Bramy rolowane w zakładach pracy i nie tylko. Jak wybrać najlepszą?
Kraty rolowane to interesująca alternatywa dla drzwi segmentowych ciesząca się sporą popularnością. Tego rodzaju kurtyny spotkać można w wielu obiektach publicznych i zakładach pracy. Równie dobrze sprawdzają się także w prywatnych domach. Czym jednak kierować się przy wyborze? Na to pytanie można odpowiedzieć na przykładzie bram marki Hörmann.
W jakich miejscach sprawdzają się kraty rolowane?
Miejscem, w którym niemal zawsze można natknąć się na kraty rolowane, są galerie handlowe. Wybór akurat takiego systemu zabezpieczenia wnętrza przez sklepy wynika przede wszystkim z ograniczonej przestrzeni w budynku. Szeroko rozwierane drzwi zajmowałyby zbyt dużo powierzchni na korytarzu lub wewnątrz, utrudniając ruch klientom i pracownikom. Zamiast kraty można wybrać drzwi składające się na mniejsze segmenty lub przesuwne, lecz to właśnie roleta jest konstrukcją zapewniającą największą przestrzeń do poruszania się i wwożenia towaru.
Kraty rolowane są bardzo praktycznym rozwiązaniem także dla centrów logistycznych. Wszelkiego rodzaju magazyny i hurtownie mogą dzięki nim ułatwić sobie składowanie i transport produktów. Chowana pod sufitem brama nie ogranicza wejścia, co pozwala przenosić nawet bardzo duże ładunki. Co więcej, rozwiązanie to pozwala podjeżdżać samochodom ciężarowym tak blisko wjazdu, jak to tylko możliwe. Na dużych halach zastosowanie rolet jednak się nie kończy. Są one dobrym wyborem również dla właścicieli budynków z garażami podziemnymi oraz prywatnych posesji, na których brakuje miejsca do montażu innych typów bram.
Systemy bezpieczeństwa krat rolowanych
W przypadku krat rolowanych bezpieczeństwo powinno oznaczać nie tylko ochronę mienia zgromadzonego wewnątrz, ale też jego właścicieli. Jak je zapewnić, pokazują mechanizmy zastosowane w bramach Hörmann. Jednym z nich jest ograniczenie siły ich otwierania i zamykania. Dzięki temu zyskuje się podwójnie. Równomierne i niegwałtowne rozwieranie kraty minimalizuje ryzyko jej uszkodzenia. Odbywające się w tym samym tempie opadanie kurtyny zmniejsza zagrożenie wyrządzenia krzywdy osobom, które przez nią przechodzą.
Łagodny rozruch krat rolowanych Hörmann nie oznacza jednak, że otwierają się one powoli. Zależy to od życzenia klienta. Wszędzie tam, gdzie bardzo ważne jest ograniczenie strat ciepła, można zastosować mechanizm unoszenia drzwi z prędkością nawet 1,1 m/s. Dodatkowo producent wyposaża bramy w kraty świetlne kontrolujące ruch pod nimi. W ten sposób chroni przechodzących przez nią ludzi i przejeżdżające pojazdy przed raptownym i potencjalnie niebezpiecznym opadnięciem.
W każdym miejscu istnieje ryzyko zagrożenia pożarem, a co za tym idzie, zawsze trzeba brać je pod uwagę. Sposobem pozwalającym ograniczyć jego skutki są czujniki wykrywające ogień i dym. Takie systemy można połączyć z kratami rolowanymi Hörmann, dzięki czemu drzwi otworzą się automatycznie w ciągu minuty. Co ważne, dotyczy to wszystkich zamontowanych w danym miejscu bram. Ma to szczególne znaczenie w większych budynkach, gdzie konieczne może być podniesienie kilku kurtyn jednocześnie.
Trwałość krat rolowanych
Konstrukcje mechaniczne takie jak kraty rolowane narażone są na uszkodzenia, wiążące się z kosztownymi naprawami. By maksymalnie ograniczyć ich konieczność, bramy Hörmann zaprojektowano jak najprościej. Innymi słowy, samo zredukowanie liczby części pozwala zmniejszyć ilość ewentualnych usterek. Dodatkowo niektóre podzespoły, czyli wały nawijające i konsole są ocynkowane, a prowadnice wykonane są z wysokiej klasy aluminium. W połączeniu z mechanizmem minimalizującym zużycie, czyni to z bram Hörmann produkty działające bezawaryjnie przez długi czas.
O tym, że prostota to klucz do zapewnienia jak najwyższej trwałości, można się też przekonać w trakcie montażu. Do umieszczenia kraty w wejściu nie trzeba niczego wiercić. Zamiast tego wystarczy wykorzystać fabrycznie przygotowane otwory. Co to daje? Brak konieczności wzywania serwisantów oraz ryzyka uszkodzenia kraty.