...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Ostatni dzwonek dla firm, które chcą znaleźć się w Technology Fast 50

Jeszcze tylko przez sześć dni firmy mogą zgłaszać się do tegorocznej edycji „Technology Fast 50”, rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowej. Od osiemnastu lat organizuje go firma doradcza Deloitte. W zestawieniu mogą się znaleźć innowacyjne firmy zarówno o ugruntowanej pozycji na rynku, jak i te, które rozpoczęły działalność stosunkowo niedawno. Od ubiegłego roku ważnym elementem rankingu jest nagroda Most Disruptive Innovation, przyznawana spółkom, których produkty lub usługi mają potencjał, by wywrzeć największy wpływ na rynek. Termin rejestracji upływa 31 lipca. Wyniki Technology Fast 50 zostaną ogłoszone w październiku tego roku.

Ranking grupuje najszybciej rozwijające się firmy technologicznie innowacyjne w regionie Europy Środkowej.  – Do ubiegłorocznej edycji zgłosiło się ponad 200 spółek z Polski i Europy Środkowej. W tym roku zainteresowanie jest równie duże.  Czekamy na kolejnych chętnych. Technology Fast 50 jest jednym z tych zestawień, które ze względu na swój obiektywny charakter cieszą się najwyższym uznaniem w świecie biznesu. Laureaci rankingu zyskują możliwość rozwoju oraz większą rozpoznawalność i świadomość swojej marki w oczach inwestorów, partnerów biznesowych, klientów i pracowników mówi Agnieszka Zielińska, Partner w Deloitte, Lider Programu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe.

W tym roku, oprócz głównego zestawienia, już po raz drugi zostanie przyznana nagroda Most Disruptive Innovation. Jej laureatem może zostać spółka, której technologie, produkt lub usługi mają szanse stać się przełomowe i wywrzeć rewolucyjny wpływ na rynek. W ubiegłym roku nagrodę otrzymała podpoznańska spółka HiProMine, która na swoim koncie ma przełomowe dokonania w dziedzinie wykorzystania owadów w przetwarzaniu materii organicznej.

– Technologia opracowana przez HiProMine S.A. to rozwiązanie przyjazne dla środowiska i w pełni skalowane. Na ten moment skupiamy się na rynku paszowym, wykorzystując nisko-wartościowe produkty uboczne rolnictwa oraz przemysłu spożywczego i zamieniamy je na pełno-wartościowe białko i tłuszcze. Nasza technologia ma szansę zrewolucjonizować rynek białka i stać się wizytówką innowacji Europy Centralnej na świecie. – mówi Noemi Malska, Członek Zarządu i Dyrektor Operacyjny HiProMine S.A.

Środkowoeuropejski ranking zostanie ogłoszony w październiku tego roku, a globalne wyniki programu w połowie listopada. Wtedy to zostanie zeprezentowany ranking Global Technology Fast 100, w którym znajdą się firmy z całego świata. Także w przypadku tego zestawienia decydujące będzie kryterium przychodowe. Pod koniec roku zostaną ogłoszone wyniki Deloitte Technology Fast 500, który grupuje z kolei firmy z regionu EMEA. W ubiegłorocznej edycji uplasowało się w nim 39 przedsiębiorstw z Europy Środkowej, w tym 15 spółek z Polski. Trzecie miejsce w tym zastawieniu zajęła krakowska firma Codewise.

Każda spółka ubiegająca się o udział w programie w głównej kategorii „Technology Fast 50” musi spełniać następujące kryteria:

  • w każdym okresie rocznym (pomiędzy 2013 a 2016) osiągać przychody nie mniejsze niż 50 tys. euro;
  • mieć siedzibę w jednym z krajów Europy Środkowej;
  • być firmą technologiczną, a jej działalność musi zawierać się w jednej z kategorii: oprogramowanie, sprzęt komputerowy, komunikacja, media, czyste technologie, nauki przyrodnicze;
  • posiadać strukturę własności, która wyklucza udziały większościowe zagranicznych inwestorów strategicznych.

Do kategorii „Wschodzące Gwiazdy” należą stosunkowo „młode” firmy z ogromnym potencjałem, które nie spełniają warunku prowadzenia działalności przez okres co najmniej czterech lat, określonego dla kategorii głównej. Aby móc uczestniczyć w programie firma musi działać na rynku jednak nie krócej niż trzy lata, a także osiągać przychody powyżej 30 tys. euro w każdym rozpatrywanym roku (2014 – 2016).

W kategorii „Wielka Piątka” uwzględnia się duże, szybko rozwijające się spółki, które na przestrzeni ostatnich czterech lat zanotowały wyjątkowo wysoki wzrost przychodów. Spółki te muszą spełnić te same kryteria, co współzawodnicy z kategorii głównej, z wyjątkiem poziomu przychodów w ostatnim analizowanym roku (2016), który musi przekraczać 25 mln euro.

W ubiegłym roku do rankingu zgłosiło się aż 251 spółek z Europy Środkowej. Jak co roku w „Technology Fast 50” dominują polskie firmy. W 2016 roku było ich 21. Aż 17 z nich znalazło się w głównej kategorii „Technology Fast 50”, a 4 w podkategorii „Wschodzące Gwiazdy”.

Na dwóch pierwszych pozycjach w Technology Fast 50 znalazły się dwie polskie firmy: Codewise i CodiLime. Trzecia pozycja przypadła czeskiej spółce DataSpring.  

Średni wzrost przychodów zwycięzców rankingu „Technology Fast 50” w 2016 roku wyniósł 1 057 proc., prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.

 

Informacje o rejestracji w trybie online i kryteriach kwalifikacji można znaleźć na regionalnej stronie programu „Technology Fast 50” pod adresem: www2.deloitte.com/fast50ce.

Film o programie dostępny jest pod adresem: www.youtube.com/watch?v=ZnJLbM3K2uc

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF