...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jakie są najlepsze modele samochodów na krótkie trasy miejskie?

Trasy miejskie to dla wielu kierowców codzienność. Często są to niezbyt długie dystanse, na których nie osiąga się wysokich prędkości. Wymagają jednak wykonywania wielu manewrów, takich jak skręty, zatrzymania przed światłami, itp. Dlatego też wybór odpowiedniego samochodu do poruszania się po mieście jest kluczowy. W tym artykule przedstawimy modele samochodów, które będą idealne na krótkie trasy miejskie.

Auto elektryczne czy spalinowe, a może hybryda?

Wybór odpowiedniego samochodu na krótkie trasy miejskie zależy od kilku czynników, takich jak preferencje kierowcy, budżet oraz styl jazdy. Obecnie na rynku, jeśli chodzi o napęd, dostępne są samochody spalinowe, elektryczne oraz hybrydowe. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji zakupowej. 

Z reguły tymi najbardziej ekonomicznymi są pojazdy elektryczne. Decydują się na nie często osoby, które mają możliwość ładowania samochodu z własnych, odnawialnych źródeł energii. Jeśli więc masz na swojej posesji fotowoltaikę lub innego typu źródło prądu, to możesz zainstalować ładowarkę i w ten sposób uzupełniać energię w pojeździe. Na te moment nie ma bardziej ekonomicznego sposobu na jazdę. 

Auta elektryczne to także często możliwość darmowego parkowania czy korzystania z buspasów. Jednak tego typu nowe auta są wciąż stosunkowo drogie, a rynek używanych modeli jest bardzo mały. Są więc dostępne dla nielicznych. Z tego powodu nadal większą popularnością cieszą się pojazdy spalinowe. Oczywiście wśród nich też można znaleźć takie, które będą stosunkowo oszczędne. Najbardziej ekonomiczne będą modele napędzane gazem LPG. 

Dla wielu ważne są też gabaryty pojazdu. Niektórzy preferują małe auta, którymi bez problemu zaparkują nawet na niewielkiej przestrzeni. Inni z kolei wolą SUV-y, bo czują się w nich bezpieczniej. 

Jeśli ktoś szuka niewielkiego pojazdu, to najlepszym wyborem może być Fiat 500. Model ten występuje w wersji elektrycznej i spalinowej. Inne popularne, wprawdzie większe, ale wciąż świetne auta miejskie to między innymi Volkswagen Polo, Toyota Yaris, Skoda Fabia. Dla tych, którzy preferują SUV-y, dobrym wyborem jest Dacia Duster lub Jogger. To świetne auta rodzinne na dłuższe trasy, ale dobrze radzą sobie także w mieście. Dla fanów pojazdów elektrycznych, którzy szukają rozwiązania do miasta, właściwym może być BMW i3, Peugeot e-208 czy też Volkswagen e-up!.

O czym należy pamiętać podczas jazdy w mieście?

Jazda w mieście może być stresująca i wymagająca. Zwracaj więc podczas niej uwagę na otoczenie. Na ruchliwej drodze zawsze może wydarzyć się coś nieprzewidzianego, np. pieszy wbiegający na jezdnię czy ktoś wymuszający pierwszeństwo. Bezwzględne przestrzeganie przepisów pozwoli uniknąć potencjalnych wypadków. 

W miastach trudno znaleźć miejsce parkingowe, dlatego warto być szczególnie ostrożnym podczas parkowania oraz wyjeżdżania z miejsc postojowych, aby nie uszkodzić innych pojazdów czy przechodniów. Patrz więc w lusterka i używaj systemów, które ułatwiają parkowanie.

W mieście, szczególnie w godzinach szczytu bardzo łatwo o stłuczkę. Szkody nawet przy teoretycznie niewielkim uszkodzeniu mogą być bardzo kosztowne. Dlatego pamiętaj, że posiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy i może uchronić Cię przed finansowymi konsekwencjami spowodowania wypadku. 

Ubezpieczenie OC pokrywa koszty ewentualnych szkód wyrządzonych innym uczestnikom ruchu drogowego. Zawsze miej pewność, że Twoja polisa OC jest aktualna, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji prawnych i finansowych. Jeśli kończy się ważność Twojego ubezpieczenia OC, możesz wygodnie wykupić je na stronie LINK4. Znajdziesz tam specjalny Kalkulator, w którym nie tylko obliczysz wysokość składki, ale też dopełnisz wszystkich formalności. 

Podsumowanie

Wybór najlepszego samochodu na krótkie trasy miejskie zależy od indywidualnych preferencji oraz budżetu. Zarówno samochody spalinowe, elektryczne, jak i hybrydowe mogą być świetnym wyborem, o ile spełniają oczekiwania kierowcy także pod innymi względami, takimi jak chociażby gabaryty. 

Podczas wyboru odpowiedniego modelu pamiętaj także o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Możesz to zrobić online za pomocą Kalkulatora OC/AC, który pomoże wyliczyć Ci składkę. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 lub spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Otrzymasz w ten sposób wszelkie, niezbędne informacje, a także sfinalizujesz zakup OC.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Rafał Pantula