...

BRIEF dociera do polskich firm i ich pracowników – do wszystkich tych, którzy poszukują inspiracji w biznesie i oczekują informacji o ludziach, trendach i ideach.

Skontaktuj się z nami

Jak bezpiecznie odstraszyć zwierzęta bez szkody dla nich?

jak odstraszyć gryzonie

Nierzadko można usłyszeć o szczurach i myszach wchodzących do samochodu, gniazdach kun zakładanych na strychach albo problemie rolnika skarżącego się na ptactwo niszczące uprawy. Jeszcze kilka lat temu ludzie często stosowali drastyczne środki uśmiercające szkodniki lub odstraszające je w brutalny sposób. Na szczęście dzisiaj technologia posunęła się na tyle daleko, że możesz chronić swoje mienie, nie szkodząc przy tym zwierzętom.

Czy Twój samochód jest zagrożony?

Większość kierowców zostawia swój samochód na noc poza budynkami, gdzie mają do niego dostęp wszelkie zwierzęta żyjące w pobliżu. Szczególnie często w sezonie zimowym niewielkie gryzonie i łasicowate (takie jak szczury, kuny czy myszy) poszukują pożywienia oraz bezpiecznego i ciepłego schronienia. Nierzadko wchodzą do samochodu i torują sobie ścieżkę, przegryzając przewody i inne części oraz niszcząc wyposażenie kabiny. To nieprzyjemne i często niebezpieczne incydenty. Wielokrotnie miały miejsce zdarzenia, w których nieświadomy niczego kierowca po odjechaniu pojazdem z miejsca postoju dopiero w ruchu zorientował się o usterce. Szczególnie groźny może być przypadek, w którym okaże się, że uszkodzony jest układ hamulcowy – na przykład wskutek zniszczenia przewodu z płynem hamulcowym. Żeby zapobiec takim sytuacjom, warto odpowiednio zabezpieczyć pojazd.

Jak chronić auto?

Na rynku dostępne są specjalne urządzenia emitujące dźwięki o wysokiej częstotliwości, które są nieprzyjemne dla gryzoni. Taki sprzęt potrafi automatycznie uruchamiać się w momencie, kiedy silnik jest wyłączony. Zasilanie stanowi dla niego bardzo niewielka ilość energii z akumulatora. Większość tego typu urządzeń jest bardzo wydajna energetycznie, dzięki czemu odstraszacz może pracować nawet wiele miesięcy, nie utrudniając odpalenia samochodu. Odstraszacze ultradźwiękowe zniechęcają gryzonie do zbliżania się do auta. Niektóre lepsze modele tego rodzaju urządzeń potrafią emitować fale dźwiękowe o zmiennych wysokościach, dzięki czemu nie ma możliwości, aby zdeterminowane zwierzę przyzwyczaiło się i mimo zabezpieczenia uszkodziło pojazd. Sprzęt zajmuje niewiele miejsca, jest całkowicie bezpieczny i najczęściej montuje się go pod maską samochodową. W ten sposób najgłośniejsze dźwięki będą emitowane z potencjalnie najbardziej newralgicznego miejsca.

Myszy w domu, kuny na strychu i szczury w piwnicy – jak temu zaradzić?

Praktycznie każdy słyszał o wchodzących na zimę do domu myszach, szczurach, które zamieszkują piwnice czy kunach grasujących po strychach. Każde z tych zwierząt może być nosicielem groźnych dla ludzi chorób, a oprócz tego wszystkie wyrządzają szkody na przykład w postaci trudnego do pozbycia się smrodu, zanieczyszczonego pożywienia czy uszkodzonego sprzętu. Producenci odstraszaczy samochodowych przygotowali również kilka wersji podobnych odstraszaczy ultradźwiękowych, ale przystosowanych w taki sposób, aby mogły być zasilane z sieci elektrycznej. Wybrane modele oprócz dźwięku odstraszają zwierzęta silnym rozbłyskami światła.

Jak odstraszać złodziei plonów?

Wielu rolników skarży się na przylatujące ptaki, które psują im uprawy. Jak dotąd najskuteczniejszą metodą odstraszania takich szkodników było postawienie tak zwanego “stracha na wróble”. Najczęściej był to manekin wykonany z drewna i starej odzieży, która, poruszając się na wietrze, imitowała obecność człowieka. Dzisiaj każdy rolnik może zaopatrzyć się w skuteczniejsze narzędzie – elektroniczny odstraszacz ptaków. W określonych odstępach czasu lub po wykryciu ruchu w monitorowanej strefie emituje on dźwięki przypominające odgłosy drapieżnych ptaków. Urządzenie może być zasilane energią słoneczną, dzięki czemu jest jeszcze bardziej ekonomiczne. Odstraszacz jest całkowicie bezpieczny dla zwierząt, a jednocześnie niezwykle skuteczny. Tego rodzaju urządzenia można łatwo kupić w sklepach z elektroniką – na przykład na stronie Botland, gdzie znajdziesz między innymi produkty uznanej, polskiej marki Viano. Wystarczy wejść na stronę https://botland.com.pl/pl/1148-odstraszacze, a z pewnością znajdziemy tam odpowiednie odstraszacze.

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF