna poliestrowego stosuje się w kołdrach letnich, ponieważ nie zapewnia dużego ciepła. Charakteryzuje je lekkość, elastyczność i antystatyczność.
  • Kołdry z wypełnieniem z włókna silikonowego są lekkie i odporne na odkształcenia. To lepsza i droższa odmiana włókna poliestrowego, które jest pokryte dodatkowo warstwą silikonową. Silikon tworzy naturalną barierę przed bakteriami i kurzem, dlatego chętnie wykorzystuje się go w kołdrach antyalergicznych.
  • Kołdry z wypełnieniem z włókna bambusowego są trwałe, gładkie, sprężyste i miękkie. Obecnie zyskują na popularności. Bardzo dobrze regulują temperaturę. Zimą chronią przed zimnem, latem gwarantują odpowiednią wentylację. Dzięki temu sprawdzą się jako kołdry całoroczne.

Najlepsza kołdra na zimę – klasa ciepła kołdry

Podczas wyboru kołdry ważna jest klasa ciepła. Ma to szczególne znaczenie zimą. Właściwości cieplne można określić na podstawie gramatury kołdry. Oznaczenie cieplne kołdry można określić według kilku rodzajów skali, w zależności od producenta. Najpopularniejsze rozróżnienia to:

  • Skala TOG – najczęściej jest stosowana w Europie Zachodniej oraz w Wielkiej Brytanii. Skala waha się w przedziale 3-16,5. Wartość najniższa przeznaczona jest dla kołder lekkich, a wartość najwyższa dla kołder bardzo ciepłych.
  • Sezonowa skala ciepła – najpopularniejszy sposób określania klasy ciepła w Polsce. Opisuje przeznaczenie dla każdej kołdry, np. kołdra zimowa lub kołdra letnia.
  • Liczbowa skala ciepła – jest skalą sześciostopniową i wartość najmniejsza oznacza kołdrę lekką, a wartość największa kołdrę najcieplejszą.

Najczęściej podejmuje się decyzję dotyczącą wyboru kołdry na podstawie warunków, które panują w sypialni. Przy wysokiej temperaturze panującej w sypialni można rozważyć wybór kołdry letniej lub całorocznej. Poza kołdrą bardzo ważnym elementem jest poduszka. Warto, aby była to poduszka profilowana, która dostosuje się do naturalnych krzywizn ciała, dzięki czemu sen będzie wydajniejszy.

najlepsza-koldra-na-zime-klasa-ciepla-koldry

Sezonowa skala ciepła – wybór najlepszej kołdry na zimę

W Polsce najczęściej korzysta się z sezonowej klasy ciepła dla kołder. Zgodnie z nią, kołdry dzieli się na: letnie, zimowe, całoroczne, podwójne oraz 4 pory roku.

  • Kołdry letnie są bardzo lekkie. Zwykle mają gramaturę w przedziale 500-1200. Sprawdzają się w okresie wiosenno-letnim. Warto zwrócić uwagę a kołdry wykonane z jedwabiu, z bambusa oraz ze sztucznych włókien.
  • Kołdry zimowe powinny gwarantować ciepło i zapobiegać poceniu. Najlepiej sprawdzi się gramatura w granicach 1000-1800. Doskonała będzie kołdra wełniana lub wypełniona puchem i pierzem.
  • Kołdry całoroczne służą przez cały rok. Najlepiej zdecydować się na kołdrę puchową lub z włóknem bambusowym.
  • Kołdry podwójne cechują się połączeniem dwóch warstw, na które składają się dwie oddzielne kołdry: jedna cieńsza i druga grubsza. Są połączone ze sobą na stałe u tworzą swoistą komorę powietrzną, która zapobiega utracie ciepła.
  • Kołdry 4 pory roku składają się z dwóch cienkich kołder, które są ze sobą połączone napami. Można je rozdzielić i korzystać z jednej latem lub spiąć i mieć jedną ciepłą kołdrę zimową. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Najlepsza kołdra na zimę – dobry wybór gwarancją komfortu

Wybór najlepszej kołdry na zimę zależy od indywidualnych preferencji osoby. Warto pamiętać o kilku najważniejszych aspektach, czym można kierować się podczas przeglądania oferty kołder. Istotny jest wybór kołdry od sprawdzonego producenta, co stanowi gwarancję, że kupiony produkt jest trwały i solidnie wykonany z najlepszej jakości materiałów. Dla komfortowego wypoczynku ważna jest również odpowiednia pościel, wygodna poduszka i dobrze dobrany stelaż łóżka, np. Hilding.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF