W jaki sposób konto firmowe może Ci pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej?
Być może właśnie rozpocząłeś swoją przygodę z biznesem i zastanawiasz się nad otworzeniem firmowego konta, jednak powstrzymuje Cię obawa przed wysokimi kosztami związanymi z prowadzeniem rachunku. Dodatkowo masz wrażenie, że wszystkie firmowe konta we wszystkich bankach są dokładnie takie same – oferują podobne usługi, generują zbliżone koszty i umożliwiają dostęp do tych samych rozwiązań (np. aplikacji mobilnej umożliwiającej zarządzanie finansami firmy przez 24 godziny na dobę). Jeśli więc czujesz się zagubiony i nie wiesz, który rachunek będzie dla Twojej firmy najlepszy, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Konto firmowe nie musi być drogie
W powszechnym mniemaniu koszt obsługi firmowych rachunków jest znacznie wyższy niż prywatnych ROR-ów. Nie będziemy ukrywać – jest w tym stwierdzeniu spore ziarno prawdy, nie oznacza to jednak, że wszystkie rachunki dla firm są tak samo drogie. Obok kont firmowych, za które zapłacisz kilkadziesiąt złotych miesięcznie, możesz znaleźć rachunki praktycznie bezpłatne (lub darmowe po spełnieniu prostych warunków, np. wykonanie jednego przelewu do ZUS w miesiącu). Reasumując, zakładając firmowy rachunek, nie jesteś skazany na wysokie opłaty. Niekiedy wystarczy poświęcić trochę czasu na porównanie parametrów różnych kont biznesowych, aby znaleźć całkiem niedrogą ofertę. Może Ci w tym pomóc np. ten ranking kont firmowych, który znajdziesz pod adresem: https://moneteo.com/ranking-kont-firmowych
Na jakie opłaty powinieneś zwrócić szczególną uwagę?
W pierwszej kolejności weź pod lupę prowizję pobierane za standardowe operacje bankowe. Należy do nich miesięczna opłata za prowadzenie konta, opłata za obsługę karty płatniczej, koszt przelewów zewnętrznych, wypłata środków z krajowych bankomatów.
Jeśli jednak zależy Ci na naprawdę niskich kosztach firmowego rachunku, przyjrzyj się także prowizjom obejmującym te czynności, które Twoja firma będzie wykonywać najczęściej. Przykładowo, jeśli zajmujesz się sprzedażą detaliczną i operujesz na co dzień gotówką, najistotniejsze będą dla Ciebie takie parametry, jak koszt wpłat i wypłat w oddziale czy prowizja za korzystanie z wpłatomatów i wrzutni. Jeśli natomiast posiadasz kontrahentów zagranicznych, to najważniejszą pozycją w bankowym cenniku powinien być dla Ciebie koszt przelewów walutowych.
Słowem – analizując bankowe opłaty uwzględnij wszystkie możliwe koszty. Może bowiem się okazać, że chociaż bank nalicza niewielką opłatę za korzystanie z karty, to rekompensuje to sobie wysoką prowizją za przelewy SEPA (lub jakąś inną – istotną dla Twojej firmy – operację). W efekcie miesięczny koszt prowadzenia Twojego firmowego rachunku może być o wiele wyższy niż się spodziewałeś.
Przyjrzyj się dodatkowym usługom i funkcjonalnościom
Czy wiesz, że współczesne rachunki oferują różne przydatne usługi, które mogą Ci pomóc w prowadzeniu działalności? Wśród dodatkowych rozwiązań dedykowanych firmom znajdują się przykładowo takie produkty finansowe, jak leasing i faktoring, limit debetowy, terminale płatnicze, lokaty i firmowe konto oszczędnościowe, ubezpieczenia zapewniające pomoc techniczną, drogową i medyczną, rachunki lokacyjne, pomocnicze i walutowe (często prowadzone na preferencyjnych warunkach) oraz bogata oferta produktów kredytowych. Analizując oferty banków warto więc przyjrzeć się tym udogodnieniom.
Bankowość mobilna i internetowa
Kolejnym aspektem, który warto przeanalizować przed podpisaniem umowy z bankiem, jest serwis transakcyjny, za pomocą którego będziesz zarządzał swoim firmowym rachunkiem. Bankowość internetowa oraz mobilna powinna być intuicyjna, wygodna i prosta. Powinna też udostępniać różne funkcjonalności, dzięki którym będziesz mógł lepiej kontrolować firmowe finanse czy też obniżyć koszty administracyjne. Przykładem takich narzędzi wspomagających prowadzenie biznesu są np. programy do fakturowania, księgowość zintegrowana z kontem, narzędzia raportowe, profil zaufany, generowanie pliku JPK_VAT, asystent płatności itp.
Premie i bonusy
Niektóre banki za otwarcie konta i aktywne korzystanie z firmowego rachunku proponują także atrakcyjne bonusy i premie. Zakładając konto w promocji możesz zyskać np. gotówkową premię, zwrot części wydatków opłacanych kartą czy też zwolnienie z niektórych opłat.
Ranking kont firmowych ułatwi Ci wybór najlepszej oferty
Jak więc widzisz, aby znaleźć najlepsze konto firmowe, będziesz musiał się nieco wysilić i wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Jeśli chcesz, możesz samodzielnie przejrzeć strony banków i ocenić możliwość poszczególnych rachunków lub też skorzystać z pomocy profesjonalnych serwisów. Na takich stronach znajdziesz nie tylko syntetyczne zestawienie najważniejszych opłat, lecz również sprawdzisz, jakie atrakcyjne rozwiązania przygotował dany bank dla przedsiębiorców. Słowem, wszystkie potrzebne dane znajdziesz w jednym miejscu, dzięki czemu porównanie kont firmowych stanie się łatwiejsze.
Źródło: Moneteo