...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Co warto wiedzieć na temat indywidualnych tablic rejestracyjnych?

Każdy, kto kupuje samochód musi dopełnić dwóch obowiązków. Jednym jest ubezpieczenie właśnie co nabytego auta (wyjątkiem jest przejęcie ubezpieczenia po poprzednim właścicielu), drugim, rejestracja auta i wybór numerów rejestracyjnych dla nowego nabytku. W zdecydowanej większości przypadków właściciele pojazdów decydują się na numery oferowane im przez pracownika wydziału komunikacji. Można jednak pójść inną drogą i zdecydować się na zamówienie indywidualnych tablic rejestracyjnych. W poniższym tekście odpowiemy na pytania, czym są indywidualne tablice rejestracyjne, kto może o nie wnioskować, ile znaków można na nich umieścić, ile kosztują i jak długo trzeba na nie czekać. Zapraszamy do lektury.

 

Czym są indywidualne tablice rejestracyjne i kto może o nie wnioskować?

Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na to, jaki numer rejestracyjny widnieje na naszej tablicy. Jest to po prostu ciąg znaków: liter i cyfr, który służy ewidencji pojazdów. Chcąc nadać swojemu samochodowi więcej niepowtarzalności, możemy sięgnąć po indywidualne tablice rejestracyjne, które umożliwiają wybranie własnego napisu na tablicy w zakresie określonym przepisami. Mamy tutaj sporą dowolność pod warunkiem, że wymyślony ciąg nie będzie zawierał treści obraźliwych, wulgarnych, rasistowskich itd. Należy się liczyć z tym, że nasz wniosek o wydanie takich tablic zostanie odrzucony, jeśli urzędnik odkryje naruszenie przepisów. Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych jest natomiast taka, że o indywidualne tablice rejestracyjne może wnioskować, każdy właściciel pojazdu zarejestrowanego, który wykupił ubezpieczenie OC, złoży wniosek o wydanie tablic i dokona opłaty. Szukasz polisy dla swoich czterech kółek? Zajrzyj na https://www.ubezpieczenie.com.pl/

Ile znaków możemy umieścić na takiej tablicy rejestracyjnej?

Zgodnie z przepisami na indywidualnej tablicy rejestracyjnej można umieścić maksymalnie do siedmiu znaków.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie mogą posłużyć do personalizacji rejestracji. Pierwszy znak to zawsze litera oznaczająca województwo np. G to woj. pomorskie. Drugi znak to tzw. cyfra kontrolna od 0 do 9. Przykładowy początek może wyglądać zatem następująco: G5. Dopiero pozostałe 5 znaków pozostaje do naszej dyspozycji.

Przykładowe indywidualne tablice rejestracyjne to: G5 ANNA, T7 PIOTR.

Z jakim kosztem należy się liczyć zamawiając indywidualne tablice rejestracyjne?

Personalizacja kosztuje. Indywidualne tablice rejestracyjne kosztują 1000 zł, w porównaniu z 80 zł za tradycyjne.
W przypadku tablic dla motocykla opłata wynosi 500 zł.

Jak długo czeka się na wydanie takich spersonalizowanych tablic?

Złożenie wniosku o indywidualne tablice rejestracyjne rozpoczyna procedurę ich wydania. Przeciętny okres oczekiwania na nowe blachy to 3 tygodnie. Chcąc jeździć samochodem w czasie oczekiwania na tablice musimy odebrać z urzędu tablice tymczasowe. Wiąże się z to następującymi opłatami:
– 30 zł tablice,
– 12,50 zł nalepki legalizacyjne,
– 18,50 zł pozwolenie tymczasowe.

Podsumowanie

Indywidualne tablice rejestracyjne to ciekawy sposób na wyróżnienie się na drodze i podkreślenie swojego „ja”. Ich uzyskanie jest względnie proste, o ile wniesiemy opłatę 1000 zł i nie naruszymy przepisów określających co może znaleźć się na takiej tablicy. Po złożeniu wniosku o ich wydanie należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż czas oczekiwania na blachy wynosi 3 tygodnie. Mamy nadzieję, że powyższy tekst wyjaśnił podstawowe kwestie dotyczące tematu tablic rejestracyjnych z indywidualnym napisem. Pomimo że są one wciąż bardzo mało popularne, na ulicach coraz częściej możemy je zobaczyć. I o to właśnie w tym chodzi. O wyróżnienie się na tle innych.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF