Jak uchronić firmę przed cyberatakami? Trwają zapisy na bezpłatny webinar EURid i home.pl

Nasze cyberbezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Nasze zachowania i nawyki możemy rozwijać poprzez cykliczne szkolenia i świadome samokształcenie.

Już 21 września 2018 r. EURid i home.pl zapraszają na bezpłatny webinar w ramach Akademii home.pl „to Twój czas na biznes”. Tematem szkolenia będzie „Cyberbezpieczeństwo, czyli jak zabezpieczyć IT w Twojej firmie”. Zarejestruj się już dziś!

Podczas webinaru dowiesz się:

  • Co tak naprawdę oznacza cyberprzestępczość?
  • Jakie są najczęściej spotykane rodzaje ataków?
  • Jakie mogą być konsekwencje ataku?
  • Jak się bronić przed cyberprzestępczością i na co uważać?
  • Najczęstsze zagrożenia, ataki, podatności i luki bezpieczeństwa IT.
  • Najskuteczniejsze sposoby prewencji i walki z zagrożeniami w sieciach IP – dobre praktyki.

Dlaczego wiedza o cyberbezpieczeństwie jest ważna?

Aby stać się ofiarą cyberprzestępcy wystarczy właściwie jedno nasze kliknięcie – łatwe, proste i przyjemne. Do pracowników Pentagonu, starannie i regularnie szkolonych w zakresie cyberhigieny, wysłano w 2016 r. (na ponad 10 tysięcy prywatnych kont Twitter) linki z korzystnymi ofertami rodzinnych wakacji oraz innymi spersonalizowanymi informacjami zakupowymi. Linki zawierały złośliwe oprogramowanie, które umożliwiało rosyjskim hackerom kontrolę nad telefonami komórkowymi oraz komputerami właścicieli kont. Szczególnie niebezpieczne są spersonalizowane ataki, które uwzględniają nasze zainteresowania i preferencje, zwane po angielsku spear phishing. Mogą one celować w pracowników, których zachowania w mediach społecznościowych nie podlegają kontroli ani reglamentacji przez pracodawcę. Szacuje się, że minimalnie od 30% do 66% adresatów odpowiada klikiem na podesłany im link (dane Verizon oraz ZeroFox). Oczywiście spear phishing ani nie jest jedyną formą inżynierii społecznej stosowanej w cyberatakach, ani też sama inżyniera społeczna nie jest jedyną drogą przeprowadzania ataków cyberprzestępczych.

Efektywna obrona przed cyberprzestępczością wymaga kompleksowej współpracy wszystkich użytkowników Internetu, w tym w szczególności operatorów usług internetowych oraz rejestrów domen internetowych ponieważ bez stron i prowadzących do nich linków większość ataków, także tych prowadzonych przy użyciu smsów czy zhakowanych urządzeń inteligentnych, nie byłaby możliwa.

EURid jako europejski rejestr domen internetowych .eu, który działa z ramienia Komisji Euripejskiej, jest szczególnie zaagażowany na rzecz utrzymania i rozwoju standardów bezpieczeństwa w Internecie, a także popularyzacji wiedzy o tzw. cyber higienie. Jako jeden z pierwszych rejestrów w Europie, EURid wprowadził usługę, która zabezpiecza adres przed dyskretnym przekierowaniem na stronę fałszywą, łudząco podobną do oryginalnej, na której użytkownik może znaleźć się nieświadomie po wpisaniu prawidłowego adresu w okno wyszukiwarki. Ponieważ wiele ataków (szczególnie z użyciem botów) przeprowadzanych jest za pomocą stron rejestrowanych tylko na chwilę (o życiu krótszym niż życie motyla i z fikcyjnymi danymi teleadresowymi abonenta) rejestr rutynowo klasyfikuje i monitoruje nowo rejestrowane domeny pod kątem zawartości danych adresowych. Od grudnia 2016 rozpoczął także współpracę z Europolem, celem skuteczniejszej ochronych adresów .eu w Internecie.

 

Brief.pl - jedno z najważniejszych polskich mediów z obszaru marketingu, biznesu i nowych technologii. Wydawca Brief.pl, organizator Rankingu 50 Kreatywnych Ludzi w Biznesie.

BRIEF