Czy i kiedy konto firmowe jest potrzebne? Jak wybrać ofertę?

Czy konto firmowe jest w ogóle potrzebne? Jak to często bywa, zależy kiedy. Nawet jednak w sytuacjach, gdy nie ma obowiązku jego prowadzenia, dobrze je mieć. Jakie argumenty za tym przemawiają? Czas przekonać się nie tylko o tym, ale także dowiedzieć się, gdzie szukać ofert i komu zgłosić jego założenie.

Kiedy założyć konto firmowe? Wymagania i korzyści

Pierwsze kroki prowadzące do założenia własnej działalności gospodarczej to m.in. stworzenie nazwy firmy, zdefiniowanie branży, w której przedsiębiorca będzie działać oraz zgłoszenie się jako płatnik do urzędu skarbowego i ZUS. Co ważne, mikroprzedsiębiorców nie obowiązuje jednak wymóg prowadzenia osobnego rachunku bankowego. W praktyce zrezygnować z niego mogą jednak wyłącznie osoby mające jednoosobową działalność, a i to nie wszystkie.

Wartość dochodów

Zgodnie z literą prawa świadczenie usług wartych miesięcznie co najmniej 15 000 zł wymaga założenia konta firmowego. Ten wymóg ma więc kluczowe znaczenie dla wielu osób pracujących na umowach B2B i wystawiających faktury za wykonanie pracy na rzecz partnera biznesowego, często będącego de facto pracodawcą. Tym bardziej więc na brak takiego rachunku nie mogą sobie pozwolić właściciele innych mikrofirm, czyli podmiotów zatrudniających do 10 osób. Już sama sumaryczna kwota wypłat dla zatrudnianych przez nie osób może przekroczyć sumę wyznaczoną przez ustawodawcę.

Wysokość kwot zakupów i sprzedaży

Co jednak zrobić, jeśli stawki za wykonywane usługi nie są wyższe niż 15 000 zł? W tej sytuacji przy wyłącznie osobistym koncie bankowym pozostać mogą osoby, które nie dokonują transakcji na taką lub wyższą kwotę. Jeśli właściciel firmy nie założy osobnego rachunku, pozostaje mu rozliczać się gotówką. Taki model prowadzenia działalności wyklucza jednak odliczanie kosztów uzyskiwania przychodu. Co więcej, bardzo wielu rodzajów działalności i tak nie można założyć bez udania się do banku celem założenia konta firmowego.

Wiarygodność i wygoda

Oprócz wymagań prawnych istnieją też czysto ludzkie powody, by założyć konto firmowe. Jednym z nich jest właśnie wiarygodność, czyli opinia o firmie, jaką mają obecni i potencjalni klienci. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie firmę, która chciałaby prowadzić legalne interesy z przedsiębiorcą, który proponuje rozliczanie się przy pomocy gotówki. Obie strony w końcu zwróciłyby na siebie uwagę państwowych organów skarbowych, a w konsekwencji naraziłyby się na poważne konsekwencje prawne.

 

Założenie konta firmowego w banku daje ponadto dostęp do przydatnych produktów finansowych. Z niektórych z nich, np. możliwości korzystania z usług księgowych, zadowolone będą przede wszystkim osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę jako przedsiębiorcy. Z innych, np. rozmów z doradcą finansowym, skorzystać może każdy właściciel firmy, niezależnie od jej wielkości. Pozostałe, w tym przede wszystkim kredyty i leasingi przydadzą się, gdy przyjdzie czas na większe inwestycje.

Na co patrzeć przy przeglądaniu ofert kont firmowych?

Po sprawdzeniu wymagań prawnych oraz poznaniu zalet prowadzenia osobnego rachunku przychodzi pora na niełatwy wybór oferty. W tym zadaniu pomoże zestawienie najlepszych kont firmowych przygotowywane i aktualizowane przez ekspertów portalu Bankier. Na stronie zaprezentowane są nie tylko propozycje banków świadczących usługi dla klientów indywidualnych i biznesowych, ale także podmiotów specjalizujących się wyłącznie w obsłudze przedsiębiorstw.

 

Zebranie wszystkich ofert w jednym miejscu to tylko jedna z korzyści wynikających z wyboru zestawienia portalu Bankier. Kolejną jest możliwość zapoznania się ze szczegółami propozycji banków. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje wiedzę na temat tego, ile w rzeczywistości będzie kosztować usługa promowana jako darmowa. W zaprezentowanym w postaci rankingu zestawieniu można dowiedzieć się, ile wynoszą opłaty za:

 

  • konto;
  • kartę;
  • wypłaty z bankomatów.

 

W celu sprawdzenia, jakie kwoty przyjdzie wydać za wymienione elementy ofert, wystarczy klikać znajdujące się przy nich zapytania. Jeśli ich nie ma, oznacza to, że dana usługa rzeczywiście nic nie kosztuje lub też opłata za nią jest stała. W innych przypadkach koszty zależą od spełnienia pewnych warunków. Co ważne, są to wymagania łatwe w realizacji. Często wystarczy wykonanie jednego w miesiącu przelewu do ZUS lub urzędu skarbowego albo wpływ kwoty w wysokości np. 2 tys. zł, by uniknąć opłaty za konto. Równie niewielkie wymagania dotyczą zwolnienia z wydatku za posiadanie karty.

 

Nieco inaczej należy podejść do kwestii prowizji za wypłaty gotówki z bankomatów. Tak samo, jak w przypadku klientów indywidualnych, przedsiębiorcy nie płacą nic, gdy korzystają z urządzeń własnego banku bądź innych maszyn wskazanych w ofercie. W pozostałych sytuacjach do wybranej kwoty trzeba doliczyć kilka złotych lub procent za wzięte z bankomatu pieniądze. Który model prowizyjny jest lepszy? Zależy to od tego, ile i jak często przedsiębiorca będzie potrzebował gotówki. Jeśli dużo, a do tego jeszcze co pewien okres, procentowy sposób zapłaty za korzystanie z bankomatów będzie nieopłacalny.

 

W trakcie przeglądania ofert na portalu Bankier warto jeszcze sprawdzić, czy na prowadzeniu konta da się dodatkowo zyskać. Niektóre banki wypłacają bowiem dodatkowe środki po spełnieniu pewnych wymagań. Jednym z nich bywa samo podpisanie umowy, za które przedsiębiorca może dostać kilkaset złotych. Oprócz tego w propozycjach często da się zyskać jednorazową premię za skorzystanie z produktu finansowego, np. wzięcie kredytu bądź leasingu czy też zamówienie terminala do płatności zbliżeniowych. Inne profity na ogół wypłacane są w ratach przez określony czas.

Gdzie zgłosić fakt założenia konta firmowego?

Numer konta bankowego należy wpisać w formularzu wypełnianym przy zakładaniu firmy, a więc na stronie CEIDG. Oprócz tego należy go podać w ZUS i urzędzie skarbowym. We wszystkich tych organach trzeba także zgłosić ewentualną zmianę rachunku. Co ważne, obecnie każdy z nich umożliwia dokonanie tej czynności przez internet.

 

Jeśli działalność gospodarcza została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, na właścicielu ciąży wypełnienie formularza NIP-8. Należy go dostarczyć do urzędu skarbowego w ciągu 7 dni od daty rejestracji spółki, jeśli przedsiębiorca zamierza przekazywać część zarobków na ubezpieczenie społeczne. Jeżeli nie, czas zgłoszenia numeru konta firmowego wydłuża się do 21 dni od momentu założenia firmy.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF