...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wkrótce wydatki na reklamę video on-line będą stanowić 1/8 wszystkich wydatków na reklamę w Internecie

W 2016 roku nastąpi zwrot od tradycyjnej linearnej telewizji, zaś popularność video on-line wzrośnie – wynika z najnowszego raportu Online Video Forecasts przygotowanego przez ZenithOptimedia i Newcast.

Liczba widzów, średni czas spędzany na oglądaniu video on – line czy wydatki na reklamę w tym sektorze, według analityków, będą rosnąć. I to znacznie. Globalny raport obejmujący 40 kluczowych rynków wskazuje, że w 2015 roku wzrost średniej ilości czasu spędzanego dziennie na oglądaniu filmów w Internecie wzrośnie o 23,3 proc., w kolejnym roku jeszcze o 19,8 proc. Wzrasta także liczba widzów, którzy regularnie sięgają po tego typu treści. W wielu państwach wzrost ten jest dwucyfrowy, osiągając przyrost nawet na poziomie 50 proc., jak to ma miejsce we Francji.

– Systematyczny wzrost znaczenia treści video zarówno w aplikacjach, jak i w reklamie mobilnej nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. – mówi Grzegorz Chyliński, CEO Adrino – Obecne wzrosty są skutkiem niwelowania dwóch elementów, które dotychczas hamowały rozwój tego formatu. To w głównej mierze ograniczenia techniczne, których przyczyną był brak telefonów wykorzystujących szybką transmisję danych LTE / 4G, a także braki w infrastrukturze teleinformatycznej operatorów. Na dzień dzisiejszy radzimy sobie z tymi ograniczeniami, a operatorzy dodatkowo umożliwiają zakupu konkretnych pakietów transmisji, przy których użytkownik konsumujący treści video nie musi być przywiązany do sieci WiFi. – dodaje.

Przede wszystkim mobilnie

 – Z drugiej strony do wzrastającej konsumpcji video online, przyczyniają się głównie urządzenia mobilne. – komentuje Chyliński – W ostatnich miesiącach witryny i światowe aplikacje takie jak Facebook, Pinterest, Snapchat czy Instagram uruchomiły reklamy video. Dały tym samym możliwość zaproponowania swoim użytkownikom innowacyjnych i angażujących reklam. – stwierdza.

To właśnie mobile przede wszystkim będzie odgrywał znaczącą rolę dla video on-line. Według prognoz zawartych w raporcie na smartfonach i tabletach, do końca 2015, filmy będą oglądane o 43,9 proc. częściej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Z kolei rok 2016 przyniesie kolejny wzrost na poziomie 34,8 proc. Warto odnotować, że wzrostowa będzie także tendencja do oglądania filmów on-line na urządzeniach stacjonarnych. Jednak przyrost ten będzie znacznie niższy – o 9,5 proc. w 2015 roku i o kolejne 6,5 proc. w 2016 roku. 

Globalna reklama

Jak wynika z raportu reklamodawcy nie pozostaną obojętni na zmiany w trendach konsumpcji treści video. Jak wynika z prognoz, już w roku 2017, globalne wydatki na reklamę video on-line będą stanowić 1/8 wszystkich wydatków na reklamę w Internecie. To najszybciej rosnący segment reklamy internetowej, przez co, jak twierdzą eksperci, wydatki na niego za dwa lata wyniosą około 23,7 mld dolarów.

Odwrót od telewizji

Wspomniane liczby staną się jednocześnie powodem, dla których zaczną zdecydowanie maleć wskaźniki określające czas spędzony na oglądaniu tradycyjnej telewizji, jak również liczbę widzów. W niektórych krajach tendencja spadkowa zauważalna jest już od 2013 roku. W ujęciu globalnym zaś eksperci przewidują, że choć jeszcze w tym roku nastąpi nieznaczny wzrost liczby telewidzów (na poziomie o 3,1 proc.), to już kolejne lata mają być powolnym spadkiem wskaźników – w 2016 roku o 1,9 proc., a w 2017 o 0,9 proc. – W dzisiejszym świecie natłoku informacji marki potrzebują formatu reklamowego, który opowiada historię, wyzwala emocje i zaangażowanie. – tłumaczy Chyliński – Mobile daje możliwość pokazania historii na ekranie w jakości HD, a także pozwala zmierzyć interakcje czy prowadzić optymalizację, oferuje to, czego do tej pory nie dawała telewizja jako pionier przekazu video. To właśnie dlatego przed segmentem video jeszcze kilka lat solidnych wzrostów. – ocenia.

::

Fot. Fotolia/ Andrey Popov

 

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF