...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Kolor Roku 2024 a komunikacja z… pracownikami. Jakie zmiany warto wprowadzić?

Pantone Color Institute ogłosiło, że w 2024 roku wybranym kolorem jest Peach Fuzz, odcień delikatnej brzoskwini. To wyjątkowy wybór, symbolizujący uczucie życzliwości, czułości i troski, zachęcający do wspólnego spędzania czasu i dbania o wewnętrzny spokój. A jak pokazuje raport Wellbee „Kondycja psychiczna polskich pracowników" aż 72 proc. zatrudnionych boryka się z poczuciem niepokoju i lękiem o przyszłość, a 60 proc. odczuwa smutek i bezsilność. To ważny sygnał dla twojej firmy, aby w 2024 roku jeszcze mocniej skupić się na komunikacji i trosce o pracownika.

Kolor z przekazem

Pantone, znany z systemu identyfikacji kolorów, od lat wybiera Kolor Roku, który stanowi symboliczną reprezentację aktualnych trendów, społecznych nastrojów i aspiracji. To nie tylko odcień, ale przekaz, który ma oddziaływać na różne dziedziny życia, w tym również na komunikację biznesową firm z jej pracownikami. A jak przełożyć to na konkretne działania?

  • Programy wsparcia zdrowia psychicznego: Tworzenie programów i inicjatyw, takich jak warsztaty dotyczące zarządzania stresem, czy lekcje medytacji, mające na celu poprawę zdrowia psychicznego pracowników.
  • Zasoby i materiały edukacyjne: Udostępnianie poradników, artykułów, czy materiałów audiowizualnych, które edukują pracowników na temat zdrowia psychicznego, radzenia sobie ze stresem i budowania odporności emocjonalnej.
  • Przeciwdziałanie izolacji w pracy zdalnej: Organizowanie regularnych spotkań wirtualnych, inicjowanie projektów współpracy, czy stworzenie platformy do swobodnej wymiany pomysłów i poglądów.
  • Sesje grupowe z psychologiem lub coachem: Organizowanie sesji grupowych z udziałem specjalistów ds. zdrowia psychicznego, aby pracownicy mogli dzielić się doświadczeniami i uzyskiwać wsparcie.
  • Spotkania integracyjne i team-building: Organizowanie regularnych wydarzeń integracyjnych, które budują relacje między pracownikami, tworząc silniejsze więzi w zespole.
  • – Warto podkreślić, że team building nie jest typową integracją, mimo że zawiera jej elementy. To także narzędzie pracy nad zespołem, które pozwala wyposażyć członków w odpowiednie kompetencje wspierające efektywność. Dlaczego jest to tak istotne? Pomaga ludziom dowiedzieć się więcej o sobie, docenić podobieństwa i różnice, lepiej zrozumieć swoje role i rozwinąć umiejętności efektywniejszej współpracy. Dzięki temu praca w zespole jest „bardziej ludzka”. Wszystkie formy team buildingu, w tym imprezy firmowe lub wyjazdy stanowić mogą rodzaj benefitu, który oprócz warunków finansowych może stać się kluczowym czynnikiem przywiązującym pracownika do organizacji i zmniejszającym napięcia w zespole – tłumaczy Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka Dworu Korona Karkonoszy.
  • Platformy do dzielenia się historiami i sukcesami: Stworzenie przestrzeni, gdzie pracownicy mogą dzielić się swoimi historiami sukcesu, drobnymi radościami, czy nawet trudnościami, co wzmacnia poczucie wspólnoty.
  • Wykorzystanie kanałów komunikacji wewnętrznej: Aktywne korzystanie z intranetu, komunikatorów wewnętrznych czy specjalnych grup dyskusyjnych, gdzie pracownicy mogą wymieniać się doświadczeniami, zadaniami czy wsparciem.
  • Wsparcie w równoważeniu życia zawodowego i prywatnego: Promowanie elastycznych godzin pracy, pracy zdalnej czy urlopów zdrowotnych, co pozwala pracownikom na lepsze dostosowanie pracy do ich życia osobistego.

Wartości wyrażane przez Kolor Roku 2024 mogą być drogowskazem dla firm, inspirując do bardziej opiekuńczej, empatycznej i angażującej komunikacji z zespołem pracowników, co przyczyni się do budowy zdrowszego i bardziej zjednoczonego środowiska pracy.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF