...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Hackathon dla Miast – znamy zwycięzców i ich innowacyjne rozwiązania

hackaton dla miast

Prawie 200 programistów z całej Polski wzięło udział w 48-godzinnym Hackathonie dla Miast organizowanym przez Polski Fundusz Rozwoju wraz z GovTech Polska w ramach cyklu wydarzeń GovTech Festival. Jury wyłoniło cztery zwycięskie rozwiązania, które odpowiadają na wyzwania czterech miast: Chełma, Stargardu, Świdnika i Zduńskiej Woli. Zwycięski zespoły otrzymały 30 000 złotych oraz możliwość przetestowania i wdrożenia swojego rozwiązania w wybranym samorządzie.

Jury, w którym zasiadali przedstawiciele PFR, GovTech Polska, samorządowcy oraz eksperci wyłoniło cztery najciekawsze rozwiązania, które ich zdaniem najlepiej odpowiadają na wyzwania zgłoszone do Hackathonu dla Miast przez Chełm, Stargard, Świdnik i Zduńską Wolę.

  • Zespół Klamp za stworzenie “Systemu Zarządzania Odpadami (SZO)” – zintegrowanego systemu łączącego w jednym miejscu dane pochodzące m.in. z Sanepidu, Urzędu Miasta czy firm odbierających odpady, dla wyzwania z zakresu bezpiecznej segregacji odpadów w Chełmie.
  • Zespół Smart Team za stworzenie strony internetowej znani-lokalnie.pl wraz z aplikacją dla wyzwania z zakresu generatora lokalnego biznesu w Stargardzie.
  • Zespół AiRonmen za stworzenie “Agregatora mobilności mieszkańców”- platformy integrującej informacje o mobilności mieszkańców z wielu źródeł danych np. kamery, ZTM, GUS dla wyzwania z zakresu mobilności w Stargardzie.
  • Zespół GBX Soft za stworzenia intuicyjnego narzędzia informatycznego Stop Smog, pozwalającego obliczyć i porównać koszty wymiany starego pieca na nowy system ogrzewania. Dotyczy to wyzwania z zakresu energetycznej transformacji miasta w Zduńskiej Woli.

W ramach GovTech Festival udało nam się zorganizować pierwszy taki – Hackathon dla Miast. Najważniejszym elementem tego wydarzenia, było stworzenie takich rozwiązań, które w pierwszej kolejności można wdrożyć w tych czterech miastach, biorących udział naszym wydarzeniu. Najbardziej zależy nam jednak, żeby kontynuować rozwój i wdrażanie innowacji w kolejnych samorządach. Dlatego mam nadzieję, że rozwiązania wypracowane w ramach minionego weekendu, już niedługo będą dostępne dla kolejnych obywateli w kolejnych miastach w całym kraju.

Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech

Podczas weekendowego wydarzenia, w którym wzięło udział ponad 45 zespołów programistów, wszyscy uczestnicy mieli możliwość konsultacji swoich pomysłów zarówno z mentorami, jak i samorządowcami. Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość udziału w szkoleniach, jak również w różnego rodzaju aktywnościach fizycznych. Bardzo duża liczba zgłoszeń, zarówno ze strony miast jak i programistów pokazuje, że organizacja takich wydarzeń cieszy się dużą popularnością.

Dla PFR ten hackathon jest niezwykle ważnym doświadczeniem, jak również pokazuje konsekwentność naszych działań. Już 3 lata temu uruchomiliśmy pakiet dla miast średnich, który jest skierowany do samorządów i służy rozwojowi polskich miast przyszłości. Rozwiązania wypracowane w tym Hackathonie dla Miast pokazują to, jak wychodzenie z pandemii i rozwój powinny wyglądać w dłuższej perspektywie. Dziękuję wszystkim za udział i mam nadzieję, że te zwycięskie rozwiązania będą miały wpływ na życie mieszkańców.

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju

Więcej informacji o Hackathonie dla Miast oraz zwycięskich rozwiązaniach znajdziesz na stronie www.hackathondlamiast.pl


Źródło: informacja prasowa PARP

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF