Co wpływa na koszt kredytu hipotecznego?

O tym, jak kosztowny może być kredyt hipoteczny, boleśnie przekonują się ostatnio osoby, które zaciągnęły taki kredyt oparty o zmienną stawkę oprocentowania. Miesięczne raty wzrosły niekiedy o ponad 100% i wpędziły wiele gospodarstw domowych w poważne problemy finansowe. Od czego zależy koszt kredytu hipotecznego? W jaki sposób można się zabezpieczyć na wypadek wzrostu stóp procentowych?

 

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Warunki oferowane przez banki dla kredytów hipotecznych dynamicznie się zmieniają. Nie jest zatem łatwo odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje kredyt hipoteczny. Szczególnie że szereg czynników ma wpływ na proponowane przez bank warunki – nie tylko moment wnioskowania o kredyt, ale również nasza osobista sytuacja finansowa, cena planowanej nieruchomości czy posiadany wkład własny.

W celu zorientowania się, jak wysokie są obecnie marże, prowizje czy oprocentowanie kredytów o stałej stopie, warto zajrzeć do rankingów oraz porównywarek kredytów hipotecznych. Takie działanie pozwoli szybko zorientować się, który bank oferuje obecnie najkorzystniejsze warunki i które oferty warto dokładniej przestudiować.

Co ma wpływ na koszt kredytu hipotecznego?

Wpływ na koszt kredytu hipotecznego ma przede wszystkim jego oprocentowanie. Do niedawna na rynku dominowały kredyty o zmiennej stopie procentowej, których oprocentowanie było powiązane z wysokością właściwej stawki WIBOR. Dynamiczny wzrost stóp procentowych po pandemii doprowadził do znacznie większego zainteresowania kredytami o stałej stopie procentowej (na przynajmniej 5 lat). Decydując się na taki kredyt, można spać nieco spokojniej – bez obaw o wzrost miesięcznej raty w konsekwencji poważniejszych zawirowań na rynkach finansowych.

Nie bez znaczenia jest marża, jaką bank dolicza do oprocentowania. Marża jest co do zasady znana już na etapie wnioskowania o kredyt, jednak można ją negocjować. Pomaga w tym dobry profil kredytowy klienta lub niski wskaźnik LTV (stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości). Zasada jest bardzo prosta – im ryzyko finansowania dla banku mniejsze, tym bardziej skłonny jest on do negocjowania wysokości marży.

Na koszt kredytu składają się również: prowizja, opłata przygotowawcza, ubezpieczenie, ewentualna wycena nieruchomości i wszelkie dodatkowe usługi i produkty.

Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert?

Znalezienie dobrej oferty kredytowej wymaga niewątpliwie czasu. Konieczne jest bowiem przeanalizowanie warunków oferowanych przez wiele różnych banków i przestudiowanie regulaminów wielu promocji. Oczywiście nie trzeba wszystkiego robić we własnym zakresie. Warto posiłkować się najróżniejszymi rankingami i zestawieniami najkorzystniejszych ofert. Dlaczego? Gdyż pozwalają one szybko zawęzić wyniki poszukiwań do zaledwie 2–3 ofert, które w naszym przypadku będą najkorzystniejsze.

Podobny efekt można uzyskać poprzez skorzystanie z profesjonalnego wsparcia doradców kredytowych. Dobry doradca będzie w stanie nie tylko przedstawić najkorzystniejsze oferty, ale również przeprowadzić przez cały proces wnioskowania. Oszczędzi nam tym samym nie tylko czasu, ale również pieniędzy.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF