...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Już w czerwcu święto fotografii w Łodzi

Tegoroczna, jubileuszowa edycja Fotofestiwalu w Łodzi zapowiada się jako wielowymiarowa podróż. Wystawy tematyczne „Hit the road: Fotografowie w drodze” nie tylko zabiorą widzów w różne miejsca na Ziemi, ale zapewnią też różnorodność interpretacji tematu i gatunków fotografii. Ta niecodzienna wyprawa trwać będzie od 9 do 19 czerwca 2016, a jej przewodnikami będą artyści światowej sławy.

Piętnasty Fotofestiwal skupia się na doświadczeniu, które od samego początku nierozerwalnie związane jest z fotografią – podróży oraz różnych formach jej zapisu i prezentacji. Temat główny „Hit the road: Fotografowie w drodze” zostanie potraktowany bardzo szeroko – od reinterpretacji fotografii podróżniczej z przełomu wieków, przez zapis osobistych wypraw fotografów, reportaże dokumentujące wielkie migracje ludzi, po szablonową fotografię pocztówkową i projekty konceptualne przetwarzające kadry z internetu.

Na podróż dookoła świata zabierze widzów jedna z głównych wystaw Fotofestiwalu – „Road Trips”, której kuratorką jest Alison Nordström, dyrektor artystyczna festiwalu. Prezentuje ona prace jedenastu twórców, którzy podczas swoich wypraw podjęli próbę zgłębienia odrębnych kultur i badali, jaką rolę w tym procesie odgrywa fotografia. Jeden z nich, Kadir van Lohuizen, założyciel agencji Noor i członek rady nadzorczej World Press Photo w swoim monumentalnym i multimedialnym projekcie „Via PanAm – The Pursuit of Happiness” dotknął tematu ludzkich migracji. Przedstawił historie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i Południowej. Dlaczego zdecydowali się na ten krok? Co chcieli osiągnąć? Autor przebył 25 000 kilometrów i 15 krajów – z Ziemi Ognistej w Południowym Chile po północ Alaski, aby odpowiedzieć na te pytania. Na wystawie pojawi się także projekt Theo Baarta i Carego Markerinka, znanych z imponującej instalacji „Snelweg” – studium holenderskiej sieci autostrad. W Łodzi zaprezentują projekt „Fotografie po Baldusie”, obok prac twórców takich jak Francoise i Daniel Cartier czy Rita Leistner.

Podróż z musu

Nie wszyscy podróżują z wyboru. Podróż jako konieczność i ucieczka buduje drugą grupową wystawę Fotofestiwalu: „Displaced”. To komentarz artystów z całego świata do sytuacji uchodźców i – tak aktualnego obecnie – zjawiska przymusowej migracji. Wśród prezentowanych projektów będzie można obejrzeć prace m.in. Magnusa Wennmana. W swoim, nagrodzonym na World Press Photo, projekcie „Tam, gdzie śpią dzieci” zwróci on uwagę na najmłodszych uchodźców. Fotografiom towarzyszyć będą konceptualne projekty Lorie Novak czy Seby Kurtisa, a także projekty Dario Mitidieriego i Michelle Frankfurter. Zdjęcia z „Displaced” nadają ludzki wydźwięk debacie o kryzysie migracyjnym, w której zdesperowanych ludzi przedstawia się zwykle jako bezimienny tłum zagrażający zachodniej cywilizacji.

Jednym z ważniejszych przystanków na mapie fotofestiwalowej podróży będzie Atlas Sztuki i wystawa Roberta Rauschenberga, nazywanego często pierwszym artystą postmodernistycznym, którego prace i innowacyjny sposób tworzenia miały wpływ na światową historię sztuki. Artysta fotografie ze swoich podróży po całym świecie wykorzystywał jako element wielkich kolaży i fotograwiur. Na wystawie te duże, pełne dramatyzmu dzieła uzupełnione zostały fotografiami, pochodzącymi głównie z lat 80., wybranymi z Archiwum Rauchenberga. Jest to pierwsza wystawa tak wielu prac Rauschenberga w polskiej instytucji – i pierwsza prezentująca dzieła z tego okresu.

Na wyprawę nie tylko geograficzną, ale także ukazującą przełomowe często wydarzenia w historii świata będzie można wybrać się podczas wystawy „Obywatel Świata” Davida „Chima” Seymoura, jednego z założycieli znanej na całym świecie agencji fotograficznej Magnum Photos. Urodzony w Warszawie Chim z aparatem zjechał dużą część świata i był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Będąc samemu emigrantem, który stracił rodzinę w obozach zagłady ze szczególną wrażliwością dokumentował losy dzieci uchodźców w zniszczonej wojną Europie na poruszających, czarno-białych zdjęciach, które należą do jego najbardziej znanych i najpopularniejszych prac. Obok tych zdjęć w Łodzi będzie można zobaczyć też takie perełki jak kolorowe zdjęcia Seymoura, na których uwiecznił Ingrid Bergman czy Audrey Hepburn. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z jedynym żyjącym krewnym Chima, opiekunem jego archiwum, Benem Shneidermanem.

Grand Prix Fotofestiwal

Wśród kilkunastu wystaw, jak co roku, pojawią się projekty 10 finalistów Grand Prix Fotofestiwal 2016 oraz ekspozycja laureatów Leica Oskar Barnack Award, przygotowana w partnerstwie z 6×7 Leica Gallery Warszawa. Uruchomiona po raz drugi sekcja Discovery w tym roku odkryje dla polskiej publiczności twórczość Adél Koleszár, Węgierki fotografującej niebezpieczne przedmieścia Mexico City. Nowością będzie program filmowy przygotowany z PGNiG Transatlantyk Festival. W nim najnowsze i najciekawsze filmy związane z fotografią – przegląd filmów Trishy Ziff, reżyserki „The Mexican Suitcase” i „The Man who saw to much” oraz „Field Niggas”, film eksperymentalny nakręcony przez fotografa, Khalika Allaha. Odbędzie się także polska premiera nowej produkcji HBO „Mapplethorpe: Look at the Pictures”, która prezentuje sylwetkę jednego z najbardziej odważnych, kontrowersyjnych, płodnych i niezależnych twórców amerykańskich. Projekcjom towarzyszyć będą dyskusje ze specjalistami i spotkania autorskie.

Dodatkowe atrakcje

Na Fotofestiwalu, organizowanym w partnerstwie z Miastem Łódź i Łódzkim Centrum Wydarzeń, w cały mieście nie zabraknie wystaw w sekcji Offroad – to ponad dwadzieścia ekspozycji w lokalnych galeriach. Odbędzie się również jeden z największych w Europie przeglądów portfolio pod okiem specjalistów z całego świata. Fotografia wyjdzie także w przestrzeń miejską za sprawą projektu „Flâneur: nowe miejskie narracje” i efektu rezydencji Cristiny De Middel, Dimy Gavrysha i Alexandra Gronskiego w Łodzi. Dzięki ich artystycznej eksploracji miasta, Łódź stała się bohaterem fotografii podróżniczej.

Dodatkowo w programie festiwalu zaplanowano dużą sekcję poświęconą książkom fotograficznym. „Paris Photo – Aperture Foundation PhotoBook Awards” to wystawa książek biorących udział w najbardziej prestiżowym na świecie konkursie publikacji fotograficznych. Podczas Fotofestiwalu zostanie także rozstrzygnięty konkurs Fotograficzna Publikacja Roku 2016.

Fotofestiwal to również pokazy slajdów, warsztaty fotograficzne, spotkania autorskie, fotospacery i – jak na jubileusz przystało – urodzinowe obchody ze specjalnymi atrakcjami.

Więcej informacji na www.fotofestiwal.com, www.facebook.com/fotofestiwal.lodz

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF