Czy banki w Polsce oferują kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem?

Oprocentowanie kredytów ulega zmianom co 3, 6 lub 12 miesięcy. Boleśnie przekonali się o tym kredytobiorcy w ostatnim czasie, gdy ich raty znacząco wzrosły. Mogłoby się wydawać, że rozwiązaniem idealnym, by uniknąć takiej sytuacji jest wzięcie kredytu z oprocentowaniem stałym. Jak wygląda to w Polsce? Czy banki oferują tego typu usługę? Rozwiewamy wątpliwości.

 

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – na czym polega?

Kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem polegają na tym, że przez cały czas trwania umowy rata wynosi tyle samo. Odsetki naliczane są w oparciu o oprocentowanie bazowe, zawarte w umowie. Nie są zależne od żadnych wskaźników, np. WIBOR, a więc nie zależą od stóp procentowych ustalonych przez NBP. Warunkiem jest spłacanie ich zgodnie z harmonogramem. Zmiany wysokości spłacanych odsetek, które dotykają osoby mające kredyty ze zmiennym oprocentowaniem powodują, że rata może wzrosnąć (nawet znacząco), a dopiero za jakiś czas spaść. Jeśli zdecydujesz się na kredyt z oprocentowaniem stałym, masz pewność ile wyniesie twoja rata w każdym miesiącu.

Oprocentowanie stałe a czas trwania kredytu

Biorąc kredyt gotówkowy na dłuższy czas (np. na 10 lat) nie jesteś w stanie przewidzieć, jak zmieni się twoja sytuacja finansowa ani jak zmieni się rynek. Dobrze byłoby więc mieć pewność, że wysokość raty nie ulegnie zmianie. Niestety, w przypadku kredytów gotówkowych zaciąganych na więcej niż kilka lat, banki często ustalają stałe oprocentowanie jedynie na początkowy okres spłaty. Oznacza to, że zaciągając kredyt na 10 lat może okazać się, że oprocentowanie stałe dotyczy pierwszych 3 lub 5 lat spłaty, a po tym czasie staje się zmienne. Oczywiście jest to uwzględnione w zawieranej z bankiem umowie – bank nie zmienia oprocentowania ze stałego na zmienne z zaskoczenia, bez zgody klienta. W części banków po upływie czasu, w którym spłaca się stałe raty można przedłużyć tę formę oprocentowania, raty jednak obliczane są na nowo.

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – zalety i wady

Kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem zapewniają kredytobiorcom bezpieczeństwo w postaci raty w niezmiennej wysokości. Nie grozi ci więc nagła podwyżka rat, która niejednokrotnie jest bardzo wysoka. To stabilne rozwiązanie, dzięki któremu jesteś w stanie dokładnie zaplanować budżet na każdy miesiąc.

Takie rozwiązanie nie jest natomiast pozbawione wad. Minusem jest przede wszystkim wyższe oprocentowanie. Kredyt ze stałą ratą jest więc droższy niż ten z oprocentowaniem zmiennym. Drugą wadą tej formy kredytu jest mniejsza ilość banków, które takie pożyczki oferują.

Czy banki w Polsce udzielają kredytów ze stałym oprocentowaniem?

W Polsce działają banki, w których można zaciągnąć kredyt z oprocentowaniem stałym. Nie w każdym jest to możliwe, ale przynajmniej kilka z nich oferuje taką usługę. Żeby wybrać najkorzystniejszą ofertę, nie musisz pojawiać się w placówkach bankowych ani umawiać na telefon z konsultantem. Szybko i wygodnie (bez wychodzenia z domu!) porównasz kredyty w porównywarkach internetowych.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF