...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Wszystko co musisz wiedzieć o kaskach motocyklowych

Kaski motocyklowe są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia dla każdego entuzjasty jazdy na mechanicznym jednośladzie. Dlaczego są tak ważne i na co należy zwrócić uwagę podczas ich zakupu?

Akcesoria motocyklisty

Każdy kto kocha jazdę na motorze wie jak ważne jest właściwe wyposażenie. Ono nie tylko sprzyja przyjemnej i wygodnej jeździe, ale przede wszystkim wpływa na nasze bezpieczeństwo. Inwestycja w nie jest ważna i możemy to robić stopniowo poczynając od najważniejszego elementu jakim jest kask. Jeżdżąc regularnie jednośladem warto jest kompletować również ubrania specjalnie przystosowane dla motocyklistów.

Czym cechują się profesjonalne akcesoria dla motocyklistów? Przede wszystkim są bardzo wytrzymałe. Muszą sprostać uderzeniom i otarciom nieraz o bardzo dużej mocy. Nie mogą nas zawieść w sytuacji, kiedy zagrożone jest nasze zdrowie. Dlatego projektanci do przygotowania wyposażenia motocyklowego używają sprawdzonych i atestowanych materiałów.

Kolejną cechą jest wytrzymałość na warunki zewnętrzne. Właściciel motoru nie jest niczym odsłonięty od deszczu, śniegu, wiatru oraz mocnego słońca. To właśnie ubranie oraz uzupełniające je akcesoria mają nas chronić. Będą też barierą w przypadku spotykanych kamieni na drodze, żwiru czy gałęzi.

Na stronie sklepu Inter Motors https://www.intermotors.pl/ poznasz najlepszej jakości akcesoria motocyklowe. Znajdziesz tam m.in. motocyklowe kaski, wzmacniane rękawiczki oraz obuwie przystosowane do jazdy motorem.

Dlaczego tak ważny jest kask motocyklowy?

Najważniejszą funkcją w kaskach motocyklowych jest chronienie naszej głowy. Nawet najmniejszy wypadek może być dla nas bardzo niebezpieczny, a urazy głowy, w tym mózgu, bardzo często są nieodwracalne. Nie jest warto ryzykować swoim zdrowiem oraz życiem. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni kask, a Twoje bezpieczeństwo na trasie wzrośnie. Jest to też element wyposażenia motocyklisty, którego noszenie w trakcie jazdy wymaga prawo.

Musimy pamiętać jednak, że nawet najlepsze kaski nie uchronią nas, jeżeli sami będziemy narażać się na niebezpieczeństwo. Brawura na drodze jest niedopuszczalna, ponieważ nie tylko zagraża nam, ale również każdemu użytkownikowi ruchu.

Kask chroni przed nieprzyjemnymi kaprysami pogody, bezpośrednim działaniem słońca, ale również owadami na drodze, które na pewno będą nas spotykać. W przypadku np. kasku integralnego mamy do dyspozycji dodatkową szybkę, która osłania oczy. Kaski otwarte polecane są w zestawie z goglami ochronnymi.

Kaski integralne czy kaski szczękowe?

Najbardziej podstawowym typem kasku są kaski bez szczęki. Taki kask przystosowany jest do chronienia głowy, jednak nie założymy go do szybkiej trasy lub jazdy sportowej. Brak osłony twarzy powoduje, że sprawdza się jedynie przy spokojnej jeździe np. na chopperze. Tego typu modele to również kaski dziecięce.

Bardziej zaawansowanym produktem jest kask szczękowy. Składa się z dwóch elementów, z którym dolna część jest ruchoma więc w zależności od potrzeby możemy ją otwierać lub zamykać. Kaski szczękowe uważane są za uniwersalne i dedykowane pod każdy motor.

Jeżeli w trakcie jazdy będziesz narażony na liczne podmuchy wiatru, zmienną pogodę lub chcesz uniknąć bliższego spotkania ze wszelkimi rodzaju ciałami obcymi, najlepsze dla Ciebie będą kaski integralne. Kask integralny zapewnia większe zabezpieczenie, ponieważ jest zrobiony z jednego elementu. Przeznaczany jest do jazdy turystycznej, doskonale ochrania nie tylko głowę, ale też twarz.

Najlżejszymi kaskami są kaski sportowe. Ich zaletą jest posiadanie świetnych systemów wentylacyjnych, które ułatwiają jazdę nawet w bardzo trudnych warunkach.

Jak wybrać odpowiedni kask?

Przy wyborze kasku musimy się przede wszystkim zastanowić w jakich sytuacjach będziemy z niego korzystać, w tym kontekście rozumie się sposób poruszania po drodze oraz rodzaj trasy. Do jazdy terenowej najlepiej sprawdzą się kaski enduro. W przypadku jazdy miejskiej, przy niewielkich prędkościach wystarczy kask otwarty.

Następnie należy dobrać właściwie rozmiar kasku. Kask musi idealnie przylegać do głowy. Nie może poruszać się samoistnie, czy przesuwać w taki sposób, że będzie nam nawet w najmniejszym stopniu ograniczał widoczność. Również zbyt ciasny kask jest niebezpieczny, ponieważ może uciskać użytkownika powodując rozpraszający dyskomfort.

Przy zakupie warto jest sprawdzić dokładnie skład materiału, z którego zrobiony jest kask, jego właściwości, sposób w jaki zostało wyścielone wnętrze oraz przetestować zapięcia.

W przypadku jazdy w grupie ciekawym rozwiązaniem jest zakup kasku z wbudowanym interkomem, który pozwala na bezproblemowe porozumiewanie się między sobą.

Co zrobić w przypadku uszkodzonego kasku?

Musimy pamiętać, że uszkodzony kask jest złym kaskiem. Każdy defekt na nim doprowadza do znacznego osłabienia, przedmiot nie jest już na tyle niezawodny jak na początku. Co ważne, nawet jeżeli nie widzimy na nim dużych pęknięć, nie oznacza to, że one nie są na jego powierzchni. Dopiero przy mocniejszej sile może się okazać, że kask nie wytrzyma.

Biorąc to pod uwagę po każdym wypadku, czy dużej mechanicznej sile, która oddziaływała na kask – powinno się wymienić go na nowy. Nie bagatelizujemy jego wkładu w nasze bezpieczeństwo.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF