15 kreatywnych w nauce: System budowy planów zarządzania kryzysowego PZK
Oto jeden z nagrodzonych projektów w zestawieniu 15 Kreatywnych w Nauce. W zestawieniu doceniliśmy te inicjatywy, które naszym zdaniem, mogą być dawane jako przykład skutecznej współpracy komercyjnej naukowców i przedsiębiorców oraz które realizują ideę transferu wiedzy i technologii do ogólnie rozumianego świata biznesu.
System Planowania Zarządzania Kryzysowego RISKO, czyli projekt realizowany we współpracy kilku podmiotów badawczych, administracyjnych i gospodarczych, to narzędzie pozwalające gminom, powiatom, województwom na łatwe i sprawne tworzenie i aktualizację planów zarządzania kryzysowego na podstawie gromadzonych i utrzymywanych w systemie PZK baz informacji, w szczególności danych o zagrożeniach, siłach i środkach czy procedurach postępowania. Dzięki temu, że system dostępny jest przez sieć, ujednolica formę oraz treść generowanych z jego pomocą planów zarządzania kryzysowego, tworzonych i utrzymywanych przez wiele jednostek administracji. Co więcej, system ułatwia wymianę informacji pomiędzy tymi jednostkami. W przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej jest też narzędziem pozwalającym na szybkie wyszukiwanie kluczowych informacji, jak rola poszczególnych podmiotów czy ich adresy kontaktowe, związanych z zaistniałą sytuacją kryzysową. Przedsięwzięcie zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ jest przykładem efektywnej współpracy w trójkącie biznes – administracja – uczelnie. Kooperacja tego typu, choć niezwykle ważna dla rozwoju gospodarki kraju, w Polsce nie zdarza się tak często, jak należałoby się tego spodziewać.
Instytucje:
Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. J. Tuliszkowskiego, Państwowy Instytut Badawczy, Asseco Poland, Akademia Obrony Narodowej, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.