...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Co przemawia za wdrożeniem systemu TMS w firmie transportowej?

Branża TSL coraz chętniej wykorzystuje nowoczesne rozwiązania, takie jak systemy TMS. Jest to oprogramowanie komputerowe o rozbudowanej funkcjonalności, które może w znaczący sposób wpłynąć na efektywność działania i opłacalność firmy transportowej. Czym charakteryzują się rozwiązania tego typu i dlaczego warto je stosować?

 

Czym jest system TMS?

TMS, czyli „Transportation Management System”, to rodzaj systemu informatycznego opracowanego z myślą o branży TSL. Funkcjonalność konkretnych rozwiązań może być różna, jednak główny cel jest zawsze taki sam – usprawnienie procesów wykonywanych przez firmy transportowe. Oprogramowanie tego rodzaju służy przede wszystkim do zarządzania danymi potrzebnymi do planowania tras, a także do ułatwienia czynności takich jak płatności za usługi.

Rozbudowany, zaawansowany system TMS pozwala na łatwą obsługę skomplikowanych procesów w jednym miejscu, udostępniając przydatne informacje zarówno dla spedytorów, jak i kierowców. Poszczególne rozwiązania znacznie różnią się pod względem funkcjonalności – przy wyborze konkretnej platformy należy wziąć pod uwagę przede wszystkim potrzeby i charakterystykę danej firmy.

Jakie korzyści płyną z wdrożenia systemu TMS w firmie transportowej?

Zalety decyzji o wdrożeniu systemu TMS w firmie transportowej są bardzo rozległe. Do najważniejszych zalicza się optymalizację tras – w ten sposób można m.in. uniknąć pustych przebiegów i ograniczyć straty. Dzięki temu ryzyko niedotrzymania terminu dostawy jest znacznie mniejsze, a przedsiębiorstwo może uniknąć kar czy utraty zaufania klientów.

Ważną kwestią jest też usprawnienie zarządzania zadaniami kierowców już na trasie. Szukanie odpowiedniego miejsca parkingowego czy myjni może być dość czasochłonne – z odpowiednio dobraną platformą TMS można jednak bardzo szybko i bezproblemowo znaleźć potrzebną lokalizację (dobrym przykładem jest SNAP Parking). Łącząc tę funkcję z obsługą płatności elektronicznych, można zatem zaoszczędzić sporo czasu, a także zadbać o bezpieczeństwo kierowców i pojazdów. Do tego należy podkreślić, że ryzyko wystąpienia błędów przy zarządzaniu transportem jest znacznie mniejsze dzięki wsparciu oprogramowania komputerowego.

Czy warto zaimplementować system TMS?

Istnieje wiele czynników, przez które implementacja systemu TMS w firmie transportowej jest dobrym wyborem. Poza wymienionymi wyżej korzyściami warto wspomnieć także o tym, że nowoczesne rozwiązania wpływają korzystnie na relacje między przewoźnikami a klientami – wynika to przede wszystkim ze zwiększenia efektywności i terminowości transportu. Poszczególne systemy TMS mogą być także kompatybilne z innymi platformami, co jeszcze bardziej wpływa na usprawnienie procesów.

Systemy TMS to niezwykle wartościowe narzędzia, które prowadzą do wzrostu rentowności i renomy danej marki. Szukając właściwego rozwiązania, warto stawiać na sprawdzone propozycje, wyposażone w interesujące i przydatne funkcje.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF