...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Black Friday – jak robić rozsądne zakupy?

black friday

Zakupowy szał, który co roku ogarnia świat w ostatni czwartek listopada, potrafi spowodować, że przez kolejne tygodnie męczą nas wyrzuty sumienia z powodu ilości zakupionych fantów. Jak kupować, by uniknąć spędzenia kolejnego tygodnia na wyczekiwaniu w sklepowych kolejkach do zwrotu towarów?

Black Friday, czy też Czarny Piątek nazywany jest świętem zakupów. Czekamy na niego z niecierpliwością i ekscytujemy się zbliżającymi obniżkami nawet do 70% procent w wielu sklepach. Ma on też wielu przeciwników, którzy twierdzą, że jest to święto konsumpcjonizmu i znajdują wiele argumentów by w ten dzień (czy też weekend bądź tydzień, bo w wielu miejscach czas obniżek jest wydłużany) zakupów nie robić.

Jeśli jednak należysz do tej pierwszej grupy konsumentów i uśmiechasz się na myśl o zbliżających się wyprzedażach, zadbaj o to, by Twoje zakupy były rozsądne i nie doprowadziły cię do zdenerwowania.

Zrób listę zakupów

Łatwo wpaść w sidła wszechobecnych promocji i kupić wiele zbędnych rzeczy, które na pierwszy rzut oka “naprawdę są potrzebne”. Często od Black Friday zaczynamy także zakupy prezentów świątecznych. Przemyśl wcześniej co chcesz kupić i zrób konkretną listę zakupów, by uniknąć masowych zwrotów po zakończeniu promocji i zostawić trochę pieniędzy w portfelu na bardziej przyziemne potrzeby.

Ustal budżet

Sama lista niestety nie wróży sukcesu zakupowego. Każdemu zdarza się zauważyć w ostatniej chwili coś, co od zawsze chciał mieć albo rzecz, która mu się bardzo spodobała, a po prostu ma okazyjną cenę i jeśli nie kupi jej dzisiaj to nigdy. Czasem jest ich kilka, a czasem uzbiera się ich nawet kilkanaście. Dlatego ustal budżet maksymalny na ten dzień. Jeśli masz w planach większe zakupy, możesz ustalić, że do kwoty z listy podstawowej dodajesz 20 albo 50 złotych na takie właśnie nieprzewidziane zakupy bądź limit ilościowy np. nie kupię więcej niż 2 rzeczy spoza listy.

Podwójne upewnienie się

Jeśli jednak okaże się, ze ograniczony budżet albo limit ilościowy nie zadziałał, upewnij się zawsze, że zakup, którego chcesz dokonać, jest rozsądny. Po pierwsze odpowiedz sobie na pytanie, gdzie i jak użyjesz tej rzeczy – im więcej (realnych!) zastosowań, tym większa szansa na to, że nie wydasz pieniędzy bez powodu. Po drugie zastanów się, czy wizualnie i technicznie pasuje ona to twojego mieszkania, szafy czy sprzętu, który już posiadasz. Po co kupować coś, co jest ładne albo fajne jeśli ostatecznie i tak będziesz musiał to zwrócić?

Jeśli planujesz zakup sprzętu elektronicznego, wybierz wcześniej model

W Czarny Piątek bardzo duże obniżki wprowadzają sklepy sprzedające elektronikę. Jeśli planujesz zakup sprzętu AGD czy też telewizora albo laptopa, zrób wcześniej research modeli dostępnych na rynku oraz wybierz konkretne parametry sprzętu, którymi jesteś zainteresowany. To bardzo usprawni zakupy w dzień wyprzedaży i być może pozwoli ci uniknąć wyczekiwania w długich kolejkach do doradców w sklepie albo zdenerwowania na obciążone w tym dniu serwery sklepów internetowych. Kupując sprzęt online, upewnij się jednak w kwestii sposobu i kosztów dostawy, by nie zaskoczyły cię duże dodatkowe koszty przy płatności.

Kupuj online

Jeśli chcesz skorzystać z promocyjnych ofert, ale nie jesteś fanem zakupów stacjonarnych, a na myśl o tłumie, w którym miałbyś podejmować decyzje zakupowe przechodzi ci dreszczyk po kręgosłupie – wybierz alternatywę. Dzisiaj większość sklepów internetowych i platform sprzedażowych wprowadza promocje na Black Friday w specjalnie do tego wydzielonych miejscach. Niektóre z nich umożliwiają nawet wcześniejsze zapoznanie się z produktami, które zostaną przecenione.

Kody i kupony rabatowe

Korzystaj z kodów i kuponów rabatowych. Poświęć wcześniej chwilę na znalezienie wszystkich dostępnych kodów, kuponów rabatowych i kart podarunkowych, z których możesz skorzystać. Często o nich zapominamy, a umożliwiają one znaczne obniżenie końcowej kwoty do zapłaty w danym sklepie. Nie wszystkie sklepy jednak pozwalają łączyć ze sobą kody rabatowe. Upewnij się, które, by uniknąć rozczarowania przy płatności.

Upewnij się co do zasad zwrotu

Niezależnie od tego czy zakupy zrobisz stacjonarnie, czy online, zawsze masz prawo do zwrotu zakupionego, nieużywanego towaru. W przypadku sklepów stacjonarnych zazwyczaj jest to 14 albo 30 dni. Jeśli chodzi o sklepy online – obowiązującym ogólnie terminem w prawach konsumenta jest 14 dni, jednak coraz częściej platformy decydują się na przedłużenie go do 30, a nawet do 100 dni.

Nie zawsze podczas Black Friday udaje się zakupić wszystko, czego szukamy i potrzebujemy. Często ostatnia sztuka produktu, który bardzo chcemy kupić, zostaje wykupiona przez osobę, która swoi w kolejce przed nami. Mimo to ważne jest to, by zachować rozsądek i nie denerwować się bez potrzeby, a jeśli kupujesz stacjonarnie – bądź uprzejmy dla innych!

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF